Biz De Yerel Seçim Hakkı İstiyoruz

83 milyon nüfuslu Almanya Federal Cumhuriyeti’nde 20.8 milyona yakın göçmen kökenli insan yaşamaktadır. Yani, bu ülkede yaşayan her dört kişiden biri göçmen kökenlidir. Bunlardan 10 milyon 900 bini ‘yabancı’ statüsündedir.

Almanya’da yaşayan ve Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerden gelenlerin sayısı da 5 milyon civarındadır. AB vatandaşlarının Almanya’da yapılan yerel seçimlere hem aktif hem pasif olarak katılma, yani hem seçilme hem de seçme hakları olduğu halde aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu ‘üçüncü ülkelerden gelen’ milyonlarca insan bu haktan yoksundur. Bu insanlara demokratik katılım hakkı verilmemektedir.

Almanya’da birkaç aydır yaşayan AB ülkesi vatandaşları yerel seçimlere katılma, seçme ve seçilme hakkına sahip olurken, 50 yıldır bu ülkede yaşayan Türklerin ve ‘üçüncü ülkelerden gelen’ milyonlarca insanın bu demokratik haklarından mahrum edilmesi Almanya’ya yakışmamaktadır.

Hürriyet, 16 Aralık 2019

Seferihisar Ve Urla’da 113 Kaçak Göçmen Yakalandı

Geçen cuma günü, Seferihisar ilçesi Doğanbey Burnu açıklarında lastik botta bir grup göçmenin yasa dışı geçiş yaptığı ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından yeri tespit edilerek durdurulan lastik botta 53’ü Afganistan, 13’ü Suriye ve 1’i Filistin uyruklu olmak üzere 67 kaçak göçmen yakalandı. 20’si erkek, 16’sı kadın, 31’i çocuk göçmen grubu, kıyıya getirildi.

Aynı gün, Urla ilçesi Zeytineli açıklarında bir grup göçmenin bulunduğu bilgisi üzerine bölgeye giden ekipler tarafından durdurulan fiber teknede Afganistan uyruklu 46 göçmen yakalandı. 10’u erkek, 11’i kadın, 25’i çocuk olan grup da kıyıya getirildi. Her iki operasyonda yakalanan 113 göçmen, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DHA, 16 Aralık 2019

İzmir’de 39 Düzensiz Göçmen Yakalandı

İzmir‘in Seferihisar ilçesinde yasa dışı yollardan yurt dışına çıkma hazırlığı yapan 39 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Doğanbey İpekkum mevkisinde şüphe üzerine üç aracı durdurdu. Araçlarda yapılan aramada Afganistan uyruklu 39 düzensiz göçmen yakalandı, bir şişme botla bir motora el konuldu.

Yasa dışı geçişi organize ettikleri iddiasıyla İ.A, H.B, E.B, E.L.Ç, E.Ç. ve B.S. gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

AA, 16 Aralık 2019

Kamyonetin İçine 26 Kaçak Sığdırdılar: 5 Tutuklama

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde jandarma tarafından durdurulan panelvan kamyonetin içinden 26 kaçak göçmen çıktı. Olayla ilgili 1’i kadın 5 kişi tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Alaybey Mahallesi’nde ‘şok’ uygulaması yapan Malkara İlçe Jandarma ekipleri, takibe aldığı kapalı kasa panelvan kamyoneti durdurdu. Yapılan aramada, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmayı planlayan Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu 26 kaçak göçmen ele geçirildi. Göçmenlere öncülük ettiği belirlenen A.S., E.Y., O.Ç., A.S. ve Özbekistan uyruklu bir kadın gözaltına alındı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheli, verilen tutuklama kararı sonrası Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu. Karakoldaki işlemleri tamamlanan 26 kaçak göçmen de Tekirdağ İl Göç İdaresi’ne teslim edildi.

İHA, 16 Aralık 2019

Hindistan’da Müslümanları Öfkelendiren Vatandaşlık Yasasına Tepkiler Büyüyor: 6 Ölü

Hindistan’da dini baskıdan kaçarak ülkeye gelen göçmenlere vatandaşlık yolunu açan fakat aynı konumdaki Müslüman göçmenleri dışlayan yasaya karşı protestolar ülke geneline yayılırken olaylardaki ölü sayısı altıya yükseldi.

Başkent Yeni Delhi’de otobüsler ateşe verildi, yollara barikatlar kuruldu. Kuzey ve doğudaki eyaletlerde büyük çaplı gösteriler düzenlendi.

Yeni yasada ne var?

Çarşamba günü geçirilen yasa, komşu ülkeler Bangladeş, Pakistan ve Afganistan’dan kaçak olarak ülkeye giren altı dini grubun mensuplarına altı yıldır burada yaşadıklarını kanıtlamaları koşuluyla vatandaşlık hakkı veriyor. Yasa Müslümanları kapsamıyor.

İktidardaki Hindu milliyetçisi BJP Hükümeti yasayla dini baskıdan kaçanlara yasal statü verilmesini amaçladığını, Müslümanların dini azınlık olmadığı ve Hindistan’ın korumasına ihtiyaçları bulunmadığı için yasaya dahil edilmediğini söylüyor.

BBC News Türkçe, 16 Aralık 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cenevre’ye Gitmek Üzere Atatürk Havalimanı’na Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre’ye gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sabah 10.00 sıralarında Üsküdar’da bulunan evinden çıkarak Atatürk Havalimanı’na geldi. Yetkililer tarafından karşılanan Erdoğan, Devlet Konuk Evi’ne giriş yaptı. Cenevre’ye gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Aralık’ta 1. Küresel Mülteci Forumu’na katılacak.

İHA, 16 Aralık 2019

Aydın’da Sürüklenen Lastik Bottaki 29 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde motor arızası nedeniyle sürüklenen lastik bottaki 29 düzensiz göçmen, sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Kuştur Plajı açıklarında bir lastik botun sürüklendiği ihbarını alan sahil güvenlik ekipleri bölgeye hareket etti.

Motor arızası nedeniyle sürüklenen lastik bottaki Afganistan uyruklu 19’u çocuk 29 düzensiz göçmen, sahil güvenlik botuna alındı.

Kıyıya çıkartılan düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

AA, 16 Aralık 2019

Çanakkale’de 98 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden Midilli’ye lastik bot ile kaçmak isteyen 98 yabancı uyruklu, Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı 2 ayrı operasyonla yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Müsellim boğazında devriye görevi yapmakta olan Sahil Güvenlik Ekipleri Ayvacık Sahili açıklarında yaptıkları 2 ayrı operasyonda yasadışı yollarla Yunanistan’ın Midilli adasına lastik bot ile gitmeye çalışan 98 düzensiz göçmen yakaladı. Sahil Güvenlik TCSG 81 Bot Komutanlığı ekiplerinin Kadırga Burnu açığında yaptığı operasyonda lastik bot ile kaçmak isteyen Afganistan uyruklulardan oluşan 58 göçmen yakaladı. Yakalanan göçmenler TCSG 905 bBotu ile Küçükkuyu’ya getirildi. Daha sonra TCSG 6 Bot Komutanlığı’nın Babakale Köyü açıklarında yaptığı bir başka operasyonda ise 40 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen daha yakalandı. Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakoluna getirilen göçmenlere burada giyecek ve yiyecek yardımı yapıldı. Göçmenler işlemlerinin ardından Ayvacık’ta ki Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

İHA, 16 Aralık 2019

Kırklareli’de 298 düzensiz göçmen yakalandı

Kırklareli’de yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığındaki 298 düzensiz göçmen yakalandı.


İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, düzensiz göçmenlerle mücadele faaliyetleri kapsamında 3 ayda 20 operasyon düzenlendiği belirtildi.

Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Afganistan, Somali, Irak ve İran uyruklu 298 düzensiz göçmenin yakalandığı ifade edilen açıklamada, düzensiz göçmenlere organizatörlük yaptığı iddiasıyla 10 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.

Düzensiz göçmenlerin işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiği belirtildi.

AA, 16 Aralık 2019

Bm Genel Sekreter Yardımcısı: Umudum Bütün Ülkelerin Türkiye Gibi Davranması Yönünde

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Başkanı Nikhil Seth, Türkiye’nin göç meselesindeki çabasını çok önemsediğini söyleyerek, “Göç eden kişilere anlayış göstermemiz gerekiyor.

Moderatörlüğünü BAU Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı’nın yaptığı toplantıda göç hareketlerinin önemi, küresel göç algısının yarattığı problemler ve olası çözüm önerileri tartışıldı. Ayrıca akademisyenler üniversitede Türkiye’deki Suriyeli göçmenlere yönelik hayata geçirilen çalışmaları anlatarak, yapılmasını planladıkları projelere yönelik bilgi verdi.

DHA, 16 Aralık 2019

Yunanistan’dan AB’ye Göçmen Tehdidi: Yükümüzü Paylaşmazsanız Sınır Dışı Etmeye Başlayacağız

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Avrupa Birliği devletlerine Yunan adalarında biriken kaçak göçmenlerden kendi ülkelerine daha fazla sayıda almaları çağrısında bulundu ve tüm üyelerin sorumluluğu adil şekilde paylaşması gerektiğini belirtti.

İltica etmek için Yunan adalarına ulaşan kaçak göçmenler nedeniyle adalarda altyapının kaldıramayacağı seviyede nüfus artışı gerçekleştiğini dile getiren Miçotakis “Avrupa Komisyonu’nun da önerdiği gibi ortak bir Avrupa İltica ve Göç Anlaşması’na ihtiyacımız var. Bu yükün daha fazla paylaştırılması gerekli” dedi.

Euronews, 16 Aralık 2019

Hindistan Polisinden Protestoculara Sert Müdahale

Hindistan’da Vatandaşlık Yasası karşıtı protestolarda polis iki İslami üniversitede öğrencilere sert müdahalede bulundu. Protestolar diğer üniversitelerde de başladı.

Hindistan’da 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açıp Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen Vatandaşlık Yasası karşıtı gösterilerde, Jamia Millia İslamia Üniversitesi ve Aligarh Müslim Üniversitesi (AMU) kampüslerine müdahale eden polisin biber gazının yanı sıra gerçek mermi kullandığı ileri sürüldü. Üniversite yetkilileri ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, polisin üniversiteye zorla girdiğini, biber gazıyla müdahalede bulunduğu ve gerçek mermiyle öğrencilere ateş açması sonucu bir öğrencinin bacağından yaralandığını iddia etti.

DHA, 16 Aralık 2019

Hatay’da 34 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Hatay’ın Altınözü ilçesinde 34 düzensiz göçmen yakalandı.

Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, ilçe kırsalında şüpheli grubu durdurdu.

Sınırı yasa dışı yollardan geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 34 düzensiz göçmen, işlemleri için jandarmaya teslim edildi.