Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 28 Şubat 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Binali Yıldırım’dan Zeytinburnu’nda Suriyeli Mesajı: ‘Kulağından Tutar…’

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’da konuştu. Türkiye’de bulunan Suriyeliler ve güvenlik meselesine değinen Yıldırım “Kanunsuz iş yapanın kulağından tutar bu şehirden göndeririz” dedi.

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Zeytinburnu’nda sektör buluşması kahvaltısında konuştu. Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy’un da katıldığı buluşmada Türkiye’de bulunan Suriyeliler ve güvenlik meselesine değinen Yıldırım “Kanunsuz iş yapanın kulağından tutar bu şehirden göndeririz” dedi.

Güvenliğin her şeyin önünde olduğuna dikkat çeken Yıldırım, kimsenin insanımızın huzurunu bozmaya hakkı olmadığını vurguladı. Bu konuda taviz vermek niyetinde olmadıklarını belirten Yıldırım, şu şekilde konuştu:

“Şartların oluşmasını beklemeyiz, kanunsuz iş yapanın kulağından tutar bu şehirden göndeririz. Ama bir yandan hükümetimiz bunların şartlarının iyileştirip, memleketlerine göndermek için bir program için çalışıyor.

Hoş Bir Seda Bırakmak Lazım

Biz gurbetçilerimiz var, yıllardır orada yaşıyorlar. Ne kadar iyi şartlarda olsalar da onlarla görüştüğümüz zaman ülkelerine dönmek için can atıyorlar. Bülbülü altın kafese koymuşlar, illete vatanım demiş. Bu insanlar gidecek ama burada hoş bir seda bırakmamız lazım.

Türkiye’nin Yaptığını Yapan Yok

Bunların her biri döndüğünde bizim gönüllü elçimiz, kalacak olanlar da olabilir. Yani yük olmuyorsa, bu ülkeye bu topluma yük olmuyorsa yükünü alıyorsa o da mümkün. Lütfen empati yapın. Yerinden yurdundan edilenlerin sayısı 75 milyonu buldu. Bunlar vatansız. Türkiye’nin şu yaptığını dünyada yapan başka ülke yok.

Misafirler Kurallara Uymalı

Biz aferin almak için yapmıyoruz. Biz inancımızın gereğini yapıyoruz. Bizim misafirlerimizin de ev sahiplerinin kurallarına uymak gibi bir durumu var. Haddi aşan olursa gereği yapılır. İstanbul’da yapacak çok işimiz var. Bütün bunları yapmak için önce durmak yok yola devam”

(İnternet Haber, 28 Şubat 2019)

 

Kimi Mahkemeye Başvurdu, Kimi Eylem Yaptı, İntiharı Deneyen Bile Oldu

Almanya’da, 2015 yılından beri yaklaşık 94 bin sığınmacının çeşitli nedenlerden dolayı sınır dışı edilemediği ortaya çıktı. HÜR Demokrat Parti’nin (FDP) soru önergesini cevaplayan Federal Hükümet, 2015 yılından beri 93 bin 846 kişi hakkında sınır dışı olduğunu ancak bu kararın uygulanamadığını açıkladı. Sığınma talepleri reddedilen mültecilerin büyük bir kısmı mahkemeye başvurarak sınır dışı işlemini durdurma yolunu seçerken, kimileri düzenlenen eylemler nedeniyle ülkede kaldı.

İntiharı Bile Denediler

Kimi mültecileri ise uçak şirketleri almayı kabul etmezken, kimileri de Almanya’da kalmak için intihar etmeyi denedi. Bazı mültecilerin, yolculuk yapacak durumda olmadığı için sınır dışı işlemleri gerçekleştirilemedi. FDP İçişleri Politikaları Sözcüsü Linda Teuteberg “Sınır dışı işlemleri yapılamayan her iki kişiden birinin kalma gerekçesi kabul edilemez” dedi.

75 Bin Sahte Evrak

Almanya’da an itibariyle 236 bin mültecinin sığınma talebi reddedildi. Ülkede geçici olarak kalan mülteci sayısı ise 182 bin. Sığınma talebinde bulunan 75 bin mültecinin sahte evraklarla başvuruda bulunduğu tespit edildi.

(Hürriyet, 28 Şubat 2019)

 

BM’den Arakanlı Müslümanlar İçin Yardım Çağrısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF’ İcra Direktörü Henrietta Fore, Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanlara ve diğerlerine bu yıl sağlanacak destek için 152 milyon dolar yardım istedi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanlara ve diğerlerine bu yıl sağlanacak destek için 152 milyon dolar yardım çağrısında bulundu. UNICEF’in İcra Direktörü Fore, Cox’s Bazar’da Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampları iki gün süren ziyaretinin ardından Bangladeş’in başkenti Dakka’da basın toplantısı düzenledi. Fore, Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanlara ve diğerlerine bu yıl sağlanacak destek için 152 milyon dolar yardım isterken, “Bugüne kadar gerekli fonların sadece yüzde 29’una sahibiz ve geri kalanını alabilmek için çok çalışıyoruz.” diye konuştu. Bangladeş’te yaşayan Arakanlı Müslümanların, eğitim, sağlık, beslenme gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Fore, doğumlarında kayıt altına alınamayan Arakanlı Müslüman çocukların mülteci statüsüne de sahip olamadığına işaret etti. Henrietta Fore, geçen aralık ayında tamamlanan ankete göre, Cox’s Bazar’da yaşları 4 ila 14 olan 180 bin Arakanlı Müslüman çocuğun eğitim merkezlerine kayıt yaptırdığını, bunun, eğitim ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Bir diğer BM yetkilisi Ahmet el Meraikhi de Arakanlı Müslüman çocukların “bugün yasal bir kimliğe sahip olmadan, insan ve uyuşturucu kaçakçılarının merhametine bırakılmış durumda” olduğunu söyledi.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, 25 Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

(Yeni Şafak, 27 Şubat 2019)

 

BM’den Başkan Genç’e Teşekkür

Birleşmiş Milletler (BM)’den Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e mültecilere yönelik uygulanan başarılı projelerden dolayı teşekkür mektubu geldi. Mektupta, projelerin başarıyla uygulandığı vurgulanırken Başkan Genç, uyguladıkları eğitim, kültür ve sosyal projelerle yabancı misafirlerin uyum problemlerini çözdüklerini söyledi. Canik Belediyesi tarafından Dış İlişkiler Birimi bünyesinde ilçede bulunan yabancı misafirlere yönelik uygulanan projeler Birleşmiş Milletler’in de takdirini kazandı. Mültecilere yönelik başarılı çalışmalar yapan Başkan Osman Genç’e bir mektup gönderen Birleşmiş Milletler Temsilci Yardımcısı Jean-Marie Garelli, Topluluk Destek Projesi (CSP) ‘Gençlik Projesi’nin başarılı olmasında Canik Belediyesi’nin katkısının önemli olduğunu vurgulayarak işbirliği için teşekkür etti.

Çalışmalar Etki Yarattı

Canik Belediyesi üyelerine şükranlarını sunmak için bu mektubu yazdıklarını vurgulayan Garelli, mektubunda “Değerlendirme sürecinde edindiğimiz geri dönüş ve değerlendirmelerle kanıtlandığı gibi, proje, Samsun’un Canik ilçesinde yer alan farklı toplulukların gençlik ve ergen üyeleri arasında gönüllülük bilgi paylaşımı ve aktif etkileşimin değerlerini teşvik eden uyumlu bir ortam oluşturulmasına katkıda bulundu. Bu değerleri teşvik ederek, proje Samsun’daki mülteci ve ev sahibi topluluklar ile kilit hizmet sağlayıcılar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi açısından ölçülebilir bir etki yarattı” dedi.

Ayrılmaz Parçası

BM Temsilci Yardımcısı Garelli mektupta ayrıca, “BMMYK’nın finansal insan ve diğer kaynaklar açısından sağladığı mütevazı katkı kapsamında bu projenin başarılı bir şekilde uygulanmasının öncelikle Canik Belediyesi ve topluluk üyelerinin gösterdiği bili, özen, özveri ve motivasyona bağlı olduğunu kabul etmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu nedenle bu projenin uygulanması boyunca benimsenen girişimler ve topluluk katılımı modellerinin mültecileri ve Canik Belediyesi tarafından desteklenen topluluk üyelerini hedef alan düzenli topluluk çalışmasının ayrılmaz parçası olmaya devam edeceğini umuyoruz. İşbirliğiniz için teşekkür eder gelecek çalışmalarınızda başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

Önce Sorunları Tespit Edildi

Canik Belediyesi olarak Suriye, Irak ve Afganistan’dan ilçeye gelen yabancı misafirlerin insan onuruna yaraşır bir şekilde hayatlarına devam etmeleri için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Genç, “Misafir kardeşlerimiz hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilsin diye büyük bir özveri gösterdik. İlçemizde yaşamlarını devam ettiren misafirlerin sorunlarının saptanması ve demografik yapılarının ortaya çıkması için çalışmalar yaptık. Sahada binlerce mülteciyle yüz yüze görüşerek beklentilerini, sorunlarını, eğitim durumlarını tespit ettik. Oluşturduğumuz sistemle aldığımız bilgiler ışığında misafir kardeşlerimize yardımcı olduk” dedi.

Dil, Eğitim, İstihdam, Sağlık…

Yabancı misafirlerin öncelikle dil ve eğitim sorunuyla ilgilendiklerini ifade eden Başkan Genç, “Burada bir arada yaşadığımız misafirlerimizle, geldikleri ilçemizde sorunları en aza indirgemek açısından dil sorunu önemliydi. Bu nedenle öncelikle Türkçe dil kursları düzenledik. Daha sonra eğitimlerine devam edemeyen çocuklarımızın okullarına devam etmelerini sağladık. Diğer taraftan yardımlardan ziyade hayatlarını kendilerinin kazanması ve iş bulmaları için mesleki eğitimler düzenledik. Sosyal etkinlikler düzenledik, sağlık ve sünnet programları yaptık. Kalplere Hicret Gecesi ile 100 Türk ve 100 misafir ailenin kardeş olmasını sağladık. Bütün bunların sonucunda ilçemizde belki de sorun olabilecek bir problemi, kardeşçe yaşanılan bir yer haline getirdik” ifadelerini kullandı.

(Samsun Ajans, 28 Şubat 2019)

 

Çığır Açan Buluşların Sahibi Suriye Yaman’ın Mentoru

Bu yıl 50’nci yılını kutlayan ve ‘Üstümüze Vazife’ gibi çok anlamlı bir sloganla iyilik projelerini; özellikle eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanında yoğunlaştıran Vehbi Koç Vakfı, 2019 yılı Vehbi Koç Ödülü’nde yine şaşırtmadı. Dünyanın en kıymetli bilim insanlarından biri olan ve geliştirdiği mikroçiple 10 milyon hücrenin içinden bir tane kanser hücresini ayırmayı başaran Prof. Dr. Mehmet Toner bu yılki ödülün sahibi oldu. Kanser alanında çok sayıda makalesi ve çığır açan buluşları olan ve Harvard Tıp Fakültesi ve MIT’in ortak sağlık teknolojisi biriminde görev yapan Mehmet Toner ayrıca sessiz sedasız pek çok iyilik projesinin de içinde. Onu dört yıl kadar önce İstanbul’da YGA’nın bir konferansında ‘Bilim adamı olmak istiyorum’ diyen ve mülteci kampında yaşayan 12 yaşındaki Suriyeli Yaman’a mentorluk yaparken bulmuştum. Toner, zamanın çoğunu uçakta geçirip, Yaman’la buluşmayı kaçırmamak için iki günlüğüne İstanbul’a gelip dönmüştü. O gün hayranlığımda iki kat artmıştı. Sadece iyi bir bilim insanı değil, toplumun sorunlarına çare bulmaya çalışan gerçek bir hayırseverdi Toner. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un elinden ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmayı herkese özellikle de gençlere tavsiye ederim. Eminim vakfın web sayfasında bulabilirsiniz. Vehbi Koç Vakfı yönetimini böylesi güzel bir ödül programını başlattıkları ve her yıl 12’den vuran seçimlerle toplumun dikkatini çekmeyi başardıkları için ayrıca kutluyorum.

(Sabah, 28 Şubat 2019)

 

Mahkeme Kararını Verdi… IŞİD Gelinleri Çocukları Ülkeye Alınacak Mı?

YPG’nin elinde bulunan 2 IŞİD’linin eşleri ve çocuklarının Belçika’ya geri getirilmesi mahkeme tarafından reddedildi. Brüksel Mahkemesi, aralık ayında IŞİD militanları ile evli olan 2 kadın vatandaşı ve 6 çocuğunun Suriye’de YPG’nin kontrolündeki kamptan alınarak ülkesine getirilmesi için hükümete talimat vermişti. Ancak Göç ve Mülteci Bakanı Maggie De Block, Brüksel Mahkemesi’nin kararına itiraz ederek, davayı Brüksel Temyiz Mahkemesi’ne taşımıştı. Brüksel Temyiz Mahkemesi, 2 kadın ve 6 çocuğun ülkeye geri getirilmesi kararını iptal etti. Belçika vatandaşı olan Tatyana Wielandt (26) ve Büşra Abouallal (25) adlı iki kadın ve 6 çocuğu YPG’nin kontrolünde olan bir kampta yaşadığı tespit edilmiş, hükümetin 40 gün içinde aileleri getiremezse çocuk başına günlük 5 bin Euro, toplam 1 milyon Euro tazminat ödemesi yönünde karar verilmişti.

(Time Türk, 28 Şubat 2019)

 

Edirne’de Bir İnsan Taciri Tutuklandı

Edirne’nin Keşan ilçesinde 15 kaçak göçmen yakalanırken, 1 kişi tutuklandı. Keşan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından “göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti ile mücadele” kapsamında yapılan uygulamada, Malkara-Keşan karayolu üzerinde durdurulan sürücülüğünü Y.S. isimli şahsın yaptığı ticari araçta 6 Suriye, 7 Irak, 2 Filistin uyruklu olmak üzere toplam 15 kaçak göçmen olduğu tespit edildi. Bunun üzerine araç sürücüsü Y.S. ile göçmenleri taşıyan araca öncülük yaptığı değerlendirilen otomobildeki N.F. ve M.K. isimli şahıslar yakalandı. Araçta yapılan aramada, 2 adet bot ve aparatları ele geçirildi. Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmesinin ardından, Y.S, N.F. ve M.K. göçmen kaçakçılığı yapmak suçundan gözaltına alınarak, soruşturma başlatıldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen N.F. ve M.K. çıkarıldıkları adli makamlarca serbest kaldı, Y.S. ise tutuklandı.

(İHA, 28 Şubat 2019)

 

Çanakkale’de 39 Mülteci Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli adasına kaçmak isteyen 39 mülteci yakalandı. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli adasına kaçmak isteyen 39 mülteci yakalandı. Alınan bilgiye göre, Kuzey Ege’de devriye görevi yapmakta olan Sahil Güvenlik ekipleri Ayvacık Kadırga koyu mevkii açıklarında bir grubun lastik bot ile Midilli istikametine doğru gittiğini tespit etti. Sahil Güvenlik “TCSG 109” Bot Komutanlığınca denizden 1 mil açıkta yapılan operasyonda 18’i çocuk 10’u da kadın olmak üzere Afganistan uyruklu 39 mülteci yakalandı. Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakoluna getirilen mültecilere battaniye, eşofman, mont, gıda paketi ve su dağıtımı yapıldı. Mülteciler ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

(İHA, 27 Şubat 2019)