Erken seçimlere hazırlanan İngiltere’de, kampanya büyük hızıyla sürüyor. Başbakan Theresa May seçim kampanyasını "Güçlü ve istikrarlı liderlik" sloganıyla yürütüyor. May, seçemenlere, kendisinin alternatifinin "Corbyn liderliğindeki bir kaos koalisyonu" olacağı mesajını veriyor. May, seçim kampanyasında somut vaatlere yeterince yer vermemekle eleştiriliyor. İktidar partisini "Ayrıcalıklı azınlık" için çalışmakla suçlayan Corbyn ise seçim kampanyasını "Azınlık değil, çoğunluk için" sloganıyla yapıyor.

 

Corbyn’in propaganda kampanyasında yılda 9 bin sterlini bulan öğrenci harçlarını kaldırmak, demiryollarını ve enerji şirketlerini kamulaştırmak gibi vaatler öne çıkıyor. Corbyn, bankaların ve finans sektörünün vergilerini artırarak oluşan geliri kamu hizmetlerine aktarma sözü veriyor.

 

Ülkede önceki hafta yapılan yerel seçimde Muhafazakar Parti belediye meclis üyesi sayısını 563 artırırken, İşçi Partisi ise 382 meclis üyeliğini yitirmişti. Yerel seçimdeki oy oranlarının genel seçime yansıması halinde iktidar partisinin 650 sandalyeli parlamentoda, milletvekili sayısını 330'dan 349'a yükseltebileceği, ana muhalefet partisinin milletvekili sayısının ise 229'dan 215'e düşebileceği hesaplanıyor.

 

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Enfield bölgesinden Muhafazakar Parti Milletvekili Adayı Nick De Bois, seçimin Brexit'e etkisi, Türkiye – İngiltere ilişkileri, Macron'un seçilmesinin Brexit görüşmelerine etkisini TÜRKSAM Haber Analiz için değerlendirdi.

 

Genel Seçimler İngiliz toplumuna Theresa May'in güçlü ve istikrarlı liderliği veya Jeremy Corbyn’in (İşçi Partisi) kaos yönetimi arasında seçim yapma şansı sunmaktadır. Bu seçimde her oyun önemi büyük olacak ve Theresa May'e verilecek her oy Brexit müzakerelerinde İngiltere'nin elini güçlendirecektir. Bu aynı zamanda Brexit sonrasında da güçlü ve istikrarlı bir yönetimimiz olmasını sağlayacaktır.

 

Türkiye önemli bir stratejik ve güvenlik ortağımızdır. Brexit bu ilişkileri daha da güçlendirebilmek için bir fırsattır. Başbakan göreve geldikten sonra ilk olarak Türkiye'yi ziyaret etmiştir. Yakında güvenlik ve ticaret anlamında bağlarımızı güçlendirmeyi bekliyoruz.

 

“Corbyn Başbakan Olamayacaktır”

 

Jeremy Corbyn başbakan olamayacaktır. Ancak zaman ve kendisi onun ne kadar zayıf yargılara sahip olduğunu göstermiştir. Ülkemize zarar vermek isteyenlere destek olmuştur (İşçi Partisi Lideri Corbyn’in Suriye'deki aşırılıkçı gruplarla bağları olduğunun iddia edilmesiyle ilgili). İngiltere'yi güvenli kılmak adına güvenilmez biridir.

 

Jeremy Corbyn savunmamızı zayıflatmak istemekte, ve IŞİD'i (Irak Şam İslam Devleti) karşı vurma emri vereceğini söylemeyi reddetmektedir. Bu emri vermek bir başbakanın alabileceği en önemli kararlardandır.  Kuzey Enfield'da Jeremy Corbyn'in adaylarına verilen her oy, onun görüşlerini onaylamak anlamına gelecektir.

 

Fransa'da Macron'un Cumhurbaşkanı seçilmesi İngiltere'nin Avrupalı liderlerle müzakeresinde iyi bir sonuç alabilmesi için neden güçlü bir lidere sahip olması gerektiğini açık bir şekilde göstermektedir. Jeremy Corbyn buna dair mantıklı bir politikaya sahip değildir ve bu Avrupalı liderlerin eğer o başbakan olursa bizi ezeceği anlamına gelmektedir.