Azerbaycan’dan ABD Senatosunun Ermeni Kararına Tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: – “ABD Senatosunun kararı, tarihin sahteleştirilmesi ve siyasi baskı aracı olarak kullanılması girişimidir”

BAKÜ (AA) – Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosunun 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan kararını, “kasıtlı ve yasal bir temeli olmayan belge” olarak değerlendirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu karar metninde bilimsel ve tarihsel olarak çelişkili ve şüpheli kaynaklara atıfta bulunulmasının, bu kararın acemice hazırlandığını ve sadece Ermeni lobisinin kirli amaçlarına hizmet ettiğini kanıtladığı belirtildi.

Tarihin, tarihçiler tarafından objektif şekilde araştırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD Senatosu, bir asır önce yaşandığı iddia edilen olayları siyasi olarak değerlendirmesine rağmen Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı devam eden askeri saldırısını, işgal altındaki bölgelerde 1 milyondan fazla Azerbaycanlıya uygulanan kanlı etnik temizliği ve Hocalı soykırımına gelince susuyor ve çifte standart sergiliyor. Bu kararı, kasıtlı ve yasal bir temeli olmayan belge olarak değerlendiriyoruz. ABD Senatosunun kararı, tarihin sahteleştirilmesi ve siyasi baskı aracı olarak kullanılması girişimidir.”

Mynet, 13 Aralık 2019

Tekfen Holding’den Azerbaycan’da 100 Milyon Dolarlık Ortaklık

Tekfen Holding iştiraklerinden TechInvestments LLC, 375 milyon dolar tutarında ödenmiş sermayeye sahip bir petrokimya sanayi üretim şirketi olan SOCAR Polymer Investments LLC’ye %10 hisseyle ortak olmak üzere sözleşme imzaladı. Tekfen, Azerbaycan’daki varlığını 100 milyon dolar büyüklüğünde bir hamleyle güçlendirdi. Tekfen Holding iştiraklerinden TechInvestments LLC, 375 milyon dolar tutarında ödenmiş sermayeye sahip bir petrokimya sanayi üretim şirketi olan SOCAR Polymer Investments LLC’ye yüzde 10 hisseyle ortak olmak üzere, Bakû’da sözleşme imzaladı.

Yapılan açıklamaya göre; yatırım büyüklüğü 820 milyon dolar mertebesinde olan tesisin polipropilen (PP) ünitesi Eylül 2018’de, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ünitesi ise bu yıl içerisinde faaliyete geçti.

SOCAR Polymer LLC, yılda 184 bin ton PP ve 120 bin ton HDPE üretim kapasitesiyle başta Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere, Rusya ile Batı ve Orta Avrupa’yı hedef pazarı olarak belirlemiş durumda. 

Dünya, 13 Aralık 2019

MÜSİAD Azerbaycan, MÜSİAD Üyelerini Aileleriyle Azerbaycan’a Davet Edecek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Azerbaycan Şubesi Başkanı Abdurrahman Uzun, MÜSİAD üyelerini aileleriyle Azerbaycan’ı ziyaret etmeleri için davet edeceklerini söyledi.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Azerbaycan Şubesi Başkanı Abdurrahman Uzun, MÜSİAD Bakü Ofisinde, Azerbaycanlı gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, MÜSİAD’ın kuruluşu, misyonu, faaliyet alanları ve vizyonu konusunda bilgi verdi.
Toplantı sonrası AA muhabirine açıklama yapan Uzun, MÜSİAD Azerbaycan olarak 2019 hedeflerinin yüzde 85’ine ulaştıklarını, bunun da yeni başlayan iş adamı kuruluşu açısından iyi bir oran olduğunu söyledi.

Uzun, Azerbaycan’daki faaliyetlerini genişleteceklerine işaret ederek, “2020’de 51 olan üye sayımızı 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Değerlerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda yol arkadaşları arıyoruz. Şu anda Azerbaycan’da 3 bin 290 kişiye istihdam sağlıyoruz.” diye konuştu.

Hürriyet, 14 Aralık 2019

Azerbaycan’ın Gence Kentinde Göbeklitepe Sergisi Açıldı

Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de, Göbeklitepe fotoğraf sergisi açıldı.

Türkiye’nin Gence Başkonsolosluğu ve Bakü Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) düzenlenen serginin açılışına Başkonsolos Zeki Öztürk, Gence Valiliği yetkilileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Mehseti Gencevi Müzesi’nde düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkonsolos Öztürk, Göbeklitepe’nin insanlık tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek düzeyde önemli bir yer olduğunu söyledi.

Göbeklitepe’nin 12 bin yıl öncesine ait kalıntıları barındırdığını vurgulayan Öztürk, buradaki bulguların insanlığın toplu olarak birlikte yaşama ihtiyacının nasıl ortaya çıktığına işaret ettiğini belirtti.

Öztürk, Göbeklitepe’nin bulunma sürecine de değinerek, bu eşsiz yapının Türkiye’nin turizmine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Göbeklitepe fotoğraflarının yer aldığı sergi, 23 Aralık Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

TRTAVAZ, 15 Aralık 2019

İSTAD’tan ABD’ye 1915 Tepkisi

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Yönetim Kurulu, ABD Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı karara tepki gösterdi.

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür   Derneği (İSTAD) Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Sefer Karakoyunlu açıklamasında şunları söyledi:

“ABD tarafından 1915 olaylarına ilişkin kabul edilen sözde Ermeni karar tasarısını Protesto ediyor ve şiddetle kınıyoruz. Tarihi ve hukuku çarpıtan bu siyasi istismar çabasını, peşin hükümlü yalan ve tarihi çarpıtmalar üzerine bina edilen söz konusu girişime öncülük edenleri ve destekçilerini şiddetle kınıyoruz.

Eğer kınamak için bir soykırım arıyorlarsa; onları Karabağ’da, Hocalı’da, Bosna’da, Filistin’de ve halen tüm acımasızlığı ile devam eden Doğu Türkistan’da yaşanan gerçek soykırımı ve insanlık ayıbını kınamaya davet ediyoruz. Soykırım iddialarını kabul eden ABD; önce 1905’den – 1920’ye kadar katledilen soykırıma uğrayan milyonlarca Türkün acılarını görmelidir.

Gerçekgündem, 15 Aralık 2019

“2040 Yılında Küresel Enerji Talebi Yüzde 30 Artacak”

AZERBAYCAN (Enerji Portalı) – Baker Huges firması tarafından Azerbaycan’da düzenlenen Enerji İletim Konferansı’nda küresel enerji konuları konuşuldu.

Dünyanın üçüncü büyük petrol ve gaz hizmet şirketi olan Baker Huges Firması tarafından; 10 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen ve Azerbaycan’ın ilk kez ev sahipliği yaptığı Enerji İletim Konferansına, dünyanın çeşitli bölgelerinden 250 teknik uzman katıldı.

Konferansta şu konular konuşuldu:

Doğal gaz ve petrol sektöründe verimlilik, etkinlik ve güvenliği etkileyen temel eğilimleri,

Hazar bölgesindeki petrol ve gaz sektörünün gelişmesi için dijital dönüşüm ve inovasyona önem verilmesi ve

Mühendislik, bilim ve bilgi alanındaki fırsatların belirlenmesi.

Katılımcılardan BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Bölge Başkanı Gary Jones, yaptığı konuşmada; tahminlere göre, 2040 yılında, küresel enerji talebinin yüzde 30 artacağını ve bu talebin karşılanması gerektiğini bildirdi.

Jones, devam etmekte olan hidrokarbon üretimi ile birlikte, bu sürecin çevresel etkisini azaltmak, küresel iklim değişikliğinin neden olduğu zorluklar ve yeni sorunlarla başa çıkmak için çaba gösterilmesi ve şirketlerin birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

Enerjıportalı, 16 Aralık 2019

Türkmenistan’da Yılbaşı ağacının ışıkları yakıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nin meydanına dikilen dev Yılbağı ağacının ışıkları törenle yakıldı. Bu tören, 2020 yılının yaklaşmakta olduğunu göstermektedir. Işıkların yakılmasıyla Yılbaşı kutlama etkinliklerinin startı da verilmiş oldu. Aşkabat’taki Yılbaşı ağacının yüksekliği en tepesindeki süslenen yıldız şekiliyle birlikte 40 metredir. 

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkmenistan’da da yılbaşı kutlamalarının ana kahramanları Noel Baba (Ayazbaba) ve Garpamık törenlerde yerini aldı. Noel Baba ve Garpamık’ın Yeni yıl gezisi Balkan vilayetinden başladı. Hazar Denizi’nde gemiyle Avaza turizm bölgesine gelen Noel Baba ve Garpamık’ı çocuklar karşıladı.

Atavatan, 16 Aralık 2019

Orta Asya Dışişleri Bakan Yardımcıları Taşkent’te Buluştu

Birleşmiş Milletler Orta Asya için Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bölge ülkelerin ve Afganistan’ın Dışişleri Bakan Yardımcılarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

BM Genel Sekreteri ve Orta Asya için Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi Başkanı Natalia Gherman, Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Nuran Niyazaliev, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yerjan Aşikbayev, Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muzaffar Hüseynzoda, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nahid Esar’ın katıldığı toplantıda, Orta Asya’nın güvenliği ve istikrarının sağlanması, bölge ülkeleri ile Orta Asya için Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi arasında yapılan çalışmalar ve bölgesel işbirliği konuları ele alındı.

Taraflar bölge ülkeleri arasındaki bölgesel işbirliğinin dinamik bir şekilde geliştiğini, buna Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan ve Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Orta Asya Devlet Başkanları toplantılarının önemli katkı sağladığı ifade edildi.

Atavatan, 16 Aralık 2019

Kazakistan’ın Bağımsızlığının 28. Yılı Ahmet Yesevi Üniversitesinde Coşkuyla Kutlandı

Kazakistan’ın bağımsızlığının 28’inci yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama töreni düzenlendi. Büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşen “16 Aralık Bağımsızlık Günü” adlı etkinlik ulusal marşların okunmasıyla Kültür Merkezinde başladı.
Törende konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, “Kazakistan’ın bağımsızlığı sadece Kazak halkı için önem taşımıyor, bu tüm Türk dünyasının bayramıdır.” dedi. Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çeken Rektör Vekili Tomar, “Bizler, Altaylardan Adriyatik’e uzanan büyük bir çınarın dalları gibiyiz, güçlü bir gelecek için köklü geçmişimizden aldığımız güçle yeniden Türk birliğini inşa etmeliyiz” dedi.

Sondakika, 16 Aralık 2019

Kazakistan Büyükelçisi Saparbekuly, Anadolu Üniversitesini Ziyaret Etti

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Kulübü tarafından düzenlenen, ‘Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü Kutlama Programı’ için Eskişehir’e gelen Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Anadolu Üniversitesini ziyaret etti.

Rektörlük ofisinde gerçekleşen ziyarette; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selim Başar, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Güler Günsoy ve Rektör Danışman Doç. Dr. Cem Işık bulundu.

Haberler, 15 Aralık 2019