Kazakistan Siber Suçlarla Mücadele için BDT Ülkeleriyle Anlaşmayı Onayladı

Kazakistan cumhurbaşkanının basın ofisine atıfta bulunduğunu bildiren Kazakistan, siber suçla mücadeleyle ilgili anlaşmayı onayladı .Belge Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev tarafından imzalandı. Raporda, “Devlet Başkanı Kazakistan’ın ‘Siber Suçlar ile Mücadele Konusunda BDT ülkeleri arasındaki Anlaşmayı onaylama’ yasasını imzaladı” dedi.

Yasanın metni şu anda yayınlanmaktadır.

Bu nedenle, 28 Eylül 2018’de Tacikistan’ın Duşanbe’sinde imzalanan anlaşma, 1 Haziran 2001’de onaylanan bilgisayar bilgisi alanındaki suçlarla mücadele konulu işbirliği konusundaki önceki belgenin yerini almak üzere yapıldı.

AZERNEWS, 10 Aralık 2019

Azerbaycan’da Helikopter Servisi ve Onarım Merkezi için Temel Atma Töreni

9 Aralık’ta, Zabrat havaalanında bir Helikopter Servisi ve Onarım Merkezi için temel taşı atma töreni düzenlendi. Yeni Helikopter Servis ve Onarım Merkezi, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Hükümetlerarası Devlet Komisyonu’nun, sivil havacılığın geliştirilmesi ile ilgili Ekonomik İşbirliği Konusundaki Sorunları ile ilgili kararları doğrultusunda ortak projeler çerçevesinde inşa edilecek ve tek Bölgede böyle bir tesis. Proje, JSC “Russian Helicopters” ile ortaklaşa uygulanacaktır. AZAL Başkanı Jahangir Asgarov ve JSC Genel Direktörü “Rus Helikopterleri” Andrey Boginsky buna uygun bir anlaşma imzaladı. Törene Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin ve Rusya’nın Azerbaycan Büyükelçisi Mihail Bocharnikov da katıldı.

AZERNEWS, 10Aralık 2019

Kırgızistan Cumhuriyeti’nden Bir Heyet, “Asya’nın Kalbi – Afganistan İçin İstanbul Süreci” Konferansına İstanbul’da Katıldı

Sekizinci Bakanlar Konferansı “Asya’nın Kalbi – Afganistan’da İstanbul Süreci” İstanbul’da düzenlendi, Dışişleri Bakan Yardımcısı N. Abdrakhmanov başkanlığında Kırgızistan Cumhuriyeti heyeti yer aldı. Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı basın servisine göre, “Barış, Ortaklık ve Refah” sloganı altındaki uluslararası forum Afganistan A.Gani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı ve Afganistan ve Türkiye dışişleri kurumlarının başkanları tarafından başkanlık edildi. Konferans sırasında, Afganistan’ı bölgesel ilişkiler sistemine entegre etmek amacıyla bölgesel işbirliğini daha da ilerletme konuları tartışıldı. Kırgızistan heyeti başkanı yaptığı konuşmada, Afganistan Hükümeti’nin ülkede barışı sağlama çabalarına destek verdiğini belirtti. Ayrıca, Abdrakhmanov İstanbul Süreci katılımcılarını Afgan Kırgız sorununun Büyük ve Küçük Pamirlerde çözmesine yardım etmeye çağırdı.

Kabar.kg, 10 Aralık 2019

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Rusya’ya Stratejik Bir Ortak Diyor

Türkmen gazetesi Nötr Türkmenistan’ın bildirdiğine göre, ülke hükümetinin son genişletilmiş toplantısında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Rusya Federasyonu’nun Türkmenistan’ın stratejik bir ortağı olduğunu söyledi.Türkmen Kabinesinin toplantısı, Türkmenistan’ın kalıcı tarafsızlığının 25. yıldönümü olan 2020’de, Türkmen temsilcilerinin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlardaki tüm Türkmen temsilcilerinin katıldığı katılımla kutlandı. Türkmen lideri yaptığı konuşmada, “Rusya ve BM ile ilgili olarak” stratejik ortak “ifadesini kullanarak ülkenin dış politika önceliklerini belirledi. Berdymukhamedov, “Orta Asya, Afganistan, İran ve Azerbaycan’ın tüm ülkeleriyle gelenekselleşen iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi” konusunu ilk sıraya koydu. Devlet başkanı Aşkabat’ın Türkiye ile işbirliğini genişletmeye büyük önem vereceğini belirtti. “Asırlardır devam eden dostane ilişkileri sürdüren Rusya Federasyonu, Türkmenistan’ın stratejik bir ortağı. İki ülke arasındaki tarihsel etkileşim deneyimine dayanarak, Rusya ile siyasi, diplomatik, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda işbirliğini artırmaya devam edeceğiz ”dedi.

Kabar.kg, 10 Aralık 2019

Azerbaycan Doğal Gazı İtalya’ya Ulaşacak: Tap’ın Yüzde 90’ı Tamamlandı

Azerbaycan doğal gazının, TANAP ile Türkiye’ye ulaşmasından sonra Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya’ya ulaşmasını sağlayan Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’nda (TAP) sona yaklaşıldı. TAP Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, projenin yüzde 90,5’inin tammalandığını belirterek, “TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak.” dedi. Veysalov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısının hazır hale gelmesinin ardından, TAP’taki gelişmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. TAP’ın yatırım tutarının 4,5 milyar avro seviyesinde olduğunu aktaran Veysalov, projenin ana ülkeleri Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’da boruların yüzde 99’unun döşendiğini dile getirdi. TANAP, 30 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Edirne’nin İpsala ilçesinde düzenlenen törenle TAP’a bağlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, TANAP’ın Avrupa bağlantısından sonra asıl sorumluluğun sınırın öte tarafındaki ülkelere düştüğünü belirterek, “Avrupa’ya gaz sevkinin başlaması için TAP’ın bir an önce tamamlanması gerekiyor. İnşallah TAP’ın da 2020 yılı içinde tamamlanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Qha media, 10 Aralık 2019

Kazakistan’da Suriye Zirvesi: Türkiye, İran Ve Rusya Nur Sultan’da Toplanıyor

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 14. Astana Görüşmesi toplanıyor. Astana şehrinin ismi bu yıl içerisinde, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e ithafen Nur Sultan ile değiştirilmişti.Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, Türkiye, İran ve Rusya delegasyonlarının başkent Nur Sultan’a geldiğini ve iki günlük üçlü görüşmelerin bugün başlayacağını açıkladı.Görüşmeler “Suriye iç savaşına kalıcı bir çözüm bulmak, savaş sonrası bir anayasa inşa etmek, siyasi geçiş, güvenlik ve yeniden yerleşme sorunlarını çözmek” konuları için yapılacak. Astana süreci ilk olarak, 2017’de Türkiye’de Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre’deki barış görüşmelerini destekleme amacıyla başlamıştı. Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü başkan yardımcısı Sanat Kuşkumbayev, bu toplantıda Suriye’nin kuzeyine ve özellikle İdlib’e yoğunlaşılacağını ve Fırat bölgesindeki çeşitli bölgelerin de ele alınacağını belirtti. Ayrıca bu toplantıda Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin düzenlediği operasyonun da değerlendirileceğini ifade etti.

Qha media, 10 Aralık 2019

Azerbaycan Günü OMÜ’de kutlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) düzenlenen ‘Azerbaycan Tanıtım Günü’nde kardeşlik vurgusu ön plana çıkarken Azerbaycanlı öğrencilerin sergilediği gösteriler de katılımcılara coşkulu anlar yaşattı.

OMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen tanıtım günü Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça, Azerbaycan’dan misafir olarak gelen Doç. Dr. Mesude Veliyeva Altun, Samsun Azerbaycan Öğrencileri Temsilcisi Baba Osmanov, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

AMACIMIZ HEP BİRLİKTE OLMAK

Açılış konuşmasını yapan Azeri Öğrenci Temsilcisi “Tanıtım gününün amacı Samsun’daki Azerbaycanlı kardeşlerimizi bir araya getirmek ve Azerbaycan’ın 101.kuruluş yılını hep birlikte kutlamaktır’’ dedi. Baba Osmanov konuşmasını herkese katkılarından dolayı teşekkür ederek sonlandırdı.

Samsunhabertv, 09 Aralık 2019

Azerbaycan Gazının Avrupa Bağlantısı TAP’ta Sona Yaklaşıldı

TAP Dış İlişkiler Başkanı Veysalov, “TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak.” dedi.

Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, projenin yüzde 90,5’inin tammalandığını belirterek, “TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak.” dedi.

Veysalov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısının hazır hale gelmesinin ardından, TAP’taki gelişmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

TAP’ın yatırım tutarının 4,5 milyar avro seviyesinde olduğunu aktaran Veysalov, projenin ana ülkeleri Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’da boruların yüzde 99’unun döşendiğini dile getirdi.

Veysalov, mühendislik, tedarik ve inşaat açısından bakıldığında ise projenin yüzde 90,5’inin tamamlandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Projemiz takvime uygun şekilde ilerliyor. TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak. TANAP’tan alacağı 10 milyar metreküplük doğal gazı Avrupa’ya ulaştıracak olan TAP, faaliyete geçtiğinde tüm kapasiteyi gönderebilecek. Belli bir dönem için miktarın kademeli olarak arttığı bir süreç yaşanabilir ama bu kapasite ihtiyacına ve nakliyecilerin kararına bağlı olacak.”

Risalehaber, 09 Aralık 2019

Azerbaycan Tarım Bakanlığı İle Ortak Bilimsel Çalışmalar Yürütülecek

Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile ortak bilimsel çalışmalar yürütülecek

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Bingöl Üniversitesi, yeni bir işbirliği protokolüne daha imza attı. Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin değerlendirilmesi temalı projeler üreten ve çalışmalarını her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayan Bingöl Üniversitesi’nin faaliyetleri yurtdışından da yankı buldu.

Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Azerbaycan’ın tarihi Gence şehrinde gerçekleşen İşbirliği Protokolünün imzalanmasının öncesinde “Modern Arıcılık Konferansı” düzenlendi.

Capakcurgazetesi, 9 Aralık 2019

“7. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştirilen festivale bu yıl, 3 bin 56 film katıldı- “SETEM Emek Ödülü” tüm sahiplerini buldu.

İSTANBUL (AA) – Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla bu yıl yedincisi düzenlenen “Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri” düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Beyoğlu Belediyesinin desteğiyle Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, festivalin başlangıç serüveninden bahsetti.

Belgesel, animasyon ve kısa film ödülleriyle SETEM Akademi’de başlattıkları bu organizasyonun giderek geliştiğini ve uluslararası bir kimlik kazandığını belirten Güleryüz, “Tahminimizin ötesinde ilgi gören bir festivale dönüştü.” dedi.

Güleryüz, daha önce Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkay, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu ve Annie Pertan’a verilen “SETEM Emek Ödülü”nün de bu yıl Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Yavuz Özkan’ın 30 yılı aşkın birlikte çalıştığı ve birçok filminin yapımcılığını üstlendiği Aycan Çetin’e verileceğini söyledi.

Memleket, 10 Aralık 2019

Türkolog Ahmet Caferoğlu, Doğumunun 120. Yılında Bakü’de Anıldı

BAKÜ (AA) – Azerbaycan’da, ünlü Türkolog Ahmet Caferoğlu’nun doğumunun 120. yılı dolayısıyla konferans düzenlendi.

Konferansın Bakü’de gerçekleştirilen açılış toplantısına Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Cezmi Bayram, Azerbaycan Türk Ocağı Başkanı Akif Aşırlı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri İrfan Çiftçi, Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın, Ahmet Caferoğlu’nun kızı Dr. Nazan Ölçer ve akademisyenler katıldı.

“Gence’den başlanan Turan yolunda” başlıklı konferansta konuşan Büyükelçi Özoral, Türklüğün tarihini öğrenmenin, Türklüğe hizmet etmiş isimleri öğrenmekten geçtiğini, Caferoğlu’nun Gence’den başlayan hayat yolculuğunun Türklüğe hizmetle geçtiğini belirtti.

Mynet, 09 Aralık 2019

Azerbaycan Doğal Gazı İtalya’ya Ulaşacak: Tap’ın Yüzde 90’ı Tamamlandı

Azerbaycan doğal gazının, TANAP ile Türkiye’ye ulaşmasından sonra Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya’ya ulaşmasını sağlayan Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’nda (TAP) sona yaklaşıldı.

TAP Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, projenin yüzde 90,5’inin tammalandığını belirterek, “TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak.” dedi.

Veysalov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısının hazır hale gelmesinin ardından, TAP’taki gelişmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. TAP’ın yatırım tutarının 4,5 milyar avro seviyesinde olduğunu aktaran Veysalov, projenin ana ülkeleri Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’da boruların yüzde 99’unun döşendiğini dile getirdi.

TANAP, 30 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Edirne’nin İpsala ilçesinde düzenlenen törenle TAP’a bağlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, TANAP’ın Avrupa bağlantısından sonra asıl sorumluluğun sınırın öte tarafındaki ülkelere düştüğünü belirterek, “Avrupa’ya gaz sevkinin başlaması için TAP’ın bir an önce tamamlanması gerekiyor. İnşallah TAP’ın da 2020 yılı içinde tamamlanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Qha, 10 Aralık 2019