BM: “Yemen'de Afrikalı Göçmenlere İşkence ve Taciz Var”

BM İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yemen’e göç eden sığınmacıların hapishanelerde fiziksel ve cinsel tacize maruz kaldıklarını açıkladı. HRW'den yapılan açıklamada, Yemen Hükümet güçlerinin Aden’de Afrika Boynuzu’dan göç eden Afrikalılara tutukevlerinde işkence ve cinsel tacizde bulunduklarını ve zorla deniz yoluyla sınır dışı ettiklerini belirtti. Açıklamada, Yemen hükümetinin kontrolündeki söz konusu tutukevlerinde bulunan tutukluların Arap Koalisyonu'na bağlı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) güçleri tarafından getirildiği, Yemenli ve BAE’li yetkililerin bu konudaki iddialara henüz bir cevap vermediği kaydedildi. Açıklamada, Aden’in Buraika bölgesindeki tutukevinde 2017 yılından beri yüzlerce Etiyopyalı, Somalili ve Eritreli Müslüman göçmenin kaldığı ancak şu anda yalnızca 90 kadar Afrikalı göçmenin olduğu belirtildi. BM İnsan Hakları İzleme Örgütü Mülteci Hakları Müdürü Bill Frelick, Aden’deki mülteci merkezlerinde erkeklerin dövüldüğünü, kadınlara ve erkek çocuklara tecavüz edildiğini ve daha sonra deniz yoluyla sınır dışı edildiklerini söyledi. Yemen İçişleri Bakanı, işkence iddiasında bulunulan tutukevinin komutanına işten el çektirildiğini ve göçmenlerin başka bir yere gönderildiğini söyledi.  Batı destekli Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu Yemen’deki meşru hükümeti desteklerken, Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansur'un Suudi Arabistan’da ikamet ettiği belirtildi.

(Posta, 18 Nisan 2018)

 

Yunanistan'a Ayak Basan Sığınmacılar Bundan Sonra Ülkede Serbestçe Dolaşabilecek

Yunanistan Danıştay'ı ülkenin adalarındaki aşırı kalabalık sığınmacı kampları üzerindeki baskıyı azaltmak için bir karar verdi. Mahkemenin kararına göre bundan sonra ülkeye ayak basan sığınmacıların Yunanistan içinde serbestçe dolaşımına izin verilecek. Yunan yargı kaynakları Yunanistan Danıştay'ının kararının sadece bundan sonra ülkeye gelecekler için geçerli olacağını halihazırda Yunanistan'ın 5 adasındaki sığınmacı kamplarında bulunan 15.000'den fazla sığınmacının bu karardan yararlanamayacağını açıkladı. Mahkemenin kararı Yunanistan Mülteci Konseyi'nin kamplardaki kötü koşullardan şikayet ederek konuyu mahkemeye taşımasının ardından geldi. Türkiye'den Yunanistan'a kayıt dışı olarak geçen sığınmacılar ve göçmenler sığınma başvurularının değerlendirilmesi süresince aylarca bu kamplarda kalıyor. Bu durum sığınmacıların aşırı kalabalık kamplarda umutsuzluğa kapılmasına ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden oluyordu. Yunanistan hükümeti bu adımla özellikle turizm sezonu da yaklaşırken Midilli, Sakız, Samos, Leros ve Kos adalarındaki baskıyı hafifletmeyi umuyor. Yerel yetkililer de bu konuda Atina'yı uzun zamandır sıkıştırıyor ve misilleme olarak adalarındaki kampların kapasitesinin genişletilmesi yönündeki adımları engelliyordu.

Türkiye’den Gelen Sığınmacıların Sayısı Arttı

Yunanistan Göç Bakanlığı'nın verilerine göre bu yılın ilk 3 ayında gelen günlük sığınmacı sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla 2 kat arttı. Bu yılın ilk 3 ayında günde ortalama 120 sığınmacının Yunanistan'a geldiği, geçen yıl aynı dönemde bu sayının 60 olduğu belirtildi. Sto Kokkino radyosuna konuşan Yunanistan Göç Bakanı Yardımcısı Yiannis Balafas "Türkiye'den sığınmacı akışı arttı ancak hala üstesinden gelinebilir düzeyde" dedi.

Yunan Hükümeti Kararda Değişiklik Talep Edebilir

AFP'ye konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili hükümetin Danıştay kararında bazı değişiklikler isteyebileceğini söyledi.  Zira daha önce hükümet bu 5 adadaki sığınmacıların anakaraya çıkışına izin vermiyor, bunun insan kaçakçılarını cesaretlendireceğini savunuyordu. Göç Bakanlığı mahkeme kararını incelediklerini ve konu hakkında yeni bir yasa hazırladıklarını da duyurdu. AFP'ye konuşan bir askeri kaynak yeni kanunun bu ayın sonu itibarıyla parlamentoda kabul edilebileceğini aktardı.

(Sputnik Türkiye, 18 Nisan 2018)

 

Faslı Bakandan Göçmenler Açıklaması

Fas Göç ve Yurt Dışında Yaşayan Faslılardan Sorumlu Delege Bakanı Abdulkerim Bin Atik, dünyada sınır anlayışının sona erdiğini her insanın her istediği yerde yaşama hakkının olduğunu söyledi. Başkent Rabat'ın yakınlarındaki Suhayrat bölgesinde düzenlenen "Göç ve Kalkınma Hizmeti" adlı konferansta konuşan Bin Atik, Avrupa ülkelerine göçmenler kartının siyasi çekişmelerde kullanılmasından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Uluslararası camiayla birlikte göç sorununa karşı koymak için toplu önlemlerin alınmasını isteyen Bin Atik, güvenlik yaklaşımları üzerinden dünyadaki gelişmelerin istikrar bulmasının mümkün olmadığına dikkati çekti. Avrupa medyası tarafından Afrika'nın göç kaynağı olarak tasvir edilmesini eleştiren Bin Atik, dünyada artık sınırlar mefhumunun sona erdiğini vurgulayarak "Her insanın her istediği yerde yaşama hakkının olduğunu" dile getirdi. Göç sorunun çözümünde Fas'ın petrol zengini olmamasına rağmen üzerine düşeni yerine getirdiğini söyleyen Bin Atik, dünyada 250 milyon göçmen olduğuna dikkati çekti. İki gün sürecek uluslararası konferansa 50 ülkeden 200 temsilcinin katıldığı kaydedildi.

(Time Türk, 18 Nisan 2018)

 

Suriyeli Sığınmacılar Ülkelerine Dönmeye Başladı

72 sığınmacı 14 otobüsle Şeba'dan yola çıktı. Sığınmacıların çoğu Şam kırsalındaki evlerine dönmeyi planlıyor. BM, güvenliğin sağlanmadığı gerekçesiyle dönüş organizasyonuna katılmadığını açıkladı. Ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle Lübnan’a kaçan 472 Suriyeli sığınmacı, 14 otobüsle ülkelerine dönmek üzere yola çıktı. Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Lübnan'a gelen Suriyeli sığınmacılar, gönüllü olarak ülkelerine dönmeye başladı. Ülkenin güneyindeki Şeba Beldesi'nde 472 Suriyeli sığınmacı, 14 otobüsle Suriye'deki evlerine dönmek üzere yola çıktı. Lübnan emniyetinin gözetimindeki otobüsler, sığınmacıları Şam kırsalında bulunan evlerine özellikle Beyt Cin Beldesi'ne götürmek üzere hareket etti. Öte yandan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, kurumun Şeba'daki sığınmacıların ülkelerine dönmeleri hakkında bilgileri olduğu ancak Suriye'deki insani ve güvenlik durumundan ötürü şu an için dönüş organizasyonuna katılmadığı belirtildi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn yaptığı açıklamada, ülkesinde bulunan sığınmacıların Suriye'deki güvenli bölgelere dönmesinin Lübnan'da toplumsal istikrarın yeniden tesisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

(Haber Türk, 19 Nisan 2018)

 

Kazakistan’da Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları Değişti

Kazakistan Hükümeti’nin 13 Nisan 2018 tarihli kararıyla “Kazakistan Cumhuriyeti’nde Yabancı İşgücü Çalıştırma Kotasının Belirlenmesi ve Bölgelerarası Dağılımı Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’de değişiklikler ve ilaveler yapıldı.28 Nisan’da yürürlüğe girecek olan Hükümet kararı gereği, aşağıdaki yabancı işgücü kategorileri için yerel yürütme organlarından çalışma izninin alınması gerekmemektedir: Yabancı kuruluşların şube veya temsilciliklerinde çalışan birinci yöneticiler ve ayrıca, Kazakistan’da 0 yabancı sermayeyle kurulan kuruluşların birinci yöneticileri ve yardımcıları, Kazakistan Cumhuriyeti mevzuatı gereğince belirlenen usul gereği tevsik edici belgelere sahip, yüksek öğrenim görmüş, yapısal bölüm yöneticisi görevinden düşük olmamak üzere ulusal yönetim holdinglerinde çalışacak olan yabancı uyruklular, ulusal yönetim holdingi Direktörler Kurulu üyesi olarak çalışacak olan yabancı uyruklular.

(TÜKİB, 18 Nisan 2018)

 

Tacikistan'dan Yurt Dışına Göçte Azalma

Yurt dışına çalışmak için giden Tacikistan vatandaşlarının sayısında yılın ilk üç ayında azalma olduğu açıklandı. Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı tarafından açıklanan raporda bu yılın ilk çeyreğinde 2017 yılının aynı dönemine kıyasla iş için yurt dışına gidenlerin sayısının yüzde 3 azaldığı belirtildi. 2018 yılının ilk üç aylık döneminde 94 bin 366 erkek ve 14 bin 687 kadın olmak üzere toplam 109 bin 53 Tacikistan vatandaşı yurt dışına göç etti. İş için yurt dışına göç eden Tacikistan vatandaşlarından 105 bin 193 kişinin Rusya Federasyonu'na ve 2 bin 506 kişinin de Kazakistan'a gittiği bildirildi. Rapora göre, aynı dönemde 69 bin 160 erkek ve 15 bin 790 kadın olmak üzere 84 bin 995 kişi ise ülkeye geri dönüş yaptı. Bu rakam, 2017 yılının aynı dönemine göre 658 kişi daha fazla. Rusya Federasyonu güvenlik hizmeti verilerine göre, 13 Mart 2018 itibarıyla, 185 bin 264 Tacikistan vatandaşının Rusya yasalarını ihlal ettiği bildirildi.

(Dünya Bülteni, 18 Nisan 2018)

 

Arakanlı Müslümanlar İmkansızlıklar İçinde Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Myanmar'da uğradıkları zulümden canlarını zor kurtararak Bangladeş'teki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanlar, güvence verilmeden topraklarına geri dönmek istemiyor. Arakanlı Müslümanlar, bölgenin yakıcı sıcağı ve aşırı nemine rağmen Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde imkansızlıklar içinde hayata tutunmaya çalışıyor. Kamplarda, Türkiye ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere birçok kuruluştan gelen yardımlarla yaşamaya çalışan Arakanlı Müslümanlar, kampa gelen her yabancıya umutla bakıyor. Sayıları azımsanmayacak ölçüde çok olan çocuklar kampa gelenlere ilk başta korkuyla baksa da ufak bir yardım bile gülümsemelerine yetiyor.

Çocukların Eğitim Sorunu

Kamplardaki imkanların kısıtlı olması nedeniyle çocuklara istenilen eğitim verilemiyor. Diğerlerine göre biraz daha şanslı olan Yasin, elindeki Kur’an-ı Kerim ile karşılaştığı gazetecilere sure okuyor. Arakanlı Müslüman, yaşadığı tüm zor koşullara rağmen, buradaki hayatlarının Myanmar’da uğradıkları zulümle karşılaştırıldığında daha iyi olduğunu düşünüyor. Arakanlılar kendilerine vatandaşlık başta olmak üzere belirli haklar verilmedikçe ve güvenliklerinden emin olmadıkça Myanmar’a dönmek istemiyor.

Yaklaşan Muson Yağışları Arakanlıları Korkutuyor

Kamplarda son dönemlerde Arakanlıları tedirgin eden konulardan biri de yaklaşan muson yağışları. Bölgede faaliyet gösteren yardım kuruluşları, insanların bu mevsimde daha güvenli alanlara alınması için evler inşa ediyor. Bangladeş hükümeti de Arakanlıların daha güvenli bölgelere alınması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yaşadıkları Dramı Anlattılar

Myanmar askerlerinin konuştuğu dili bile anlamayan Rahmatullah, o gün yaşadıklarını şöyle dile getirdi: "Tüm köylüler dışarı çıkarıldık. Burada bazı köylülere işkence edildi. Köye tekrar döndüğümde tüm evler kül olmuştu. Biz de kaçmaya karar verdik." Ailesiyle dağlardan ve deniz yolunu kullanarak 14 günde Bangladeş'e ulaşan Rahmatullah, kopmak zorunda bırakıldığı topraklarına, Myanmar ve Bangladeş hükümetinin imzaladığı anlaşma çerçevesinde dönmek istemiyor. Rahmatullah, "Eğer Myanmar'a dönersek tekrar işkenceye maruz kalmaktan korkuyoruz. Bu nedenle de Myanmar ilk olarak bize vatandaşlık statüsü vermeli. Aksi halde Myanmar'da hiçbir hakkımız ve güvenliğimiz olmayacak. Bu nedenle de geri dönmek istemiyoruz" dedi. Kutupalong-3 kampının bir diğer sakini 70 yaşındaki Muhammed de Arakan'da kendi halinde bir çiftçiyken bir gün Myanmar askerlerinin gelerek bu toprağın ona ait olmadığını, tarlasını ekemeyeceğini söylediğini, bir sabah uyandığında köydeki evlerin, bahçelerin yandığını gördüğünü anlattı. Myanmar askerlerinin sadece Müslümanlara ait ev ve bahçelere saldırdığını, Budistlerininkine dokunmadıklarını söyleyen Muhammed, "Eğer hiçbir hak tanınmadan Myanmar'a dönersek bize tekrar işkence edecekler. Bu nedenle de geri dönmek istemiyorum" diye konuştu.

(TRT Haber, 18 Nisan 2018)

 

Hollanda'da Mültecilere Tuvalet Temizleme Zorunluluğu

Hollanda'nın Alkmaar kentindeki mülteci kampında kalan sığınmacılara, kullandıkları tuvaletleri kendilerinin temizlemesi zorunluluğu getirildi. Sığınmacılar, tuvaleti kullanabilmek için önce danışmaya 20 euro kapora ödeyecek ve anahtarı öyle alabilecek. Sığınma Merkezleri Genel Müdürlüğü (COA) sözcüsüne göre, bu uygulama tuvaletlerdeki kötü hijyen nedeniyle gündeme getirildi. COA'ye göre, çoğunluğu Suriye, Irak ve Eritre'den gelen sığınmacıların bulunduğu mülteci kampındaki tuvaletlerde, ciddi bir kirlilik sorunu ortaya çıktı. Sığınmacılar, kendi katlarındaki tuvaletler yerine diğer katlarda boş tuvalet aramaya başladı. Bunun üzerine yönetim, daha önce özel bir temizlik şirketi tarafından yerine getirilen tuvalet temizliğinin, artık sığınmacılar tarafından yapılmasını kararlaştırdı. COA sözcüsü Alet Bouwmeester'e göre, yeni uygulama ile mültecilerin sorumluluk alması ve tuvaletlerde temizliğe daha fazla önem vermesi sağlanacak. Ancak sığınma merkezinde kalan mülteciler öfkeli. Filistinli Ahmed, yeni uygulama ile tuvaletlerin daha da pis olacağı görüşünde.

'Burası Gerçekten Hollanda Mı?'

Bazı kişilerin ciddi anlamda temizlik sorunu bulunduğunu söyleyen Ahmed, "Ben hiç kimsenin pisliğini temizlemem" diyor. Mülteciler, tuvaletin anahtarını alabilmek için 20 euro kapora ödeme zorunluluğuna da tepki gösteriyor. Suriyeli sığınmacı Abu Barak, Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamada, "Burası gerçekten Hollanda mı?" diye soruyor. Bir başka sığınmacı ise, "Anahtar olmadan tuvalete gidemiyoruz. Suriye hapishanelerinde bile böyle bir şey yok" diyor. COA yönetimi ise, uygulamada ısrarlı. Sözcü Alet Bouwmeester, "Tuvaleti kullanıyorsan temiz bırakacaksın" uyarısını yineliyor. Anca bu tartışmanın çok uzun sürmesi beklenmiyor. Çünkü Hollanda'daki birçok sığınma merkezi gibi Alkmaar'da 500 kişinin barındığı tesis de Eylül ayında kapatılacak.

(BBC Türkçe, 18 Nisan 2018)

 

ABD'den Suriyeli İnsan Kaçakçılığı Örgütüne Yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC) yapılan açıklamada, Suriye vatandaşı Nasif Barakat ve Barakat Uluslararası Suç Örgütünü yaptırım listesine ekledi. AA'nın haberine göre, insan kaçakçılığı faaliyetlerini Humus kentindeki merkezinden yürüten örgütün, Suriye ve Lübnan vatandaşlarını birçok farklı rotayı kullanarak ABD’ye yasa dışı yollardan getirdiği belirtilen açıklamada, 2013'den bu yana yüzlerce insanın ülkeye güneybatı sınırından sokulduğu bilgisine yer verildi. Yaptırım kararı çerçevesinde örgütün lideri Barakat'ın Amerikalılarla ilişki kurması yasaklandı ve varsa tüm mal varlıkları donduruldu.

(Haber Türk, 18 Nisan 2018)

 

Libya Açıklarında 217 Kaçak Göçmen Kurtarıldı

Libya Karapoli kenti açıklarında 85'i kadın, 10'u çocuk 217 kaçak göçmenin kurtarıldığı belirtildi. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Deniz Kuvvetleri, ülkenin batı sahili açıklarında 217 kaçak göçmenin kurtarıldığını duyurdu. Deniz Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, Karapoli kenti açıklarında 85'i kadın, 10'u çocuk 217 kaçak göçmenin kurtarıldığı belirtildi. Açıklamada, göçmenlerin Trablus Deniz Üssü'nde insani ihtiyaçlarının karşılandığı daha sonra da "Tacura Sığınma Merkezi"ne gönderildiği kaydedildi. Yerel ve uluslararası resmi kaynaklara göre, Libya'da 24 ülkeden göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 95'ini, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Afrikalılar oluşturuyor.

(Dünya Bülteni, 18 Nisan 2018)

 

“AB-Türkiye Anlaşmasının Akdeniz'deki Etkisi Çok Büyük”

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütünün sözcüsü Joel Millman, BM Cenevre Ofisi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği(AB)-Türkiye anlaşmasının Akdeniz'deki etkisinin çok büyük olduğunu belirtti. AB ile Türkiye arasında Mart 2016'da yapılan anlaşmanın Yunanistan'a ulaşan sığınmacı sayısında yaşanan düşüşte büyük bir etkisi olduğuna inandıklarını dile getiren Millman, "2015 yılında yaklaşık 800 binden fazla sığınmacı Ege Denizi'ni geçerek Türkiye'den Yunanistan'a ulaşmışken, AB-Türkiye anlaşması sonrasında geçen yıl Türkiye'den Yunanistan'a geçen sığınmacı sayısı 30 binin altına düştü. Bu yıl şimdiye kadar ise 7 bin seviyelerinde." dedi. BM'ye göre, 2015 yılında Türkiye'den Yunanistan'a ulaşan sığınmacı sayısının Avrupa'ya ulaşan bütün sığınmacılar içinde payı yüzde 80 iken bu yılki payı yüzde 36 seviyelerine düştü. AB-Türkiye anlaşması sonrasında Ege Denizi'nde bir yıl içinde hayatını kaybeden sığınmacıyı sayısının da düştüğünü belirten Millman, 2015'te 805, 2016'da 434, 2017'de 61 ve bu yıl şimdiye kadar 19 sığınmacının hayatını kaybettiğini söyledi.

Akdeniz'de Ölüm Oranında Artış

BM'ye göre, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısında geçen yıla kıyaslandığında bu yıl yüzde 50'den fazla düşüş yaşanırken, hayatını kaybeden sığınmacı sayısı ise yüzde 40 düştü. Akdeniz'de geçen yıl bu zamana kadar 918, bu yıl da 559 sığınmacının hayatını kaybettiğini ve böylece sığınmacı ölümlerinde yüzde 40 azalma yaşandığını belirten Millman, şunları kaydetti: "Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısındaki düşüş ile hayatını kaybeden sığınmacı sayısındaki düşüş kıyaslandığında Akdeniz'de sığınmacı ölüm oranı arttı." Akdeniz'de sığınmacı ölüm oranının artma nedeni olarak da Millman, "İnsan kaçakçıları daha kötü durumdaki botları kullanmaya ve daha çok insanı botlara almaya başladı. Avrupa'ya ulaşmak için kullanılan yollar aynı ama kaçakçılar daha riskli yöntemlere başvuruyor. Eğer bir lastik bot 70 kişi alıyorsa bota 100 hatta 130 kişi alıyorlar." şeklinde konuştu.

BM'den Yaz Uyarısı

Akdeniz'de havaların ısınmasıyla daha fazla sığınmacının Avrupa'ya ulaşma girişiminde bulunacağını ifade eden Millman, "Yaz döneminde, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışacak sığınmacı sayısında ve ölümlerde artış olacağından endişe ediyoruz." dedi. Millman, "Akdeniz'deki sığınmacı krizinde yaz sezonu her zaman en kötü dönem. Yazın bazı aylarda binden fazla ölüm yaşanmıştı. Bu nedenle yaz döneminden endişeliyiz." diye konuştu.

(Anadolu Ajansı, 18 Nisan 2018)

 

“300 Milyondan Fazla Göçmen Hareket Halinde”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, dünyada şu anda göç çağı yaşandığını söyledi. Uslu, “300 milyondan fazla göçmen hareket halinde. Bunun 65 milyonu da sığınmacı” dedi. TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu ile komisyonda görev alan AK Parti milletvekili Said Yüce, CHP Milletvekili Şenal Sarıhan ve HDP milletvekili Sibel Yiğitalp, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda değerlendirmede bulunan Uslu, İsveç meclisinde ilk görüşmelerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Dünyada bir göç çağı yaşandığını belirten Uslu, şunları söyledi:

‘En Fazla Suriye’de Var’

“300 milyondan fazla göçmen hareket halinde. Bunun 65 milyonu da sığınmacı. Milyonlarca insan savaştan kaçıyor, zulümden kaçıyor, farklı coğrafyalardaki zor koşullardan dolayı başka ülkelere sığınmak zorunda kalıyor. Bu anlamda dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke Türkiye durumunda. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon sığınmacı var ve bunun 3.5 milyonu Suriyeli. Bugün, Türkiye’de 700 bine yakın Suriyeli öğrenci eğitime dahil edilmiş, Suriyeliler için 35 bin poliklinik hizmeti verilmiş, 2 milyona yakın ameliyat yapılmıştır. Sığınmacılara ihtiyaç olan her türlü hizmet verilmeye çalışılmıştır.”

‘Güvenli Yerler Oluşturuldu’

“Hedefimiz bu insanların asgari ihtiyaçlarını sağlamak ve ülkelerinde güven, huzur ortaya çıktığı zaman dönüşlerini sağlamak. Fırat Kalkanı bölgesinde yapılan operasyon sonrası güvenli bir yer oluşturuldu. O bölgeye 160 bin Suriyeli geri döndü. Aynı şey Afrin bölgesinde oluyor. Afrin’e geri dönüşler başladı.”

(Hürriyet, 18 Nisan 2018)

 

Güneydoğu'dan 250 Bin Suriyeli Mülteci Ülkelerine Döndü

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Güneydoğu’daki 250 bin Suriyeli misafirin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından teröristlerden temizlenen bölgelere geri döndüğünü söyledi. Başkan Şahin İzmir’den aday olacağı iddialarının ise spekülasyon olduğunu söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin görev yaptığı 4 yıllık süre zarfındaki faaliyetlerini değerlendirdi. Başkan Şahin, Güneydoğu Bölgesi’ndeki Suriyelilerden 250 bininin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile terörden temizlenen bölgelere geri döndüğünü ifade etti. Şahin, "Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı’yla teröristlerden temizlenen yerlere 250 bin Suriyeli misafir geri döndü. Dönüşler devam ediyor. Ama bizim için Menbiç önemli, eğer o koridor temizlenirse çok daha Suriyeli ülkelerine geri döner" dedi. Başkan Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesine aday olacağı iddialarıyla ilgili sorulara ise bu tür iddia ve haberlerin spekülasyon olduğunu belirterek, ciddiye alınmaması gerektiğini kaydetti. Şahin, "Ben Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığında elimden gelen hizmeti yapmaya çalıştım. Ama ben bu toprağın çocuğuyum. Bu tür haberler spekülasyondan ibarettir. Halkım ne derse o olur” diye konuştu.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)

 

Reuters: Türkiye’ye Gelen Mülteciler 1000 Dolar Ödüyor

Reuters haber ajansı geçtiğimiz haftalarda Türkiye gündemine oturan Afgan mülteciler için özel bir dosya hazırladı. Afganistan'dan yaklaşık 2000 kilometrelik bir yolu yürüyerek geçen Afganlarla konuşan Reuters muhabiri, "Bazıları sınırı geçmek için kaçakçılara 600-1000 dolar veriyor" ifadesini kullandı. yaklaşık 2000 kilometre yürüyerek Afganistan’dan Türkiye’ye gelen göçmenler Türk basınında gündem olmuştu. Her ne kadar Türkiye’de bulunan 3.5 milyon Suriyeli mültecinin yanında çok az bir rakam olsa da Afganistan’dan Türkiye’ye 2018’in ilk 3 ayında yaklaşık 27.000 Afgan mülteci geldi. Reuters muhabiri, Ağrı’ya giderek Afgan mültecilerle konuştu. Reuters’a konuşan 22 yaşındaki Sunnatilla Rasulbek, “Yağmur altında kilometrelerce yürüdük ve Türkiye’ye sığındık. Amacım burada para kazanmak ve daha sonra İstanbul’a giderek Afganistan’daki ailemi geçindirecek para kazanmak” ifadesini kullanıyor. Ağrı Dağı’nı geçerek Türkiye’ye geçen Rasulbek, birçok mültecinin sınırdan geçirmek için insan kaçakçılarına yaklaşık 600 ile 1000 dolar para ödediğini de dile getirdi. Rasulbek, “Afganistan’da savaş var ve hiç iş yok. Sıradaki hedefim Sivas” diyor. Reuters’ın haberinde sınırı geçenlerin çoğunlukla genç olduğu ifade edilirken, son 30 yılda İran’da bulunan Afgan mültecilerin ekonomik kriz yüzünden iş bulamadığı aktarıldı. Reuters’a konuşan İranlı yetkililer, “Son birkaç ayda binlerce Afgan ülkesine dönüyor fakat bir kısmı da Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidiyor” dedi.

(Sözcü, 19 Nisan 2018)

 

"Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu"nda Mülteciler Konuşuldu

Bağcılar’da düzenlenen “Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu”nda son yıllarda yaşanan göç dalgası nedeniyle Türkiye ve Avrupa ülkelerine yerleşen mültecilerin durumu ele alındı. Bağcılar Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği ve Türk-Alman Üniversitesi işbirliğiyle “Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu” düzenlendi. Bağcılar’da bir otelde düzenlenen sempozyuma İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Almanya’nın Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Petermann, Avrupa Birliği Irkçılığa Karşı Birim Başkanı Benedetto Zaççhırolı, Danimarka’nın Vejle Belediye Başkan Vekili İbjespergard, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Halil Akkanat, Türk Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz katıldı. “Göçmenlerin sosyal uyumu nasıl sağlanmalı?” sorusuna cevap aranan sempozyumda siyasetçiler, akademisyenler, yurt içinden ve yurt dışından belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları görüşlerini paylaştı. Sempozyumun ilk oturumunda ’Türkiye’de göçmenlerin uyumuna ilişkin iyi uygulama örnekleri’ anlatılırken, ikinci oturumda farklı ülkelerden katılımcılar tarafından uyum konusundaki iyi uygulama örnekleri ’Avrupa Perspektifleri: Sosyal uyum nasıl sağlanmalı?’ başlığı altında konuşuldu. Son oturumda ise “Sosyal uyum ve yerel yönetimler üzerine tartışmalar” başlığı altında alanında uzman akademisyenler tarafından mevcut durum analizi yapılarak, göç konusunda deneyimler paylaşıldı. Oturumlarda soru-cevap bölümü gerçekleştirilerek, dinleyicilerin aktif katılımı sağlandı. Programa ev sahipliği yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’da göç ve uyum konusunda gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.

Yaklaşık 8 Bine Yakın Afganlıyı Havayoluyla Ülkelerine Gönderdik

Türkiye’ye gelen Afganlar ile ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, "Afganların gelişi ile ilgili bir dalga ile karşılaştık. 40 yıldır devam eden bir savaş var. Kim hangi silahını sizin üzerinizde deneyecek bilemiyorsunuz. Bu ortamdan insanlar daha güvenli, huzurlu ortamlara kaçmak istiyorlar. Hafta sonu geri gönderme merkezlerini gezdim. Söyledikleri tek bir şey var. ’Bizi bırakın Türkiye’de yaşayıp çalışalım, karnımızı doyuralım.’ Başka bir şey istemediklerini söylüyorlar. Böyle bir dalga ile karşılaştık. Afgan hükümetinin gösterdiği olgun iş birliği ile hem aldığımız önlemlerle o dalga duruldu. Yaklaşık 8 bine yakın Afganlıyı havayoluyla ülkelerine gönderdik" dedi. Afganların ülkelerine geri dönüşü için çalışmaların devam ettiğini belirten Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz da, "Bu yılın başından itibaren Afganistan’dan bir dalgalanma yaşadık. Alınan önlemler ve etkili geri dönüş operasyonları sonrasında durum kontrol altında. Geçişleri çok azalmış durumda. Yok denilecek kadar az Afganlı sınırdan geçmekte. Hem tarifeli, hem tarifesiz uçuşlarla dönüşleri gerçekleştiriyoruz. 9 tarifesiz sefer düzenlendi. Bugün Erzurum’dan 324 kişilik bir seferimiz daha var. Bu hafta içerisinde üç uçuş daha olacak. Toplamda da bu hafta sonuna kadar 6 bin 846 Afgan’ın ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamış olacağız. Tahminimiz önümüzde iki hafta içerisinde 10 binden fazla Afgan ülkelerine dönmüş olacak" diye konuştu.

Bağcılarda Göçmenler İçin Çözüm Masası Oluşturuldu

Sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetlinin katıldığını belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Katılımcılar özellikle burada yapılan çalışmaları ortaya koyacaklar. Ortak akıl üretme noktasında ve yapılan çalışmalarda faydalı olacağına ben inanıyorum. Sempozyum sonrası çalışmalar bir kitap haline getirildiğinde güzel bir kaynak eser olacağına inanıyorum. Hiç kimse isteyerek toprağından ve vatanından ayrılmak istemez. Onun için onlara ülkeleri dışında yabancılık hissettirmemek çok çok önemli. Öncelikle ihtiyaçlarının karşılanması, eğitim ve dil öğrenmesi noktasında, meslek edinip kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılaması noktasında bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bir masa oluşturduk, öncelikli olarak göçmenlerin tespiti ile birlikte sorunlarının çözümü noktasında neler yapılabilir ile ilgili, sivil toplum kuruluşları, vakıf ve derneklerle birlikte ortaya koyduğumuz çalışmalar var” dedi.

(İhlas Haber Ajansı, 18 Nisan 2018)

 

Kaçak Göçmenleri Taşıyan Kamyon Devrildi: 1 Ölü, 30 Yaralı

Erzurum-Ağrı karayoluna bağlanan köy yolunun girişinde, henüz sürücüsü belirlenemeyen ve çok sayıda kaçak göçmeni taşıyan 04 AF 996 plakalı bir kamyon şarampole devrildi. Kazada çoğunluğu Afganistan uyruklu olan ve kaçak olarak yurda giren kişilerden ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. Yaralılar, olay yerine gönderilen jandarma, sağlık görevlileri ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince çevredeki hastanelere kaldırıldı. Ekiplerin kaza alanındaki çalışmaları sürüyor.

(Anadolu Ajansı, 19 Nisan 2018)

 

Kaçakları İstanbul Diye Van'a Bırakmışlar

Van'ın Muradiye ilçesinde yurda yasa dışı yollarla giren ve "İstanbul'a geldik" denilerek bir köyün yakınlarında terk edilen 61 kaçak, güvenlik güçlerince yakalandı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Uluşar köyü yakınlarındaki Korsot Kalesi civarındaki inşaatta bir grubun olduğunu belirledi. Yapılan incelemede yurda yasa dışı yollarla girdiği tespit edilen Afganistan ve Pakistan uyruklu 61 kişi yakalandı. Kendilerinden 800-1000 dolar alındığını ve "İstanbul'a geldik" denilerek köyün yakınlarında terk edildiklerini anlatan kaçaklara güvenlik güçlerince yiyecek ikramında bulunuldu. Afganistan uyruklu Mohammed Alam Özbek, kendilerini bularak yardımcı olan güvenlik güçlerine teşekkür etti. İlçe Jandarma Komutanlığına getirilen ve sağlık kontrolünden geçirilen kaçakların işlemleri devam ediyor. Kaçakları yurda yasa dışı yollarla getiren şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

(Milliyet, 19 Nisan 2018)

 

Kırklareli'de 22 Kaçak ve Sığınmacı Yakalandı

Kırklareli'de, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isteyen 22 kaçak ve sığınmacı yakalandı. Kırklareli Jandarma Komutanlığı ekipleri, Babaeski ve Demirköy ilçelerinde yasa dışı yollardan Avrupa'ya gitme hazırlığı yapan 2 ayrı grubu tespit etti. Operasyonda, İran ve Suriye uyruklu 22 kişi yakalandı. Kaçak ve sığınmacılara organizatörlük yaptığı iddiasıyla F.Ç. gözaltına alındı. Diğer şüpheliler Y.A., İ.A. ve D.A.'nın yakalanması için çalışmalar sürüyor. Jandarmadaki işlemlerinin ardından kaçak ve sığınmacılar, Kırklareli Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

(TRT Haber, 19 Nisan 2018)

 

Erzincan'da 58 Kaçak Göçmen Yakalandı

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde yasal olmayan yollarla yurda giren Afganistan ve Pakistan uyruklu 58 kaçak göçmen yakalandı. Sabah saatlerinde Erzincan-Erzurum karayolu Üzümlü ilçesi Pelitli köyü mevkisinde kalabalık grubun yol kenarında yürüdüğünü gören Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bu kişileri durdurup kimlik kontrolü yaptı. Kontrolde Erzurum Valiliği İl Göç İdaresince kendilerine verilmiş gibi gösterilen sahte seyahat belgesi bulunan ancak kaçak olarak yurda girdikleri anlaşılan Afganistan ve Pakistan uyruklu 58 kaçak göçmen yakalandı. Çoğunluğu Afganistan uyruklu olan kaçak göçmenler, Üzümlü Belediyesince tahsis edilen otobüslerle Üzümlü İlçe Devlet Hastanesine götürüldü. Burada sağlık kontrolünden geçirilen kaçak göçmenler, güvenlik güçlerince kimlik kayıtlarının yapılması amacıyla kent merkezindeki bir spor salonuna götürüldü. Kaçak göçmenlerden Afganistan uyruklu Muhammed Nevim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir aydır yollarda olduklarını belirterek, "Afganistan'dan geldik, Ankara'ya çalışmak için gidiyoruz. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden araca bindik, şoför bizi buraya getirdi. Şoför 'Ankara burası' dedi bizi indirdi sonra kaçtı gitti. Kişi başı 900 dolar ücret ödedik. Bizleri yolun kenarına bıraktıktan sonra jandarma gelip bizi aldı. 3 gündür yemek yemiyorduk, jandarma bize yemek verdi. Bizlere sahip çıktığı için Türk askerine çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu. Ankara üzerinden İstanbul'a gitmek istediklerini söyleyen Nevim, kaçakçılarca kendilerine otobüs bileti alabilmeleri amacıyla sahte evrak verildiğini söyledi.

(Milliyet, 19 Nisan 2018)

 

Bingöl'de 59 Kaçak Göçmen Yakalandı

Bingöl’de kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen çoğu Afganistanlı 59 kaçak göçmen yakalandı. Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Şeref Karakolu önünde yapılan yol arama ve kontrolü sırasında bir otobüs durduruldu. Otobüste arama yapan ekipler, 53’ü Afganistan, 5’i Pakistan ve 1’i Bangladeş uyruklu olmak üzere toplam 59 yabancı uyruklu kaçak ile karşılaştı. Yabancı uyruklu şahıslar ekipler tarafından sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı. Şahısların gözaltına alınmasının ardından ekipler, olayın organizatörlüğünü yapan 3 şüpheliyi tespit etti. Bunun üzerine düzenlenen operasyonda 3 şüpheli de yakalandı.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)

 

Mantar Çiftliğinde 14 Kaçak Göçmen Yakalandı

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde jandarma ekiplerince mantar çiftliğine yapılan baskında Afganistan uyruklu 14 kaçak göçmen yakalandı. Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Dilovası İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Köseler Mahallesi’nde kullanılmayan bir mantar çiftliğine operasyon düzenledi. Çiftilkte arama yapan jandarma ekipleri, Afganistan uyruklu 14 kaçak göçmeni gözaltına aldı. Jandarmada işlemleri süren göçmenlerin, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)

 

Balıkesir'de 70 Kaçak Göçmen Yakalandı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitme hazırlığı yapan Suriye uyruklu 70 kişi yakalandı. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, göçmen kaçakçılığına yönelik istihbarat çalışmalarını operasyona dönüştüren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Ayvalık'ın Tuzla Mahallesi'nde yabancı uyruklu kişileri fark etti.Bölgeye operasyon düzenleyen ekipler, Suriye uyruklu oldukları tespit edilen 16'sı kadın 27'si çocuk 70 kişiyi yakaladı.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)

 

Edirne'de 209 Kaçak ve Sığınmacı Yakalandı

Edirne'de yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 209 kaçak ve sığınmacı yakalandı. Alınan bilgiye göre, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı hudut askerleri ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, merkeze bağlı Yenikadın, Sarayakpınar, Orhaniye ve Bosnaköy köyü ile Keşan, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde denetim yaptı. Denetimlerde yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan Suriye,  Pakistan, Afganistan, Eritre, Suriye, Filistin, Bangladeş, Cezayir, Libya,  Etiyopya, Mısır ve İran uyruklu 209 kişi yakalandı. Yabancı uyruklular, işlemlerinin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)

 

Balıkçı Kamyonetinde 51 Mülteci Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde devriye gezen jandarma ekipleri, Assos sapağında şüphe üzerine durdurdukları balık naklinde kullanılan bir kamyonette 51 kaçak yakaladı. Edinilen bilgiye göre, devriye görevi yapmakta olan Küçükkuyu Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, Küçükkuyu-Assos sapağında balık naklinde kullanılan bir kamyoneti şüphe üzerine durdurup kontrol etti. Kamyonetin arka kapısını açan jandarma ekipleri, arka kasada balık istifi gibi duran 51 mülteci yakaladı. Afganistan, İran, Pakistan ve Angola uyruklu 51 göçmene karakolda yiyecek verildi. Kamyonet şoförü ve onlara rehberlik eden başka bir araçta bulunan toplam 4 insan taciri de yakalanıp gözaltına alındı. İki araç da yediemine teslim edildi.

(Milliyet, 18 Nisan 2018)