Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar hakkında gündemde öne çıkan başlıklar…

İzmir’de 38’i Çocuk 81 Kaçak Göçmen Yakalandı

İzmir’in Çeşme ve Seferihisar ilçelerinde durdurulan lastik botlarda yasa dışı yollardan geçiş yapmaya çalışan 81 kaçak göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, geçen pazar günü gelen ihbarla, Çeşme açıklarında, lastik botla bir grup göçmenin yasa dışı geçiş yaptığını öğrendi. Sahil Güvenlik ekibi tarafından durdurulan lastik botta, tamamı Afganistan uyruklu 11’i erkek, 11’i kadın ve 31’i çocuk 53 kaçak göçmen yakalandı.

(Hürriyet, 25 Kasım 2019)

İdlib’de 25 Günde 50 Bin Sivil Yerinden Edildi 100 Sivil Öldürüldü

Suriye’deki Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya’nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik bombardımanında 100 sivil hayatını kaybetti, 50 bin sivil yerinden edildi.

Yerel sivil toplum kuruluşlarından Suriye Müdahale Koordinatörlüğünün yazılı açıklamada, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde Esed rejimi askerleri, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya’nın saldırılarında son 25 günde 10 bin aileden oluşan yaklaşık 50 bin sivilin yerinden edildiği bildirildi.

(Hürriyet, 25 Kasım 2019)

‘Türkiye Güvenilir Bir Ortaktır’

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi Başkanı Sommer, Türkiye’nin mülteci politikasını övdü. Sommer, Türkiye’nin 3 milyondan fazla mülteciyi kabul ettiğini vurguladı. Almanya’daki Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) Başkanı Hans-Eckhard Sommer, Türkiye’nin mülteci politikasını övdü. BAMF Başkanı Sommer, “Mülteci politikalarında Türkiye güvenilir bir ortaktır“ dedi. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere açıklamalarda bulunan Sommer, Suriye’de çatışmalar çıktığından beri Türkiye’nin saygı duyulacak bir göç politikası uyguladığını belirterek, “Bu ülke (Türkiye) üç milyondan fazla mülteci kabul ederek saygı duyulacak bir performans gösterdi. Türkiye hâlâ Suriyeli kabul etmeye de hazır” dedi.

(Hürriyet, 25 Kasım 2019)

Çanakkale’de 146 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli adasına lastik bot ile kaçmak isteyen 146 yabancı uyruklu mülteci, Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı 3 ayrı operasyonla yakalandı. Edinilen bilgiye göre Kuzey Ege de Müsellim boğazında yasadışı geçişlere karşı önlem amacıyla devriye görevi yapmakta olan Sahil Güvenlik Ekipleri gece ve sabah saatlerinde yaptıkları 3 ayrı operasyonda yasadışı yollardan Midilli adasına lastik bot ile gitmeye çalışan 146 düzensiz göçmen yakaladı. Sahil Güvenlik “TCSG 107” Bot Komutanlığı ekipleri, Ahmetçe altı mevkii açığında yaptıkları operasyonda lastik bot ile kaçmak isteyen 67 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen, daha sonra da Burunucu mevkiinde yaptığı diğer bir operasyonda ise yine Afganistan uyruklu 36 düzensiz göçmen yakaladı. TCSG KB 4301 Bot Komutanlığı ise Selvili Burun mevkiinde yaptığı operasyonda 43 Afganistan uyruklu göçmen yakaladı. Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakolu’na getirilen yabancı uyruklulara burada giyecek ve yiyecek verildi. Yabancı uyruklular, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

(İHA, 25 Kasım 2019)

Balıkesir Açıklarında 34 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı yollarla gitmek isteyen 34 Afgan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Ayvalık ilçesi Maden Adası açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bildirildi. Görevlendirilen sahil güvenlik botu tarafından tespit edilen hareketli lastik bot durdurularak içerisindeki 12 erkek, 10 kadın, 12 çocuk Afganistan uyruklu toplam 34 düzensiz göçmen yakalandı.

(İHA, 25 Kasım 2019)

Didim’de 47 Kaçak Göçmen Yakalandı

Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında yapılan operasyonlarda toplam 47 düzensiz göçmen yakalandı. Edinilen bilgiye göre; Didim ilçesi açıklarında 1 fiber tekne ve lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisi alan Sahil Güvenlik Botu, bölgeye intikal etti. Tespit edilen hareketli lastik bot ve fiber tekne durdurularak içerisindeki 20 Suriye, 17 Afganistan, 7 Filistin, 2 İran ve 1 Mısır uyruklu yakalandı.

Olayda yakalanan 47 kaçak göçmen, kimlik tespit işlemleri sonrası Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(İHA, 25 Kasım 2019)

Kuşadası’nda 46 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında, Sahil Güvenlik botu tarafından lastik botla yurt dışına kaçmaya çalışan 46 düzensiz göçmen yakalandı. Edinilen bilgiye göre; Kuşadası ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu ihbarı üzerine, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler bölgeye intikal etti. Bölgede yapılan denetimlerde ele geçirilen lastik botta bulunan 38 Suriye, 5 Irak ve 3 Filistin uyruklu olmak üzere toplam 46 düzensiz göçmen yakalandı Kurtarılan düzensiz göçmenler kıyıya getirildi. Olayda yakalanan kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemleri sonrası Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(İHA, 25 Kasım 2019)

MSB: Suriyeli Kardeşlerimiz Evlerine Yerleşmeye Başladı

Milli Savunma Bakanlığı, “Terör örgütü PKK/YPG’nin baskı ve zulmü nedeniyle göç etmiş Suriyeli kardeşlerimiz topraklarına gönüllü ve güvenli olarak dönerek evlerine yerleşmeye başladı” açıklamasını yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK/YPG’nin zorla savaştırmak istediği, her türlü baskı ve zulmü gösterdiği Suriyelilerin topraklarına ve evlerine gönüllü ve güvenli olarak dönmeye devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, “Terör örgütünün baskısından kaçarak Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki Cerablus’a sığınan Suriyeli kardeşlerimiz evlerine ulaşarak güvenli şekilde yerleşmeye başladı. Dönüş yolundaki Suriyeli kardeşlerimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Mehmetçiğimize teşekkür ederek, terör örgütünün kendilerine yaptığı baskıyı anlattı ve teröristlerin kendilerini zorla savaştırmak istediğini ifade etti” denildi.

(Milliyet, 24 Kasım 2019)

İtalya Açıklarında Alabora Olan Tekneden 149 Kişi Kurtarıldı, 5 Kişinin Cesedine Ulaşıldı

İtalyan Sahil Güvenlik güçleri, dün akşamüstü denizde zor durumda olan bir tekne görüldüğü ihbarını aldı. Sahil Güvenlik tarafından yapılan açıklamaya göre Lampedusa’ya yaklaşık 1 deniz mili mesafedeki tekneye yardım için bir helikopter ve uçak eşliğinde 4 devriye botu görevlendirildi. Alabora olan tekneden kurtarılan 149 kişi İtalya’nın Lampedusa adasına götürüldü. Kurtarılan 149 kişinin 133’ünün erkek, 13’ünün kadın, 3’ünün de çocuk olduğu açıklandı.

(BBC Türkçe, 24 Kasım 2019)