Türkiye’de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Avustralya Sahillerinde Mültecilere Cankurtaran Eğitimi Aldırılıyor

Avustralya’ya gelişinden sadece altı ay sonra, Suriyeli mülteci Sophie Bejek, Sydney’in plajlarında ve havuzlarında cankurtaran olmak için eğitim alıyor. Üç yıl önce, Bejek, Avustralya’daki mülteci statüsüne başvurmadan ve Sydney’i ailesiyle birlikte yerleşmeden önce Lübnan için Halep’ten kaçtı. “Suriye, savaştan önce, çok güzel bir ülkeydi ama savaş başladığında çok tehlikeli bir yere dönüştü. Savaş uzadı ve insanlar akrabalarının çoğunu ve çocuklarını savaşta kaybettiler” diye konuştu. Suriye’de denizden dört saat kadar uzak yaşamaya rağmen Bejek, Halep’teki yaşamında sık sık yüzme havuzlarına gitmeyi sevdiğini söyledi. Sözlerine “Zaten yüzmeyi seviyorum, bu yüzden bu programı duyduğumda çok heyecanlıydım. Profesyonel olarak yüzmeyi ve bir cankurtaran olmayı öğrenmeyi çok isterim, böylece sevdiğim bir şeyle çalışabilirim.” diye devam etti.

Yüzmeyi Öğrenmek

Bejek’in cankurtaran olma fikri, Leichhardt Aquatic Centre’da düzenlenen Mülteci Karşılama Merkezinin ‘Yüzmeyi Öğren’ programından geldi.

Uluslararası Yerleştirme Komitesi, Archdiocese Katolik Kilisesi ve İç Batı Konseyi arasında bir ortaklık yapılarak, yüzme okulu, yeni mültecilerin Avustralya’ya entegre edilmesine yardımcı olacak bir araç olarak kullanılmıştır.

Bazı katılımcılar daha önce hiç yüzmemişken, Bejek, derslerini bir adım daha ileri götürmeye ve cankurtaran olmaları için diğer mültecileri de eğitmeye karar veren küçük bir grubun parçasıydı. Mansoubi, ayrıca geniş Avustralya kültürü içinde mülteciler ile yerli halk arasında iletişim kurmanın da onları topluma entegre etmek için yardımcı olacağını söyledi.

(ABC, 24 Temmuz 2018)

 

İsrail’in Mülteci Kampı Saldırısında Bir Filistinli Çocuk Öldü, 2 Kişi Yaralandı

Filistinli kaynaklardan Pazartesi günü, Bethlehem kentinin güneyindeki Dheisheh Mülteci Kampı’nda meydana gelen çatışmalarda 5 yaşındaki Filistinli’nin öldüğü ve iki kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Filistin Kızılayı Derneği yaptığı açıklamada, bir İsrail kuvvetinin kampa saldırıp vatandaşların evlerine girerek, protestoculara karşı canlı mermi, sonik ve gaz bombaları kullandığını ve bunun çatışmalara yol açtığını söyledi.

Filistinlilere göre, bunun üstüne Salı günü erken saatlerde İsrail askerleri Batı Şeria kentinde 14 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistinli Mahkumlar Derneği tarafından yapılan bir açıklamada, İsrail askerlerinin Tulkarem, Jenin, Nablus, Beytüllahim ve Hebron kentlerini işgal ettikleri ve vatandaşları tutukladıkları belirtildi.

(Saudi Press Agency, 23 Temmuz 2018)

 

Rusya Ocak Ayından Bu Yana Suriye’ye 100 Binden Fazla Mültecinin Döndüğünü Açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 100 bini aşkın Suriyeli mülteci, ocak ayından bu yana ülkelerine geri döndü. Savunma Bakanlığı’na göre, ocak ayından bu yana 101.976 mülteci Suriye’ye döndü.

Bakanlığın operasyonu başlatmasından bu yana dönen mültecilerin sayısı 232.792 iken 2015’ten bu yana dönen mültecilerin sayısı 1.417.385’e ulaştı. Bakanlık aynı zamanda mültecilerin barınması için ülke çapında 336.500 tane daha kalacak yerin hazırlandığını da ekledi.

Türkiye, İran ve Rusya’nın Karşıtları Uzlaştırma Merkezi yardımıyla, Suriye daha önce isyancı gruplar tarafından işgal edilen toprakları geri aldı ve mültecilerin geri dönmesi için ateşkese bağlı kalmayı kabul etti.

Bakanlık, “1,7 milyondan fazla Suriyelinin bulundukları sekiz ülkeden evlerine dönme istedikleri tahmin ediliyor” dedi. Mültecilerin dönme potansiyellerinin en yüksek olduğu yerlerden biri olan Lübnan’ı, Türkiye, Almanya, Ürdün, Irak, Mısır, Danimarka ve Brezilya takip ediyor.

(Euro News, 23 Temmuz 2018)

 

Çok Az Mülteci Avrupa’ya Ulaşmayı Başarıyor, İşte Nedeni…

Washington Post’un haberine göre, daha az mültecinin Avrupa’ya başarılı bir şekilde ulaşması ile birlikte, Orta Akdeniz’de yaşanan göç hareketi kaotik bir hal almaya başladı.

Yakın zamana kadar, göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmak için kullandıkları birincil yol şu şekildeydi: İnsan tacirleri Libya kıyılarından göçmenleri alıyordu. Göçmenleri taşıyan teknelerin başı beladayken – ve kaçınılmaz olarak – göçmenler,  insan hakları gruplar, Avrupa Birliği veya İtalyan devriye botları tarafından kurtarıldı. Çok fazla tehlike barındıran göçmenlerin Avrupa’ya ulaşma yolu – özellikle Orta Akdeniz – göçmenler için ölümlerin çok yaşandığı bir bölge haline geldi. Fakat Libya’dan yolculuklarına başlayanlar Avrupa’ya gitmeyi başardı. Washington Post tarafından analiz edilen Birleşmiş Milletler verilerine göre 2015 ile 2017 arasında, Orta Akdeniz yolunu kullanan göçmenlerin yüzde 95’inin yolculuğu Avrupa kıtası kıyılarında sona erdi.

Geçen ay, Avrupa’ya ulaşmayı başaranların oranı yüzde 45 idi (ki bu son dört yılın en düşük seviyesidir) Göçmenlerin büyük bir kısmı yakalandı ve Kuzey Afrika’ya geri döndü. Uluslararası Göç Örgütü ölümlerde bir artış olduğunu ve Haziran ayında 564 kişi öldüğünü  – bu sayının da Avrupa’ya ulaşmayı deneyenlerin yüzde 7’sinden fazlasına karşılık geldiğini ve 2015 yılından beri görülen en yüksek oran olduğunu açıkladı.

Bazı uzmanlar, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile 2016 yılının başında yaptığı sığınmacı akınının Yunanistan’a geçişinin engellenmesi yönündeki anlaşmadan beri sığınmacıların Avrupa’ya göçünün görülmemiş bir hıza ulaştığını söyledi.

(Washington Post, 23 Temmuz 2018)

 

Karşı Gerçekler: Göçmen Kriterleri

Toute L’Europe ve France24, Avrupa hakkında yanlış bilgileri avlamak için güçlerini birleştiriyor. Bu hafta, editör ekibi “göçmen kriterleri” ile ilgilenecek. Sansasyonel bir formül, büyük bir fantezi.

2017 yılında Akdeniz kıyılarına gelen 172.000 “göçmen”in birçoğu menşe ülkelerindeki zulümden kaçan gerçek “sığınmacılar” dır. Aslında, üç yıl önce büyük göç krizinden bu yana, bir Avrupa ülkesine göç anlamında büyük bir “ikincil hareket” olmamıştır (kayıtlı 709 000 sığınma isteği ile karşılaştırıldığında): Geçen yıl yayınlanan veriye göre 155 bin göçmen transferi isteği bulunmaktadır.

Sığınmacılar, daha yüksek bir alım oranı veya daha iyi sosyal yardım koşulları algısı temelinde bir üye devleti başka bir tanesine kolayca seçemezler: “Sığınma Seçimi” büyük ölçüde bir fantezidir.

Dublin Yönetmeliği, sığınmacıların, parmak izi bırakarak başvurduğu ve kabul edildiği ilk ülkeye ilticası ile uğraşma sorumluluğunu üstlenir. Coğrafi konumları sebebiyle Yunanistan, İtalya veya İspanya başta gelir. Bu nedenle, bir göçmenin ev sahibi ülkesini seçmesi, eğer  seçimi yetkililer ile uyuşmaz ise son derece zordur.

“Göçmenler” Avrupa Birliği’nde belirli bir ülkeyi tercih ediyorsa bunun sebebi daha iyi entegrasyon sağlayacak dilsel birikim, kültürel bağlam veya aile bağları temeline sahip olmalarıdır. Ancak, bu çaresiz insanların, ‘’Bir şirketin piyasaya ürün sunmadan önce karşılaştırmalı çalışmalar yapması’’ benzeri şekilde kaderlerini seçmesi yanlıştır.

(Toute L’Europe, 24 Temmuz 2018)

 

Beyaz Kasklılar: Yardımcılar Kritik Durumda

Suriyeli beyaz kasklılar ve ailelerinin birçoğu İsrail tarafından Ürdün’e götürülerek kurtuldu. Ancak birkaç yüz kişi hala Suriye’de ve doğrudan risk altında. Politik olarak kurtuluşlarının tahrip edici bir operasyon olacağı şeklinde değerlendiriliyor.

“Bize yardım edin ve hayatlarımızı kurtarın.” Pazartesi sabahı erken saatlerde dramatik bir çağrıda bulunan Ebu Muhanad dünya kamuoyuna seslendi. Ebu Muhanad, -bu bir takma isimdir-  güvenli bir yere sevk edilmeyen 300 beyaz kasklılardan biri. Kapatılan caddeler onun ve diğer eylemcilerin zamanında İsrail sınırına ulaşmasına engel oldu. Caddeler hafta sonu çok kısa bir süre Suriye’nin güneyindeki beyaz kasklıların büyük bir çoğunluğunu alabilmek için açılmıştı. Daha sonrasında İsrail ordusu tarafından Ürdün’e götürüldüler. Sonbaharda oradan Batı ülkelerine götürülecekler, bazıları Almanya’ya gelecek.

Oradaki Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bilgiye göre 422 kişi –beyaz kasklılar ve aileleri- Ürdün’e ulaştı. Fakat daha birçoğu Suriye’de Ebu Muhanad’ın ifade ettiği gibi “çekiçle örs arasında” kalmış durumda. Amerikan haber ajansı CNN ile yaptığı telefon görüşmesinde Ebu Muhanad geride kalan grubu da kurtarmak için dünyaya seslendi. “Biz hala tehlikedeyiz.” “Bize yapabilecekleri en büyük suçlama hayat kurtarmak olur. Hayat kurtardığımız için terörist diye anılacağız.”

(Deutsche Welle, 24 Temmuz 2018)

 

Ürdün Mülteci Kampında Doğum Günü!

Hamburg parlamento üyesi Christopher Ploss (33, Hristiyan Demokrat Birliği Partisi – CDU) doğum gününü de kutladığı birkaç gününü Suriye sınırındaki Zaatari mülteci kampında geçirdi.

Adeta bir kente dönüşen kampta yaklaşık 80.000 kişi yaşıyor. Kamp sakinlerinin yaklaşık yüzde 60’ı 24 yaşın altında.  Ploss: “ Burada gösterilen gönüllü olarak görev üstlenme bilinci Almaya için de merkezi bir öneme sahiptir. İnsanların küçücük odalarda hayatlarını yeniden organize etmeleri ve Suriye’den kaçtıktan sonra yaşadıkları çok etkileyici.”

(Bild, 23 Temmuz 2018)

 

Lübnan’daki Yaklaşık 850 Suriyeli Daha Evlerine Dönüyor

Beyrut ile Şam arasında koordine edilen son dönüş operasyonunda, yaklaşık 850 Suriyeli mülteci Lübnan’dan kendi ülkesine döndü. Lübnan’daki Suriyeli mültecilerden 377’si, ülkelerine geri döndü

AFP’nin haberine göre, Lübnan’ın doğu sınırında bulunan Arsal bölgesinden, farklı yaşlardan çocuk, kadın ve erkek araba, traktör ve minivan araçlarıyla ülkesine döndü.

Güvenlik güçleri, çanta, kutu, yemek ve hatta kümes hayvanlarıyla dönmek isteyenleri kimlik kontrolünden geçirdi.

Lübnan haber Ajansı NNA, yaklaşık 850 Suriyeli mültecinin gönüllü dönüşü, bu sabah başladığını açıkladı. Suriye krizi başladığından beri, 1.5 milyona yakın Suriyeli, Lübnan’a sığınmak zorunda kaldı. Son bir kaç ayda, iki ülke arasında koordine edilen benzer operasyonlarla, 800’dan fazla Suriyeli ülkesine döndü.

(Online Haber, 23 Temmuz 2018)

 

Suriyeli Çocuklara Boğaz Turu

İstanbul’da yaşayan mülteci çocuklar ve aileleri, Sarıyer’de boğaz turuna çıktı. Sevgi ve Barış adlı teknede İstanbul’un güzelliklerini ilk kez görme fırsatı bulan çocukların mutluluğu gözlerinden okundu.

Türkiye’de Suriyeli nüfusun artışı hızla devam ediyor. Savaşın bedelini en ağır şekilde ödeyen çocuklar, olumsuzluklardan dolayı eğitimlerine devam edemiyor. Mülteci çocukların okula erişiminin önündeki engellerin başında maddi imkansızlıklar, uyum sağlayamama ve dil bilmeme gibi bir çok konu geliyor. Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın toplumun her kesimini sosyal yaşama kazandırmak için anlamlı projelere imza atan Sarıyer Belediyesi Suriyeli vatandaşlara destek vererek eğitimlerine katkı sağlıyor, aynı zamanda motivasyonlarını arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Ülkelerinden uzakta yaşamları zor şartlarda sürdürmeye çalışan mülteci çocuklara yardım eli uzatan Leo Kulübü ve Sarıyer Belediyesi, 50’ye yakın Suriyeli’yi tekne turuna çıkardı. “Bir insanın hayalini paylaşmak kadar anlamlı başka bir şey yoktur” diyerek çocukları Sevgi ve Barış Teknesi’nde ağırlayan belediye başkanı Şükrü Genç, bedenlerinde ve ruhlarında savaşın izlerini hisseden çocukların yaralarını sarmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Aileleriyle birlikte boğazın eşsiz güzelliğini seyreden çocuklar keyifli bir günün sonunda Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti. İstanbul’da yaşayan Suriyeli vatandaşlara Türkçe ve İngilizce eğitiminin verildiği göçmen irtibat bürosu olarak da kullanılan yaşam alanını gezen çocuklar doğayla iç içe bir gün geçirdi. Mini hayvanat bahçesini ve yeşil alanı gezen çocuklar oyunlar oynayarak doyasıya eğlendi.

(Hürriyet, 24 Temmuz 2018)

 

60 Mülteci Çocuğa Gazetecilik Eğitimi Verildi

TRT World’ün geçen yıl hayata geçirdiği “Gençler İçin Gazetecilik” programı kapsamında, Kahramanmaraş Merkez Konteyner Kent’te yaşayan 60 çocuğa, 3 gün mobil gazetecilik, hikaye anlatımı ve temel gazetecilik eğitimi verildi

Geleceğin gazetecilerini yetiştirmeyi ve gazeteciliğe olan ilgiyi artırmayı hedefleyen TRT World, geçen yıl hayata geçirdiği “Gençler İçin Gazetecilik (Journalism for Juniours ? J4J)” eğitim programını bu ay 18-20 Temmuz’da Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdi.

Bugüne kadar 400’den fazla çocuğa ulaşılan TRT World’ün sosyal sorumluluk projesi “World Citizen” kapsamında Kahramanmaraş Merkez Konteyner Kent’te yaşayan 60 sığınmacı çocuğa mobil gazetecilik, hikaye anlatımı ve temel gazetecilik eğitimi verildi. Kampı ziyaret eden Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve İl Göç İdaresi Müdürü Harun Demirkol’a eğitime ve geleceğe yönelik hazırladıkları soruları sorarak röportaj yapan öğrenciler, üretken hikaye anlatımı, dijital haber oluşturma, sosyal medya kullanımı ve haber güvenilirliğini doğrulama derslerinin ardından kamptaki hikayelerini de kaleme aldı. Etkinlik kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasına katılan çocukların çektikleri kareler de kampta sergilendi.

TRT World çalışanlarından Sondus Al-Majzoub ve Ahad Al Fadhlı ile TRT Arapçadan Ashraf Albolkiny’nin verdiği eğitimlerin sonunda düzenlenen yarışmada, Messi’nin babası ile ilişkisini ve hayat hikayesini filme alan Ahmed Elhüseyin, Muhip Suveyd, Mahmud Mahzum ve Umran Yusuf’un yer aldığı grup birinci oldu. Eğitim programına katılan öğrencilerden 17 yaşındaki Ravan, “Siz buraya gelmeden önce gazetecilik ne demek bilmiyordum, şimdi gazeteciliğin ne olduğunu öğrendim ve gelecekte gazeteci olmayacağıma karar verdim.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden 17 yaşındaki Hatice de “Bu eğitim sayesinde doktor olamazsam ne olacağımı biliyorum.” dedi. TRT World’un “World Citizen” adı altında gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi, belirli aralıklarla yurt genelindeki mülteci kamplarında uygulanmaya devam edecek.

(Posta, 23 Temmuz 2018)

 

Bodrum Açıklarında 8 Kaçak Göçmen Yakalandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yasa dışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalışan 8 kaçak yakalandı. Bodrum’da yasa dışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalışan 8 kaçak yakalandı. Akyarlar açıklarında Sahil Güvenlik ekibinin tespit edip durdurduğu lastik botta, Filistin ve Suriye uyruklu 8 kaçak yakalandı. Bodrum Sahil Güvenlik Karakoluna getirilen, aralarında kadınların da bulunduğu kaçak göçmenlerin, işlemlerinin ardından Muğla Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenildi.

(Deniz Haber, 24 Temmuz 2018)

 

Afgan Mülteciler Derneği, Iraklı Mülteciler İçin Toplantı Düzenledi

Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından finanse edilen ‘Topluluk Gönüllüleri ve Sosyal Uyum’ projesinin Çerçevesinde İraklı Mülteciler için Bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Projenin ilk aşamasında Kayseri’de ve diğer illerde oluşturulan gönüllü Afgan mülteci liderleri ağı üyeleri ve tespit edilerek diğer mülteci toplum gönüllüleri ve yerel halk topluluğu gönüllülerinin kapasiteleri geliştirmek üzere verilecek eğitimler gerçekleştirildi.

Projenin ikinci ayağında, oluşturulmuş olan mülteci ve yerel halk gönüllü ağı aracılığıyla, Kayseri ve kilit illere yeni gelenlere mültecilere yönelik toplantılar düzenlendi. Gönüllü ağının ihtiyaç sahiplerine ücretsiz Türkçe dil ve tercümanlık desteği ve bilgilendirme çalışmaları kişilerin haklara, yardımlara ve hizmetlere tüm ilgili yerel yetkililer ile işbirliği içinde ulaşmasının sağlanacağı proje kapsamında, en son faaliyet olarak Afgan Mülteciler Derneği İl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün Gençlik Merkezinde Iraklı mülteciler için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında Iraklı mültecilerin sorunları ve diğer mülteci gruplarıyla etkileşimlerinin artması yönünde çözüm önerileri konuşuldu.

(Milliyet, 23 Temmuz 2018)

 

13 Yaşındaki Filistinli Şehit Son Yolculuğuna Uğurlandı

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın Ed-Dehişe Mülteci Kampı’nda düzenlediği baskın sırasında şehit ettiği 13 yaşındaki Filistinli Erkan Sair Mezher için cenaze töreni düzenlendi. İsrail askerleri tarafından bu sabah şehit edilen 13 yaşındaki Filistinli çocuk Erkan Sair Mezher için cenaze töreni düzenlendi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Beytullahim kentine bağlı Beyt Cala beldesindeki El-  Hüseyin Hastanesinden alınan şehidin cenazesi, doğum yeri olan Ed-Dehişe Filistin Mülteci Kampı’na getirildi. Ailesinin son kez veda ettiği şehit çocuk Mezher’in cenazesi, yüzlerce Filistinli tarafından omuzlarda taşındı. Tekbir ve İsrail karşıtı sloganlarla kabristana getirilen cenaze, dua ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Filistinli 13 yaşındaki Mezher, İsrail askerlerinin bu sabah Ed-Dehişe Mülteci Kampı’na yaptığı baskın sırasında çıkan olaylarda, İsrail askerleri tarafından açılan ateşle göğsünden vurularak şehit olmuştu.

(Güneş, 23 Temmuz 2018)

 

Suriyeli Ailelere Koyun ve İnek Desteği

Suudi Arabistan Kralı Selman Vakfı ve İnsan Hak ve Hürriyetleri(İHH), İnsani Yardım Vakfınca, Suriye’nin Hama, Halep ve Lazkiye kenti kırsalında yaşayan ihtiyaç sahibi Suriyelilerin geçimlerine katkıda bulunmak amacıyla 314 aileye sağmal inek ve koyun yardımı yapıldı. Ülke içerisindeki sivillerin geçim kaynaklarına ihtiyaç duyduklarını belirten İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, Suriye içerisinde geçim sıkıntısı yaşayan savaş mağduru ve yetim aileleri desteklemek amacıyla Kral Selman Vakfı ile birlikte 314 aileye sağmal hayvan teslim ettiklerini söyledi.

Ailelerin, inek ve koyunların sütünü satarak kendilerine ek bir gelir kapısı oluşturacaklarını ifade eden Tosun, “Bu proje kapsamında 150 aileye birer adet inek, 164 aileye ise üçer adet koyun teslim ettik. Toplamda 150 adet inek ve 492 adet koyun dağıtımı yaptık. Aynı zamanda teslim ettiğimiz hayvanların bir aylık yemlerini de ailelere verdik” dedi. Suriye halkının benzeri projelerle daha fazla desteklenmesi gerektiğini kaydeden Tosun şunları söyledi: “Savaşın devam ettiği Suriye’de insanlar hayati ihtiyaçlarını dahi temin etmekte zorlanıyor. Özellikle insani yardım çalışmaları bu kapsamda büyük önem taşıyor. Bu gibi projelerle savaş mağduru ailelere yardım etmenin yanı sıra bir geçim kaynağı elde etmelerine de vesile oluyoruz.”

(Hürriyet, 23 Temmuz 2018)

 

46 Bin Suriyeli Türkiye’ye Döndü

Ramazan Bayramı için ülkesine giden 52 bin 114 Suriyeli’nin Türkiye’ye dönüşü devam ediyor. 18 Mayıs günü ülkelerine gitmeyen başlayan 52 bin Suriyelinin dönüşü hala devam ediyor, bu sabah itibariyle 46 bin Suriyeli Türkiye’ye dönüş yaptı.

Ramazan Bayramı’nı ülkesinde geçirmek için giden 52 bin 114 Suriyeliden 46 bini Türkiye’ye dönüş yaptı. 18 Mayıs – 13 Haziran tarihleri arasında Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Ramazan Bayramı için Suriye’ye giden 52 bin 114 kişinin Türkiye’ye dönüşü devam ederken, bu sabah itibariyle 46 bin Suriyeli Türkiye’ye döndü. 31 Temmuz’a kadar 6 bin Suriyelinin dönmesi beklenirken, aşırı sıcaklara rağmen Suriyeliler sınır kapısındaki işlemlerinin ardından Türkiye’ye dönmeye devam ediyor.

Suriye’nin çeşitli kentlerine bayram için giden Suriyeliler, Halep’in Azez ilçesi Babul Selam Sınır Kapısı’na geliyor. Buradaki işlemlerinin ardından çantaları arandıktan sonra Göç İdaresi ile Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi tarafından işlemleri yapılan Suriyeliler, otobüslerle Öncüpınar Sınır Kapısı çıkış noktasına getiriliyor. Son kontrolleri Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından yapılan Suriyeliler, Kilis üzerinden Türkiye’nin dört bir tarafına gidiyor.

(Haber Türk, 23 Temmuz 2018)

 

Edirne’de 307 Kaçak ve Sığınmacı Yakalandı

Edirne’de yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 307 kaçak ve sığınmacı yakalanarak göç idaresine gönderildi. Jandarma Komutanlığı ekipleri ve 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı hudut askerleri, Edirne’ye bağlı Orhaniye, Yenikadın ve Bosna köy ile Meriç ve İpsala ilçesinde denetim yaptı.

Denetimlerde Suriye, Irak, İran, Afganistan ve Pakistan uyruklu 307 kaçak ve sığınmacı yakalandı. Kaçak ve sığınmacılar, işlemlerinin ardından  Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gönderildi.

(En Son Haber, 23 Temmuz 2018)

 

Kırklareli’nde 40 Kaçak ve Sığınmacı Yakalandı

Kırklareli’nde, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 40 kaçak ve sığınmacı yakalandı. Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı ile Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde yasa dışı yollardan Avrupa’ya gitme hazırlığı yapan beş ayrı grubu tespit etti.

Jandarma ekipleri, düzenledikleri operasyonlarda Irak, Pakistan, Afganistan ve Suriye uyruklu 40 kişiyi yakaladı.

Kaçak ve sığınmacılar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kırklareli Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(Haber Türk, 23 Temmuz 2018)

 

Macar Hükümeti Avrupa’da Göçün Anti-Semitizmin Yükselişine Neden Olabileceği Konusunda Uyardı

Macaristan’ın göçmen karşıtı hükümeti, Avrupa’ya göçün olumsuz sonuçları konusunda uyarıyor. Brüksel’in göç politikasını eleştiren Macaristan Başbakanı Orban, önerilen göçmen dağılım kotalarını reddediyor.

İsrail Başbakanı Netenyahu ve Macar Başbakan Orban arasında geçen son görüşmeleri değerlendiren uzmanlar, Yahudilerin, “Macar milletinin ayrılmaz bir parçası” olarak görüldüğünü ifade ediyor.

Macaristan ve göçmenleri kabul etmeyen diğer ülkeler, göçmenliğe karşı durmaya devam ediyorlar ve Brüksel’in göçmenlere yönelik çabalarını eleştiriyorlar. Başbakan Orban başta olmak üzere, göçmen karşıtları, göçmenlerin güvenlik riski oluşturduklarını ve Avrupa kültür ve değerlerini aşındıracakları sık sık ifade ediyor.

(Sputnik, 23 Temmuz 2018)

 

Avustralya, Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesi’nden Çekilebilir

Turnbull hükümeti, sadece ABD ve Macaristan’ın imzalamadığı küresel bir göç anlaşmasından çekilme yolunu açık bıraktı.

ABD’nin geçtiğimiz Aralık ayı çekildiği anlaşmadan Macaristan’da çekileceğini bildirmişti.

Dün, İçişleri Bakanı sözcüsü Peter Dutton hükümetin hala durumu değerlendirdiğini söyledi ve “Hükümet yıl içinde cevap verecek.” dedi.

Şubat ayında Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Macar Dışişleri Bakanı Szijjarto ile ortak bir basın toplantısı düzenlemiş ve Avustralya ile Macaristan’ın, ulusal egemenliğin önemini kabul eden pakt hakkında bir kaygı paylaştığını söylemişti. Bishop, “Koşullar oldukça farklı, ama bence egemenlik meselesi her şeyden çok önemli.” dedi. Avustralya’nın BM büyükelçisi Gillian Bird da, bu ay yaptığı açıklamada, Avustralya’nın sınır politikalarına dikkat çekti.

Bu sebeplerle Avustralya’nın göçmen karşıtı tutumlarla politika üretmesi sürpriz olmayacaktır.

(The Australian, 24 Temmuz 2018)