Kilis’te Göçmen Kaçaklılarına Operasyon

Kilis’te jandarma ekipleri, göçmen kaçakçılığına karşı eş zamanlı düzenledikleri operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak, Kilis İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan istihbarı çalışmalar sonucu, Göçmen Kaçakçılığı” suçunu işledikleri tespit edilen 6 şüphelinin yakalanmasına yönelik olarak 06.30 sıralarında eş zamanlı olarak, Kilis merkezde 6 adrese operasyon düzenledi. 3 kişi gözaltına alınırken, 3 kişinin de yakalanması için çalışmalar sürüyor. Yakalanan şüphelilerin ev ve eklentilerinde yapılan aramada, 1 adet tabanca 1 adet av tüfeği, 1 adet pala ve 1 adet el telsizi, ele geçirildi. Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

İHA, 13 Aralık 2019

Çeşme Ve Dikili’de 83 Göçmen Yakalandı

İzmir’in Çeşme ve Dikili ilçesinden yasa dışı yollarla ve lastik botlar ile yurt dışına çıkmaya çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 83 göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerinin çalışmasıyla yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, geçen salı günü saat 00.30’da gelen ihbarla, Çeşme ilçesi Uçburun açıklarında lastik botta bir grup göçmenin yasa dışı geçiş yaptığını öğrendi. Görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından yeri tespit edilerek durdurulan lastik botta 29’u Filistin, 17’si Suriye ve 2’si Irak uyruklu olmak üzere toplam 48 göçmen yakalandı. 21’i erkek, 8’i kadın ve 19’u çocuk olan grup, kıyıya getirildi. Dün ise saat 00.23’de gelen ihbarla ekipler, Dikili ilçesi Bademli açıklarında bir grup göçmenin bulunduğunu öğrendi. Bölgeye giden Sahil Güvenlik botu tarafından durdurulan lastik botta 23’ü Kongo, 6’sı Mali, 4’ü Afganistan ve 2’si Orta Afrika Cumhuriyeti uyruklu olmak üzere toplam 35 göçmen yakalandı. 15’i erkek, 9’u kadın ve 11’i çocuk olan grup da kıyıya getirildi. Her iki olayda yakalanan toplam 83 göçmen, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DHA, 13 Aralık 2019

Edirne’de Düzensiz Göçmenlere Organizatörlük Yapan Zanlı Tutuklandı

Edirne’nin Keşan ilçesinde düzensiz göçmenlere organizatörlük yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, ilçe girişindeki kavşakta polisin “dur” ihtarına uymayan araç, kısa süre sonra durduruldu.

Araçta yapılan kontrollerde yasa dışı yollarla Yunanistan’a kaçma hazırlığındaki 4 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

Gözaltına alınan sürücü M.U. ise sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

AA, 13 Aralık 2019

İstanbul’da Kayıt Dışı Suriyeli İncelemesi

İstanbul Valili tarafından, Geçici Koruma Sahibi Suriyeliler ile ilgili Adres Kayıt Tespit ve Veri Güncelleme Çalışması gerçekleştirildi.

15 Kasım-22 Kasım 2019 tarihleri arasında, 17 ilçede yapılan kontrollerde 27 bin 625 geçici koruma sahibi Suriyelinin 8 bin 309 adreste ikamet kontrolleri yapılırken, 9 Aralık itibarıyla kalan 22 ilçede de kontroller yapılmaya başladı.

İstanbul Valiliği Suriyeliler ile ilgili adres kayıt tespit ve veri güncellenmesine yönelik çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında Suriyelilerin kaldıkları adresler kontrol edildi. İstanbul Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kamu güvenliği, kamu sağlığı, eğitim, istihdam, alt yapı vb. tüm sektörlerde kamu hizmetlerinin verimliliğinin, yapılacak yatırımların planlanması, kurumların çalışmalarında oluşabilecek aksaklıkların engellenmesi amaçlarına matuf olarak, adreste ikamet kontrolleri ve veri güncelleme çalışmaları önem taşımaktadır.  Vatandaşlarımız ve ülkemizde yasal kalış hakkı bulunan yabancıların (Geçici Koruma Sahibi Suriyeliler ve İkamet İzni olan yabancılar) sürekli ikamet ettikleri adreslerin kayıtlarının GÖÇNET ve MERNİS veri tabanı üzerinde güncel halde bulunması yasal (5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu Madde 50, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Madde 26, Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliği Madde 14) bir zorunluluktur.” denildi. 

DHA, 13 Aralık 2019