Uygur Profesör İlham Tohtim 15 Ocak 2014 tarihinde Çin’in başkenti Pekin’deki evine baskın yapılarak tutuklandı. Ne ile suçlandığı ve nerede tutulduğu hala bilinmeyen Uluslararası Pekin Üniversitesi öğretim Üyesi ve Uygur Hukuk Hareketi Lideri Tohti için Türkiye’den, Çin’den ve tüm dünyadan tepkiler sürmeye devam ediyor. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir de Tohti’nin bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini belirtiyor.

 

Uygur Profesör İlham Tohti’nin tutukluluğu hakkında Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyat Bölümü Güney-Doğu (Türkistan-Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, TÜRKSAM için değerlendirmelerde bulundu:

 

“Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur ekonomist ve insan hakları savunucusu, Çin’de yayın yapan Uygurbiz sitesinin yöneticisi Doç. Dr. İlham Tohti 15 Ocak günü Pekin’deki evinde gözaltına alınmıştı. Hala nerede olduğu ile ilgili bile ailesine bilgi verilmiyor.

 

Doğu Türkistanlı bilim adamı İlham Tohti'nin tutuklanmasına tüm dünyadan tepkiler yükselirken Türkiye'nin sessizliği Uygur Türklerini üzüyor.  Muhalefet Partilerinden MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan ve MHP Isparta Milletvekili S. Nevzat Korkmaz beyler TBMM genel kurulunda Türk Hükümetini İlham Tohti'ye sahip çıkmaya çağırmasına rağmen, Türk Dışişleri Bakanlığı sessizliğini koruyor.

 

Çin Halk Kongresinde 1984 yılında kabul edilen Özerk Bölge yasasında Uygur Türklerine verilen hakların uygulanmasını isteyen Prof. Dr. İlham Tohti'nin tutuklanması Çin Komunist Partiyesi hükümetinin son çırpınışıdır. Uygur Türklerine yapılmakta olan zulmün ne kadar ağır olduğunun ispatıdır” olarak değerlendirdi.