2017 yılının ilk haftasında Türkiye ekonomisinde OHAL döneminin uzatılması kararının etkileri ile TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri öne çıkmıştır. Olağanüstü Hal temelde oluşturduğu belirsizlik nedeniyle ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Darbe girişimi sonrası ilan edilen ve 3 ayı bulmadan dahi sona erdirilebileceği ifade edilen OHAL, Bakanlar Kurulunun 03.01.2017 tarihinde aldığı Kararın TBMM Genel Kurulunca onaylanmasıyla 19.01.2017 tarihinden itibaren 3 ay süreyle ikinci kez uzatılmıştır.

 

Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasının yanı sıra uzatma kararının da etkisiyle TL’de değer kaybı sürmüş ve haftaya 3,53 düzeyinde başlayan Dolar/TL paritesi, haftayı 3,63 düzeyinde; 3,72 düzeyinde başlayan Euro/TL paritesi ise haftayı 3,83 düzeyinde kapatmıştır. Türk Lirasının değer kaybında diğer bir noktanın kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Ocak ayı içinde açıklanacak kredi notunun fiyatlanmaya başlanması olabileceği değerlendirilmektedir.

 

Kredi derecelendirme, ülke ekonomisinin geçmiş durumunun incelenerek mevcut duruma ve geleceğe yönelik bir analiz olarak tanımlanabilir. Bu çerçevede kredi derecelendirme, ülkenin genel performansına yönelik bir değerlendirme olmasının yanı sıra uluslararası piyasalarda dikkate alınan bir gösterge olması açısından önem arz etmektedir. Zira kredi maliyeti riskle doğru orantılı olup kredi değerliliğinin düşük olması riskin yüksek olduğuna işaret etmekte bu da kredi maliyetlerinin artmasına neden olabilmektedir.

 

Bugün itibarıyla Türkiye’nin kredi notu S&P ve Moody’s tarafından yatırım yapılabilir seviyenin altındadır. Fitch Ratings, ülkemizi yatırım yapılabilir seviyede tutan tek kredi derecelendirme kuruluşu olup verdiği not (BBB-) yatırım yapılabilir seviyesinin en düşük notudur. Bu çerçevede OHAL’in uzatılabileceğine yönelik bir beklenti olmasına rağmen açıklama sonrası TL’de yaşanan ve devam eden değer kaybı, piyasanın Fitch Ratings tarafından yapılacak bir not indirimine hazırlığı olarak da değerlendirilebilir.

 

Diğer taraftan TÜİK, geçen hafta tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıklamıştır. Buna göre TÜFE, Aralık ayında yüzde 1,63, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 8,53 oranında artarak beklentinin üzerinde artmıştır. TCMB beklenti anketinde Aralık ayı TÜFE beklentisi yüzde 0,79, yılsonu TÜFE beklentisi ise 7,69 olarak ilan edilmişti.

 

Ana harcama grupları bazında ise en yüksek artış yapılan vergi düzenlemelerinin de etkisiyle yüzde 7,33 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olmuştur. Alkollü içecekler ve tütün grubunda yıllık değişim ise yüzde 31,59 olmuştur. Yıllık değişimde alkollü içecekler ve tütün grubunu yüzde 12,36 ile ulaştırma grubu izlemiştir.

 

Üretici fiyat endeksi Aralık ayında yüzde 2,98 oranında artmıştır. Bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 9,94 olarak gerçekleşmiştir. 2016 Aralık ayı ÜFE oranı, 2015 yılı ÜFE oranından 4,2 puan daha yüksektir.

 

Sektör bazında incelendiğinde bir önceki yıla göre en yüksek artış yüzde 52,13 ile kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşmiş bunu yüzde 30,62 ile ana metaller izlemiştir. Ana sanayi grupları itibarıyla ise bir önceki yıla göre en yüksek değişim yüzde 13,83 ile ara malında olmuş bunu yüzde 11,75 ile dayanıklı tüketim izlemiştir.