Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 6 Mart 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Avustralya, Hasta Göçmenleri Pasifik’teki Issız Adada Tedavi Altına Alıyor

Avustralya hükümeti, güvenlik açısından riskli olarak değerlendirdiği 57 hasta erkek sığınmacıyı tedavi amacıyla Pasifik’teki bir gözaltı merkezine gönderecek. Şahısların Avustralya’da herhangi bir hastanede tıbbi tedavi almak yerine uzak bir adaya gönderilmesi insan hakları örgütlerinin tepkisine neden oldu. Başbakan Scott Morrison, tıbbi desteğe ihtiyaç duyan sığınmacıların Avustralya’da tedavi almasına neden izin vermediklerini, “Şahıslar cinsel saldırı ve radikal eğilimli paylaşımlarda bulunmak gibi eylemlerden suçlanıyorlar.” sözleriyle cevapladı. Rahatsızlığı bulunan 57 sığınmacı, Avustralya’nın 1550 kilometre kuzeybatısında yer alan Christmas Adası’nda bir gözaltı merkezinde tedavi görecek. Uyguladığı katı göçmen politikaları nedeniyle uluslararası kamuoyunun eleştirilerine hedef olan aşırı sağcı Scott Morrison hükümeti, deniz yoluyla Avustralya’ya ulaşmaya çalışan sığınmacıları daha anakaraya ayak basmadan denizlerde gözaltına alarak adalarda kurduğu kamplara yönlendiriyor. Mülteciler, işlemleri tamamlanıncaya kadar Papua Yeni Gine ya da Güney Pasifik’teki Nauru Adası’nda kurulan kamplarda tutuluyor. Ancak muhalefet ve insan hakları aktivistleri, hükümeti inceleme sürecini yıllara yayarak kasten uzun tutmakla eleştiriyor. Ayrıca Avustralya muhalefeti, Başbakan Scott Morris’i mayıs ayındaki genel seçimler öncesi, aşırı sağ oyları alabilmek için sınır güvenliği meselesini kullanmakla suçluyor. İşçi Partisi Genel Başkanı Bill Shorten, Morrison’ın ‘pazarlamacı bir seçim kampanyası’ yürüttüğünü dile getirdi. Muhafazakar Partili Başbakan John Howard, 2001’de içinde 433 mülteci bulunan bir Norveç gemisinin Avustralya karasularına girmesine izin vermemişti.

(Euronews, 6 Mart 2019)

 

Türkiye ile AB Arasında Üst Düzey Toplantı

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi 4 yıl aradan sonra 15 Mart’ta toplanacak. Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki en yüksek karar organı olan “Ortaklık Konseyi” toplantısı yaklaşık dört yıl aranın ardından 15 Mart’ta gerçekleştirilecek. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ankara Anlaşması kapsamında AB ile Türkiye arasındaki en yüksek karar organı olan “Ortaklık Konseyi” toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak. AB ile kurumsal diyaloğun devamı ve çeşitlendirilmesi bakımından önemli olan toplantıda Türk heyetine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB heyetine Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlık edecek. Toplantıya AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da katılacak.

AB, Türkiye’den 7 Bin Suriyeli Mülteciyi Aldı

Almanya’da Sol Parti Federal hükümete AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci geri kabul anlaşmasına dair soru önergesi verdi. Alman DW ajansının haberine göre Alman hükümetinin soru önergesine verdiği yanıta göre mülteci geri kabul anlaşması çerçevesinde 2018 yılında 5 bin sığınmacı Yunanistan’ı geri dönüş programı çerçevesinde gönüllü olarak terketti. 322 sığınmacı ise Yunanistan’dan Türkiye’ye sınır dışı edildi. AB bunun karşılığında 7 bin Suriyeli mülteciyi aldı.

(Sabah, 6 Mart 2019)

 

Aalst Karnavalı’ndaki Yahudi Maketi Avrupa Komisyonu’nu da Rahatsız Etti

Belçika’nın Aalst şehrinde düzenlenen karnavalda Yahudi maketinin yer alması Avrupa Komisyonu’nu da rahatsız etti. Belçika’nın dünyaca ünlü Aalst Karnavalı bu yıl 91. kez organize edildi. Üç gün süren ve çeşitli etkinliklere sahne olan Aalst Karnavalı’nın geleneksel geçit törenini yaklaşık 90 bin kişi izlerken, uluslararası basının karnavala ilgisi de yoğun oldu. UNESCO tarafından 2010 yılında Dünya Manevi Kültür Mirası kategorisine alınan karnavalın kökleri Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Karnavalın geçit törenindeki arabalardan birinde bir kasa para yanında büyük kanca burunları, kıvrık bukleleri olan karikatürize edilmiş Yahudi maketlerinin yer alması Yahudi toplumu arasında rahatsızlığa yol açtı. Belçika’da Yahudi Kuruluşları Forumu ve Yahudi Kuruluşları Koordinasyon Komitesi, ‘ayrımcılık ve ırkçılık’ ile mücadele veren Unia kurumuna şikayette bulundu. Avrupa Komisyonu’ndan şikayete destek niteliğinde gelen açıklamada, “Bunu hafifçe alamayız” ifadeleri yer aldı.

Yahudi Karikatür Rencide Edici

Yahudi Kuruluşları Forumu ve Yahudi Kuruluşları Koordinasyon Komitesi’nin Unia kurumunu şikayette bulunmasının ardından Avrupa Komisyonu ve Belçika Adalet Bakanı Koen Geens tarafından iki Yahudi kuruluşuna destek gelmesi Yahudi toplumu arasında sevinçle karşılandı. AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, “Aalst karnavalındaki Yahudi maketlerinin Holokost’tan 70 yıl sonra Avrupa sokaklarında yer alması kabul edilemez. Şimdi, yürürlükteki yasalara dayanarak, bireysel davalarla harekete geçmek ulusal makamlara kalmış durumda. Avrupa Komisyonu, nefret mesajlarından fiziksel saldırılara kadar her türlü anti-Semitizm’e karşı duruyor. Yahudi toplulukların korunması Avrupa Birliği için bir görevdir” dedi.

“Karnavalda Yahudi Nefreti İmajı Yok”

Aalst Karnavalı organizasyon sorumlusu De Vismooil grubu, karnavalda Yahudi nefreti imajının olmadığını söyledi. Grup, “Bizim karnaval etkinliğimizde hiçbir inancı rencide etme gibi bir niyetimiz yok. Karnaval sadece karikatür eğlencesidir. Tasarruf ettiğimiz parayı sakladığımız yerde, pembe Yahudiler’in komik olacağını düşündük. Diğer dinlerde de karikatürler var. Yahudilerin hedefi oldum. Yahudiler tarafından sosyal medya yoluyla gönderilen tehditler hakkında polise suç duyurusunda bulundum” ifadelerini kaydetti.

Aalst Belediye Başkanı D’Haese Karnavalcılara Sahip Çıktı

Aalst Belediye Başkanı Christoph D’Haese, “Karnavalcılara sahip çıkacağım” dedi. D’Haese, “İki Yahudi kuruluşunun şikayeti ve Avrupa Komisyonu tepki gösterdi diye benim de Yahudi maketi ve karnavalı organize edenler hakkında şikayette bulunacağımı düşünmesinler. Aalst karnavalında nelerin yasak olup olmadığı konusunda belediye başkanının yaptırım yetkisi yoktur. Karnavalcıların Yahudileri incitme ve rencide edici niyetleri yoktu ve olmadı da” dedi.

Geçtiğimiz Yıl Karnavala ABD Başkanı Trump Damgasını Vurmuştu

Geçtiğimiz yıl yine onbinlerce kişinin izlediği üç günlük karnavalda, Belçika’nın eski İltica ve Mülteci Bakanı Theo Francken’in uyguladığı sert göç ve iltica politikası, Flaman ulusal kanalında programlar yapan Bart de Pauw’un birlikte çalıştığı kadınlara cinsel istismarda bulunması, ABD Başkanı Trump’ın kadınlara yönelik aşağılayıcı sözleri, Trump’ın medyaya sahte haber saldırıları, Rusya’nın olimpiyatlardaki doping suçları, İspanya’da Katalanların bağımsızlık talebi ve NV-A partisinin Katalanlara verdiği destek, Kuzey Kore’nin füze denemeleri gibi pek çok ulusal ve uluslararası gündem mizahi bir şekilde eleştirildi. Aalst Karnavalı’nda, mülteci problemi de yer almıştı.

(İHA, 6 Mart 2019)

 

Suriyeli Babanın Feryadı

Esad rejimi, Astana çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi olmasına rağmen muhaliflerin kontrolündeki İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun’u hedef almaya devam ediyor. Alman Bild gazetesi, geçen hafta çarşamba günü Han Şeyhun’a yönelik saldırı sonrasında çekilmiş fotoğrafların izini sürdü. Fotoğraflardan birinde 4 yaşındaki kardeşinin cesedi üzerinde kanlar içinde yatan 6 yaşındaki bir kız çocuğunun tüyler ürpertici görüntüsü yer alıyordu.

Hasna Hastanede

Bild’e göre o kız çocuğunun adı Hasna. Kız kardeşi Elaf ve 2 yaşındaki erkek kardeşi Hasan aynı saldırıda öldü. 27 yaşındaki baba Abdürezzak K., telefonla Bild’e konuştu. Geçimini pet şişe ve plastik toplayıp satarak sağlayan Abdürezzak K., “Şubat ayında Esad rejiminin saldırıları başladığından bu yana evde saklanmaya çalıştık, ama orada da güvende olmadık. İki çocuğum mezarda, üçüncüsü hastanede” dedi. Abdürezak K.’nın eşi ağır böbrek hastası olduğundan onlara kendisi bakmış. Gözyaşlarına hakim olamayan Suriyeli baba, “Dünyanın herhangi bir yerinde bir köpek öldürüldüğünde, milyonlarca kişi onun için yas tutuyor, diğer köpekleri kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Burada her gün yaşanan insani kıyıma artık kimse tepki göstermiyor” diyor. Esad rejiminin saldırılarının yanı sıra bölgedeki radikal terör örgütlerinin de siviller için başka bir tehdit unsuru olduğu aktarılıyor. Abdürezak K., “Bu kadar insan Esad’ın kurbanı olurken, herhalde tüm dünya sessiz kalamaz. Kurtarın bizi” diye çağrıda bulundu.

(Hürriyet, 6 Mart 2019)

 

Hatay’da Suriyeli Baba Kızına İşkence Yaptı

Hatay’da Suriyeli baba kızına işkence yaptı. İşkence yapılan çocuk henüz 10 yaşında.

Üvey kızına işkence yapan baba tutuklandı. Kızını banyoya kilitliyor, dövüyor ve ayaklarını öptürüyordu. Bunu yaptığı çocuk henüz 10 yaşında bir kızdı. Hatay’ın Altınözü ilçesinde üvey kızı G.K.’ye işkence yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Suriyeli H.H., tutuklandı. İlçe merkezindeki ilkokulda 3’üncü sınıf öğrencisi Suriyeli G.K., üvey babası H.H. tarafından 3 aydan beri sürekli darp dildiğini, banyoya kilitlendiğini ve yine üvey babasının kendisini affetmesi için ayaklarını öptürdüğünü okuldaki öğretmenlerine anlattı. Öğretmenlerin suç duyurusuyla harekete geçen polis ekipleri işkenceci babayı gözaltına aldı. Gözaltına alınan baba mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

(Has Gazete, 6 Mart 2019)

 

TIR’a Arkadan Çarpan Otomobildeki 2 Afgan Öldü, 1 İranlı Yaralandı

Tekirdağ’da, TIR’a arkadan çarpan otomobilde bulunan Afganistan uyruklu 2 kişi öldü, 1 İranlı yaralandı. Kazadan hafif yaralı kurtulan otomobilin İranlı sürücüsü ise kaçtı. Kaza, gece Tekirdağ- Malkara karayolunun İnecik mevkisinde meydana geldi. Adı öğrenilemeyen İranlı sürücü yönetimindeki 34 KD 9862 plakalı otomobil, önünde seyreden Kerem S. yönetimindeki 17 AAK 422 plakalı TIR’a çarptı. Kazada, otomobilde bulunan Afganistan uyruklu 2 kişi öldü, 1 İranlı yaralandı. Otomobilin sürücüsü ise hafif yaralı atlattığı kazanın ardından kaçtı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralı İranlı, ekiplerin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Cenazeler de morga götürüldü. Jandarmanın, kazada ölenlerin kimliklerini belirlemek ve kaçan sürücüyü yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

(DHA, 5 Mart 2019)

 

15 Kişilik Minibüsten 39 Göçmen Çıktı

Van’ın Gürpınar ilçesinde durdurulan 15 kişilik bir minibüste yurda kaçak giriş yapan 39 göçmen yakalandı. Van Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Gürpınar İlçe Emniyet Amirliği görevlilerince Hakkâri – Van karayolu üzerinde oluşturulan uygulama noktasında şüphe üzerine 65 plakalı bir minibüsün durdurulduğu belirtildi. 15 kişilik minibüste yapılan aramada; 18 Afganistanlı, 9 Pakistanlı, 9 Bangladeşli, 2 Suriyeli ve 1 Iraklı olmak üzere toplam 39 kaçak göçmen ile göçmen kaçakçılığı yapan S.K. isimli şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan S.K. isimli şüpheli, çıkarıldığı adli makamlarca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Göçmen kaçağı şahıslar ise gerekli işlemlerinin yapılması için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

(İHA, 6 Mart 2019)