Çin işgal yönetimi, 28 Temmuz’da Doğu Türkistan’ın Yarkent şehri İlişku kentinde meydana gelen halk ayaklanmasını gerçekleştirdikleri iddiası ile tutukladıkları Müslüman Uygurlardan 27 kişiyi idam cezasına mahkum etti. Çin, Ramazan Bayramının 2.günü meydana gelen bu ayaklanmada 97 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etmişti. Ancak, bölgeden ulaşılan bilgiler ve görgü şahitlerinin ifadelerine göre o gün İlişku’da 3-5 bin kişi civarında Müslüman Uygur’un Çin İşgal Ordusunun soykırımı sonucunda öldürüldüğü yönündedir.

 

Ayaklanmadan sonra Yarkent merkez olmak üzere İlişku kenti ile kalabalık yerleşim yerleri olan Ordanlık, Hangdi, Noçi ve Tağarçı gibi civar köyler Çin İşgal Ordusu’nun kuşatması altına alındı ve binlerce kişi tutuklanmıştı.

 

Çin’in resmi Tengritag İnternet sitesinde bugün (13 Ekim) saat 13:00 itibariyle yayınlanan bir hükümet bildirisi ile Yarkent-İlişku olayları ile ilgili olarak tutuklananlardan toplam 57 kişinin Kaşgar Orta Halk Mahkemesi tarafından yapılan mahkemelerinin sonuçlandırıldığı açıklandı. Söz konusu 57 kişi terör örgütü kurmak, devlet malına zarar vermek ve devleti bölmek gibi suçlardan yargılandı. Çin yönetimi, tutuklananların gözaltı ve yargılama süreçlerini açıklamayıp, sadece alınan kararları resmi kanallardan duyurmakla yetindi.

 

Çin’de 27 Uygur Türkünün idam cezasına çarptırmasına ilişkin olarak TÜRKSAM Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Sayın Dr. Sinan OĞAN, TÜRKSAM için şu değerlendirmelerde bulundu:

 

Çin hükümetinin amacı, Uygur Türklerini baskı ve yıldırma sonucu göç etmeye zorlamak ve Doğu Türkistan’ı Uygur Türklerinden arındırmak ve Çinlileştirmektir. Ancak Uygur Türkleri bu baskılara ve yıldırma politikalarına boğun eğmemekte kararlıdır. Uygur Türklerinin bu şekilde şiddete adeta itilerek, onları adeta ayaklanmaya zorlayarak baskı altına alınmaları mümkün değildir.

 

Bu bakımdan, bu tür idam cezaları da Uygur Türklerini yıldırmayacaktır. İdam sayısı artıkça Uygur Türklerinin verdiği karşılığın şiddeti de çoğalmaktadır. Dolayısıyla Çin Uygur Türklerine yönelik yürütmekte olduğu şiddet politikasından vazgeçmediği müddetçe Doğu Türkistan’daki çatışma maalesef azalmayacaktır. Çin devletinin Uygur Türlerine karşı uyguladığı politikalarla bölgeye barış tesis edilemeyecektir. Bölgede barışın sağlanabilmesi, Uygur Türklerinin örf ve adetlerini, dini görev ve vecibelerini yerine getirebilecekleri bir ortamın sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Oruç tutanların yere yıkılarak zorla su içirtilmeleri, evde dini kitapların dahi bulundurulmasının yasak olması gibi istenmeyen durumlara gösterilen tepkilerin karşılığı idam değildir, olmamalıdır. Çin, dünyada yükselen IŞİD korkusundan faydalanmak, Uygur Türklerine IŞİD'çi damgası vurmak ve Uygur Türklerini radikalleşerek IŞİD ile irtibatlı hale getirmek niyetindedir. Ancak Uygur Türkleri bu oyuna gelmeyecektir.