Geçen hafta Türkiye ekonomisinde TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verileri ile Merkez Bankasının ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin geri ödemelerine ilişkin düzenlemesi öne çıkmıştır. Diğer taraftan tarım ürünleri üretici fiyat endeksi ve sanayi ciro endeksine ilişkin veriler açıklanmıştır.

 

TÜİK tarafından Kasım 2016 dönemine ilişkin işsizlik verileri açıklanmış işsizlik oranı yüzde 12,1 seviyesine çıkmış ve işsiz sayısı 3 milyon 715 bin kişi olmuştur. İşsizlik oranı 15-24 yaş arası genç nüfus için yüzde 22,6 seviyesine yükselmiştir. 2016 yılı Kasım ayında istihdam bir önceki aya göre 200 bin kişi azalmış ayrıca işgücünde 133 bin kişilik azalma dikkat çekmiştir.

 

Türkiye’nin temel yapısal problemlerinden biri olan kadın istihdamı incelendiğinde kadınların işgücüne katılım oranı, Ekim ayında yüzde 33,1 iken bir miktar gerileyerek yüzde 32,7 olmuştur. Söz konusu oran 2015 yılı Kasım ayının ise 1,1 puan üzerinde gerçekleşmiştir. İşgücüne katılım oranının düşük olmasının yanı sıra kadın istihdamında da sorunlar bulunmaktadır.

 

Kadın işsizliği toplamda 2015 yılı Kasım ayına göre 3 puan artarak yüzde 16 seviyesine yükselmiştir. Kadın işsizlik oranı lise, mesleki ve teknik lise ile yükseköğretim eğitim gruplarında sırasıyla yüzde 22,4, yüzde 24,8 ve yüzde 20 olarak gerçekleşmiştir. Kadın istihdamı yükseköğretim görenlerde yüzde 57,6 ile nispeten olumlu gerçekleşmiş diğer tüm eğitim gruplarında çok düşük düzeyde kalmıştır. Ancak istihdam edilenler kapsamında yer alan kadınların yaklaşık yüzde 25’ini ücretsiz aile işçilerinin oluşturduğu göz önüne alındığında durum kısa vadede iç açıcı görünmemektedir.

 

Para politikası cephesinde ise Merkez Bankası, döviz kurlarına yönelik müdahalesine devam etmiş ve 17 Şubat tarihinde aldığı kararla 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve vadesi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin geri ödemelerinin, kredi ödemesinin vadesinde yapılması kaydıyla TL cinsinden yapılabileceğini düzenlemiştir. Döviz talebinde azalma amaçlanmış ve gün sonunda döviz kurlarında düşüş gözlenmiştir. Artan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile özellikle Dolardaki zayıf seyrin etkisiyle döviz kurları aşağı yönlü seyretmeye devam etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurlarındaki düşüşü Varlık Fonunun kurulmasına bağlamış olsa da kurlardaki aşağı yönlü hareketin ana etkeni başta örtülü faiz artırımı olmak üzere Merkez Bankasının piyasaya müdahaleleri olmuştur. Doların uluslararası piyasalardaki zayıf seyri de bu süreci desteklemiştir.

 

TÜİK tarafından Tarım Ürünleri ÜFE verileri açıklanmıştır. Buna göre Tarım ÜFE 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 9,51 oranında artmıştır. Sektörel bazda bakıldığında en yüksek artış yüzde 22,41 ile Balıkçılık sektöründe olmuştur. Endeksin en büyük bileşeni Tarım, ormancılık ve balıkçılık ürünleri olup alt kalemleri içinde Sebze grubu yüzde 36,77 oranı ile en yüksek artışı göstermiştir.

 

2016 yılı Aralık ayına ilişkin Sanayi Ciro Endeksi verileri açıklanmıştır. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında imalar sanayi bir önceki aya göre yüzde 2,1, madencilik ve taşocakçılığı ise yüzde 6,1 oranında artış göstermiştir. Endeks, takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış olarak bir önceki yıla göre yüzde 13,8 artmıştır. Enerji grubunda bir önceki aya göre artış yüzde 21,37, bir önceki yıla göre artış ise yüzde 39,1 olmuştur.