Rejim Saldırılarını Arttırdı: İdlib’de 3 Günde 100 Ölü

Esad rejiminin Suriye’nin İdlib vilayetine yönelik saldırıları şiddetlendi. Hafta sonu rejim ile muhalifler arasında alevlenen çatışmalarda en az 96 kişi öldü. Dün de rejim ve Rusya’nın hava saldırıları sonucu 15 sivil can verdi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgede hareketliliğin geçen cumartesiden beri hızlandığını belirterek, “İdlib kırsalının güneydoğusunda birkaç eksende çatışmalar şiddetlendi” açıklamasını yaptı. Gözlemevi son 48 saatte en az 51 rejim askeri ve milisi ile 45 muhalif savaşçının hayatını kaybettiğini duyurdu. Bölgede ağustos ayında ilan edilen ateşkes sonrasındaki en şiddetli saldırıların yaşandığı belirtiliyor.

HÜRRİYET, 3 Aralık 2019

Çanakkale’de 95 Kaçak Göçmen Yakalandı

Çanakkale’de, jandarma ekiplerince göçmen kaçakçılığına yönelik düzenlenen 5 operasyonda, toplam 95 kaçak göçmen yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında, Ayvacık ve Biga‘da 5 operasyon düzenledi. Operasyonlarda 74 Afganistan, 9 Somali, 7 Suriye, 4 Kongo ve 1 Fas uyruklu olmak üzere 95 kaçak göçmen yakaladı. Operasyonlarda 92 can yeleği de ele geçirildi. Jandarmadaki işlemlerinin ardından göçmenlerden 88’i, Ayvacık’taki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi. Suriyeli 7 kaçak göçmen ise 6458 sayılı ‘Uluslararası Koruma Kanunu’na göre oturduğu illere gönderildi.

DHA, 3 Aralık 2019

Bodrum’da 19 Güney Afrikalı Göçmen Yakalandı

Bodrum Kargı Adası açıklarında görevli Sahil Güvenlik Botu tarafından tespit edilen hareketli lastik bot durdurularak içerisindeki Güney Afrika uyruklu 9 düzensiz göçmen (4 erkek, 4 kadın, 1 çocuk) yakalandı. Yine Bodrum Akyarlar açıklarında görevli Sahil Güvenlik Botu tarafından tespit edilen hareketli lastik bot durdurularak içerisindeki Güney Afrika uyruklu 12 düzensiz göçmen (8 erkek, 3 kadın, 1 çocuk) yakalandı.

İHA, 3 Aralık 2019

Esenyurt’ta Yabancı Uyruklu İki Grup Birbirine Girdi

İstanbul Esenyurt‘ta yabancı uyruklu iki grup birbirine girdi. Yenikent Mahallesi’nde yaşanan olayda, Suriye uyruklu iki kişi Fas uyruklu iki kişiye demir sopalarla saldırdı. Fas uyruklu bir kişi ağır yaralanırken, saldırganlar İl Göç İdaresi tarafından sınır dışı edildi.

DHA, 3 Aralık 2019

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Suriye Savaşı Sırasındaki Çalışmalarının Kronolojisini Yayınladı

15 Mart 2011’de bir grup öğrencinin okul duvarına rejim karşıtı slogan yazması sonrasında çocuklaın katledilmesi ve Dera’nın yangın yerine dönmesiyle bir çığ gibi büyüyen halk ayaklanması, Esed rejiminin kıyımlarıyla iç savaşa; ABD, Rusya, İran ve Türkiye’nin dhail olmasıyla küresel bri savaşa dönüştü.

Yüz binlerce insanın katledildiği Suriye’den yüz binlerce insan da komşu ülkeler başka olmak üzere dünyanın dört bir tarafına kaçtı.

Bölgesel çapta en çok mülteciyi barındıran ülke ise Türkiye oldu. Ankara, krizin başladığı günden itibaren, mülteciler için açık kapı politikası uyguladı.

Yeni Şafak’tan Yasemin Asan’ın haberine göre Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 8 yılı geride bırakan Suriye savaşına ilişkin süreç boyunca sınırın Türkiye tarafında yaşanan gelişmeleri derledi.

TIMETURK, 3 Aralık 2019

Mustafa Balbay: NATO ve AB Ülkeleri, Türkiye’nin ‘Göç Deposu’ İşlevinden Son Derece Memnun

Bugünkü NATO zirvesi için Londra kaynaklı haberlerde ‘üç kriz konusu’ konuşuluyor. “Trump’ın daha fazla silahlanma dayatması… Macron’un NATO için kullandığı ‘beyin ölümü’ tanımı… Erdoğan’ın Rusya – NATO zikzaklarında attığı adımlar…” Bir başka önemli konu Suriye… NATO ve AB ülkeleri, Türkiye’nin ‘göç deposu’ işlevinden son derece memnunlar… Bunun sürmesi için her şeyi yapacaklar…

Diken, 3 Aralık 2019

Potansiyeli Destekle, Uyumu Talep Et, Birlikteliği Güçlendi

Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz,Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ‘12’nci Uyum Raporu’nu tanıttı. Burada yaptığı konuşmada başarılı bir uyumun sağlanması için gerekli koşullar arasında aşırı sağla mücadeleyi de sayan Bakan Widmann-Mauz, Almanya’nın uzman iş gücünün yurtdışından karşılamasına izin veren yasanın çıkmasının önemine de değindi. ‘Potansiyeli destekle, uyumu talep et, birlikteliği güçlendir’ başlığı altında hazırlanan raporda, Almanya’nın göç ülkesi olduğu da vurgulandı.

Hürriyet, 3 Aralık 2019

Esenyurt’ta Ortalık Karıştı

İstanbul, Esenyurt’ta aynı sokakta oturan Suriye uyruklu iki kişi Fas uyruklu iki kişiyi demir sopa ile öldüresiye dövdü. O anlar kameralara yansırken, ifadeleri alınan şüpheliler sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne teslim edildi. Demir boru ile öldüresiye dövdüler.
Olay, 30 Kasım günü saat 15.00 sıralarında Esenyurt Yenikent Mahallesi 688 Sokak’ta meydana geldi.

Hürriyet, 3 Aralık 2019

Mahkemeden Skandal Karar

Almanya’da bir mahkeme NPD’nin ‘Göç öldürür’ afişinin kısmen doğru olduğuna hükmetti

GIESSEN İdare Mahkemesi, tarihten örneklerin ‘göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini’ gösterdiği gerekçesiyle Irkçı parti NPD’nin, ‘Göç öldürür!’ (Migration tötet!) şeklindeki afişinin kısmen gerçeği yansıttığına hükmetti. Hâkim Andreas Hofer, ayrıca afişin ırksal nefret içermediğini savundu.
Hakim Hofer, yabancılara hoşgörü gösteren Roma İmparatorluğu’nun Kavimler Göçü sonucunda yıkıldığını, bunu Avrupa’dan Amerika kıtasına göçün izlediğini ve Amerikan yerlileri için ölümcül sonuçları olduğunu dile getirdi. Hâkim, örneklerin göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Sabah, 3 Aralık 2019

AB Ülkeleri Gelecekteki Bütçeyi Müzakere Ediyor

AB’nin 2021-2027 yıllarına ilişkin bütçesi üye ülkelerin GSMH’sinin yüzde 1,07’si seviyesinde olacak. AB bütçesinin toplam boyutu 1 trilyon 87 milyar avro seviyesinde gerçekleşecek.Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, birliğin 2021-2027 dönemine ilişkin bütçesinin boyutu ve harcama alanları hakkındaki müzakereleri hızlandırdı. AB Konseyi dönem başkanı olan Finlandiya, birliğin gelecekteki bütçesini içeren Çok Yıllı Mali Çerçeve (MFF) hakkında hazırladığı 51 sayfalık taslak metni yayımladı.Buna göre, AB’nin 2021-2027 yıllarına ilişkin bütçesi üye ülkelerin GSMH’sinin yüzde 1,07’si seviyesinde olacak. Böylece AB bütçesinin toplam boyutu 1 trilyon 87 milyar avro seviyesinde gerçekleşecek.Bütçede, “Tek Pazar, İnovasyon ve Dijital”, “Uyum ve Değerler”, “Doğal Kaynaklar ve Çevre”, “Göç ve Sınır Yönetimi”, “Güvenlik ve Savunma”, “Komşuluk ve Dünya” ve “Avrupa Kamu idaresi” ana başlıkları yer alacak. “Pazar, İnovasyon ve Dijital” alanlarına toplam 151,8 milyar avro kaynak aktarılacak. Bu alanda, Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör’e (ITER) 5 milyar avro, uzay programlarına 12,7 milyar avro, Horizon Avrupa araştırma programına 84 milyar avro, ulaştırma projelerine 21,3 milyar avro, enerji projelerine 5,2 milyar avro ve dijital projelere 1,8 milyar avro kaynak sağlanacak.

Hürriyet, 3 Aralık 2019

Göçmen Çocukların Gözünden Türkiye

Yasadışı yollarla geçtikleri Yunanistan’da polise yakalanan ve insanlık dışı muamele gören göçmenlere Türkiye kucak açtı. Umut yolcularının çocukları, sığındıkları kampta Türklerin şefkatini resmetti.

AKŞAM’ın “Suyun öte tarafında vicdan yok” manşetiyle gündeme getirdiği Yunan polisinin düzensiz göçmenlere yaptığı insanlık dışı uygulamalar gözler önüne serilmişti. Darp edilerek Meriç’in Türkiye tarafına zorla gönderilen umut yolcularına Türkiye sahip çıktı. Düzensiz göçmenlerin çocukları Türkiye’nin göstermiş olduğu şefkati, sınır dışı edilmeyi bekledikleri Edirne Göç İdaresi’ne bağlı kampta resmetti. Kampta özel eğitim alan minik yürekler, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken Türkiye’den gördükleri anlayış ve sevgiyi vurguladılar. Aç bırakılarak ölüme terk edilen bu insanları Türk askeri sevgiyle karşılamıştı. Resimlerde o anlar da unutulmadı.

Akşam, 3 Aralık 2019