TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Derneği ile Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) tarafından düzenlenen “20 Ocak 1990 Bakü Katliamı: Tek Suçları Türk Olmaktı” başlıklı konferansta Bakü’de yaşanan katliamda hayatını yitiren Azerbaycan Türkleri anıldı. Konferansın konuşmacısı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sinan OĞAN oldu.

 

19 Ocak 2014 tarihinde Ankara’daki TEB Dora Otel’de düzenlenen konferansa TÜRKAZDER Genel Başkanı Enver TÜROĞLU ve yönetim kurulu üyeleri, Azerbaycan Büyükelçiliği’nden üst düzey diplomatik misyon görevlileri, siyasi parti temsilcileri, MHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Sadık ARSLAN ve birçok kişi de katıldı.

 

20 Ocak 1990’da hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve akabinde iki ülkenin de milli marşlarının okunmasıyla başlayan konferansta Bakü’deki olaylar ile ilgili bir film gösterimi de yapıldı. Sinevizyon gösteriminden sonra ilk sözü alan TÜRKAZDER Genel Başkanı TÜRKOĞLU “Yüzlerce insan Azerbaycan’ın azatlığı için seve seve şehit olmuştu. Onlar çok iyi biliyorlardı ki, vatan vatanını seven insanların şehit olmasıyla vatan olur. Vatanseverlerin kanı o topraklara karıştığı zaman o devlet ebediyete kadar yaşar çünkü onlar referanslarını Mehmet Emin RESULZADE’den almışlardı. Biliyorlardı ki, bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek konuştu. Ardından konuşmasını yapan Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Nesibe NECİBOVA ise anma toplantısının düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti. 20 Ocak ile ilgili anılarını da katılımcılarla paylaşan NECİBOVA, duygusal konuşmasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimizdir, kederi kederimizdir” sözünü, Azerbaycan’ın Merhum Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV’in “Türkiye ve Azerbaycan iki devlet tek millettir” ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV’in “Tek milletin tek diasporası olur” sözlerini katılımcılarla paylaştı. OĞAN’a da teşekkürlerini sunan NECİBOVA “Sinan OĞAN Bey, bütün Türk dünyasının milletvekilidir” dedi. Burada eğitim gören öğrencilerimiz de bunu belirtiyorlar” dedi.

 

MHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Sadık ARSLAN ise günün anlam ve önemine ilişkin yatığı konuşmasında “Azerbaycan’da, Türkmenistan’da, Doğu Türkistan’da, Kerkük’te, Tük kardeşlerimizin saçını teli dökülse biz burada acısını yüreğimizde hissederiz. 20 Ocak 1990’da Rus emperyalizminin tankları altında ezilen kardeşlerimizi acısı yüreklerimizde yaşıyor” diye konuştu. ARSLAN konuşmasına “Azerbaycan ile et ile tırnak gibiyiz. Ayrılmamız mümkün değil” diye devam etti ve seçimleri kazandığı taktirde Çankaya ile Bakü’yü kardeş kent ilan edeceklerini belirtti.

 

Dr. Sinan OĞAN ise konuşmasında 20 Ocak 1990 yılında Bakü’de yaşanan katliamın Türkiye’ye yansımalarından etraflı olarak söz etti. OĞAN, Azerbaycan ile kardeşlik duygularını Türkiye’nin her yerinde yaşayan insanların hissettiğini vurguladı. 1990 yılında kendisinin de tertiplenmesinde Azerbaycan Türkleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı olarak bizzat içerisinde bulunduğu, Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleştirilen protesto eylemlerinden söz etti. Sosyal medya araçlarının bu denli gelişmiş olmadığı 90’lı yıllarda Azerbaycan için 25 bin kişinin bir araya gelmesinin kayda değer bir olay olduğunu belirten OĞAN, Türk insanının içerisinde Azerbaycan sevgisinin hep olduğunu da söyledi.

 

“Biz insan hakları için, katledilen kardeşlerimiz için, İstanbul Üniversitesi gibi Türkiye’nin en köklü üniversitesinde basın açıklaması yaparken bizim toplantımız saldırıya uğradı. Orada bir kısım öğrenci bizim Ermeni kardeşlerimize karşı burada basın açıklaması yapamazsınız diye bize saldırdılar. Hatırlıyor musunuz, Hocalı için geçtiğimiz yıl Ankara’da benzer bir toplantı benzer gerekçelerle basıldı, stantlar dağıtıldı arkadaşlar.” diye konuşmasına devam etti. OĞAN, dönemin slayt gösterisi eşliğinde yaptığı sunumuna “Bugün çok daha vahim bir durumla karşı karşıyayız. O gün hiç olmazsa Türk demek bu kadar cesaret isteyen bir iş değildi. O gün rahatlıkla herkes ‘Türküz’ diyebiliyorlardı. O gün rahatlıkla insanlar ‘Türk milliyetçisiyim’ sözünü söyleyebiliyordu. O gün Türk bayrağı bir provokasyon unsuru olarak toplatılmıyordu. Bugüne geldiğimizde Türk bayrağının bir provokasyon unsuru olarak değerlendirildiğine şahit oluyoruz.” sözleriyle devam etti. “Türk milletinin kudretini tarihten iyi biliyoruz, o kudreti göstermenin zamanı gelmiştir” diyen OĞAN konuşmasında Türk dünyasına ilginin artırılması gerektiğini vurguladı ve tarih bilincinin öneminin altını çizdi. OĞAN, konferanstan sonra da etkinliğin düzenlendiği otelde anma toplantısına gelenlerle uzun süre sohbet etti ve fikir alışverişinde bulundu.