Azerbaycan’da Yerel Seçimler Yapılıyor

Azerbaycan’da, ülke genelinde şehir, kasaba ve köy belediye meclis üyeliği için seçim yapılıyor.

Bağımsızlığın kazanılmasının ardından beşincisi düzenlenen yerel seçimlerde Azerbaycanlılar, meclis üyelerini belirlemek için sandık başına gidiyor. Oy verme işleminin yerel saatle 08.00’de başladığı seçimlerde 41 bin 462 aday, bin 606 belediyenin 15 bin 156 meclis üyeliği için yarışıyor.

4 milyon 972 bin seçmenin oy kullanacağı seçimde, oy verme işlemi yerel saatle 19.00’da sona erecek.

Azerbaycan yasaları gereği, yerel seçimlerde önce meclis üyeleri belirleniyor, daha sonra bu üyeler kendi aralarından belediye başkanını seçiyor.

AA, 22 Aralık 2019

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ile Görüştü

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Dışişleri Bakanları 8’inci Toplantısı için Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüştü.

DHA, 23 Aralık 2019

Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan Dışişleri Bakanları Yarın Bir Araya Gelecek

Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının 8. üçlü toplantısının 23 Aralık’ta Bakü’de yapılacağı açıklandı.

Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının 8’inci üçlü toplantısına ilişkin Gürcistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantı 23 Aralık’ta Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirilecek.

Üçlü toplantıda Dışişleri Bakanları çeşitli alanlardaki güncel konuları, üç taraflı iş birliği formatında tartışacak. Görüşmelerde, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin ulaşım ve enerji sektörlerinde iş birliği geniş bir şekilde değerlendirilerek, toplantının sonunda Bakanlar ortak bir bildirge imzalayacak.

Bu yıl 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan üçlü toplantı, Türkiye tarafından gelen taleple ertelenmişti. Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının son üçlü toplantısı ise geçen sene Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

İHA, 22 Aralık 2019

16. İpekyolu Yılın Altın Adamları Ödülleri

Uluslararası Türksoy’la İpekyolu Dergisi ile İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin birlikte organize ettiği 16. İpekyolu Yılın Altın Adamları ödüllerinde, Ramazan İzol’a Devletin Derin Aklı kitabı ile başarı plaketi aldı.

Uluslararası Türksoy’la İpekyolu Dergisi ile İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin birlikte organize ettiği 16. İpekyolu Yılın Altın Adamları ödüllerinde, Ramazan İzol’a Devletin Derin Aklı kitabı ile başarı plaketi aldı.

Uluslararası Türksoy’la İpekyolu Dergisi ile İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin birlikte organize ettiği 16. İpekyolu Yılın Altın Adamları Ödüllerine layık görülen başarılı isimler Azerbaycan‘ın başkenti Bakü’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bir otelde düzenlenen törene, iş, sanat, siyaset dünyasının tanınan isimleri ile Türkiye’den de davetliler katıldı. Törende genç kuşağın yükselen isimlerinden Ramazan İzol, Devletin Derin Aklı kitabı ile başarı plaketi aldı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında İstanbul’da bulunan ve darbecilere karşı elindeki Türk bayrağıyla en ön saflarda direnen Azerbaycanlı gazeteci Alovsat Ağalarov, İpekyolu Türk Dünyası Hizmet ödülüne layık görüldü.

İHA, 22 Aralık 2019

Azerbaycan’da Mevlana Araştırma Merkezi kuruldu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de faaliyet gösteren Hazar Üniversitesinde, Mevlana Araştırma Merkezi kuruldu.

Merkezin açılışı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hamlet İsahanlı, akademisyenler ve sanatçılar katıldı.

Prof. Dr. İsahanlı, yaptığı konuşmada, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin İslam tasavvuf ve düşünce hayatında önemli rol oynadığını söyledi.

AA, 20 Aralık 2019

Özbekistan Parlamento Seçimlerinin İlk Sonuçlarını Açıkladı

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirza-Ulugbek Abdusalomov bugün seçimlerin ilk sonuçlarını Oliy Meclis Yasama Meclisi’ne açıkladı.

Parlamentonun alt meclisindeki sandalyeler şu şekilde dağıtıldı:

– Özbekistan Liberal Demokrat Partisi (UzLiDeP) – 43;

– Demokrat Parti “Milliy Tiklanish” (“Ulusal Canlanma” – 35;

– Sosyal Demokrat Parti “Adolat” (“Adalet”) – 21;

– Özbekistan Halk Demokrat Partisi (PDPU) – 18;

– Ekolojik Parti – 11.

150 seçim bölgesinin 128’inde meclisin alt meclisine vekiller seçildi. İki haftada tekrar seçimler 22 bölgede yapılacak.

Kabar, 23 Aralık 2019

Kırgız Cumhuriyeti, Bir Savaş Gazisi ve Savaşçıları Tarafından Diğer Devletlerin Topraklarında Arazi Tahsis Etmeyi Teklif Ediyor

20 Aralık’ta “Kırgız Cumhuriyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair“ Savaş Gazileri, Silahlı Kuvvetler ve Ev Cephesi İşçileri Hakkında ”taslağı kamuoyunun görüşüne sunulmuştur. Başlatıcı Jogorku Kenesh Kozhobek Ryspaev’in yardımcısıdır. Gerekçe belgesine göre, bu yasa tasarısı Büyük Vatanseverlik Savaşı gazileri (bundan sonra İkinci Dünya Savaşı olarak anılacaktır) ve diğer ülkelerdeki savaşçılar için sosyal destek amacıyla geliştirilmiştir. Bişkek ve Oş belediye başkanlarının yanı sıra, bölgedeki Hükümetin yetkili makamlarının ofislerine göre, 1 Temmuz 2019 itibariyle 286 İkinci Dünya Savaşı gazileri Kırgız Cumhuriyeti’nde yaşıyor. Bunlardan 89 gazi Bişkek’te (73’ü konut koşullarını iyileştirmek için sırada bekliyor), Osh – 7 gazileri, Batken oblast – 16 gazileri, Naryn oblast – 11 gazileri (1 konut iyileştirilmesi ihtiyacı dahil) koşulları), Osh oblast – 38 gazi (daha iyi konut ihtiyacı 22 dahil), Jalal-Abad oblast – 45 gazi, Chui oblast – 40 gazi, Talas oblast – 16 (5 gazi dahil konut bekliyor 5 gazi barınma koşullarını iyileştirmek için sırada, 3 gazi çok iyi durumda ) Tarım arazisine soruldu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (Kırgızistan SSR dahil), uluslararası yükümlülükleri ve askeri yardım çerçevesinde, ortak vatanımızın dışında gerçekleşen 30’dan fazla yerel savaşta ve silahlı çatışmalarda yer aldı.

Kabar, 23 Aralık 2019

ABD Dışişleri Bakanlığı Tacikistan’ı Dini Özgürlükleri İhlal Eden Ülkeler Listesine Bıraktı

Tacikistan hala yetkililerin vatandaşların din haklarını ihlal ettiği ABD listesinde bulunuyor, 2019 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın basın özgürlüğü hakkındaki basın açıklamasına referansla yazıyor. “Dışişleri Bakanlığı, 18 Aralık 2019 tarihinde Burma, Çin, Eritre, İran, Kuzey Kore, Pakistan, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ı 1998 Uluslararası Din Özgürlüğü Kanunu’na“ sistematik katılım için özel önem veren ülkeler olarak yeniden tanımladı. , devam eden ve gösterişli dini özgürlük ihlalleri, “dedi. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı izleme listesine Rusya ve Özbekistan’ı dahil etti. ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıl Özbekistan’ı, Tacikistan’ın hala bulunduğu kara listede yer alan ülkelerden hariç tuttu.

Kabar, 23 Aralık 2019

Türkiye FM: Gürcistan ve Azerbaycan ile Birlikte Kafkasya Bölgesinde İstikrara Katkıda Bulunuyoruz

Bakan, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının Sekizinci Üçlü Toplantısında sözlerini açıkladı. Çavuşoğlu, bu ülkelerin Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu ile Pekin’i Londra’ya bağladığını kaydetti.“Gelecekte benzer önemli projeleri uygulamaya devam edeceğiz. Bakü-Tiflis-Kars demiryoluyla hem ticarete hem de nakliyeye katkıda bulunuyoruz ”dedi. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları Sekizinci Üçlü Toplantısı 23 Aralık’ta Tiflis’te gerçekleştiriliyor. Üçlü işbirliği biçiminde toplantılar, 2012 yılında üç ülkenin dışişleri bakanları tarafından başlatılmıştır.

Azernews, 23 Aralık 2019

18.07 Seçmen, 12:00 İtibariyle Azerbaycan’da Belediye Seçimlerinde Oy Kullandı

12:00 (GMT + 4) itibarıyla Azerbaycan’da belediye seçimlerinde seçmenlerin aktivitesi yüzde 18.07 olarak gerçekleşti . 898.542 kişi oy kullandı. Toplam seçmen sayısı 4,9 milyonun üzerindedir. Belediye seçimleri bugün 23 Aralık’ta Azerbaycan’da yapılıyor. 08:00 (GMT +4) itibarıyla oylama istasyonları Azerbaycan’daki seçmenlere açıktır. Bu yıl 1.606 belediye seçimlerinde 15.156 belediye üyesi seçilmelidir. Toplamda 42.000’den fazla aday seçimlere katılmak için başvuruda bulundu ve 13 parti adaylarını aday gösterdi. Seçimler 118 seçim bölgesinde yapılıyor.

Azernews, 23 Aralık 2019

Kazakistan Yabancı İşçi Kotasını Düşürecek

Kazakistan 2020 yılından başlayarak ülkede çalışacak yabancı işçi kotasını azaltacak.Başkent Nur-Sultan’da Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen Milli Toplumsal Güven Konseyi  toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, 2020 yılında yabancı işçi alım kotasının yüzde 40 azaltılacağını ve  sayının 49 bin kişiden 29 bine indirileceğini söyledi.

Kazakistan.kz, 23 Aralık 2019

SOCAR, KazMunayGas Kooperatif için Umut Vaat Ediyor

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR ve Kazak KazMunayGas petrol ve doğal gaz şirketi, ortaklık geliştirme konularının yanı sıra petrol ve gaz endüstrisinin çeşitli alanlarında işbirliği beklentilerini tartıştılar,  Trend  23 Aralık’ta SOCAR’a atıfta bulundu. 20-21 Aralık tarihlerinde KazMunayGas Alik Aidarbayev Başkanı başkanlığındaki Kazak heyetinin Bakü ziyareti kapsamında görüşmeler yapıldı. 20 Aralık’ta Kazak heyeti, SOCAR’ın Hazar Sondaj Şirketi’nin (CDC) liderliği ile CDC’nin deniz tedarik ve lojistik üssünde bir araya geldi. “Şu anda, tabanındaki SOCAR CDC, KazMunayGas’ın sahibi olduğu Satti jack-up yüzer sondaj kulesini modernleştiriyor” diyor. “KazMunayGas yönetimi teçhizatı yükseltme sürecine alıştı.” Ertesi gün, SOCAR Rovnag Abdullayev ve Aidarbayev Başkanı ile Kazak heyeti üyeleri arasında bir toplantı yapıldığı bildirildi.

Azernews, 23 Aralık 2019

Kazakistan Ölüm Cezasını Kaldıracak

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede ölüm cezasını tamamen kaldırmayı planladığını ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin İkinci Seçmeli Protokolüne katılacağını duyurdu. Bu belge ölüm cezasını kaldırmayı amaçlamaktadır. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev 20 Aralık’ta Ulusal Kamuoyu Güven Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, “İnsan hakları savunucularımız tarafından aktif olarak gündeme getirilen sorunları çözme zamanı geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesine İkinci Seçmeli Protokolü’ne katılma sürecine başlaması talimatı verildi ”dedi.

ca-news, 23 Aralık 2019

Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’a Transit Tren Seferleri Başlatacak

Özbekistan’dan Azerbaycan ve Gürcistan’a 2020 bahar döneminde transit tren seferleri başlatılacağı bildirildi. Bu yıl 19-20 Aralık’ta Taşkent’te, Özbekistan, Ulaştırma Bakanlığı’nın katılımıyla beş ülke – Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan demiryollarının yetkilileri ile bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından, tarafların bölgelerinin konteyner trenlerine giden güzergahı boyunca rekabetçi özel transit tarife oranlarını (deniz besleyici taşımacılığı dahil) kabul ettiler. Ayrıca katılımcılar, mallarının ülkelerinin sınır ve gümrük birimleriyle hızlandırılmış geçişi konularında da çalışacaklar.

ca-news, 23 Aralık 2019