137 Bin Türk, Yurt Dışına Yerleşti

Türkiye’den göç edenlerin sayısı her geçen yıl daha da artıyor…

Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre yurt dışında, 6,5 milyon Türkiye kökenli göçmen yaşıyor.

Göç eden Türkiye vatandaşı sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 137 bine ulaştı. En çok yurt dışına göç veren ilimiz ise yüzde 30’la İstanbul oldu.

Türklerin en fazla göç ettiği ülkeler ise; Yunanistan, Montenegro, Makedonya, Portekiz, Kosova olduğu belirtildi.

Bu ülkelerin Türkiye’den çok fazla sayıda göç olmasının sebebi ise, bu ülkelere yatırım yapıldığında veya gayrimenkul alındığında vatandaşlık verilmesi oldu.

Bunun dışında İngiltere de Türklerin göç ettiği ülkelerden biri. Ankara Anlaşması’ndan yararlanan Türkler, sermayelerini İngilizlere teslim etmeye başladı.

Ensonhaber, 6 Aralık 2019

Didim’de Göçmen Kaçakçılığına 2 Tutuklama

Aydın’ın Didim ilçesi merkezli 2 ilde yapılan operasyonda, 1’si Suriye uyruklu 4 kişi, göçmen kaçakçılığından yakalandı. Emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen zanlılardan 2’si tutuklandı.

Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü‘ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, dün sabah Altınkum Mahallesi Cennet koy mevkiindeki bir minibüsü kontrol etti. Araçta, Suriye uyruklu 13 göçmen ile 1’i Suriye uyruklu 2 organizatör yakalandı. Soruşturmayı derinleştiren polis, göçmenlerin kaçak geçiş için İzmir’den getirildiğini tespit etti. İzmir’de de 2 Türk zanlı daha göçmen kaçakçılığından gözaltına alındı. Kaçak göçmenler, kimlik tespiti sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Göçmen kaçakçılığından gözaltına alınan 1’i Suriye uyruklu 4 zanlı, aynı günün akşamı işlemleri tamamlanınca adliyeye sevk edildi. Zanlılardan M.T. ve Suriyeli O.O. tutuklanırken, M.T. ile İ.D. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DHA, 6 Aralık 2019

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Gaziantep’te

Uluslararası Göç Örgütü’nce (IOM) Göçmenler Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen festivalin açılışı, Türk yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun ödüllü filmi “Misafir”in gösterimiyle yapıldı.

Göç olgusu ile ilgili konulara halkın dikkatini çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen festivalin bu yılki teması “Sosyal Uyum” olarak belirlendi.

AA, 6 Aralık 2019

Yurt Dışındaki Vatandaşlara Yönelik 9 Ayda 88 Saldırı Yaşandı

Türk vatandaşlarına yönelik yabancı düşmanlığı ve ırkçılık motifli saldırılar Dışişleri Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor.

Türkiye’nin yurt dışındaki vatandaşlara yönelik çalışmaları, ülkeye kesin dönüş yapmış olan yaklaşık 3 milyon vatandaş da göz önünde bulundurulduğunda, toplamda 9,5 milyonluk bir kitleyi ilgilendiriyor.

Yurt dışındaki Türk toplumuna yönelik Türkiye’nin politikası, oradaki vatandaşların bir yandan ana vatanları, ana dilleri ve kültürleriyle bağlarını korumalarını, diğer yandan bulundukları ülkelerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatlarına etkin birer birey olarak katılmalarını amaçlıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına yönelik yabancı düşmanlığı ve ırkçılık motifli saldırıları takip etmek için bir veri tabanı oluşturdu.

Bunun yanı sıra, Bakanlığın Konsolosluk Çağrı Merkezi vatandaşların 7 gün 24 saat ulaşabileceği bir yardım hattı olarak hizmet veriyor. Bir vatandaşın saldırıya uğraması halinde başkonsolosluklar derhal yetkili yerel makamlar nezdinde gerekli girişimde bulunuyor ve mağdurlara ihtiyaç duydukları hukuki destek dış temsilcilikler tarafından veriliyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar tarafından bu yıl ocak ve ekim ayları arasında Türkiye’nin dış temsilciliklerine 88 yabancı düşmanlığı motifli eylem ihbar edildi.

AA, 6 Aralık 2019

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Göçmen Meselesi Tüm Avrupa’yı Etkiliyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, göç meselesinin bir Yunan-Türk sorunu olmadığını, tüm Avrupa Birliği’ni (AB) etkilediğini söyledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve İçişleri Komiseri Ylva Johansson ile bir araya gelen Miçotakis, Yunanistan’ın göçmen ve mülteci meselesini göğüslemesi için Avrupa’nın desteğine güvendiğini ifade etti.

Sputnik, 6 Aralık 2019

Alman Vekil: AB, Türkiye’deki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Finansman Desteğini Artırmayacak

Almanya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Üyesi Nils Schmid, AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik finansman desteğini artırmayı planlamadığını söyledi.

Sputnik’e demeç veren Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) dış politika sözcüsü ve parlamentonun Dışişleri Komitesi Üyesi Nils Schmid, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB’ye yönelik olarak birçok kez dile getirdiği “Finansman sağlanmazsa, kapıları açarız” uyarısını değerlendirdi.

AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik finansman desteğini artırmayacağını kaydeden Schmid, “Öncelikle mevcut yardımı yerine getirmeliyiz. Henüz tamamı ödenmedi. Daha ödenmesi gereken meblağlar var, bu nedenle artırıma gitmeyeceğiz dedi.

Schmid, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar konusunda AB’den güçlü bir destek aldığını savundu.

Alman milletvekili, “Birkaç yıl daha destek vermeye devam etmemiz gerekebilir ancak Türkiye, AB’nin harcadığı meblağlar hakkında şikâyette bulunamaz. Bu, AB tarafından sunulan oldukça ciddi bir yardımdı” ifadelerini kullandı.

Sputnik, 5 Aralık 2019

Araştırma: Suriyeliler Dönmek İstemiyor

Araştırmacı Adil Gür, Türk-İş Genel Kurulu’nda göçmenlerle ilgili sunum yaptı. Gür’ün araştırmasına göre Suriyelilerin yüzde 44’ü oluşturulacak güvenli bölgeye gitmeyeceğini bildirdi. Yüzde 30’u da “Belki giderim, belki gitmem” yanıtını verdi.

Adil Gür’ün sunumuna göre, Suriyeliler Türkiye’ye ekonomik nedenlerle geldiklerini belirtiyor. “Ülkenize yeniden dönmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna 4 göçmeden biri “Dönmek istiyorum” yanıtını verdi. Yüzde 40’ı ise “Ben ülkeme dönmek istemiyorum” dedi. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık verirse Türkiye’de kalır mısınız” sorusuna yüzde 44’ü “Kalırım” yanıtını verdi. Buna karşın yüzde 23’ü ise bu soruyu “Ne olursa olsun ben ülkeme dönmek istiyorum” diye yanıtladı. “Avrupa’ya ya da başka ülkeye gider misiniz” sorusuna ezici çoğunluk “Hayır, gitmem” yanıtı verdi. “Türkiye’de ailenizden kimler var” sorusu üzerine Suriyelilerin neredeyse tamamı ailesiyle yaşadığını bildirdi. Suriyelilerin dışındaki göçmenler ise daha çok ailesi olmadan Türkiye’de yaşıyor. “Türkiye’de mutlu musunuz” sorusuna yüzde 85 “Türkiye’de yaşamaktan mutluyuz”, “Türkiye’de kendinizi güvende hissediyor musunuz” sorusuna ise neredeyse yüzde 100’e yakın oranda “Güvende hissediyoruz” karşılığı geldi.

Cumhuriyet, 6 Aralık 2019

Libya’daki 168 Nijeryalı Düzensiz Göçmen Ülkesine Döndü

Yasa dışı yollarla Avrupa’ya gitmek isteyen 168 Nijeryalı düzensiz göçmen, gönüllü olarak Libya’dan ülkesine döndü. Yasa dışı yollarla Avrupa‘ya gitmek isteyen 168 Nijeryalı düzensiz göçmen, gönüllü olarak Libya‘dan ülkesine döndü. Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı Lagos Koordinatör Vekili Ibrahim Farinloye, yaptığı açıklamada, Nijerya hükümeti ve Uluslararası Göç Örgütü iş birliğinde, 168 Nijeryalı düzensiz göçmenin kendi istekleriyle Libya’dan Nijerya’ya döndüğünü belirtti.Dönen göçmenler arasında 38 kadın, 11 çocuk ve 10 bebeğin bulunduğunu ifade eden Farinloye, bunlardan bazılarının sağlık sorunları yaşadığını söyledi.

Haberler.com, 06 Aralık 2019

MHP Konya Milletvekili Kara, Köyden Kente Göç Sorununu Meclis’e Taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, köyden kente göç hareketleri ve bu hareketlilik nedeni ile büyük şehirlerimizde yaşanan ekonomik ve sosyolojik sorunların çözümüne yönelik araştırma yapılması için TBMM Başkanlığına teklif verdi.

Yeni Meram, 06 Aralık 2019

NATO Zirvesi’nin Gündeminde, Derin Trajedilerin Yaşandığı Mülteci Meselesi Vardı.


Ancak Türkiye‘nin uyarılarına rağmen hala kimse tehlikenin farkında değil. Hala küresel devletler, vekâlet savaşlarıyla ülkeleri dizayn etme derdinde. Onlar yüzünden dünyada her yıl yaklaşık 250 milyon çocuk, silahlı çatışmalardan etkileniyor, 70 milyoninsan mülteci olmuş durumunda.
Türkiye bu gerçeği küresel güçlerin yüzlerine haykırırken yalnız değil, çünkü arkasında dünyanın vicdanlı insanları ve sivil toplum örgütleri var.
O örgütlerden biri geçen hafta sonu Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi‘nde önemli bir etkinliği imza attı. Maya Vakfı tarafından 10. Boğaziçi Zirvesi kapsamında düzenlenen “Dünyada ZorunluGöç ve Yeni Dinamikleri” başlıklı etkinliğin konukları dünya çapında etkili isimlerdi.

Sabah, 06 Aralık 2019

Göçmen Kadınlar Dünya Kadın Hakları Gününde Avrasya’da Buluştular

 Trabzon’da bulunan Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonu ile Avrasya Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Trabzon İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün desteği ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününde farkındalık oluşturmak ve bölgede bulunan Afganistan, Irak, İran, Suriyeli kadınları bilgilendirmek amacıyla etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Özoran, Avrasya Üniversitesi Göç Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Cengiz Özgün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, Baro Başkanı Avukat Sibel Suiçmez, Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Gül ve çok sayıda davetli katıldı.

61 Saat, 06 Aralık 2019