Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar hakkında gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Fabrikaya Karton Getiren TIR’dan Mülteciler Çıktı    

Çanakkale’nin Çan ilçesinde bir seramik fabrikasına kağıt ambalaj malzemesi getiren TIR’ın dorsesine kaçak binerek gizlenen 4 Suriyeli mülteci, fabrika güvenlik görevlilerince yakalanarak jandarmaya teslim edildi.

34 FC 5425 plakalı TIR’ın sürücüsü M.B, Çan ilçesine bağlı Etili köyündeki bir seramik fabrikasına Tekirdağ – Çorlu ilçesinden kağıt ambalaj malzemesi getirdi. Şoför, seramik fabrikasında yükünü indirirken, kağıt ambalajların arasına gizlenen yabancı uyruklu mültecileri fark edince fabrikanın güvenlik görevlilerine haber verdi. Ardından jandarma olay mahalline gelerek soruşturma başlattı. Mültecilerin TIR’ın mola verdiği Keşan yakınlarında dorseye gizlice bindikleri öğrenildi.

TIR şoförü M.B, “Edirne’nin Keşan ilçesine gelmeden önce bir petrol istasyonunda uyumak için durdum. 20 dakika uyudum, sonra kalkıp buraya geldim. Malı boşaltırken gördüğünüz gibi karton kutularının üzerindeydiler” dedi.

(İHA, 4 Nisan 2019)

 

Edirne’ye Göçmen Akını

“Sınırlardan geçişe izin verileceği” şeklindeki sosyal medya paylaşımları üzerine yüzlerce göçmen Edirne’ye akın etti. AB’ye topluca girmeye hazırlanan 950 göçmen güvenlik ekiplerince yakalandı.

Türkiye’de yaşayan çoğunluğu Afganistan ve İran kökenli yüzlerce göçmen, sosyal medyada, “Türkiye sınır kapılarını açacak” söylentileri üzerine Yunanistan’a toplu halde yürüyerek geçmek için Edirne’ye akın etti.

Güvenlik güçlerinin kent girişinde otogar ve tren garında yaptığı operasyonlarda 3 gün içinde 950 göçmen yakalandı.

Yakalanan göçmenler Edirne Göç İdaresi’nde yer kalmadığı için işlemlerinin ardından civar bölgelerdeki göç idarelerine gönderiliyor.

2015’te 10 Gün Beklemişlerdi

Benzer bir durum 2015’te de yaşanmıştı. Edirne’de 2015 yılında sınır kapılarının açılıp, Almanya’nın göçmen kabul edeceğini kulaktan kulağa yayan binlerce göçmen, Edirne’ye TEM yolundan yürüyerek gelmişti. Burada 10 gün yol kenarında çadır kurup bekleyen ve sınır kapısına yürüyen göçmenler daha sonra polis ve jandarma ekipleri tarafından ikna edilerek istedikleri illere otobüslerle gönderilmişti.

Geri Kabul Anlaşması 3. Yılında

AB ve Türkiye arasında imzalanan Mülteci Geri Kabul Anlaşması 18 Mart’ta üçüncü yılını doldurdu. Anlaşma, Yunan adalarına çıkan mülteci adaylarının, başvurularının kabul edilmemesi durumunda Türkiye’ye iadelerini öngörüyor. Karşılığında da AB Türkiye’deki mülteciler için mali yardımda bulunmayı ve Suriyeli mültecileri yasal yollardan kabul etmeyi taahhüt ediyor.

Almanya ve AB bu anlaşmanın yardımıyla Avrupa’ya gelen mülteci sayısının önemli oranda azalması umuyor.

(Deutsche Welle, 7 Nisan 2019)

 

Suriyeli Kadın Erkek Arkadaşını Bıçakladı

Esenyurt’ta Suriyeli kadın, başka bir kadınla gördüğü vatandaşı olan erkek arkadaşını elinden bıçakladı. Olayla ilgili Suriyeli 3 kadın gözaltına alınırken yaralı Suriyeli erkek ise hastaneye kaldırıldı.

Esenyurt Pınar Mahallesi 1282 Sokak’ta, arkadaşıyla yolda yürüyen Suriyeli kadın, vatandaşı olan Muhammed adlı erkek arkadaşını, yine Suriyeli olan başka bir kadınla gördü. Grup arasında sözlü tartışma başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu genç kadın, Muhammed adlı erkek arkadaşını bıçaklayarak elinden yaraladı.

Yaralı Muhammed, eline ip bağlayarak kan kaybı için önlem aldı. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, Suriyeli 3 kadını gözaltına alırken yaralı genci de hemen yakındaki Esenyurt Necmi Kadıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Kavga anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

(CNN Türk, 5 Nisan 2019)

 

Bursa’da Otobüse Saldıran Madde Bağımlısı Suriyeli Genç Ortalığı Karıştırdı!

Bursa’da iddiaya göre uyuşturucu kullanan bir Suriyeli, belediye otobüsüne vurduktan sonra ortalığı birbirine kattı.

Bursa’da Suriyeli bir gencin belediye otobüsünün önünde durarak otobüse vurması sonrası olay çıkardığının görüldüğü bir video, sosyal medyada gündem oldu. İddiaya göre, uyuşturucu kullanan bir Suriyeli, durağa yanaşan bir belediye otobüsünün önünde duruyor.

Sonrasında otobüse vuran Suriyeliye durakta otobüs bekleyenlerin müdahale ettiği görülüyor. Suriyeli genç kendisine müdahale edenlere vurmaya başlıyor. Çıkan kavga ise güçlükle yatıştırıldı. Çıkan olay sonrası emniyet güçlerinin Suriyeli genci gözaltına alıp almadığı ise bilinmiyor.

(Sözcü, 6 Nisan 2019)

 

Suriyeli Aile Hastaneden Bakın Ne Çaldı?

Çocuklarını tedavi ettirmek için İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi acil servisine gelen 4 Suriye uyruklu şahıs, hastanenin envanterinde kayıtlı olan tekerli sandalyeyi alarak ortalıktan kayboldu.

Olay Cuma akşamı Köroğlu Ünitesi Acil Servisi’nde yaşandı. Başından yaralanan çocuklarını tedavi ettirmek üzere hastaneye gelen 4 Suriye uyruklu vatandaş, yürümekte zorluk çeken çocuklarını, yaşlılar, yaralılar ve ayakta durmakta güçlük çeken hastaların kullanması için acil serviste bulunan tekerlekli sandalyeye oturttular. Tedavisi tamamlanan küçük çocuğu tekerlikle sandalyeden indirip sandalyeyi görevliye teslim etmesi gereken Suriyeli aile, tekerlekli sandalyeyi alarak yaya olarak acil servisten kaçtı. Durumun polise bildirilmesi üzerine olay yerine gelen emniyet birimleri, hastanenin envanterinde bulunan tekerlekli sandalyeyi alıp kaçan şahıslar hakkında işlem başlattı.

Adresleri Tespit Edildi

Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre, güvenlik kamerası kayıtlarının polis tarafından alındığı, incelendiği ve Suriye uyruklu olduğu tespit edilen zanlıların adreslerinin tespit edildiği, Pazartesi günü hastane görevlileri ile polisin eve gidip, aile hakkında işlem yapılacağı öğrenildi.

(Bolu Olay Gazetesi, 8 Nisan 2019)

 

Mülteciler Atina Tren İstasyonunu İşgal Etti

Yunanistan’da yaşayan mülteciler başkent Atina’daki ana tren istasyonunu işgal etti. Mülteciler sınıra erişim ve diğer AB ülkelerine geçiş için protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Yunanistan’da onlarca mülteci başkent Atina’daki Larissis İstasyonu’nu işgal ederek sınıra erişim ve diğer AB ülkelerine geçiş için protesto gösterisi yaptı. Mülteciler, hep bir ağızdan ‘Almanya’ diye slogan attı.

Selanik şehri yakınlarındaki Diavata mülteci kampında benzer olaylar ve arbedelerin yaşanmasından bir kaç saat sonra yaşanan protesto, başkent Atina’yı kuzeye bağlayan Larissis İstasyonu’nun kapanmasına neden oldu.

Yetkililer, Atina’da gerçekleştirilen gösteriye son günlerde sosyal medyada yapılan isimsiz çağrıların yol açtığını ve insan hakları gruplarının mültecilere onları Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne ve oradan diğer AB ülkelerine geçmeleri için yardım edeceklerini söyledikleri açıklandı. Ancak hem Yunan hükumeti hem de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Ajansı böyle bir olasılığın olmadığını belirtti.

Göç Bakanlığı Genel Sekreteri Miltiadis Klapas, bugün yapılan gösterinin Avrupa Birliği’ne verilen bir mesaj olduğunu söyledi. Klapas, “Avrupa bunun kendisinin çözmesi gereken bir problem olduğunu anlamalı” dedi.

Özellikle Suriye iç savaşının tetiklediği göç akını sonrasında Yunanistan’da 70 binden fazla mültecinin yaşadığına inanılıyor.

Diğer AB ülkelerinin sınırlarını kapatmaya başladıktan sonra özellikle Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen 8 bin mülteci için 2016’da sınırdaki Idomeni kasabasında bir çadır kent kurulmuştu. Kamp daha sonra Yunan makamlarınca kaldırıldı ve mülteciler ülke genelinde açılan tesislere yerleştirildi.

Divata kampında dün ve bugün güvenlik güçleri ve mülteciler arasında arbede çıktı ve güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullandı.

(İHA, 5 Nisan 2019)

 

‘Venezuelalı Mülteciler Taciz ve İstismara Uğruyor’

Venezuela’da yaşanan siyasi ve ekonomik istikrasızlık nedeniyle ülkeyi terk edenlerin sayısı yaklaşık 3,4 milyon kişiye ulaştı. Güney Amerika’daki komşu ülkelere sığınan Venezuelalıların göç yolunda birçok taciz ve istismara uğradığı belirtildi. Birleşmiş Milletler, Güney Amerika ülkelerini, ülkelerine sığınan Venezuelalı mültecilere yönelik istismarlara karşı önlem almaya davet etti.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Venezuela’dan göçen 1,1 milyon mülteci çocuğun korunma ve temel hizmetlerden yoksun olduğunu belirterek bölge ülkelerine belgesi olmayan ve refakatsız çocukları koruma altına alma çağrısında bulundu.

UNICEF, Venezuela’dan Latin Amerika ülkelerine devam eden göç nedeniyle yardıma ve korunmaya muhtaç çocuk sayısının katlanarak artabileceğine işaret etti.

BM yetkilileri ülkeyi terk eden Venezuelaların, komşu ülkelere göçü sırasında çok büyük riskler aldığını kaydederek, “Çok tehlikeli de olsa Venezuelalılar hayatlarını riske sokarak cesur bir şekilde yola çıkıyor” dedi.

​“Kriz Sürdükçe Göç Artıyor”

UNICEF Bölge Direktörü Maria Cristina Perceval, Venezuela’dan mülteci göçü alan bölge ülkelerine yaptığı çağrıda, hükümetlerin göç yolunda yaşanan tehlikelere ve sömürülere karşı kararlı ve geniş çaplı çözüm bulması gerektiğini kaydetti. Perceval, “Venezuela’daki kriz devam ettikçe ülkeden göç daha da artıyor. Mülteci çocukların sorunları da göçle birlikte artıyor. Çocukların korunma, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Venezuela’dan mülteci kabul eden ülkeler bu temel sorunları çözmek için gerekli tedbirleri almalı” diye konuştu.

​“Mülteci Çocuklar Birçok Riskle Karşı Karşıya”

Perceval, Venezuelalıları kabul eden ülkelerin herhangi bir mülteci göçü planlamalarının olmadığını, mülteci politikalarından yoksun olan ev sahibi ülkelerin temel sorunları çözemediğini belirtti. Perceval, “Venezuela’dan göçen mültecilerin arasında ailelerinden ayrı olan çocuklar, hamile kadınlar, emziren anneler de var. Bu durumda olanları koruyacak yeterli planlar yok. Mülteci çocuklar, ailelerinden ayrı olma, ayrımcılığa uğrama, yabancı düşmanlığı ve şiddet riskiyle karşı karşıya. Mültecileri kabul eden ülkeler uluslararası insan hakları standartlarını yerine getirmeli. Resmi belgeleri olmayan çocuklar var. Ailelerinden ayrı olan çocuklar var bu çocuklar uzman kişiler tarafından koruma altına alınmalı” dedi.

“3,4 Milyon Kişi Daha İyi Bir Yaşam İçin Venezuela’yı Terk Etti”

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) göre, 2014 yılından itibaren Venezuela’yı terk eden mültecilerin sayısı 3,4 milyon kişiye ulaştı. UNHCR yetkilileri, Venezuelalıların ülkelerini yaşanan hiperenflasyonun getirdiği pahalılık, ülkedeki temel malların kıtlığı, siyasi istikrarsızlık, güvenlik, siyasi kargaşa ve gelecek endişesiyle terk ettiklerini belirterek daha iyi bir yaşam için ülkelerini terk ettiklerini kaydetti.

BM yetkilileri, geçtiğimiz yıl 250 bin Venezuela’nın çoğu Latin Amerika ülkeleri olmak üzere sığınma talebiyle yerleştikleri yeni ülkelerde temel haklardan yoksun, düzensiz ve çeşitli istismarlara maruz kalarak çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti.

​Venezuela’dan Kaç Kişi Ayrıldı?

BM verilerine göre, 2014 yılından bugüne kadar 3.377.252 kişi Venezuela’yı terk etti. 1.364.855 Venezuelalı göç ettikleri ülkelerde yasal statü kazandı ve oturma izni aldı. 414.570 Venezuelalı mülteci de göç ettikleri ülkelerden siyasi sığınma talep etti.

(Amerika’nın Sesi, 6 Nisan 2019)

 

İtalya ve Malta Limanlarını Kapattı: Kurtarılan 64 Göçmen Denizde Kaldı

Alman sivil toplum kuruluşu Sea Eye, Libya açıklarında kurtardığı 64 düzensiz göçmeni karaya çıkartmak için çağrılarını sürdürürken, İtalya ve Malta hükümetleri limanlarının bu göçmenler için kapalı olduğunu açıkladı.

Sea Eye, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Malta ve İtalya’dan yardım talebini yineledi. Düzensiz göçmenleri taşıyan geminin Malta ile İtalya’nın güneyindeki Lampedusa Adası arasında olduğunu belirten Sea Eye yetkilileri, “Hava soğuk ve kötüleşiyor. Kadınlar ve çocuklar kapalı alanda ama insanların çoğu açık alanda uyuyor.” açıklamasında bulundu.

İtalya’da aşırı sağ görüşlü Lig Partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, basına yaptığı değerlendirmede, İtalyan limanlarının düzensiz göçmenleri taşıyan gemilere kapalı olduğunu yineledi.

Salvini, “İnsan kaçakçıları her zaman daha da agresifleşiyor ve sivil toplum kuruluşları sorun yaratıyor. AB Komisyonu tarafından güvenilir gösterilen Libya Sahil Güvenlik Ekipleri ise denizdeki göçmenlerle ilgili alarm verip, yardım istiyor. Ancak bizim pozisyonumuzda bir değişiklik yok. İnsan kaçakçıları için limanlarımız kapalı kalmaya devam edecek.” dedi.

Öte yandan İtalya’da koalisyon ortaklarından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) üyesi olan ve mevcut durumda Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Giovanni Tria’nın oğlu Stefano Tria’nın, sivil toplum kuruluşlarının Akdeniz’de düzensiz göçmenleri kurtarma operasyonlarına katıldığı ortaya çıktı.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, İtalyan sivil toplum kuruluşu Mediterranea Saving Humans’ın 19 Mart’ta Akdeniz’de kurtardığı ve Lampedusa Adası’na getirdiği 48 düzensiz göçmene yardım eden ekipte Stefano Tria’nın da bulunduğu bildirildi.

Mediterranea Saving Humans’dan yapılan açıklamada, “Stefano Tria bizden biri ve Mediterranea’nın doğuş nedeni olan hayat kurtarmaya yardım ediyor. Biz, kim kimin oğlu veya akrabası, bunları hiçbir zaman sorun etmedik. Bizim tek düşündüğümüz daha fazla hayat kurtarmak için ne yapabileceğimiz.” ifadeleri kullanıldı.

(Euronews, 5 Nisan 2019)

 

Türk ve Mülteci Çocuklar Uyum Etkinliğinde Buluştu

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi ile SGDD İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi tarafından, Hafsa Sultan İlköğretim Okulu’nda, sığınmacı ve mülteci çocukların sosyal uyumu için etkinlik düzenlendi.

İran, Irak, Afganistan ve Suriye uyruklu öğrencilerin de bulunduğu Hafsa Sultan İlköğretim Okulu’ndan 16 sığınmacı ve mülteci çocuk ile onlara birebir destek veren 16 Türk öğrenci, sosyal uyum etkinliği kapsamında ilk olarak birlikte kahvaltı etti. Çocuklar kahvaltının ardından, hamster, kırkayak, dev jenga ve twister gibi açık hava oyunları oynadı. Ayrıca çocuklar yüz boyama ve balon katlama etkinliklerine katıldı.

SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi yöneticisi Dilara Çakır, sosyal uyum kapsamında Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin beraber zaman geçirerek birbirlerini daha iyi tanımalarını amaçladıklarını söyledi. Çakır, “Çocuklar takım oyunlarını oynarken birbirlerine destek olmayı, iyi iletişim ve işbirliği halinde olmayı öğreniyor. Merkez olarak biz, sığınmacı ve mülteci çocukların sosyal uyumları için özel çaba gösteriyoruz” dedi.

İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi uyum uzmanı Pelin Doğan ise mülteciler için Türkçe dil kursu düzenlediklerini, Türk ve Suriyelililerin sosyal uyumu için etkinlikler oluşturduklarını belirtti. Pelin Doğan, “Manisa’da da Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin bir arada olduğu, kaynaşma ve dayanışmayı arttırıcı bir buluşma gerçekleştirdik. Farklı kültürlere sahip çocuklar birbirlerine pekçok şey öğretiyorlar; dil öğretiyorlar, kültürlerini yemeklerini öğretiyorlar. Desteklediğimiz tam olarak bu kültürel kaynaşma” diye konuştu.

Etkinliğe katılan çocukların okuduğu okulda ‘candostu’ uygulaması yer alıyor. Bu uygulamaya göre, sığınmacı ya da mülteci çocuklar bir Türk çocukla eşleştiriliyor. Türk çocuklar, ‘candostu’ sığınmacı ve mülteci çocuklara ihtiyaçları olması halinde yardımcı oluyor. Suriye uyruklu Rashit Ahmed ile Ağrı doğumlu Enes Yıldırım bunun en iyi örneklerinden birini oluşturuyor. 10 yaşındaki Enes Yıldırım, birlikte top oynamayı sevdiklerini, maç yaptıklarını anlattı. Yıldırım, “Raşit’in babası ressam olduğu için bana resim yapmayı öğretti. Türkçe öğrenmesi için ona yardımcı oluyorum” dedi. 13 yaşındaki Rashit Ahmed ise “Ben Suriye’den geldikten sonra Enes ile arkadaş olduk. Futbol oynamayı ve maç yapmayı çok seviyoruz. Enes’ten Türkçe öğrendim” dedi.

(DHA, 4 Nisan 2019)

 

Ayvalık’ta 17 Mülteci Yakalandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 17 mülteci jandarma tarafından yakalandı.

Alınan bilgiye göre; Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Küçükköy Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı ekipler, Atatürk Caddesi üzerinde bir grup mülteciyi fark etti. Hemen harekete geçen jandarma ekipleri, 8 Somali, 2 Uganda, 5 Yemen ve 2 Irak uyruklu mülteciyi gözaltına aldı. Jandarma tarafından yemek, battaniye, ilaç gibi insani yardımların yapılmasının ardından 17 mülteci için sınır dışı işlemlerine başlanıldığı öğrenildi.

(İHA, 6 Nisan 2019)