TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi’nin ev sahipliğinde 20 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda Suriye’deki Türk varlığı, Suriyeli Türkmenlerin meseleleri ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR, TÜRKSAM Başkanı ve MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU ve Suriyeli Türkmenlerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda tarihi, siyasi ve kültürel açılardan Türkmenlerin durumu tartışıldı. 
 
Mehmet ŞANDIR’ın oturum başkanlığını yaptığı toplantıda ŞANDIR, Suriye’deki Türkmenlerin Suriye’deki sayısı, yaşadığı yerler hakkında bilgi verdi. “Her ne kadar uzun süre orada yaşasalar da bu gün Suriye’deki Türkmenler çok ezilmektedirler ve mücadele etmektedirler” diyen ŞANDIR, Suriyeli Türkmenlerin bir araya gelerek organize çalışmalar yapması gerektiğini ve Türkiye’nin Türkmenlerin sorunlarında onlara destek olması gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde Suriyeli Türkmenlerden 11 kişilk bir heyet oluşturulduğunu ve bir daha toplantı yaparak bir kongre oluşturulmasının gerekli olduğunu belirten Mehmet ŞANDIR, Türk kamuoyunun da Suriye’deki Türkmenlerin durumu hakkında bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekti.
 
TÜRKSAM Başkanı ve MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN ise Suriye’de yaşananları uluslararası konjonktür bağlamında değerlendirdi ve Suriye’de yaşananları küresel bir projenin bir parçası olduğunu belirtti. Geçmişte Irak örneğinin dikkatle incelenmesi gerektiğini söyleyen Dr. OĞAN, Irak’ta Türkmenlere Türkiye’deki yönetim elitinin gereken ilgiyi ve önemi göstermediğini vurguladı ve bu durumun Suriye’de de farklı olmayacağını ifade etti. Kalifiye kişiler tarafından Türkmenlerin sorunlarının dünya kamuoyuna aktarılmasının son derece önemli olduğunu kaydeden OĞAN, diğer yandan bunu yaparken Türkmenlerin Türk dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşlarıyla da fikir alış veriş yapması sonucu önemli tecrübeler kazanabileceğini belirtti. ABD’de seçim sürecinin bittiğini, AB’de ekonomik krizin yavaş yavaş atlatılmaya başlandığını belirten OĞAN, Suriye’deki sürecin bugünlerde hızlanabileceğini belirterek “Korkacağınız bir şey yok; ama yapılacak çok işiniz var. Bunun için TÜRKSAM olarak ve şahsım adına elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
 
TÜRKSAM’da Suriyeli Türkmenlerle ilgili yapılan toplantıda Iraklı Türkmenler konusunda önemli çalışmaları olan Dr. Muzaffer ARSLAN da katıldı. Toplantıdaki konuşasında ARSLAN, “Coğrafyayı değiştirmek bizim elimizde değil ama o coğrafyadaki yaşananları değiştirmek bizim elimizdedir” dedi ve Orta Doğu’da Türkleri azınlıklara olarak göstererek etkinliklerini kırmak isteyen odakların olduğundan bahsetti. Irak’ta geçmişte yaşananları da anlatarak Türk varlığına sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
 
Toplantının bir diğer konuğu da Balkanlar’daki Türklerle ilgili önemli faaliyetleri bulunan Yusuf SAİT oldu. Yunanistan’dan Bulgaristan’a, Kosova’dan Makedonya’ya Türklerin yaşadıklarını katılımcılara aktaran SAİT, buralarda tarihte Türkleri son derece büyük katliamlara maruz kaldığını söyledi. SAİT, Suriyeli Türkmenlere “İyi ve kaliteli örgütlenme olursa sizi parlar günler bekleyecektir, zor kara günlerden kurtulacaksınız” dedi.
 
Toplantıya TÜRKSAM uzmanları da katıldı. Prof. Dr. Celalettin YAVUZ, Suriye Türkmenlerin varlıklarını kanıtlaması gerektiğini ve Suriye Anayasası’nda kendilerine verilen hakları bütün detaylarıyla incelemeleri gerektiğini belirtti. TÜRKSAM Genel Koordinatörü Dr. Serdar ERDURMAZ ise Türkmenlerin kapsamlı bir diaspora çalışmasının olumlu sonuçlar doğurabileceğini, yayın organlarını da kullanrak Suriyeli Türkmenlerin kendi kimliklerini dünyaya tanıtmasını söyledi. TÜRKSAM Etnik Çatışmalar Daire Başkanı İbrahim ÇEVİK ise enformasyonun öneminden bahsederek görsel ögelerle Türkmenlerin yaşadıklarının dünyaya iletilmesini söyledi. Dil, diplomasi ve hukuk bilgisi olan insanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.