MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan OĞAN'ın açıklamalarının yer aldığı Rusya’nın Sesi Radyosu’ndaki “Türkiye’nin Kara Harekâtı Yapması Mantıklı Değil” haberi aşağıda sunulmuştur. Haberin kaynağı aşağıdaki linkte verilmiştir. 

 

“Türkiye’nin Kara Harekâtı Yapması Mantıklı Değil”

 

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Kobani eylemlerini ve Kobani meselesinin çözüm sürecine etkilerini değerlendiren MHP’li Sinan Oğan, PKK’ya sert eleştiriler yöneltti. “IŞİD Kobani’de, PKK Türkiye’de vuruyor” diyen Oğan, Kobani eylemlerinin de vatandaşlarda IŞİD’e sempati uyandırdığını iddia etti.

 

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran Kobani eylemlerine ilişkin tartışmalar sürüyor. Kobani meselesinin çözüm sürecini bitirdiğine ilişkin söylentiler, hükümetin süreç içinde atacağı yeni adımlar, kara harekâtı ve tampon bölge gibi konular gündemin önemli maddeleri arasında.

 

Peki, Türkiye’de milliyetçi kesim, IŞİD ile PYD güçlerinin çatışmalarının devam ettiği Kobani hakkına ne düşünüyor? Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı Kobani eylemlerini nasıl değerlendiriyor? Türkiye’nin kara harekâtı yapmasına ya da tampon bölge girişimine nasıl bakıyor?

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, tüm bu sorulara RS FM mikrofonlarında yanıt verdi.

 

“Işid Kobani’de, Pkk Türkiye’de Vuruyor”

 

IŞİD’in Musul’dan başlayarak Irak’ta ve Suriye’de birçok yeri işgal ettiğini ve binlerce insanı katlettiğini anımsatan Oğan, “400 bin Türkmen Telafer’den sürgün edilip, kadın, çoluk, çocuk demeden katledilirken kılını kıpırdatmayanlar bugün Kobani üzerinden propaganda yapmaktadırlar. Özellikle PKK terör örgütü ve PKK terör örgütüne yakın siyasi oluşumlar bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor ve propaganda yapıyorlar. Düşünün ki IŞİD Kobani’de vuruyor, öldürüyor, yakıyor, yıkıyor. PKK da Türkiye’de vuruyor, öldürüyor, yakıyor, yıkıyor. Bu nasıl bir mantıktır? Kobani’ye gerçekten yardım etmek isteyenler, tam tersine sınırdan gelen insanlara devletin kucak açmasına destek olurlar. Resimleri görüyoruz; asker, polis orada yaşlı insanların bavulunu, çantasını alıp taşıyor ama bir takım çevreler de o askere taş atıyor. Terörün Kandil şubesi de ‘Kobani’yi açıp oradaki 200 bine yakın insanı Türkiye’ye almakla siz aslında Kobani’nin düşmesini istediniz’ diyor. Sınırı açmaz, sivil insanları Türkiye’ye almazsan orada kan dökülecek, daha fazla sivil ölecek. Demek ki terör örgütü aslında orada o sivillerin, o Kürt kardeşlerimizin ölmesini istiyor. Türkiye, Kobani meselesinde elinden geldiği kadar destekte bulunmuştur” dedi.

 

“Çıkan Olaylar Hükümetten Daha Fazla Taviz Kopartmak İçin”

 

MHP’nin çözüm sürecinin yanlışlığını defalarca dile getirdiğini ifade eden Sinan Oğan, sözlerine şöyle devam etti: “ Biz böyle bir sürecin Türkiye’ye faydası olmayacağı kanaatindeyiz. Ama anlaşılan o ki çözüm süreci adı altında yürütülen faaliyetleri PKK terör örgütü bu gösterileriyle daha da hızlandırmak, daha fazla taviz elde etmeye çalışmaktadır. Eğer bu insanlar böyle yakmaya, yıkmaya, vurmaya muktedirlerse Türkiye’de gösteri yapan insanlar o zaman gitsinler IŞİD’le savaşsınlar. PKK bu kadar cesursa gitsin IŞİD’le savaşsın. IŞİD’in önünden kadın kıyafetleri giyerek kaçanlar Türkiye’de okul yakıyor, Türkiye’de askere pusu kuruyor. Maalesef ki böyle bir durum var. Ben bunların sadece ve sadece pazarlık gücünü artırmak, daha fazla hükümetten taviz koparmak amaçlı olduğu kanaatindeyim.”

 

“İstanbul’da otobüs yakmakla Kobani’ye hiçbir faydanız olmuyor, tam tersine kardeşlik bağlarını yıpratıyorsunuz” diyen Oğan, “Benim şahsi fikrime göre, bu Kobani’ye destek eylemleri adı altında okulların, müzelerin, otobüslerin yakılması, insanların öldürülmesi Türkiye’de hiç olmaması gereken bir şeye sebep oldu; vatandaşlarda içten içe IŞİD’e sempatiyi ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

 

“Türkiye’nin Suriye’de Tek Bir Düşmanı Yok”

 

Türkiye’nin Suriye’de bir kara harekâtı yapması ve tampon bölge oluşturulması önerisini de değerlendiren milletvekili, “Kara harekâtı kime karşı yapılacak? Karşınızda bir tek düşman yok. IŞİD, PKK, PYD, El Nusra ve Esad düşman. Dünyayı Türkiye kurtaracak değil. Girdiğiniz kara harekâtında bir hedefiniz olur. Burada bir değil, birçok hedef var. Batı da Kobani’nin yetkilisi olduğunu söyleyen kişiler de bunu istemiyor. Türkiye’nin kara harekâtı bu anlamda çok makul ve mantıklı değil. Tampon bölge ismi de çok doğru değil. Buna güvenli bölge desek daha doğru olur. Bunun bir de uçuşa yasak bölge ile korunması lazım. O takdirde de Esad rejimi ile karşı karşıya gelinecek çünkü bölgede sadece Esad rejiminin elinde uçak var. Dolayısıyla bu işin de çok iyi hesaplanması lazım.

 

Haberin Kaynağı: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_15/turkiyenin-kara-harekati-yapmasi-mumkun-degil/