Enez’de 30 Kaçak Göçmen Yakalandı

Enez Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde, lastik botta, bir grup kaçak göçmen olduğu tespit edildi. Lastik botu durduran ekipler, yasa dışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan 4’ü çocuk, 10’u kadın olmak üzere Afganistan uyruklu 30 kaçak göçmeni yakaladı. Kaçak göçmenlerin yakalanma anları, Sahil Güvenlik ekiplerince görüntülendi.
Kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DHA, 11 Aralık 2019

İstanbul’da Son 6 Ayda 5 Bin 949 Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi

İstanbul Bağcılar’da temmuz ayından bu yana kayıt dışı olan ya da rahatsız edici davranışlarda bulunan 5 bin 949 düzensiz göçmenin sınır dışı edildiği bildirildi.

Bağcılar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağcılar Emniyet Müdürlüğünün belediye halk sarayında yaptığı “2019 Yılı Huzur Toplantısı”nda konuşan Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, düzensiz göçle ilgili çalışmalara değindi.

Bağcılar’ın nüfus bakımından İstanbul’un en büyük üçüncü ilçesi konumunda olduğunu belirten Eldivan, şunları kaydetti:

“Suriye’deki savaş nedeniyle ülkemize gelen muhacir Müslüman kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. Ancak kaydı olmayan kaçak göçmenlere karşı çalışmalarımız da devam ediyor. İçişleri Bakanlığımızın da talimatıyla birlikte 12 Temmuz’dan bu yana yaptığımız çalışmalarda kayıt dışı olan, rahatsız edici davranışlarda bulunan aralarında Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların da bulunduğu 5 bin 949 kişi sınır dışı edilmek üzere Tuzla’daki Geri Gönderme Merkezi’ne teslim ettik. Çevrenizde kaydı olmayan Suriyelileri de görevlilere bildiriniz.”

AA, 11 Aralık 2019

Hudut Kartalları, 100 bin üzerinde kaçak göçmen yakaladı

Edirne’de 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı ‘Hudut Kartalları’ askerleri, bu yıl içinde Yunanistan ve Bulgaristan’a yasa dışı yollardan geçiş yapmak isteyen 100 binin üzerinde kaçak göçmen yakaladı. Askerler son olarak Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan 5 mülteciyi yakaladı.

Avrupa’ya gitmek isteyen kaçakların yoğun olarak kullandığı Edirne’nin Yunanistan sınırındaki Tunca Hudut Karakolu yasa dışı geçişlere adeta göz açtırmıyor. Sorumluluk sahası yaya devriye, termal kamera ve yerli üretim İHA’lar, kuleden gözetleme ile tespit edilen kaçaklar, telsiz aracılığı ile Hudut Kartalları’na bildiriliyor.

DHA, 11 Aralık 2019

Hindistan’da “Vatandaşlık Yasası” Tartışması

Hindistan’da, çevre ülkelerden gelen altı farklı dini gruba mensup kişilere vatandaşlık yolunu açan ancak aynı pozisyondaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarıya tepkiler sürüyor.

Hint basınındaki haberlere göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, partisinin meclis toplantısında, federal meclisin alt kanadından geçen tartışmalı vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün iptal edilmesini “tarihi” olarak niteleyen Modi, vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarının da tarihe altın harflerle yazılacağını savundu.

Modi, tasarının, çevre ülkelerdeki şartlardan kaçıp gelen dini azınlıklara kalıcı bir rahatlık sağlayacağını ileri sürdü.

AA, 11 Aralık 2019

Myanmar’daki Etnik Temizlikten Kaçmak Zorunda Kalan Arakanlı Müslümanlar

Myanmar lideri Aung San Suu Adalet Divanı’nda soykırım suçlamalarına karşı savunma yapmaya başlarken etnik temizlikten kaçan yüz binlerce Arakanlı Müslüman Bangladeş‘e hayata tutunmaya çalışıyor.

Naf Nehri’nin Burmese sahilinden Bangladeş‘e varanlar sadece birkaç metre genişliğindeki bir kara parçasının üzerinde mülteci kamplarına gidebilmek için bekliyor. Myanmar’lı azınlığın göçünün sonu yok. Bu Anjuman Para sınırına gelen 4. mülteci akını.

Buraya kaçanlar Myanmar’daki dehşeti şu ifadelerle anlatıyor:

“Askerler evimizi yaktılar. Ve bunu yaptıklarında annem ve babam evin içindeydi. Onları canlı canlı yaktılar. Askerler her şeyimizi aldı.”

“Her şeye yasak getirdiler. Akşam 6’dan sonra dışarı çıkamıyorduk. Çalışabilmek için izne ihtiyacımız vardı. İlk başta hayvanlarımızı ve her şeyimizi aldılar.”

Euronews, 11 Aralık 2019

Yemen’de 2019’un Başından Bu Yana 393 Bin Kişi Evlerini Terk Etti

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Yemen’de 2019’un başından bu yana yaklaşık 393 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu.

IOM Yemen Ofisinin Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, ülkede devam eden çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce Yemenlinin kendi barınaklarını inşa etmeleri ve geçici evler kurmalarına yardımcı olmak adına BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ortak çalışma yürütüldüğü belirtildi.

AA, 11 Aralık 2019

Mersin’de Göçün Oluşturduğu Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Konuşuldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Toplum ve Siyaset Felsefesi Derneği tarafından ‘Ulusal Göç Sempozyumu’ düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan Uyum Masasının ilk etkinliği olan sempozyumda, yoğun göç alan illerden birisi olan Mersin’de göç ile ortaya çıkan sosyal, kültürel, sağlık, ekonomi ve eğitim alanında yaşanan problemler ile çözüm önerileri ele alındı.

İHA, 11 Aralık 2019

Mazlumun Yanındayız

Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye Cumhuriyetinin din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan tüm mazlumlara kucak açan bir ülke olduğunu söyledi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Göç Araştırma Merkezi tarafından “Savaş, Göç, Kadın” konulu sempozyum düzenlendi. Hukuk Fakültesi Amfisinde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Vali Gül, savaşlardan en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğini anımsattı. Vali Gül, “Yanı başımızda yaşanan savaştan, istikrarsızlıktan, iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye 4 milyona yakın insan geldi. Bunun 452 bini de Gaziantep’te yaşıyor. Biz, Türkiye Cumhuriyeti olarak din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan tüm mazlumlara kucak açan bir ülkeyiz. Göç meselesi sebep değil sonuçtur; kendi ülkesinde huzur, can ve mal güvenliği bulunan hiç kimse, yerini yurdunu terk etmez” dedi.

Sabah, 11 Aralık 2019

İngiltere’de Türklerin Oyunu Partilerin İslamofobi, Göç, Azınlık Ve Ekonomi Politikaları Belirleyecek

Hukukçu Hakan Camuz:- “İngiltere’de artık hızla gelişmeye başlayan bir İslamofobi var. Bu burada daha önce çok aşina olmadığımız bir konuydu”- İş adamı İbrahim Altun:- “Biz Türk toplumu olarak burada azınlığız. Azınlığa hitap eden tek parti de İşçi Partisi. LONDRA (AA) – TAYFUN SALCI / GÖKHAN KURTARAN – İngiltere, yarın 4 yılda 3. kez sandık başına gitmeye hazırlanırken ülkedeki Türklerin oylarını partilerin İslamofobi, göç, azınlık ve ekonomi politikaları belirleyecek.Ülkedeki yaklaşık 600 bin Türk kökenli vatandaşın çoğunluğu başkent Londra’da yaşıyor. 400 binini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kökenlilerin oluşturduğu nüfusta, Türkiye’den gelenlerin 200 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Pusula Haber, 11 Aralık 2019

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başlıyor

Institut Français Türkiye ve BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle Uluslararası Göçmenler Günü çerçevesinde Uluslararası Göç Filmleri Festivali düzenlenecek. Festival 14 Aralık’ta Institut Français Ankara’da, 16 Aralık’ta Institut Français İzmir’de ve 17 Aralık’ta Institut Français İstanbul’da gerçekleştirilecek.
Festival dolayısıyla Institut français Ankara salonunda sergilenecek “Resilient Communities” adlı göç konulu fotoğraf sergisinin açılışı 13 Aralık’ta IOM Türkiye Şefi Lado Gvilava tarafından yapılacak.

Hürriyet, 11 Aralık 2019