Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko, 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olacağını açıkladı. Ukrayna'da iki defa başbakanlık yapan 53 yaşındaki Yulia Timoşenko, 2010'da da devlet başkanlığına aday olmuş ama az bir farkla yarışı Viktor Yanukoviç’e kaybetmişti.

 

Yulia Timoşenko, Rusya ile imzalanan doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla 2011'de 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski Başbakan Timoşenko, Şubat ayında eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in koltuğundan olmasının ardından serbest kalmıştı.

 

Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko’nun seçimlere adaylığını koyması hakkında Erciyes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Post-Sovyet Ülkelerde Milliyetçilik ve Dış-politika uzmanı; Yrd. Doç. Dr. Halit MAMMADOV, TÜRKSAM için değerlendirmede bulundu:

 

“25 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Batikivşina (Anavatan) Partisinden aday olacağını deklare eden Timoşenko’nun dış politikada realist bir perspektif izleyeceği beklenilmektedir. Timoşenko’nun Yatsenyuk ve Vitali Kliçko’ya göre daha “ılımlı” olması bu analizlerin yapılmasına ön ayak olmaktadır. Timoşenko, Yasenyuk veya Kliçko’ya göre Moskova’da muhatap bulabilecek imkâna sahip bir politikacıdır.  Bu arada Timoşenko, Yatsenyuk, Turçinov’un dâhil olduğu Batikivşina Partisinin etnik Rusların yoğun olarak yaşadığı Merkezi ve Doğu Ukrayna Bölgesinden oy alabilmesi ihtimali de tartışmaya açıktır. Timoşenko Ukrayna vatandaşlarını (özellikle Kharkiv ve Donetsk bölgelerinde yaşayanları)  kucaklayabilecek tek lider mi, sorusuna açık ve net bir şekilde cevap vermek için henüz erken. Ukrayna yeni toprak kayıpları yaşamak istemiyorsa,  yeni hükümetin ve Devlet Başkanlığına aday olacak politikacıların sadece “Maydancılardan” ibaret olmaması gerekmektedir. Maydan’ın ortaya çıkardığı popülist siyasi atmosferin ürünü olan politikacılar Ukrayna’daki durumu istikrara kavuşturmak için yeteri derecede deneyimli değillerdir. Ukrayna’nın daha dengeli ve ülkenin toprak bütünlüğünü savunabilecek politikalara ihtiyacı vardır. Bu çerçevede Rusya ve Batının himayesinde daha makul bir tercih yapılabilir. Timoşenko siyasi tecrübesiyle Ukrayna’nın yaşadığı krizi yönetebilir. Ukrayna’nın hem Rusya hem de Batı ile diyaloğa geçebilecek birine ihtiyacı var. Aşırı ABD yanlısı Yatsenyuk’un veya sadece Batı Ukrayna’da etkili olacak herhangi bir yapılanmanın Ukrayna’yı içine düştüğü durumdan kurtarması mümkün gözükmemektedir.

 

Batı Ukrayna ile sınırlı kalacak herhangi bir adım yeni toprak kayıplarını da beraberinde getirecektir. Bugün Ukrayna mali ve ekonomik iflasın eşiğindedir. Temel sorun artık kimlik meselesi değil, ekonomik bitkinliktir. İktisadi ve sosyal sorunlara çözüm sunan, dış politikada daha rasyonel ve dengeli adımları öngören politikalar Ukrayna’yı bu durumdan çıkartabilir” olarak değerlendirdi.