27 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye’de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Sosyal Medyada PKK Propagandası Yapan Suriyeliye Hapis

Kayseri’de polis ekiplerinin yaptığı operasyonda sosyal medya üzerinden PKK-YPG/PYD terör örgütlerinin propagandasını yaptığı gerekçesiyle yargılanan Suriyeli sanık Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kayseri’de polis ekiplerinin yaptığı operasyonda sosyal medya üzerinden PKK-YPG/PYD  terör örgütlerinin propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklu yargılanan Suriye uyruklu sanığa 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. 21 Mart’ta Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK-YPG/PYD terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında Suriye uyruklu Ömer Elsilo’nun sosyal medya üzerinden terör örgütlerinin propagandasını yaptığını belirledi. Bunun üzerine operasyon düzenleyen ekipler Ömer Elsilo’yu kıskıvrak yakaladı. Sağlık kontrolünden geçirilen şahıs, emniyete götürüldü. Şahıs, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık Ömer Elsilo ile avukatı hazır bulundu. Tutuklu sanık, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek tahliyesini ve beraatını istedi. İHA’nın aktardığına göre, mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu Suriyeli tutuklu sanık Ömer Elsilo’ya ‘silahlı terör örgütü propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile tahliyesine ve cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(Haber Türk, 26 Temmuz 2018)

 

Suriyelilerin Dönmesi İçin Yol Haritası Çizdiler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki heyet, Moskova yönetiminin Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüyle ilgili hazırladığı planı Lübnanlı yetkililere sundu. Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Rus heyeti, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad el-Hariri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile başkent Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede Rus heyeti, Rusya savunma ve dışişleri bakanlarının Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünün organize edilmesiyle ilgili hazırladığı planı Lübnanlı yetkililere iletti. Açıklamada söz konusu planın maddeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi. “Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi yönünde Lübnan’ın yaptığı çağrılarla uyum arz eden” planı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Avn, Lübnan’ın, Rusya’nın önerilerinin hayata geçirilmesi için gereken desteği vereceğini vurguladı. Lavrentiev ise Lübnanlı yetkililerle görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve Suriyelilerin ülkelerine dönüşü için ortak çalışmanın devam edeceğini söyledi. Her gün komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerden ülkelerine dönenler olduğunu hatırlatan Lavrentiev, bunun da iyi bir gösterge olduğunu sözlerine ekledi. Rus heyeti, çarşamba günü Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esed’le görüşmelerinin ardından Ürdün’e, daha sonra da Lübnan’a geçmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, geçen cuma, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşleriyle ilgili önerilerin ABD’ye gönderildiğini duyurmuştu. Önerilerin, Ürdün ve Lübnan’daki mültecilerin ülkelerine dönmesi için Rus-Amerikan-Ürdün grubunun oluşturulmasını içerdiği kaydedilmişti.

(Haber 7, 27 Temmuz 2018)

 

21’i Çocuk 55 Kaçak Göçmen Yakalandı

Aydın’ın Kuşadası ve Didim ilçelerinde sahil güvenlik ekiplerinin gerçekleştirdiği iki ayrı operasyonda yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmaya çalışan 21’i çocuk, 12’si kadın toplam 55 kaçak göçmen yakalandı.

Radara Takıldılar

Kuşadası Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerinin Kuşadası açıklarında düzenlediği operasyonda Sahil Güvenlik mobil radarı tarafından tespit edilen lastik bir bot durduruldu.

24 Göçmen Yakalandı

Havadan ve denizden yapılan operasyonla durdurulan lastik bot içerisindeki 20’si Suriye ve 4’ü Filistin uyruklu olmak üzere 10’u çocuk, 5’i kadın 24 kaçak göçmen yakalandı.

Didim’de de 31 Göçmen Yakalandı

Didim’de gerçekleştirilen operasyonda ise, Didim açıklarında hareket halindeki lastik bir botu durduran Sahil Güvenlik ekipleri, 22’si Irak, 9’u Suriye uyruklu 11’i çocuk, 7’si kadın toplam 31 kaçak göçmeni yakaladı.

Göçmen Bürosuna Teslim Edildiler

Yunanistan’ın Sisam Adası’na kaçmaya çalışırken Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalanan toplam 55 kaçak göçmen, sağlık kontrolünden geçilip ifadeleri alındıktan sonra İl Göçmen Bürosuna teslim edildi.

(Posta, 27 Temmuz 2018)

 

Afrikalı 600 Göçmen Kaçak Olarak İspanya’ya Girdi

600 Afrikalı göçmenin Fas ile İspanya arasında bulunan 6 metre yüksekliğindeki dikenli tel üzerinden atlayarak Ceuta kentine girdiği bildirildi.

İspanya’ya ulaşmaya çalışan 600 mülteci, bu sabah aynı anda hareket ederek iki ülke arasında bulunan çit duvarları geçmeyi başardı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fas tarafından Ceuta’ya geçmek için aradaki bariyerlerden atlayan göçmenler ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışmalar yaşandı.

Tellerin Üzerinden Atladılar

Çatışmalarda 22 güvenlik görevlisi ve çok sayıda göçmen yaralandı. Avrupa’da insani şartlarda yaşamayı hayal eden göçmenler, dikenli telleri keserek ya da üzerinden atlamayı deneyerek Fas’tan İspanya topraklarına geçmeye çalışıyor. Avrupa Birliği ise, göçmen sorununu Fas’la kaçakların geri alınması konusunda anlaşma imzalayarak çözmeyi planlıyor.

(En Son Haber, 26 Temmuz 2018)

 

Kavgada Durdurmak İstediği Minibüsün Çarptığı Suriyeli Öldü

Şanlıurfa’da kavga sırasında durdurmak istediği minibüsün altında kalan Suriyeli kadın hayatını kaybetti. Eyyübiye ilçesi Eyyüpkent Mahallesi’nde yaşayan Suriyeli iki aile tarım işçisi olarak Adana’ya gitmek için minibüsçülük yapan Abdurrezak D. ile anlaştı.

Bir süre sonra henüz bilinmeyen nedenle Suriyeli ailelerin başka bir minibüsçü ile anlaştığını öğrenen Abdurrezak D, Suriyeli ailelerin bulunduğu sokağa gelerek aile bireyleriyle tartıştı.

Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine, Abdurrezak D, 01 RR 715 plakalı minibüsüne binerek kaçmaya çalıştığı sırada önüne geçerek minibüsü durdurmaya çalışan Suriyeli 63 yaşındaki Siyye El Ali’ye çarptı. Ali, olay yerinde hayatını kaybetti. Ali’nin cenazesi, yapılan incelemelerin ardından Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Kaçan minibüs sürücüsü Abdurrezak D, Evren Sanayi Sitesi yakınlarında Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

(Mynet, 26 Temmuz 2018)

 

İşte Türkiye’de Kurulan Suriyeli Şirket Sayısı!

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, resmi rakamlara göre son 7 yılda 7 bin 243 yeni şirket açtı. Kayıt dışı açılan firmalarla birlikte bu sayının 10 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Suriyelilerin Türkiye’ye göçü 2011 yılının Mayıs ayında başladı. Ülkedeki iç karışıklıktan kaçan Suriyeliler; ilk başlarda Gaziantep, Kilis ve Hatay gibi Suriye sınırına yakın illere göç etti.  Ardından bu göç dalgası büyük kentlere doğru devam etti. İlk yıllarda Türkiye’ye gelen göçmenlerin bir bölümü daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine yöneldi. Bazıları da iç karışıklığın hafiflemesi ile birlikte ülkelerine geri döndü fakat Haziran 2018 itibari ile Türkiye’nin genelinde toplam 3 milyon 325 bin Suriyeli yaşıyor.

Aradan geçen 7 yılda Türkiye’de yaşamaya başlayan Suriyeliler, geçimlerini sağlamak için 7 bin 243 şirket kurdu. Kayıt dışı işletmelerle birlikte bu sayının 10 binin üzerine olduğu düşünülüyor. Bu rakamlarla Suriyeliler Türkiye’de, her yıl yeni şirket kuran yabancılar arasında 1. sırada yer alıyor.

En Çok Suriye Sermayeli Şirket İstanbul’da

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerini inceleyerek hazırladığı Suriye Sermayeli Şirketler raporuna göre, son 6 ayda Suriyeliler tarafından açılan firma sayısı 778. Şirketlerin toplam sermayesi 195 milyon 835 bin lira. Suriye Ortak Sermayesi ise 119 milyon 343 bin 550 lira. Ocak – Haziran 2018 tarihleri arasında Suriyeliler en çok İstanbul’da işletme açtı. Kent genelinde 473 ayrı firmanın kurulduğu tespit edildi. İstanbul’u 182 firma ile Mersin, 43 firma ile Bursa, 41 firma ile Hatay, 28 firma ile Kilis, 3 firma ile Şanlıurfa, 1’er firma ile Sakarya, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Ankara, Antalya, Adana ve Isparta takip etti.

Toptan Ticarete Yatırım

TEPAV’ın raporunda, Suriye Ortak Sermayeli kurulan şirket sayılarının en yüksek olduğu 15 sektör de sıralandı. Buna göre, Suriyelilerin en çok tercih ettiği sektörü 317 şirket ile toptan ticaret oluşturuyor. Bu şirketler, genellikle İstanbul gibi büyük kentlerde açılıyor. Bunu açılan 102 firma ile gayrimenkul faaliyetler takip ediyor. Sonra sırasıyla 78 firma ile inşaat, 47 firma ile perakende ticaret, 28 firma ile seyahat acentesi, 22 firma ile idari danışmanlık, 21 firma ile kara taşımacılığı, 20 firma ile yiyecek, 13 firma ile tekstil, 13 firma ile motorlu kara taşıtları ticareti ve onarımı, 11 firma ile gıda imalatı, 10 firma ile eğitim, 9 firma ile mühendislik ve mimarlık faaliyetleri, 8 firma ile bilgisayar programlama ve teknik destek, 8 firma ile de diğer hizmet sektörleri takip ediyor.

‘İzin Alıyoruz Sıkıntımız Yok’

İstanbul’da en çok Suriyeli işletme Fatih, Esenyurt, Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar ve Zeytinburnu’nda bulunuyor. Sadece Fatih Aksaray’da bulunan işletme sayısı 100’ün üzerinde. Bölgede en çok elektronik eşya satımı, gıda ve nargile kafe gibi işletmeler bulunuyor. Aksaray’da 3 yıldır işletmecilik yapan Ali Şehmuz, “Burada çok rahatız. Hiçbir sıkıntımız yok, çalışıyoruz. Aylık kazancımız da iyi. Parayı tutuyoruz. Biz burada bilgisayar, cep telefonu ve aksesuar satışları yapıyoruz. Aynı zamanda bu ürünlerin alımı ve ikinci el satışlarını da yapıyoruz. Ben Suriye’de üniversite öğrencisiyim. Sonra buraya geldik. Ben burada çalışanım. Bu dükkan kayınpederimin. Yabancıya çalışmıyorum. Ben 3 sene Konya’da yaşadım sonra buraya geldim. Burada da 3 yıldır yaşıyorum ve çalışıyorum. Toplam 6 yıldır Türkiye’deyim. Hiçbir sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

(Haber 3, 26 Temmuz 2018)

 

New York’ta “Valizli” Göçmen Protestosu

Göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini ve uygulanan politikaları eleştiren bir grup aktivist eylem yaptı. ABD New York’ta bulunan 26 Federal Plaza önünde, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu (ICE) tarafından sınır dışı edilen göçmenlere destek amacıyla “Suitcase Solidarity” adlı protesto gösterisi düzenlendi. Göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini ve uygulanan politikaları eleştiren bir grup aktivist, bu kişilerin yanlarına sadece bir valiz almalarına izin verilmesini valizlerle protesto etti. Eylemciler, ”Sevdikleriniz ya da yakınlarınız sizden ayrılmak zorunda kaldığında yanlarına alacakları tek valize ne koyardınız?” ifadesiyle duruma tepki gösterdi.

(TRT Haber, 27 Temmuz 2018)

 

Rus Heyeti Lübnan Yönetimi ile Suriyeli Sığınmacıları Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki heyet, Moskova yönetiminin Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşüyle ilgili hazırladığı planı Lübnanlı yetkililere sundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki heyet, Moskova yönetiminin Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüyle ilgili hazırladığı planı Lübnanlı yetkililere sundu. Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Rus heyeti, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Başbakan Saad el-Hariri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile başkent Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede Rus heyeti, Rusya savunma ve dışişleri bakanlarının Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünün organize edilmesiyle ilgili hazırladığı planı Lübnanlı yetkililere iletti. Açıklamada söz konusu planın maddeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi. “Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi yönünde Lübnan’ın yaptığı çağrılarla uyum arz eden” planı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Avn, Lübnan’ın, Rusya’nın önerilerinin hayata geçirilmesi için gereken desteği vereceğini vurguladı.

Lavrentiev ise Lübnanlı yetkililerle görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve Suriyelilerin ülkelerine dönüşü için ortak çalışmanın devam edeceğini söyledi. Her gün komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerden ülkelerine dönenler olduğunu hatırlatan Lavrentiev, bunun da iyi bir gösterge olduğunu sözlerine ekledi.

Rus heyeti, çarşamba günü Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmelerinin ardından Ürdün’e, daha sonra da Lübnan’a geçmişti.

(Sputnik Türkiye, 27 Temmuz 2018)

 

Orban Göç Konusunda AB’nin Yeni Yaklaşımına İhtiyacı Olduğunu Söyledi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Komisyonu’nun göç politikasına yeni bir yaklaşım ihtiyacı olduğunu söyledi.

AB’nin göç politikalarının en güçlü muhaliflerinden biri olan Orban, Macar devlet radyosuna bir sonraki komisyonun sınırlarını göçmenlerden koruyan ülkeleri cezalandırmaması gerektiğini söyledi. AB’nin göç politikasının en güçlü muhaliflerinden biri olan Orban, Macar devlet radyosuna, bir sonraki Komisyonun, sınırlarını göçmenlerden koruyan ülkeleri cezalandırmaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu bu ayın başlarında, AB göçmenlik kuralları konusunda Macaristan ile yasal bir savaş başlatmış ve yasadışı bir sığınmacı sığınmasına destek veren yeni bir Macar kanunu yasadışı ilan etmişti.

(RTE News, 27 Temmuz 2018)

 

Macaristan’dan Göçe Karşı “Soros Vergisi”

Courrier International’e göre, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nde göçmenlere yönelik muamelesiyle konu olan Macaristan, yeni bir cezalandırma ölçeği kabul etti. Macar Hükümeti, göçe “olumlu” ışık tutan faaliyetlere vergi getirdi.

Macar kökenli Amerikalı milyarder tarafından finanse edilen STK’lardan gelen göçmen yardımını suç sayan “Dur Soros” kanunundaki oylamadan bir ay sonra Orbán Hükümeti’nin karabasanı haline geldi – Macar Parlamentosu 20 Temmuz Cuma günü yeni bir önlem aldı. Bu, yüzde 25’lik istisnai bir vergi ve göçler adına gerçekleştirilen her türlü faaliyeti pozitif bir şekilde vergilendirecek. Tedbir, araştırma modülleri ve Orta Avrupa Üniversitesi’ndeki nüfus hareketleri ile ilgili derslerin yanı sıra Uluslararası Af Örgütü ve Helsinki Komisyonu tarafından mülteciler etrafında yürütülen projeler ve seminerler için verilen desteklere de yansıtabilir.

Resmi kurum MTI tarafından aktarılan, meclis grubu Fidesz sözcüsüne göre, “Yaz sonunda yürürlüğe girmesi gereken bu yöntem, sadece dikenli çitin sağladığı ülke savunmasını güçlendirecek.”

Muhalefet portalını endişelendiren bir önlem oldu. “Gelecek ‘Soros vergisi’ sivil toplum örgütlerinin zaten zorlu olan görevlerini daha da zorlaştırıyor ve aynı zamanda göçmenlere kredi veren herkesi hedefliyor. Daha ne kadar ileri gideceğiz?” diye soruyorlar.

(Courrier International, 26 Temmuz 2018)

 

Calais: Alkolik Göçmenler Terör Yaydı

Valeurs Actuelles’e göre, Fransa’nın Calais kentinde son derece alkollü yirmi mülteci Beau-Marais bölgesinde paniğe neden oldu.

Calais’in Beau-Marais bölgesi, Çarşamba gecesi korkunç görüntülere sahne oldu. Radio6.fr sitesine göre, şiddet içeren sözler ve aşırılıklar, Guememer ve Rue Toumaniantz caddelerini sardı. Yaklaşık yirmi yüksek alkollü mülteci etrafa hakaretler yağdırdı, evlerin kapılarını çaldı ve içlerine mermiler fırlattı.

İki Göçmen Polis Gözetimine Alındı

Sakinlerin, polislerin ve itfaiyecilerin göçmenleri dağıtma girişimlerine rağmen, bir kısmı dolaşımda olan araçların camlarını kırdılar. Radio6.fr’e göre, iki göçmen tutuklandı ve gözaltına alındı. Cam kırıkları nedeniyle yaralanan iki kadın, hastaneye nakledildi.

(Valeurs Actuelles, 26 Temmuz 2018)

 

Avrupa Komisyonu Memnuniyetle Karşılanan Her Göçmen Başına 6 Bin Avro Ödemeyi Teklif Etti

Express Business’a göre, Avrupa Komisyonu, göçmenleri kendi topraklarında kurulacak olan kontrollü merkezlerde kabul edecek olan üye ülkelere göçmen başına 6.000 Avro ödemeyi teklif etti. Bu şekilde kurum, Haziran ayında belirlene göçmen anlaşmasını tamamlayabilmeyi amaçlamaktadır.

Üye devletler Haziran ayı sonuna kadar Avrupa kıyılarına göç eden göçmenlerin bakımı için “kontrollü merkezler” in gönüllü olarak oluşturulması üzerinde anlaşmışlardır. Bu merkezler, ülkelerine geri gönderilmesi gereken ekonomik göçmenler ile uluslararası korumadan yararlanacak olan mültecileri ayrıştırmak için tasarlandı.

İyi Niyet Var Fakat Eylem Yok

Daha sonra İtalya, Fransa ve Almanya, bu tür merkezler yaratma niyeti olmadığını açıkça belirttiler ve bloğun diğer üyeleri gibi bu yönde herhangi bir adım atmadılar. Zirveden beri hiçbir merkez açılmadı.

Bu başarısızlığa dikkat çeken Brüksel, merkezlerin toplam mali maliyetini karşılamaya hazır olduğunu ve hatta personel ihtiyaçlarını yöneteceklerini belirtti. Bir AB yetkilisi, Komisyonun bu projeye adamak için “yüz milyonları” olduğunu bile söyledi.

İtalya Limanlarını Geçici Olarak Yeniden Açtı

Bu karar, İtalyan Hükümetinin, ülkedeki limanları Akdeniz’de göçmen taşıyan gemilere tekrar açmayı reddetmesinin ardından geldi. Ancak, İtalyan İçişleri Bakanı Matteo Salvini bu hafta kararından döndü ve blok yeni bir politika üzerine çalışırken, Ağustos ayında gemiler için ülkenin limanlarını geçici olarak açmayı kabul ettiğini söyledi.

Ancak bu yeni AB teklifinin açıklanması üzerine, İtalyan İçişleri Bakanı hala ilgilenmediğini söyledi: “Eğer birine para vermek istiyorlarsa, bunu yapsınlar. İtalya hayır kurumuna ihtiyaç duymaz” dedi ve ekledi: ‘’Yüz binlerce insanın dosyalarını düzenleyebilmek için yeni gelenlere bir son vermek istiyoruz. Biz para istemiyoruz, onurluyuz ve olayı kendi ellerimiz ile kavrayacağız. ”

İspanya Şu Anda Denizden Kurtarılan Göçmenlere En Çok Ev Sahipliği Yapan Üye Ülke

AB’nin planını yürürlüğe koyması halinde, İspanya muhtemelen en çok faydalanan olacak. Ülke, geçen haftadan beri Akdeniz’den kurtarılan 1.200’den fazla göçmene ev sahipliği yaptı. Fransa, Portekiz, Hollanda ve Malta da son haftalarda az sayıda göçmeni ağırladı.

Ayrıca Komisyon, Avrupa’dan “iniş platformları”na geri dönen göçmenleri devralmaya hazırlanan Güney Akdeniz’de sınırlanan ülkelere mali ve operasyon desteği sağlama fikrini de önerdi. Haziran ayında yapılan zirvede de bundan bahsedilmişti ancak mali teşvikler konuşmaya eşlik etmemişti ve potansiyel aday ülkelerin tümü (Mısır, Tunus, Fas, Cezayir ve Arnavutluk) daveti resmen reddetmişti.

(Express Business, 25 Temmuz 2018)