9 Mart 2014 Tarihinde Kuzey Kore’de Meclis seçimleri gerçekleşti. Formalite icabı gerçekleşen seçimlerde halkın tamamı tek adaya oy verebildi. Kuzey Kore’deki 687 seçim bölgesinin her birine sadece bir aday gösterildi. Her şeyin mükemmel gittiği seçimlerde katılım oranı nerdeyse yüzde 100’e ulaştığı belirtildi. Yurt dışındaki Kuzey Koreli vatandaşlar haricinde tüm Kuzey Kore vatandaşları sandık başında gitti. Devlet gazeteleri ise “oy vermenin her vatandaşın görevi olduğunu” söylerken seçimlerin Kuzey Kore’yi “onurlu ve kalkınmış” göstereceğini yazdı. Seçim fotoğrafları olarak Devlet Başkanı Kim Jong-un’un oy kullanırken çekilmiş bir fotoğrafı yayınlandı.

 

Kuzey Kore’de 9 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen Meclis seçimleri hakkında Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde Araştırma Görevlilerinden Ümit ALPEREN, TÜRKSAM için değerlendirmelerde bulundu:

 

“Kuzey Kore “sosyalist sistemi” en katı anlamıyla uygulayan dünyadaki tek devlet olma özelliğini hala korumaktadır. Kuzey Kore verginin ve işsizliğin olmadığı performansa dayalı bonus sistemine göre bir ödüllendirmenin olduğu kendine özgü bir ülke. Kuzey Kore kendi sistemini, işçilerin her şeyin efendisi olduğu ve toplumdaki her şeyin onlara hizmet ettiği halk merkezli bir sistem olarak tanımlamaktadır.

 

9 Mart’ta Kuzey Kore’de gerçekleştirilen meclis seçimlerinde Kuzey Kore basınına göre yüzde 100’e yakın bir katılım oldu. Kuzey Kore medyasına göre 687 sandalyeli meclis seçimlerinde adaylar ve Kim Jong-un yüzde 100 oy aldığı duyurulmuştur. 2009’da gerçekleştirilen seçimlerde Kim Jong-un’un selefi ve babası yüzde 99.98 oy almıştı. Kuzey Kore’de gerçekleştirilen bu seçimde ya da onaylamada her bölgede tek bir aday seçime giriyor ve “evet” ya da “hayır” olarak oy kullanıyor. Bu açıdan bakıldığında halka birden fazla aday arasından seçim hakkı tanımaktan ziyade merkezin belirlemiş olduğu halkoyları ile “onaylıyor”. Kuzey Kore’nin bu seçimlerinde de bir sürpriz olmayarak Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Jong-un rakipsiz girdiği seçimlerde oyların yüzde 100’ünü almayı başarıyor.

 

Kuzey Kore seçimleri dünyanın diğer dikta rejimlerinde gerçekleşen seçimlerden çok farklılık arz etmemektedir. Dikta rejimleri dünyaya ne kadar popüler olduklarını göstermek ve meşruiyetlerini sağlamak için seçimler yapmaktadırlar. Kuzey Kore uzmanlarına göre de Kuzey Kore seçimleri sadece meclisin meşruiyetini göstermek açısından siyasi bir gösteri olarak görülmektedir. Aynı zamanda Kuzey Kore yönetiminin bütün Kuzey Kore halkını mobilize ederek seçimleri bütün ülke sathında bir festival havasında yapmış olması da not edilmelidir.

 

Diğer bir açıdan bakıldığında da Kuzey Kore seçimlerinin ilginç sonuçları olmaktadır. Kuzey Koreli sığınmacı Mina Yoon’un İngiliz The Telegraph gazetesine belirttiğine göre Kuzey Kore seçimleri aynı zamanda fiili bir nüfus sayımı anlamına gelmektedir. Mina Yoon’a göre hükümet yetkilileri seçim listelerini kontrol etmekte ve isminiz yoksa hakkınızda soruşturma açılmaktadır. Bu vasıtayla hükümet Kuzey Kore’den başka ülkelere özellikle Çin’e kaçan ve kayıp insanları da bulmaktadır.[1] İnsan hakları örgütlerine göre Kuzey Koreli kaçakların ve kayıpların bulunması ya da iade edilmesi durumunda kötü muamele görmektedirler. Hatta kaçak ve kayıpların ailelerine zarar verildiği başka ülkelere iltica eden ilticacılar tarafından da belirtilmektedir.[2]” olarak değerlendirdi.