Geçen Hafta Boyunca 3,467 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Anadolu Ajansı’nın güvenlik güçlerinden aldığı bilgilere göre en az 3,467 düzensiz göçmen geçen hafta Türkiye’de yakalandı.

Sadece Bulgaristan ve Yunanistan’a sınırı olan Edirne’de 1,296 düzensiz göçmenin Avrupa’ya geçişi jandarmalar tarafından engellendi.

Muğla, Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Aydın illerinin kıyılarında ise geçen hafta boyunca yaklaşık 1,926 düzensiz göçmen sahil güvenlik ve jandarmalar tarafından yakalandı.

Türkiye, özellikle savaş ve zulümden kaçanlar olmak üzere yeni hayatlara başlamak için Avrupa’ya geçmeyi amaçlayan düzensiz göçmenler için kilit bir geçiş noktası olmaya devam etmektedir.

AA, 02 Aralık 2019

Almanya’dan Ayrılan 30 Bin Göçmen Almanya’ya Geri Döndü

Alman Die Welt gazetesinin hükümet verilerine dayandırdığı habere göre ülkeden sınır dışı edilen ya da ülkesine gönüllü olarak dönüş yapan 28 bin 283 sığınmacı Almanya’ya geri dönüş yapmak için en az bir defa başvuruda bulundu.

Alman hükümetinin hazırladığı rapora göre 2012 yılından bu yana 22 bin 50 sığınmacı Almanya’da mülteci statüsüne kavuşmak için iki defa, 5 bin 916 kişi üç defa ve bin kadar kişi dört defa ve 294 kişi de beş ya da altı defa  Almanya’da yaşayabilmek için başvuru yaptı.

Raporda başvuru yapan kişilerin taleplerinin kabul görüp görmediği ya da sınır dışı edilip edilmediklerine dair herhangi bir bilgi yer almadı.

Son yıllarda yaşanan göçmen krizi sonrasında Almanya’nın bir milyondan fazla kişiyi göçmen statüsü ile ülkeye kabul ettiği biliniyor. Çok sayıda Alman siyasetçi Şansölye Angela Merkel’i göçmen politikası sebebiyle eleştiriyor.

Hürriyet, 01 Aralık 2019

Mahkemeden Skandal karar… ‘Göç öldürür!’ Kısmen Doğruymuş!

Almanya’da Giessen İdare Mahkemesi, tarihten örneklerin ‘göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini’ gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı Milliyetçi Demokrat Parti’nin (NPD) ‘Göç öldürür!’ (Migration tötet!) şeklindeki afişinin ‘kısmen gerçeği yansıttığına’ hükmetti.

Legal Tribune Online ve Yazı İşleri Ağı’nın (RND) haberine göre, mahkeme ayrıca afişin ırksal nefret içermediğini belirtti. Tarihten örnekler veren hâkim Andreas Hofer, ‘yabancılara dostane tavır sergileyen’ Roma İmparatorluğu’nun Kavimler Göçü sonucunda yıkıldığını, bunu Avrupa’dan Amerika kıtasına göçün izlediğini, bunun ise Amerikan yerlileri için ölümcül sonuçları olduğunu kaydetti.

DW, 02 Aralık 2019

Göçmenlere Turist Eli

İspanya’nın turizm cenneti Kanarya Adaları’nda tatil yapan turistler, Afrikalı göçmenleri taşıyan bir teknenin kıyıya çıkmasıyla büyük şaşkınlık yaşadı.

Aguila kumsalında güneşlenen birçok turist zor durumdaki göçmenleri kurtarmak için yardıma koştu.

Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu mültecilerin iyi durumda olmadığını fark eden tatilciler, hemen müdahalede bulunarak sağlık ekiplerine haber verdi. Sağlık ekiplerinin bölgeye gelmesiyle gece boyunca denizde olan mültecilere termal battaniyeler verildi.

Hürriyet, 01 Aralık 2019

Mültecilere En Çok Türkiye Kucak Açtı

Türkiye yardım ve fedakârlık konusunda dünyada ilk sırada yer aldı. Dünyadaki mültecilerin ülkelere göre dağılımı belli olurken, mültecilerin yüzde 14’ünün Türkiye’de bulunduğu görüldü. Ayrıca dünyadaki mültecilerin yarısının sadece 6 ülke içinde bulunması dikkat çekti.

İHA, 02 Aralık 2019

Her 37 Suriyeli Çocuktan Biri 5 Yaşından Önce Ölüyor

Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Suriyeli Göçmen Örneklemi Raporu’na göre her 37 Suriyeli göçmen çocuktan biri beşinci yaşına ulaşmadan ölüyor. Ölümlerin yüzde 81’i doğumdan sonraki ilk yılda meydana geliyor.

Raporda eğitim seviyeleriyle ilgili veriler de yer aldı. Buna göre 6 yaş ve üstü Suriyeli hane halkı nüfusunun eğitim düzeyine göre dağılımına bakıldığında; 6 yaş ve üstü kız çocuklarının yüzde 40’ı hiç okula gitmedi veya ilkokulu tamamlamadı. Kadınların yüzde 37’si ise ilkokul mezunu veya ortaokulu tamamlamadı. Ortaokulu tamamlayan kadınların oranı yüzde 13 iken, kadınların yüzde 9’u lise ve üzeri seviyede eğitim aldı. Suriyeli kadınlar arasında ortalama tamamlanmış eğitim süresi 4,5 yıl.

BirGün, 01 Aralık 2019

Boko Haram Saldırıları 3,3 Milyon Kişiyi Yerinden Etti

Çad Gölü Havzası’nda terör örgütü Boko Haram saldırıları nedeniyle son 4 yılda 3 milyondan fazla kişi yerinden oldu.

Nijerya İnsani İşler, Afet Yönetimi ve Sosyal Gelişme Bakanı Sadiya Ömer Faruk, başkent Abuja’da devam eden “Mültecilere Yönelik Küresel İlkeler Sözleşmesi” toplantısında yaptığı konuşmada, 2015’ten bu yana Çad, Kamerun, Nijer ve Nijerya’dan oluşan Çad Gölü Havzası’nda 3,3 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Ülkenin en büyük güvenlik sorununun Boko Haram olduğuna işaret eden Faruk, saldırılar nedeniyle Çad Gölü Havzası’nda binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

AA, 02 Aralık 2019

Yunan Polisleri Kaçak Göçmenlere İşkence Edip Türkiye’ye Gönderdi

Yunan polisinin kaçak göçmenlere yaptığı kan donduran işkence, kaçak göçmenlerin ifadelerinde ortaya çıktı. Eşinin gözü önünde Yunan polisleri tarafından iki saat boyunca darp edilen ve elleri bıçakla kesilen kaçak göçmenler işkence sonrası Türkiye tarafına bırakıldı. Edirne’de konuşlu 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı hudut birliği askerleri, askeri yasak bölgede yaptıkları kontrollerde aralarında darp edilmiş kişilerin de bulunduğu kaçak göçmenleri yakaladı.

Yeniçağ, 2 Aralık 2019

Elazığ’da 8 Göçmenle Birlikte 2 Şüpheli Yakalandı

Elazığ’da jandarma ekipler tarafından yapılan kontrollerde Afganistan ve Mısır uyruklu 8 göçmen ile birlikte 2 organizatör de yakalandı. Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı tarafından Diyarbakır yolu üzerinde yapılan uygulamada şüphe üzerine 2 araç durduruldu. Araçları kontrol edine ekipler, yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapan Afganistan ve Mısır uyruklu 8 şahsı yakaladı. Şahısların ulaşımını sağlayan şüpheliler M.B. ile M.A. ise gözaltına alındı.Göçmenlerin yapılan işlemlerin ardından sınır dışı edileceği bildirildi.

İHA, 2 Aralık 2019