Türkiye’de ve dünyada 16 Ekim 2018 tarihinde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Türkiye’de 350 Bin Suriyeli Çocuk Doğdu

‘Atlantic Council’ tarafından Limak Holding’in desteğiyle hazırlanan ve Suriyeli mültecilerin Türkiye’deki durumunu inceleyen rapor, İstanbul’da açıklandı.

Raporda 2014 yılından bu yana dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülkenin Türkiye olduğu belirtildi. Türkiye’de kayıtlı 3.5 milyon Suriyeli mülteci bulunurken, gerçek rakamın bunun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Rapora göre, bu süreçte Türkiye’de 350 bin Suriyeli çocuk doğdu. Türkiye’de 5 – 18 yaşları arasında eğitim çağında 1 milyona yakın Suriyeli bulunuyor. Bunlardan 600 bini eğitim alabiliyor. 20 bin Suriyeli de Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görüyor. Türkiye’de 18 yaş altındaki Suriyeli göçmen sayısı ise 1 milyon 660 bin.

(DHA, 16 Ekim 2018)

 

Suriyelilere Gelen Yardım Kolisi Mahalleyi Karıştırdı: Onlara Var Da Bize Niye Yok?

İzmir’in Konak ilçesinde, Dünya Yardım Fonu’nun kolilerini gören mahalle sakinleri, ‘Suriyelilere var da neden bize yok?’ diyerek görevlilere tepki gösterdi. İhbar üzerine gelen polisin kolilerin uluslararası bir yardım kuruluşundan geldiğini anlatmasıyla mahalleli dağıldı. Öte yandan mahallede sadece iki evde Suriyelilerin yaşadığını öğrenildi.

Konak Altıntaş Mahallesi 362 Sokak’ta, bir araçtan, üzerinde Avrupa Birliği, Kızılhaç ve Kızılay amblemleri olan yaklaşık 150 kolilik gıda ve giyim malzemesi indirildi. Kolileri gören mahalle sakinleri, sadece Suriyelilere yardım dağıtılacağı söylenince duruma tepki gösterdi. Aynı mahallede oturan, imam hatip lisesi çalışanı ve kolileri dağıtmakla sorumlu Suriyeli bir kişi ile mahalle sakinleri arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyünce durum polise bildirildi.

İhbar üzerine mahalleye gelen polis ekipleri, yardım kolilerinin devlet tarafından finanse edilmediğini, uluslararası bir yardım kuruluşundan geldiğini anlatınca, mahalleli dağıldı. Tartışma sonrasında Anafartalar Polis Merkezi’ne götürülen Altıntaş Mahallesi Muhtarı Orhan Günay’ın ifadesi alınarak tutanak tutuldu.

Öte yandan mahallede sadece iki evde Suriyelilerin yaşadığını öğrenildi.

CHP’li Bayır’dan Soru Önergesi: Sadece 2 Hanenin Suriyeli Olduğu Bir Mahalleye, AB’nin Finanse Ettiği Yardım Kolilerinden 150-200 Kadarının İndirilmesinin Manası Nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Bayır, soru önergesinde, mahallede sadece 2 evde Suriyelilerin yaşadığını öğrendiğini belirterek, “Sadece 2 hanenin Suriyeli olduğu bir mahalleye, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yardım kolilerinden 150-200 kadarının indirilmesinin manası nedir? AB tarafından hazırlanan bu koliler, prosedüre uygun şekilde dağıtılmalıdır” dedi.

(Sputnik Türkçe, 12 Ekim 2018)

 

Kaçakçılardan 2’si Suriyeli

İzmir’de 22 göçmenin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin kamyon şoförünün de aralarında bulunduğu 2’si Suriye uyruklu 7 şüpheli gözaltına alındı

İzmir’den Samos Adası’na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu göçmenlerin bulunduğu kamyonun dere yatağına uçması sonucu Suriye ve Irak uyruklu 22 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili şoför Mustafa Yılmaz dahil 2’si Suriyeli 7 kişi gözaltına alındı.

Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında, önceki gün sürücüsünün kontrolünden çıkarak, dere yatağına uçan kamyonda 35 yabancı uyruklu göçmen bulunuyordu. Kazadan hemen sonra yola çıkıp, sürücüsünü durdurduğu araçla önce taksi durağına giden, ardından götürüldüğü hastanede yüksekten düştüğünü söyleyip, olayı gizlemeye çalışan kamyon şoförü Mustafa Yılmaz hakkında, dün gözaltı işlemi uygulandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 21 suçtan kaydı bulunan sürücünün cep telefonundan son görüştüğü kişilere yönelik çalışma yapıp, bağlantıda olduğu insan tacirlerinin kimliklerini tespit etti. Bu kişilerden 2’si Suriyeli, 6 kişi daha gözaltına alındı. Şüphelilerden elde edilecek yeni bilgiler doğrultusunda gözaltı sayısının artmasının beklendiği kaydedildi.

Korumaya Alınacaklar

Kazada yaralanan ve tedavileri sürdürülen 9 çocukla ilgili hem İl Göç İdaresi hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldı. Anne- babaları kazada can veren çocukların, yakınlarının ortaya çıkmaması durumunda ‘refakatsiz çocuk’ olarak değerlendirilip, korumaya alınacağı ve yurtlara yerleştirileceği açıklandı.

1