Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 11 Şubat 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Türkiye’nin Gönüllü Doktorları Kenya’da Mültecilerin Yardımına Koştu

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı ve Türkiye’nin yardım ajansı Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) Kenya’daki Kakuma mülteci kampına uzattığı yardım elini, TRT World Muhabiri Ömer Kablan anlattı. 1991 yılında Sudanlı mülteciler için kurulan ancak yıllar içinde farklı ülkelerden yüz binden fazla mülteciye ev sahipliği yapan Kakuma’da, tıbbi destek eksikliği insanların hayatını tehdit ediyor.  Bu yıl, salgınlar ve diğer hastalıklar nedeniyle bölgede en az 10 kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı ve Türk yardım grubu TİKA’nın ortak projesi olarak düzenlenen sağlık haftasında, kamptaki insanların çok ihtiyaç duyduğu tıbbi yardımları sağlandı.

‘Gönüllü Türk Doktorlar Harekete Geçti’

Türkiye’den yaklaşık 21 doktor ve 9 sağlık çalışanı, pediatrik cerrahi, jinekolojik tedavi ve diş bakımı gibi hizmetler sunmak için 13 yerel doktorla ve Kakuma mülteci kampındaki mültecilerle bir araya geldi. Ameliyatları yapabilmek için 45 derece sıcaklıkta uzun mesafeler yürüyen doktorlar, gerçekleştirilen ameliyatların 15 bin ile 20 bin dolar arasında olduğunu söyledi.

‘Bir Günde 60’tan Fazla Ameliyat Yapıldı’

TİKA ve Türk sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen yedi günlük cerrahi kampta hastalar göz enfeksiyonlarına karşı kontrol edildi. Yeryüzü Doktorları’ndan Dr. Ahmet Çevik, yalnızca pazartesi günü 60’dan fazla hayat kurtaran ameliyat yaptıklarını açıkladı. Çevik, “Bu insanların çoğu, çok kötü bir durumdaydı ve gerçekten ihtiyacı olan bu insanlara hizmetlerimi ücretsiz olarak sunmaktan mutluyum. Burada yaşamları değiştirdik” dedi.

‘UNHCR’dan Mülteciler Konusunda Destek Talebi’

TİKA Nairobi Ofisi Koordinatörü Emre Yüksek, “Mülteciler konusundaki tecrübelerimizi dünyanın dört bir yanında paydaşlarımızla paylaşıyoruz.” dedi. Sağlığın en temel insani haklardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Yüksel, “Kenyanın 2030 Vizyon programında dört başlıktan biri olan vatandaşlarına ulaşılabilir sağlık hizmetleri sunma politikaları kapsamında, TİKA Nairobi ofisi olarak geçen yıl insan merkezli, kapsamlı ve kaliteli sağlık hizmetleri sunmak için dört adet sağlık kampı gerçekleştirdik. Başarılı geçen bu dört sağlık kapmızın ardından Birleşmiş Milletler Mülteciler Ajansı kendilerinin yönetimindeki dünyanın en büyük mülteci kamplarından biri olan Kakuma’da da bu sağlık kampını gerçekleştirmek için talepte bulundular. Bizde bu konuda Türkiye olarak ülkemizde 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapmanın vermiş olduğu tecrübeyi bu sağlık kampıyla hem Kakuma’lı mültecilere hem de Turkana bölgesindeki Kenyalılara sunmuş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

(TRT Haber, 12 Şubat 2019)

 

Ankara’da Suriyeli Kadınlar Düzenlenen Proje ile Meslek Sahibi Olacak

Ankara Kalkınma Ajansı, Türkmen Göçmen Mülteci ve Sığınmacılarla Dayanışma Derneği (TÜGÖDER) ve Arıcılık Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin desteğiyle “Dilenmiyorum, Kazanıyorum, Kazandırıyorum” projesi ile Suriyeli kadınlar meslek sahibi olacak. “Dilenmiyorum, Kazanıyorum, Kazandırıyorum” projesi kapsamında Ankara Kalkınma Ajansı’nda TÜGÖDER ve Arıcılık Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında bir protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan, Sosyal Sorumluluk Platformu’nun 11 başlık altında sivil toplum kuruluşları tarafından projelendirilen çeşitli toplumsal sorunları sponsor ve gönüllüleri ile buluşturan bir yapı olduğunu belirtti. “Dilenmiyorum, Kazanıyorum, Kazandırıyorum” projesi ile maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyan Suriyeli kadınlara meslek edindirileceğine vurgu yapan Pehlivan, üretim yapacakları binanın altyapı projelerinin tamamlanmasının ardından örnek bir imalathane olacağını söyledi. Pehlivan, “Hem TÜGODER’e hem de proje sponsorumuza samimi gayret ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

TÜGÖDER Başkanı Münevver Taşkın ise, “Dilenmiyorum, Kazanıyorum, Kazandırıyorum’ projesi ile mücbir sebeplerden dolayı ülkelerini terk ederek ülkemize gelen misafirlerin yüzde 70’ini oluşturan dul ve yetim kadın, genç kızlarımız ile dezavantajlı Türk kadınlarımız ve genç kızlarımızın hayata ve işgücüne adapte olmalarını sağlamak amacıyla atölye çalışmaları ile üretime yönelik meslek edindirme ve dil öğrenme faaliyetleri yürütülecektir. Katkılarından dolayı Başarı Arıcılık Mühendislik Şirketine teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı. Proje sponsoru Başarı Arıcılık Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. Fabrika Müdürü Cem Atay, sosyal sorumluluğun önemine değinerek, projede yer almaktan duydukları mutluluğu ifade ederek, şirketlerine böyle bir imkan tanıdığı için Kalkınma Ajansına teşekkürlerini dile getirdi.

(Haberler.com, 13 Şubat 2019)

 

Her Yıl 260 Bin Göçmen İşçiye İhtiyaç Var

Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre Alman iş piyasası 2060 yılına kadar her yıl en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor. Açığın 146 binlik kısmı Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelecek göç sayesinde kapanabilecek. Bertelsmann Vakfı yönetim kurulu üyelerinden Jörg Draeger “Göç yasasının en hızlı şekilde yürürlüğe girmesi gerek” diye konuştu.

(Sabah, 13 Şubat 2019)

 

Göçmen Gruplarından Bazıları, Sınırın Meksika Tarafında İş Arıyor

Coahuila eyalet yetkilileri, Meksika’da iş başvurusunda bulunan 1,676 Orta Amerika göçmeninin yaklaşık 70’inin Meksika sınır kenti Piedras Negras’ta eğreti bir sığınakta yaşamakta olduğunu söylüyor. Çoğu yalnızca sığınaktan polis eşliğinde çıkabiliyor. Göçmenler Meksika insani geçiş vizesi almadıkları için sığınaktan ayrılamıyorlar. Vize başvurusunda bulunan göçmenlerin yaklaşık 1.000 kişi ve şimdiye kadar sadece 400 kadarı onaylandı. Yetkililer, Pazartesi günü çocukların bir kısmının diğer barınaklara götürüldüğünü ve 58 göçmenin kendi ülkelerine geri dönmek istediğini açıkladı.

(WVLT, 12 Şubat 2019)

 

Paris’teki Hükümet Onaylamıyor Ancak Yerel Belediye Başkanı Umursamıyor

İtalya, göçmenlere sınırlarını kapattığından beri Fransa, İtalya’dan gelen göçmenlere sınırlarını kapatmaya çalışıyor. İspanya ise, Afrika’dan gelen göçmenler için Avrupa’ya varış için bir geçit haline geldi. Göçmen rotaları kayıyor. İspanya’dan geçen göçmenlerin birçoğu daha sonra Fransa’nın Bayonne kentinden geçiyor. Buranın belediye başkanı Jean-Pierre Etchegaray sınırdan 22 mil uzaklıkta bulunan Bayonne’dan göçmenlerin geçişi sırasında onlara kolaylıklar sağlamanın bir zorunluluk ve insani yükümlülük meselesi olduğunu düşünüyor. Bu düşünce onu Emmanuel Macron Hükümeti ile çatışmaya sokuyor. Belediye başkanı da, göçmenlerin sonsuza dek orada bulunmasını ya da yavaş nehirler boyunca uzanan Bask evlerinin sokaklarında kamp yapmalarını istemiyor. Ancak, göçmenlerin, kentlerinde, “saygınlık koşulları çerçevesinde” bir süre var olmasını istiyor. Bu nedenle Etchegaray tren istasyonunun yakınında bulunan eski bir askeri kışlayı kampa dönüştürdü. İçine yataklar koydu, sıcak yemekler getirdi ve kampı ısıtmaya başladı.

(New York Times, 12 Şubat 2019)

 

Parmak İzinden Yakalandılar

İzmir’de bir grup sığınmacı ile yurt dışına kaçmaya çalışan ve yalan beyanda bulunan iki yabancı uyruklunun kesinleşmiş hapis cezaları, parmak izleri alınınca ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Çeşme Grup Amirliği ekiplerince, şişme bot ile Yunanistan’ın Sakız Adası’na kaçmaya çalışırken yakalanan bir grup sığınmacının arasındaki 2 şahıs, kimliklerini yanlış beyan etti. KOM ekiplerince parmak izleri alınan şahısların yalan beyanda bulundukları anlaşıldı. Yalan beyanda bulunan Nijerya uyruklu A.E.O. ve Tayland uyruklu M.N.W.’nin uyuşturucu madde ticareti suçundan 12 yıl 6 ay kesinleşmiş cezalarının olduğu ortaya çıktı. Haklarında yakalama emri bulunan yabancı uyruklu 2 zanlı, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

(Haber Türk, 13 Şubat 2019)

 

Macaristan’da Dört veya Daha Fazla Çocuğu Olan Anneler Vergiden Muaf Tutulacak

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dört ya da daha fazla çocuğu olan annelerin ömür boyu gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı. Macaristan’da doğan çocukların sayısını artırmak için bu adımı attıklarını açıklayan Orban, böylece ülkesinin geleceğinin göçmenlere bağımlı kalmayacağını belirtti. Orban, Batı’da doğum oranının düşmesine yönelik umudun göçe bağlandığını ancak Macaristan’da durumun böyle olmayacağını vurguladı. Orban’ın ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdiği sırada en büyük alkış, doğum oranını yükseltmek için açıkladığı yedi maddelik planı sırasında geldi. Macaristan’ın nüfusu her yıl 32 bin kişi azalıyor ve bunun önüne geçmeye çalışıyorlar.

(BBC Türkçe, 12 Şubat 2019)

 

Afganistan Barış Görüşmeleri Devam Ederken, Çatışmalarda Kayıplar Artıyor

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, Afganistan barış görüşmeleri devam ederken orta ve güney Afganistan’da yaşanan çatışmalarda kayıpların arttığına dikkat çekti. Yeni yılın ilk haftalarında Afganistan’ın kırsal bölgelerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle çok sayıda sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı. Nüfusun üçte ikisine tekabül eden 17 milyon insan doğrudan çatışmalardan etkilenen bölgelerde yaşarken, yüzde 60’ı çocuk olan yaklaşık 6,3 milyon kişi insani yardımdan mahrum bulunuyor. 1.5 milyon insanın yerlerinden edildiği ülkede ayrıca 2,6 milyon insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Kaynak: Afganistan barış görüşmeleri devam ederken, çatışmalarda kayıplar artıyor.

NRC tarafından yürütülen farklı araştırmalar, ankete katılan göçmenlerin neredeyse yarısının en son 2012’de yardım aldığını, 5 yıl sonra ise insanların sadece dörtte birinin dış destek aldığını gösterdi. 8 binden fazla insanın öldüğü ya da yaralandığı çatışmalarda, son on yılda en ölümcül yıllardan biri ise 2018 yılı oldu. NRC, çatışmanın taraflarına insani erişimi güvence altına almalarını ve yardım gruplarının ulaşılması zor olan bölgelerde kalabilmesi ve yardımları iletebilmesi için güvence vermesi çağrısında bulundu. Hastanelere, okullara ve yardım çalışanlarına yapılan saldırılar, çok sayıda alanda insani çalışmaları felç etti.

‘İnsanlar Barış İçin Derin Özlemlerini Dile Getirdi’

Afganistan’ı ziyaret eden Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, “Dünyanın gözü barış görüşmelerine odaklanırken orta ve güney Afganistan’da hava saldırısı, çapraz ateş ve askeri saldırıdan kaçan sayısız Afgan kadın, erkek ve çocukla tanıştım. Afganistan savaşında son zamanlardaki en çok kayıp ancak birkaç insani yardım grubunun yardımda bulunabildiği ulaşılması zor alanlarda meydana geldi” dedi. Egeland, “Çatışma bölgeleri Uruzgan ve Kandahar’da karşılaştığım tüm siviller nesiller süren anlamsız savaş yüzünden barış için derin özlemlerini dile getirdi. Kırsal kesimde çoğu yoksulluk içinde yaşayan Afgan halkı çatışmalarda cephe hattının on yıllar içinde değiştiğini gördü ve halk güvenlik, topraklarına geri dönebilme ve geçim kaynaklarını yeniden başlatmanın özlemi içinde. Aynı zamanda halk yabancı yardımın getirdiği ilerlemenin güvence altına alınması ve tamamlanmamış eğitim, sağlık ve kalkınma vaatlerinin yabancı güçler ayrılmaya hazırlanırken unutulmaması gerektiği konusunda isteklerini dile getirdi” dedi.

(Haberler.com, 13 Şubat 2019)

 

Suriyeli Kadının Katili Ağabeyi Çıktı

Adana’da bir çiftlikte toprağın 2 metre altına gömülü, elleri ve ayakları bağlanmış vaziyette öldürülmüş olarak bulunan Suriyeli İ.E.K.’nin (25) katil zanlısı olduğu belirlenen ağabeyi H.E.K., (29) Suriye’de yakalandı.

Merkez Sarıçam ilçesi Mustafalar Mahallesi’nde bir çiftlikte çalışanlar, 28 Ocak’ta ormanlık alana gittiklerinde kazılmış toprağı fark etti. Çalışanlar toprağın yanına gidip kazdıklarında gömülmüş kadın cesedini gördü. Olay yerine gelen jandarma ekipleri cesedi topraktan çıkarttı. Jandarmanın kontrolünde cesedin ellerinin ve ayaklarının bağlandığı tespit edildi. Yapılan araştırmada cesedin Suriye uyruklu İ.E.K.’ya ait olduğunu belirledi.

Adana İl Jandarma Komutanlığı tarafından olayın aydınlatılması için özel bir ekip kuruldu. Jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, olayın faili olabileceği değerlendirilen öldürülen kadının ağabeyi H.E.K.’nin, 9 Şubat’ta yasa dışı yollarla Kilis’ten Suriye’ye geçiş yaptığı tespit edildi.

Suriye’de görevli Jandarma Danışma Timleri ve Özgür Suriye Ordusu ile koordine kurularak şüpheli H.E.K. yakalandı. Karkamış Sınır Kapısında Adana İl Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edilen H.E.K., ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı.

(DHA, 12 Şubat 2019)

 

MÜ’den ‘Göçmen Çocuklar’ Çalıştayı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Swabish Gmünd Üniversitesi, Gavle Üniversitesi, De Calabria Üniversitesi ve “Back on Track” stratejik ortaklığında yürütülen proje kapsamında “Göçmen Çocuklar Çalıştayı” düzenlendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, İnsanlık tarihi boyunca toplumsal çatışmaların ve iç savaşların en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu kaydetti. Çiçek; “Alıştıkları kültürden, ülkelerinden, evlerinden koparak göç etmek zorunda kalan mülteci çocuklar, göç ettikleri ülkelerde çok büyük zorluklarla karşılaşmaktadırlar. İşte bu zorluklardan en kritiği olan “mülteci çocukların eğitim sistemine adaptasyonu” çözülmesi gereken öncelikli sorunların başında gelmektedir. Küresel barışın tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversitelerin mesuliyeti bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Nitekim bizler bugün, bir ölçüde savaşın ve politik çatışmaların insanlık üzerine açtığı yaraları sarmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Avrupa ülkeleri, Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan savaşın yıkıcılığına Türkiye kadar yakından tanık olamamışlardır. Ancak bu tür bilimsel etkinlikler ve kıtalararası işbirliğiyle tüm potansiyelimizi sorunların çözümü için kullanabiliriz. Bu nedenle göçmen öğrencilerimizin sorunları ile yakından ilgilenen bir Rektör olarak bugünkü çalıştayın çok kıymetli olduğunu tekraren ifade etmek isterim” dedi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Rezan Çeçen Eroğul ise; Anadili Arapça olan Göçmen çocukların Arapça konuşan eğiticileri ya da mentörleri aracılığıyla çocukların kendi kendine öğrenme kapasitelerinin güçlendirilmesi” isimli proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Eroğul; “Bu projenin amacı, göçmen çocukların öz düzenleyici öğrenme stratejilerini geliştirme ve öz yetkinliklerini güçlendirme konularında destekleyen müfredat dışı bir eğitim modeli geliştirmektir. Bu modeli entegrasyon sürecindeki öğrencilere anadili Arapça olan eğiticiler ve öğretmenler yardımıyla ulaştırmaktır. Böylece göçmen çocukların kendilerini motive edebilme ve kendi öğrenme davranışlarını çevreye ve istenen çıktılara uyarlayabilme konularında gelişim göstermeleri beklenmektedir. Şu ana kadar ilkini Almanya’da, ikincisini İtalya’da ve üçüncüsünü İsveç’te gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda anadili Arapça olan eğitmenlere destekleyici bir öğretmen olmak, travmayla baş etme yolları, çocukların bilgilerini belirleme, iletişim üçgeni, benlik saygısı, motivasyon ve öğrenme gibi konularda bilgi aktarmayı ve onların deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar hakkında paylaşımda bulunmayı hedefledik. Dördüncü çalıştay proje ortaklarımızın katılımıyla üniversitemiz ev sahipliğinde 1214 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

(Haber Türk, 12 Şubat 2019)

 

Kuşadası Körfezi’nde 118 Kaçak Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik ekiplerinin Kuşadası Körfezi’nde gerçekleştirdiği iki ayrı operasyonda Yunanistan’ın Sisam adasına kaçmaya çalışan 118 kaçak göçmen yakalandı. Lastik bir botla yasa dışı yollardan yurt dışına gitmeye çalışan Afganistan uyruklu 69 kaçak göçmen Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı açıklarında sahil güvenlik ekipleri tarafından ele geçirildi. Kuşadası Körfezi’nde sahil güvenlik ekiplerinin gerçekleştirdiği ikinci operasyonda ise Yunanistan’ın Sisam adasına kaçma hazırlığı içerisinde olan kaçak göçmenler lastik bota binerken Kuşadası Körfezi’nde rutin devriye görevi yapan sahil güvenlik uçağı tarafından tespit edildi. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından kaçak göçmenleri taşıyan lastik bot durdurularak 17 Orta Afrika, 12 Afganistan, 5 Eritre, 4 İran, 4 Somali, 2 Sudan, 2 Filistin, 2 Gana ve 1 Nijerya uyruklu olmak üzere toplam 49 kaçak göçmen gözaltına alındı. Gözaltına alınan kaçak göçmenler, ifadelerinin alınmasının ardından Aydın ve İzmir il göçmen bürolarına teslim edildi.

(Hürriyet, 13 Şubat 2019)