Türkiye’de son günlerde çokça konuşulan Ege Denizi’nde Yunan işgali altında bulunan Türk adaları meselesi bir televizyon programında yaşanan tartışmayla yine gündeme taşındı.

 

Haber Türk TV’de canlı olarak yayınlanan "Türkiye'nin Nabzı" programında Av. Salim Şen'in Yunanistan’ın işgali altındaki Türki adaları konusunu gündeme getirmesi üzerine Gazeteci Nagehan Alçı, Yunanistan'ın işgal ettiği 18 Türk adası için "18 keçinin otladığı kaya parçası için savaş mı yapalım" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine programın moderatörü Didem Arslan Yılmaz'ın, "Kaya parçası demeyelim" sözlerine Nagehan Alçı, "Diyorum, çünkü olan bu, gerçek bu" sözleriyle karşılık verdi. Alçı'nın sözlerine karşılık olarak Yılmaz,"Madem bu kadar önemsiz Yunan askerleri neden orada konuşlandı" ifadesini kullandı. Alçı’nın stüdyoda tepki ile karşılanan sözleri, Türkiye’de büyük tartışma yarattı ve Ege Denizi’ndeki adalar meselesi yeniden gündeme geldi.

 

Yunanistan’ın filli olarak işgal ettiği Türk adalarının büyüklüklerini ve yaşanan bir skandalı Milli Savunma E. Genel Sekreteri Ümit Yalım TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“Vatan Toprağıdır”

 

İşgal altında olan yerler kaya parçası bile olsa vatan toprağıdır. Kaldı ki 2004 yılından beri Yunan işgali altında olan 18 adanın en küçüğü İstanbul'daki Büyükada kadar büyüklüğe sahip olan vatan toprağıdır.

 

“Büyükada’nın 4 Katı Büyüklüğünde…”

 

Büyükada yaklaşık olarak 4 km uzunluğundadır. Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası yaklaşık 12 km uzunluğunda olup Büyükada'nın 3 misli büyüklüktedir. Aydın Hurşit Adası etrafındaki küçük adalar ile birlikte 20 km uzunluğunda olup Büyükada'nın 5 misli büyüklüktedir.

 

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte 16 Nisan 2017'de Aydın Eşek Adası'na gelerek işgalci Yunan askerlerinin kuzu çevirme partisine katılmış ve uzo (Yunan rakısı) içerek Yunan ve Bizans bayraklarının eşliğinde zafer kutlaması yapmıştır. Uzo içerek sarhoş olan Kammenos, bölgeyi terk etmesini isteyen Türk hava kontrolörü subaya sinkaflı küfür etmiştir.

 

“Uzolu Kuzu Çevirme Partisi…”

 

Söz konusu uzolu kuzu çevirme partisinin fotoğrafları ve video görüntüsünün yayınlandığı haberin bağlantısı aşağıda sunulmuştur. Habere, Türkiye'den erişim engellenmiştir. Yurtdışı internet üzerinden habere ulaşmak mümkündür. Habere bakıldığında, Türk Adası'nda, Yunan Askeri Üssü'nün nasıl tesis edildiği, Yunan askerlerinin nasıl zafer kutlaması yaptığı ve adaya atanan Yunan vatandaşı “belediye başkanı” görülecektir.

http://www.mod.mil.gr/mod/en/content/show/36/A126972 

 

“İspatlamak Zorundadır”

 

Nagehan Alçı, "18 keçinin otladığı kaya parçası" iddiasını ispatlamak zorundadır. Kendisini aynı TV kanalında veya istediği TV kanalında iddialarını ispatlamak üzere açık oturuma davet ediyorum. Nagehan Alçı'nın cesareti varsa, yüreği yetiyorsa, benim karşımda ve milletimizin huzurunda açık oturuma katılır. Aksi halde, Nagehan Alçı, aynı TV kanalında, Türk milletinden özür dilemek zorundadır.