Türkiye'de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

AB, Sığınmacı Ödemesinden Kaçmaya Devam Ediyor

Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı mutabakatında Türkiye'ye verilmesi planlanan 6 milyar euronun ikinci kısmının nasıl ödeneceği AB içinde anlaşmazlığa yol açtı. Türkiye ile 2016'da varılan sığınmacı mutabakatı kapsamında Suriyeli sığınmacılar için ayrılan 6 milyar euronun ilk 3 milyar euroluk diliminin henüz tamamını ödemeyen AB, ikinci dilimin nasıl karşılanacağı konusunda da anlaşmazlık yaşıyor. AB'nin yürütme organı olan AB Komisyonu, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için vadedilen mali yardımın 3 milyar euroluk ikinci kısmını onayladı. Toplam 6 milyar euroluk yardımın ilk kısmında olduğu gibi ikinci kısmında da 1 milyar euronun komisyon bütçesinden 2 milyar euronun ise üye ülkelerce ödenmesi planlanıyor. Aralarında Almanya’nın da olduğu bazı üyeler söz konusu miktarın tamamının AB Komisyonu tarafından ödenmesini talep ediyor. Komisyon ise bu öneriye sıcak bakmıyor ve 3 milyar euroluk yükü tek başına omuzlamak istemiyor. Birlik içinde üye devletlerin temsil edildiği organ olan AB Konseyi ile AB Komisyonu arasında konuya ilişkin görüşmeler devam ediyor.

AB Bütçesi Sınırsız Değil

AB Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud, AB'nin tek başına 3 milyar euro'yu üstlenemeyeceği imasında bulunarak, "AB bütçesi sınırsız değil" dedi. Ödemenin tümünü AB Komisyonu'na yüklemeye çalışan bazı üye devletler ise Komisyon'un diğer alanlardaki harcamalarda kısıtlamaya gitmesi, böylece arta kalan miktardan bir havuz oluşturulması yoluyla kaynak yaratılabileceğini savunuyor. Bu devletlerin tutumu, AB'nin önümüzdeki yıllara dair bütçesinin planlanması sürecinde de sık sık tartışmalara yol açacak gibi gözüküyor. Türkiye için ise sığınmacılara yönelik yardımların proje bazlı değil nakdi olarak yapılması daha öncelikli konular arasında.

AB, Hem Sözünde Durmadı Hem Denetleyecek

Sığınmacılar için ilk 3 milyar euronun henüz sadece 1,7 milyarlık kısmını aktaran AB, sığınmacı mutabakatı kapsamındaki Türkiye'nin üyelik sürecinin hızlandırılması ve vize muafiyeti konularında da adım atmadı. Uzlaşıya varılan konularda beklenen adımları atmayan Brüksel, Türkiye'ye ev sahipliği yaptığı Suriyeli sığınmacılar için yaptığı ödemeleri de denetleyeceğini açıkladı. Buna göre, AB Sayıştayı, 2016 ve 2017'de Suriyeli sığınmacıların Türkiye'deki yaşam koşullarını desteklemek için verilen 1,7 milyar euronun ne şekilde kullanıldığını denetleyecek.

Sığınmacı Anlaşması Sonuç Veriyor

Öte yandan, veriler, sığınmacı mutabakatının Türkiye'nin aldığı inisiyatif sayesinde olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğini gösteriyor. 18 Mart mutabakatının meyve verdiğinin en önemli göstergelerinden biri Avrupa'ya sığınmacı akınındaki radikal düşüş oldu. Resmi verilere göre, 2015 yılında Yunanistan'a giren düzensiz göçmen ve sığınmacı sayısı 853 binin üzerindeyken, 2017 sonlarında bu rakam yüzde 98'lik düşüşle 20 bin 364'e kadar geriledi. Mutabakat kapsamındaki taahhütlerini yerine getiren Türkiye, AB'den güven tazeleyici, hızlı ve etkili adımlar bekliyor.

(TRT Haber, 6 Nisan 2018)

 

Rusya: “Bir Günde Binin Üzerinde Suriyeli Evlerine Döndü”

Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, son bir günde Suriye’nin üç bölgesinde binin üzerinde Suriyelinin evlerine döndüklerini duyurdu. Basın mensuplarına konuyla ilgili açıklama yapan Yevtuşenko, “Suriye’nin eyaletlerinde yıkılmış sosyal altyapının yenilenmesi ve istikrarın sağlanması, insanların daha önce yaşadıkları yerlere geri dönmelerine katkı sağlıyor. Son 24 saat içinde Hama’da 622, Humus’ta 169, Deyr ez Zor’da (Fırat Nehri’nin doğu kıyısında) 359 kişi evlerine geri döndü” diye konuştu.

Rusya, Türkiye ve İran’ın çabaları sayesinde İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde de durumun giderek düzeldiğini kaydeden Yevtuşenko, Halep’te de sivillerin evlerine döndüğüne, Tel Sultan yerleşiminden insani koridor üzerinden 517 kişinin eşyalarıyla birlikte Ebu Duhur’a döndüğüne dikkat çekti.

(Sputnik Türkiye, 7 Nisan 2018)

 

Libya Açıklarında 202 Kaçak Göçmen Kurtarıldı

Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, sahil güvenlik güçlerinin başkent Trablus açıklarında düzenlediği operasyonlarda aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu farklı uyruklardan 202 yasa dışı göçmeni kurtardığı aktarıldı. Siyasi karışıklıklara sahne olan Libya, Afrikalı göçmenlerin Avrupa'ya geçişinde önemli bir durak olarak öne çıkıyor. Her yıl ülkelerindeki çatışmadan kaçan on binlerce kişi daha iyi koşullarda yaşama hayaliyle Libya üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyor. Yerel ve uluslararası resmi kaynaklara göre, Libya'da 24 ülkeden göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 95'ini, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Afrikalılar oluşturuyor.

(Anadolu Ajansı, 6 Nisan 2018)

 

Türk Heyeti Arakanlı Müslümanları Kamplarında Ziyaret Etti

Milletvekilleri ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) yetkililerinden oluşan heyet, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların bulunduğu kamplara ziyarette bulundu. AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu'nun arasında yer aldığı heyet Cox's Bazar'da Arakanlı Müslümanların kaldığı kampları ziyaret etti. Heyetin ilk durağı, Balukhali'deki AFAD Sahra Hastanesi oldu. Heyet, Türkiye'den gelen sağlık personelinin yanı sıra bir grup yerel çalışanın da bulunduğu hastaneyi gezdi ve burada tedavi görenlerin sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Doktor da olan AK Parti Kayseri Milletvekili Tamer, hastanede bir çocuğu muayene etti. Annesinden çocuğun rahatsızlığını öğrendikten sonra steteskopla ciğerlerini dinleyen ve boğazına bakan Tamer, çocuğun akciğerinden rahatsız olduğunu ve boğazının enfeksiyon kaptığını söyledi. Tamer ardından çocuğa antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç yazdı. Hastanenin ardından heyet, "Türk Tepesi" olarak da adlandırılan Kutapong 2 Kampına giderek Türk Kızılayının gıda yardımı dağıtımına katıldı. Milletvekilleri ve AFAD Başkanı Güllüoğlu, ayçiçek yağı, pirinç, mercimek, çay, şeker, tuz ve vitaminli bisküvi içeren yardım paketinin bir kısmını kamp sakinlerine verdi. Kamptaki Arakanlılar, heyete sevgi gösterisinde bulundu. Yetkililer, bugün 600 gıda paketinin teslim edildiği kampta her hafta dört bin yardım kolisi dağıtıldığını bildirdi. TİKA'nın, sığınmacılara verilen yemekleri hazırladığı mutfakta incelemede bulunan heyet, Göçmen Yardım ve Geri Gönderme Merkezini de ziyaret ederek merkez sorumlusu Muhammed Abul Kalam'dan ihtiyaçları konusunda bilgi aldı. Kalam, Arakanlıların göçünden bu yana yardımları nedeniyle Bangladeş ve özellikle Cox's Bazar halkının Türkiye'ye müteşekkir olduğunu ifade etti. AFAD Başkanı Güllüoğlu da "İş birliğiniz ve yardımlarınızla elimizden gelenin fazlasını yapacağız." dedi. Güllüoğlu, yardımların yerel imkanlar ve bölge halkının katılımıyla yapıldığına dikkati çekerek, bunun bölge ekonomisi için de öneminin altını çizdi. AK Parti Kayseri Milletvekili Tamer, AA'ya yaptığı açıklamada, durumun içler acısı olduğunu ancak ziyarette Türkiye'nin büyüklüğünü gördüğünü ifade etti. Konuştuğu bir kişinin kendisine, "Sizlere minnettarız, Türk milletine minnettarız. Herkes burada bir şeyler yapıyor ama Türk milleti farklı yapıyor" dediğini aktaran Tamer, şunları kaydetti:

"İnsanlar perişan halde. Gözünüzün alabildiği yere kadar kamp. Ayrıca zorluklar var. Burada taş yok. Ağaçların olmadığı, tümü toprak olan yerde yarın bir heyelan da yaşanabilir. Ama insanlar çukurların içerisinde, suların içerisinde, tepelerde ev kurmaya çalışıyor." AK Parti Hatay Milletvekili Türkoğlu da Türkiye'nin zorda kalmış kardeşlerinin imdadına ulaşmayı amaçladığını ifade ederek, "Burada devletin haşmetli yüzü bir kez daha ortaya çıktı. Gurur duyduk." diye konuştu. Türkiye'nin yardımlarının sürdüreceğini belirten Türkoğlu, BM nezdinde bütün ülkelerin gözünü buraya dikmesi gerektiğini söyledi.

Bangladeş’in Yardıma İhtiyacı Var

AK Parti Konya Milletvekili Erdoğan da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve 80 milyonun selamını getirdiklerini belirtti. Ülkeye göç edenlerin sayısının bir milyonu geçtiğini ve Bangladeş'in bu yükün altından tek başına kalkamadığını ifade eden Erdoğan, şunları dile getirdi:"Dolayısıyla bütün dünyanın Bangladeş hükümetine yardımcı olması gerekir. Bunu Türkiye her yerde yaptığı gibi Bangladeş'te de yapıyor. Türkiye olarak Müslüman kardeşlerimizin yanındayız."AK Parti Tekirdağ Milletvekili Doğan, "Burada küçücük yavrularımızdan tutun 120 yaşında bir teyzemizin de duasını aldık. Doktor arkadaşlarımızla hep birlikte tedavilere şahit olduk. Onların da eline sağlık. Bazı vakaların Türkiye'de tedavisi için destek alacağız. Buna da vesile olduk." dedi. AK Parti Nevşehir Milletvekili Açıkgöz de Türkiye'nin milletiyle, devletiyle, lideriyle ne kadar büyük ülke olduğunu burada gördüklerini dile getirerek, "Bütün dünyaya seslenmek istiyorum. Türkiye'yle işbirliği yapsınlar, yardım nasıl yapılır, görsünler." ifadesini kullandı. Bangladeş hükümeti ve BM'nin Türkiye ile hareket etmesi halinde Arakanlıların daha rahat edeceğini söyleyen Açıkgöz, "Ne kadar büyük bir devlet ve millet olduğumuzu ve ne kadar büyük bir lidere sahip olduğumuzu görüyor ve Allah'a hamd ediyorum." sözlerine yer verdi.

(Dünya Bülteni, 9 Nisan 2018)

 

İran Üzerinden Gelenler İçin Iğdır’da Kamp Kuracağız

Başbakan Yıldırım'a doğu sınırlarında gözlenen yoğun göç soruldu. Binali Yıldırım, sorunun İran’dan değil menşei ülkelerdeki sıkıntılardan kaynaklandığını belirtti. Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre son bir yıl içinde doğu sınırlarından girişlerin sayısı 146 bin. Bunlar içinde Afganistan’dan gelenlerin sayısı ise 50 bin civarında. Başbakan bu konuda ''Afganistan terörün bitirilmesi konusunda kapsamlı ve kararlı bir politika uygulamaya başladı. Çok operasyon yapıyor. Bu da göçü tetikliyor. Çok da seçici olmuyorlar. Ama biz gelenlerden terörle ilgili olanlarını geri gönderiyoruz. Gitmeyenlerin hayatlarının daha düzgün olması için tedbir alıyoruz. Iğdır’da bir kamp kuracağız. Çalışmasını başlattık. İran üzerinden gelenlerin barınacağı bir kamp. Burada ciddi ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

(NTV, 9 Nisan 2018)

 

Afgan Yürüyüşünün Nedeni Mülteci Duvarı

İran’da Afgan göçmenler 40 yıldır bulunurken, Türkiye’ye akın neden yeni başladı? Afganistan Türkleri Derneği Başkanı Yıldız, göçmenlerin sınıra örülen duvar tamamlanmadan önce Türkiye’ye geçme telaşında olduğunu belirtti. Doç. Dr. Erdoğan ise İran’ın, AB’ye göçmen anlaşması için baskı yaptığı iddiasını dile getirdi. İran’ın 40 yıldır topraklarında barındırdığı Afgan göçmenler, son dönemde Türkiye’ye yöneldi. Peki Afgan göçmen akını neden şimdi gerçekleşti? Afganistan Türkleri Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Yaşar Yıldız ile Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan, konuyu Karar’a değerlendirdi. Yaşar Yıldız, göç akınının en önemli sebebinin Türkiye’nin İran sınırına örmeye başladığı duvar olduğu görüşünde: Afganistan’dan Türkiye’ye göç yeni değil. Yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Son aylarda artmasının en önemli nedeni ise sınıra örülen duvar. Havaların da soğuk olması nedeniyle Türkiye’ye ve buradan da Avrupa’ya geçmek için İran’da bekliyorlardı. Havalar ısınmaya başlayınca ve sınırdaki duvar da tamamlanmadan önce İran’da kalmayalım diye geçmeye çalışıyorlar. Özellikle Türk soylular Türkiye’de kalmak istiyorlar ancak diğerleri Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıyorlar. İnsan kaçakçılarının da para kazanmak için Avrupa kapılarını açtı yalanıyla kandırdığı insanlar bir yoğunluğa neden oldu. İran’daki Afgan göçmen sayısının 1.5 milyon olduğunu biliyoruz. Türkiye’de ise bu sayı 450 bin civarında. Tabii bu sayının içine yasal oturma izni olan, vatandaş ve kaçaklar da dahil. Yaklaşık 500 bin civarında da Türkiye’ye gelmek için dağlarda olanlar olduğunu duyuyoruz. Ancak Türkiye’nin yakalananları geri gönderiyor. Bu şekilde devam ederse umutlarını kaybetmelerine neden olacak ve kaçak göç duracaktır. Afganlılar hayvancılık, tarım ve tekstil alanlarında çalışıyorlar. Özellikle Türkiye’de çoban olarak çalışan çok sayıda Afgan var. Çobanlık gibi bir mesleği düşük ücretlere ve çok verimli şekilde yaptıkları için önemli bir açığı da kapattığını biliyoruz. Doç. Dr. Murat Erdoğan ise İran’ın Avrupa Birliği’ne, Türkiye ile varılan göçmen anlaşmasının bir benzerini yapmak için baskı uyguladığı iddiasını gündeme getirdi: 2011 yılında Türkiye’deki mülteci sayısı sadece 58 bindi. Şu anda 4 milyonun üzerine çıktık. Bu 58 bin kişinin içinde Afganlar da 3 bin civarındaydı. Şu an Türkiye’deki Afgan sayısı 220 bini aştı. Son üç ayda günde 200 civarında Afgan Türkiye’ye giriş yaptı ve yapmaya devam ediyor. Birden bire neden büyük bir akım olduğuna gelince, onunla ilgili şunu söyleyebilirim. Afganistan’da savaş, açlık, sıkıntı, yorgunluk var. Bu kişiler, Türkiye’ye gelmenin güzel bir şey olduğunu, gelince en kötü ihtimalle Türkiye’de kalınabildiğini görüyorlar. Bazen de başka yerlere gidilebildiğini görüyorlar. Bunun dışında birden bire İran üzerinden gelmelerinin önemli nedenleri var. Bunlardan en önemlisi, İran’ın ülkelerinde 20 yıldan fazla zamandan bu yana yaşayan Afganları artık ülkeden çıkarmak konusunda zorlamaya başlaması. İran’da 3 milyona yakın Afgan mülteci olduğu sanılıyor. Bu konu ile ilgili önemli bir iddia da var. İran, Türkiye’ye AB tarafından mülteci konusunda destek olunduğunu ama kendilerine yardım edilmediğini söylüyor. Bu iddia çerçevesinde İran’ın sınırı gevşek tuttuğu kaydediliyor. Yani AB tarafından maddi destek verilmesi konusunda zorlama yapıyor olabilirler. Türkiye de yıllardır İran ile geri kabul anlaşması yapmak istiyor ama İran bunu kabul etmiyor. Bu olmadığı için de gelenleri geri gönderemiyoruz.

(Karar, 7 Nisan 2018)

 

Arakanlılara 25 Bin Barınma Ünitesi Taahhüdü

AFAD Başkanı Güllüoğlu, "Biz, 25 bin barınma ünitesi yapabileceğimizi taahhüt ettik ama yer tahsisi konusunda süreç yavaş işliyor." dedi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlar için 25 bin barınma ünitesi taahhüdünde bulunduklarını, ancak yer tahsisi konusunda sürecin yavaş işlediğini bildirdi. Güllüoğlu, beraberindeki heyetle Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların bulunduğu Kutapolong 2 Kampı'nda AA'ya yaptığı açıklamada, Myanmar'daki krizin başlamasından bu yana Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslüman sayısının 1 milyonun üzerinde olduğunu kaydetti. Krizin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın Arakanlı Müslümanlara ziyaretlerde bulunduğunu anımsatan Güllüoğlu, ziyaretlerde Arakanlı Müslümanlara yönelik yapılması gerekenlerin de görüşüldüğünü ifade etti. Bangladeş'in gelişmeye devam eden bir ülke olduğuna işaret eden Güllüoğlu, krizin Bangladeş için büyük olduğunu, 1 milyon göçmenin ülkeye ekstra yük anlamına geldiğini belirtti. AFAD'ın 25 bin barınma ünitesi yapabileceğini taahhüt ettiğini, ama yer tahsisi konusunda sürecin yavaş işlediğini kaydeden Güllüoğlu, "Ancak yerel makamlarla görüşerek naylon brandalar yerine buranın yerel malzemesini kullanarak az sayıda da olsa konut yaptık. Sayının artması için bugün yine görüşmelerimiz oldu." diye konuştu. İlk etapta 250 bambu ev yapıldığını ancak Türkiye'nin çok daha fazlasını yapacağını taahhüt ettiğini aktaran Güllüoğlu, bambu evlerin beton temel üzerine kullanıldığını ve serin olduklarını ifade etti.

"Buranın en iyisi diyebilirim. Bangladeş'in köylerinde de aynısını kullanıyorlar. Naylon evlerde kalanlardan ziyade, buralarda kalanlar daha mutlu." diyen Güllüoğlu, bölgedeki barınma imkanlarını geliştirmeyi istediklerini vurguladı.

Sağlık Hizmeti Sayısı 23 Bini Geçti

Güllüoğlu, kamplarda bugüne kadar 23 binden fazla muayene, ameliyat, sünnet ve doğum yapıldığını bildirerek, "Hizmetler devam ediyor. Biz burayı unutmadık, dünyanın da unutmaması gerekiyor. Bir taraftan Myanmar'a dönüşler nasıl olmalı derken bir taraftan buradaki hizmetlerin aksatılmadan devam etmesi lazım." ifadelerini kullandı. Dünyanın farklı yerlerinde kamplar gördüğünü, ancak buradaki kampların dünyadaki en zor koşuldaki kamplardan olduğunu söyleyebileceğini bildiren Güllüoğlu, şöyle devam etti:

"Çok dar bir alanda yüz binlerce insan yaşıyor. Dağlar, tepeler 10-15 metrekarelik kulübelerle dolu. Her kulübede en aşağı 5 kişilik aileler yaşıyor. İnsanlığın dönüp tekrar bakması ve sorgulaması gereken manzaralara şahitlik ediyoruz. İki ay sonra, muson yağmurları başladıktan sonra bugünkü manzarayı da bulamayacağız. Her tarafın daha çamurlu olduğu, inmenin, çıkmanın, temiz suya ve gıdaya erişimin çok daha zor olduğu bir manzara olacak. O gelmeden ne yapabiliriz diye görüşmelerimiz oluyor. Türkiye olarak bu krizi de unutmadığımızı göstermek ve buradaki faaliyetlerimizi görelim, koordinasyonu yapalım diye geldik." İnsan olmanın milliyetten ve dinden öte bir sorumluluk gerektirdiğini vurgulayan Güllüoğlu, "Bu insanlar kendi istekleriyle geçmediler, Myanmar'dan buraya zorla gönderildiler. Bir taraftan bu insanların burada kaldıkları sürece gıdaya, temiz suya, sağlık hizmetlerine erişiminin, bir taraftan da köylerine dönmelerinin sağlanması gerekiyor." dedi.

(Anadolu Ajansı, 8 Nisan 2018)

 

Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah: “Göçmenlerin Dönmesi İçin Görüşmelerimiz Sürüyor”

Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah, Türkiye'ye yönelik düzensiz Afgan göçüne dair, "Tabii ki yasa dışı göçmenler her ülke için sorun yaratabilir. Onların ülkelerine dönmesi için görüşmelerimiz sürüyor." dedi. Başbakan Binali Yıldırım ile Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Sepidar Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin geçen 17 yıl içerisinde eğitim, sağlık, yeniden yapılanma konularında Afganistan'a büyük yardımlarda bulunduğunu söyleyen Abdullah, iki ülkenin tarih boyunca iyi ilişkiler kurduğunu vurguladı. Abdullah, Türkiye'nin Afganistan'a terörle mücadele konusunda da destek verdiğine dikkati çekti. Başbakan Yıldırım ile yaptıkları görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek, ticaret hacmini artırmak için atılacak adımları ele aldıklarını söyleyen Abdullah, Afganistan'da yaklaşan milletvekili seçimini de konuştuklarını belirtti. Türkiye'ye her alanda Afganistan'a vereceği destekten ötürü teşekkür eden Abdullah, "Türkiye bizi güvenlik konusunda da yalnız bırakmadı, bize büyük destek verdi." ifadesini kullandı. Abdullah, Türkiye'ye giren Afganistan uyruklu düzensiz göçmenlerin geri gönderilmesine ilişkin, "Türkiye'deki Afgan göçmenler konusuna gelince tabii ki yasa dışı göçmenler her ülke için sorun yaratabilir. Onların ülkelerine dönmesi için görüşmelerimiz sürüyor." değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin, Afganistan'a TİKA aracılığıyla da büyük yatırımlar yaptığını söyleyen Abdullah, bu yatırımların devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Abdullah, "İki ülke arasındaki dostluk ilişkileri asırlardır devam etmektedir ve bundan sonra da güçlenerek sürecektir." dedi. Afganistan'daki FETÖ okullarının Maarif Vakfı'na devredildiğini belirten Abdullah, "Bu okullarda en yakın zamanda eğitime başlanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu okullarda eğitim kalitesini daha da artırmak için Maarif Vakfı ile ortak çalışacağız." diye konuştu.

(Anadolu Ajansı, 8 Nisan 2018)

 

Afrika Ülkelerinin Büyükelçileri Şanlıurfa'da

Afrika ülkelerinin büyükelçileri ile büyükelçilik yetkilileri, Şanlıurfa'da Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kentte incelemelerde bulundu. Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Ahmet Rıza Demirer ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil'in eşlik ettiği 24 Afrika ülkesinin büyükelçi, büyükelçi yardımcısı, müsteşar ve maslahatgüzarlarından oluşan heyet, konik kubbeli evleri ve farklı mimarisiyle dikkati çeken tarihi Harran ilçesini gezdi. İlk İslam üniversitesi kalıntılarının bulunduğu ilçede, rasathane ve Emeviler döneminden kalma tarihi Ulu Cami'yi ziyaret eden heyet, konik kubbeli evlerde yöresel kıyafet giyip fotoğraf çektirdi. Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik ve Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz'dan ilçenin tarihi hakkında bilgi alan konuklara, yöresel yemekler ikram edildi. Afrika ülkelerinin büyükelçileri ile büyükelçilik yetkilileri, daha sonra sığınmacıların barındığı Harran Konteyner Kent'e geçerek Suriyelilerle buluştu. Kamp yetkililerinden çalışmalarla ilgili bilgi alan heyet, buradan Şanlıurfa'ya geçerek, tarihi Balıklıgöl yerleşkesini ve Türkiye'nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi'ni gezme imkanı buldu. Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Şanlıurfa'da kendilerini en güzel şekilde ağırlayan yetkililere teşekkür etti.

(Haber Türk, 7 Nisan 2018)

 

227 Afganlı Kaçak Göçmen 'Charter' Seferle Ülkelerine Gönderildi

Erzurum'un Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi'nde işlemleri tamamlanan Afganistan uyruklu 227 kaçak, Erzurum Havalimanı'ndan sabaha karşı charter seferle sınır dışı edildi. Geri Gönderme Merkezi yetkilileri, şu an Erzurum'da bulunan yaklaşık 3 bin göçmenin bir ay içerisinde ülkelerine gönderileceğini söyledi. Türkiye'ye yasa dışı yollarla giriş yaptıktan sonra Van ve Ağrı üzerinden karayolu ile günlerce yürüyerek Erzurum'a kadar gelen göçmenlerin yolculuğu kısa sürdü. DHA'nın haberine göre, Erzurum'da güvenlik güçleri tarafından yakalanan ve sayıları her geçen gün artan kaçaklar için İçişleri Bakanlığı düğmeye bastı.

Geri Kalanlar 1 Ay İçerisinde Ülkelerine Gönderilecek

Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi'nde işlemleri tamamlanan Afganistan uyruklu 691 kaçaktan 227'si bugün sabaha karşı Erzurum'dan Kabil'e düzenlenen charter seferle sınır dışı edildi. İşlemleri tamamlanan 464 göçmenin de sınır dışı edileceğini belirten Geri Gönderme Merkezi yetkilileri, şu an Erzurum'da bulunan yaklaşık 3 bin göçmenin bir ay içerisinde ülkelerine gönderileceğini söyledi.

(Haber Türk, 8 Nisan 2018)

 

Kırklareli'nde 23 Kaçak ve Sığınmacı Yakalandı

Kırklareli'nde, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 23 kaçak ve sığınmacı yakalandı. Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolu ile Kofçaz ilçesinde yasa dışı yollardan Avrupa'ya gitme hazırlığı yapan 4 ayrı grubu tespit etti. Ekiplerce düzenlenen operasyonda, İran, Afganistan, Pakistan ve Suriye uyruklu 23 kişi yakalandı. Kaçak ve sığınmacılar, jandarmadaki işlemlerinin ardından, Kırklareli Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

(Haber Türk, 8 Nisan 2018)

 

Jandarma, Van’da 123 Kaçak Göçmen Yakaladı

Van’ın Gevaş, Saray ve Tusba ilçelerinde jandarma ekipleri tarafından yapılana çalışmalar kapsamında yurda yasadışı yolardan girdiği tesir edilen 123 kaçak göçmen yakalandı. Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarafından devam eden yol emniyet ve kontrol faaliyetleri neticesinde, ülkemize yasadışı yollardan girdiği tespit edilen 123 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. Gevaş, Saray ve Tusba ilçelerinde devam eden yol emniyet kontrol faaliyetleri neticesinde; Gevaş İlçesi Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından 47 Afganistan, 4 Bangladeş ve 3 Pakistan uyruklu olmak üzere 54 yabancı uyruklu şahıs, Tuşba İlçesi Göllü Karakol Komutanlığı ekipleri 51 Afganistan uyruklu şahıs ve Saray ilçesi Merkez Karakol Komutanlığı ekipleri 18 Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 126 yabancı uyruklu şahıs yakalanmıştır. Olaylarla ilgili olarak 5 şüpheli organizatör gözaltına alındı. Yakalanan yabancı uyruklu şahıslar işlemlerinin bitmesinin ardından ülkelerine gönderilmek üzere Van İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bağlı Geri Gönderme Merkezine teslim edildiği belirtildi.

(İhlas Haber Ajansı, 7 Nisan 2018)

 

Foça'da 108 Kaçak ve 5 Organizatör Yakalandı, 4 Kişi Tutuklandı

İzmir'in Foça ilçesinde, yasadışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçme hazırlığı yaptığı belirlenen 108 kaçak ve organizatör oldukları değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı. İfadelerinin ardından organizatörlük yaptıkları şüphesiyle adliyeye sevk edilen 5 kişiden 4'ü tutuklandı. Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bugün saat 03.00 sıralarında Fatih Mahallesi'nde 35 K 44052 plakalı kamyonet, 35 DE 2232 plakalı midibüs ve 35 LAM 34 plakalı otomobili durdurdu. Araçlarda aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 64 Suriye uyruklu göçmen olduğu belirlendi. Ayrıca, organizatör olduğu değerlendirilen Türk vatandaşı İsmail Kılınç ve Adnan Güven ile Suriye uyruklu Halid El Şeyh gözaltına alınırken, araçlarla bulunan 1 bot ve 1 tekne motoruna da el konuldu. Öte yandan, aynı saatlerde bir midibüs de devriye görevindeki polis ekipleri tarafından durduruldu. Foça İlçe merkezi yakınlarında durdurulan midibüste de aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 38'i Suriye, 6'sı Irak uyruklu 44 kaçak göçmen olduğu anlaşıldı. Aynı araçta bulunan ve organizatör oldukları değerlendirilen Türk vatandaşları K.K. ve Mehmet Selim Gezer gözaltına alındı. Emniyet ve jandarma karakolundaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden K.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, İsmail Kılınç, Adnan Güven, Halid El Şeyh ve Mehmet Selim Gezer tutuklandı. Kaçak göçmenler ise İzmir İl Göç İdaresi'ne gönderildi.

(Haber Türk, 7 Nisan 2018)

 

Aydın'da 44 Göçmen Yakalandı

Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri, bugün akşam saatlerinde Karaova Mahallesi Sahil Siteleri'nde Yunanistan'ın Samos Adası'na geçme hazırlığı yaptığı belirlenen 16'sı erkek, 8'i kadın ve 20'si çocuk toplam 44 kaçak göçmeni yakaladı. Polis, bir şişme bot, su motoru ve 44 can yeleğine de el koydu. Sağlık kontrolünden geçirilen kaçaklar, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Aydın Göç İdaresi Merkezi'ne gönderildi.

(CNN Türk, 7 Nisan 2018)