Irak’ın kuzeyinde 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapılmasını kararlaştırıldı. Basına yansıyan bilgilere göre referandum; Erbil, Duhok, ve Süleymaniye vilayetlerinde yapılacak. Reuters ajansına konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, referandumda oy kullanılacak yerler arasında tarihi Türkmen yurdu olan Kerkük'ün de olduğunu belirtti. Mesud Barzani'nin danışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından, "Önemli bir haber. Kürdistan'ın bağımsızlık referandumu 25 Eylül 2017'de yapılacak" diye yazdı.

 

Konuyla ilgili olarak T.C Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir" denildi.  Bağdat’tan da referandum kararı ile ilgili bir açıklama geldi. Irak hükümeti, Irak kuzeyindeki yapının bağımsızlık konusunda tek taraflı atacağı adımları reddedeceğini açıkladı. Türkmenler de söz konusu karara sert tepki gösterdi.

 

Irak’ın kuzeyinde yapılması planlanan referandumla ilgili olarak Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, TÜRKSAM’a açıklamalarda bulundu. Salihi'nin demeci şöyle:

 

Kerkük'teki kamu binalarının üstüne "Kürdistan" bayrağının asılması sorununun   yankılarını sona ermeden, dün Kürt siyasi partilerin "Kürdistan"ın Irak'tan bağımsızlığı için referandum yapılmasına karar vermiştir.

 

“Yasalara Açıkça Aykırıdır”

 

Bu tür davranışın Anayasanın 1. maddesindeki “Irak Cumhuriyeti Devleti federal bağımsız ve tamamen egemen, hükümetin demokratik, cumhuriyetçi parlamenter oluşan bir sistemdir” sözlerine ve Irak'ın birliğini koruyan yasalara açıkça aykırıdır.

 

Ayrıca "Kürdistan"a bağlı olmayan bölgelerinde referanduma katılması, tek taraflı ve Türkmen, Arapların  isteğine karşı olan bir karardır.

 

Bu nedenle, Başbakan, parlamento meclisi üyeleri ve tüm siyasi partileri, Irak'ı parçalamaya ve bölmeye çalışılan bu alınan referandum kararına karşı gereken gerçek adımların atmalarına çağrı yapmaktayız. Ayrıca bu tür kararların mutlaka Parlamento meclisi içinde ve tüm kesimlerin kabulü ile alınması da gerekmektedir.