Türkiye Ve Özbekistan’dan Ekonomik İş Birliği Adımı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’dan Özbekistan’a direkt uçuşların başlatılması için Türk Hava Yolları ile görüşmelere başladıklarını bildirdi. ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Özbekistan’ın tarihi İpek Yolu üzerindeki şehri Semerkant’ın Akderya ilçesi Belediye Başkanı Feruz Abilov ve beraberindeki heyet, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti.

Qha media,13 Aralık 2019

Azerbaycan Latin Amerika Ticaret Bloğu ile Ortaklık Kuruyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın servisinin bildirdiğine göre Azerbaycan, bir Latin Amerika ticaret bloğu olan Pasifik İttifakı (PA) ile işbirliği yapmakta ve çeşitli alanlarda ortak projeler uygulamaya hazırdır. Basın servisi, Azerbaycan’ın KA ile ortaklığının, 10 Aralık’ta bakanlıkta yapılan bir toplantıda Azerbaycan’da akredite olan Pacific Alliance üyesi ülkelerin büyükelçileriyle görüştüğünü söyledi. Yabancı konuklar Azerbaycan ile işbirliğine duydukları ilgiyi vurguladılar ve ekonomi, kültür, eğitim ve turizm ilişkilerini geliştirmek için ilgili makamlarla pratik projelerle ilgili tartışmalar yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler

AZERNEWS, 13 Aralık 2019

Azerbaycan Karabağ Toplumu Russian FM’in Son Açıklamalarını Çağrıştırıyor

3 Ocak’ta Bakü’de yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Dağlık Karabağ halkına gönderme yaptığı “nüfus” kelimesi, Azerbaycan’ın Azerbaycan’daki Dağlık cemaati tarafından yapılan açıklamaların ruhuna uygundur. Karabağ bölgesi. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ toplumu Lavrov’un son Bakü ziyaretiyle ilgili son raporunda bu sözleri dile getirdi. Lavrov’un Bakü’ye yaptığı ziyarette Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözülmesinin ön plana çıktığı vurgulandı.Raporda, “Rus FM, Azerbaycan ve Dağlık Karabağ bölgesindeki Azerbaycan ve Ermeni toplulukları arasındaki doğrudan temasın sürdürülmesinin önemini vurguladı. Lavrov, Dağlık Karabağ nüfusunun gelecekte nasıl yaşayacağı konusunda ortak bir seçimin önemini de  vurguladı.” okur.

AZERNEWS. 13 Aralık 2019

Azerbaycan ve Suudi Arabistan KOBİ’ler Üzerinde Anlaşma İmzaladı

Azerbaycan ve Suudi Arabistan, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) alanında işbirliği konusunda bir protokol imzaladı.Belge, KOBİ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Orkhan Mammadov ve Suudi Arabistan Genel Yatırım Kurumu (SAGIA) Badir al-Mufgaini Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı ve Azerbaycan ile işbirliği arasındaki çalışma grubunun 4. toplantısında imzalandı. Suudi Arabistan 13 Aralık’ta Riyad’da gerçekleşti. Toplantıda ülkeler karşılıklı iş misyonlarının organizasyonunu tartıştılar.Taraflar ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini genişletmeyi, Azerbaycan ve Suudi Arabistanlı KOBİ temsilcilerinin katılımıyla ortak etkinlikler düzenleyerek, Suudi Arabistan’ın ilgili yapılarının KOBİ Kalkınma Fonu’nun KOBİ Geliştirme Ajansı’nın bir parçası.

AZERNEWS, 13 Aralık 2019

Tacikistan, Yaklaşık 1 Milyon Ton Petrol Ürünü ve Sıvılaştırılmış Gaz İthal Etmeyi Planlıyor

Tacikistan tarafından gelecek yıl sıvılaştırılmış doğal gaz dahil olmak üzere petrol ürünleri alımına yaklaşık 590 milyon ABD Doları harcanması planlanmaktadır. Tahminlere göre, petrol ürünlerinin (sıvılaştırılmış gaz hariç) ithalatı 405,2 milyon dolar olan 570 bin ton olarak planlanıyor. Sıvılaştırılmış gaz ithalatının 188,8 milyon dolar miktarında 408,5 bin ton olduğu öngörülmektedir. Tacikistan, önemsiz yerli üretimlerinden dolayı ağırlıklı olarak petrol ürünleri ithal ediyor. Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı Avesta’ya göre, bu yılın son on ayında, 2018’de aynı döneme göre% 4,1 daha az olan ülkede 19,1 bin tondan fazla petrol üretildi.

Kabar.kg, 13 Aralık 2019

Özbekistan, Türkmenistan ile Stratejik Ortaklığı Güçlendirmeyi Hedefliyor

Türkmen mevkidaşı Gurbanguly Berdimuhamedov’a yaptığı açıklamada, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın daha da güçlendirilmesine olan güvenini dile getirdiğini belirtti. Mesaj, 12 Aralık’ta Türkmenistan’da kutlanan Tarafsızlık Günü vesilesiyle ele alındı. Mesaj, “Özel sıcaklıkla, bu yıl Kasım ayında, Özbekistan’a yaptığınız çalışma ziyaretiniz sırasında verimli görüşmelerimi hatırlıyorum” diyor. Özbekistan cumhurbaşkanı, anlaşmalardaki Özbek-Türkmen asırlık dostluk, iyi komşuluk ve stratejik ortaklık ilişkilerini daha da güçlendireceğine duyduğu güveni dile getirdi.

Kabar.kg, 13 Aralık 2019