İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı: Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısı 369 Bin 690

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Kasımda 8 bin 409 kırsal operasyon, şehirlerde de 1480 operasyon yapıldığını açıkladı.

Ülkesine dönen Suriyeli sayısının 369 bin 690 olduğunu bildiren Çataklı, 11 Kasım’dan bugüne kadar 59 yabancı terörist savaşçının sınır dışı edildiğini kaydetti.

AA, 4 Aralık 2019

Aydın’da 30 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Aydın‘ın Didim ilçesinde, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 30 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ekipleri, Tekağaç Burnu açıklarındaki lastik botu durdurdu.

Botta yakalanan 24’ü Somali, 5’i Filistin, 1’i Irak uyruklu 30 düzensiz göçmen kıyıya çıkartıldı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

AA, 4 Aralık 2019

Edremit Körfezi’nde 21 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Edremit Körfezi‘nde tespit edilen 21 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarıldı.

Milli Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, planlı keşif gözetleme faaliyeti icra eden TCG Kuşadası Karakol Gemisi, Edremit Körfezi’nde düzensiz göçmenlerin içerisinde olduğu botu tespit etti.

Çalışma başlatan Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, 21 düzensiz göçmenin kurtarılmasını sağladı.

AA, 4 Aralık 2019

Sudan’da 145 Kişi İnsan Tacirlerinden Kurtarıldı

Sudan‘da insan ticareti yapan çeteye yönelik operasyonda 145 Sudanlı kurtarıldı.

Ortak Kuvvetler Operasyonlar Birimi Başkanı Yarbay Halid Ahmed Abdun, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan ve Libya ordusundan güçlerin sınırda son 2 ayda 3’üncü kurtarma operasyonunu gerçekleştirdiğini, son operasyonda 145 kişinin özgürlüğüne kavuşturulduğunu belirtti.

Afrika Boynuzu ülkelerinden gelen kaçak göçmenler, Sudan’ı Akdeniz’e, oradan da Avrupa’ya ulaşmak için bir geçiş kapısı olarak görüyor. Sudan’a gelen göçmenler, yolculuk sırasında genellikle insan tacirlerinin eline düşüyor.

Sudan, Etiyopya ve Eritre ile Libya sınırında yer alan bölgelerinde, insan ticareti yapan çetelerle mücadele ediyor.

AA, 4 Aralık 2019

Süleymanpaşa’da 32 Kaçak Göçmen Yakalandı

Tekirdağ‘ın Süleymanpaşa İlçesinde Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 32 kaçak göçmen ve iki sürücü yakalandı.

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin yapmış olduğu çalışmalar kapsamında, İstanbul’dan Edirne‘ye göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen iki ayrı araç takibe alındı. Süleymanpaşa İlçesinde durdurulan araçların içerisinde yapılan kontrollerde ülkeye yasa dışı yollarla girdiği tespit edilen toplam 32 yabancı uyruklu şahıs olduğu tespit edildi. Araç sürücüleri A.T. ve M.Ş. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınarak işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi. Yabancı uyruklu şahıslar gerekli işlemlerin ardından İl Göç İdari Müdürlüğüne teslim edildi.

İHA, 4 Aralık 2019

Kilis’te 6 Düzensiz Göçmen Yakalandı

İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele Şubesi ekipleri, göçmen kaçaklığının önlenmesine yönelik Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlattı.

Ekipler, Kilis Belediyesi Söğütlüdere Sosyal Tesisi yakınlarında Suriye uyruklu A.Z. idaresindeki otomobili durdurdu.

Araçta, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 4’ü çocuk 6 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenler Kilis İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

AA, 4 Aralık 2019

‘İnsanlar Hayvan Değildir’; Mahsur Göçmenler Bosna Ormanlarında Donuyor

Bosna ormanlarındaki derme çatma bir kampa sıkışmış yüzlerce göçmen ve mülteci, sıfırdan daha düşük sıcaklıklarda hayatta kalmak için mücadele ediyor. Karlar çadırlarında ağırlaştıkça, bazıları yakın zamanda daha iyi yerlere yerleştirilmedikleri sürece ölebilecekleri korkusunu taşıyor.

Salı günü kampı ziyaret eden üst düzey bir insan hakları elçisi, derhal kapatılmasını istedi. Ancak Bosna hükümeti, mültecilerin daha güvenli bir yere taşınmasının bir ay kadar sürebileceğini söyledi.

REUTERS, 3 Aralık 2019

İnsan Kaçakçılığından Mağdur Olan Ukraynalılar: Korkunç İstatistikler

Sadece son üç yılda yaklaşık 50 bin Ukraynalı insan ticaretinden etkilendi. Aynı zamanda, mağdurların % 65’i Rusya’da emek sömürüsüne maruz kaldı.

24tv.ua’nın verdiği habere göre,  Birleşmiş Milletler Göç Ajansı’na göre genel olarak, insan kaçakçılığından etkilenen Ukraynalıların % 94’ü emek sömürüsüne maruz kaldı. Kuruluşun tahminlerine göre, 1991 yılından beri kölelikten etkilenen Ukraynalıların sayısı çeyrek milyonu aştı ve yaklaşık 260 bin kişiyi buldu.

UKRHABER, 4 Aralık 2019

Türkiye Mülteciler Konusunda Avrupa’yı İkna Edecek mi?

Londra’daki NATO zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa, İngiltere ve Almanya liderleriyle görüşmelerinde Suriye ve mülteciler bir numaralı gündem maddesi.
Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a net bir mesaj vermeye kararlı.

Türkiye’nin eski Erbil Konsolosu Aydın Selcen, ”Erdoğan talepleri konusunda oldukça net. Avrupalılar’ın daha fazla çaba sarfetmesini istiyor. Haklı bir gerekçesi var,” diyor.

Selcen, ”Türkiye 3 buçuk ila 4 milyon Suriyeli misafir ediyor. Bunun Avrupalılar’ın zayıf noktası olduğu doğru. Avrupalılar’ın önceliğiyse göçü durdurmak, hatta tersine çevirmek,” diyor.

Amerika’nın Sesi, 3 Aralık 2019