Kuzey Irak Yönetimi tarafından düzenlenen bağımsızlık referandumu bölgeyi hareketlendirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, başkent Tahran'da düzenlendiği basın toplantısında, "Irak devletinin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Irak devletinin talebi üzerine hava sahamızı ve kara sınırlarımızı IKBY'ye kapattık." dedi. Kasımi, İran'ın bundan sonraki adımlarının ne olacağı yönündeki soruya, "Bu konuda daha sonra açıklama yapılacaktır." karşılığını verdi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Husrevi, dün İran hava sahasının IKBY'ye kapandığını duyurmuştu.

 

Irak ise referanduma karşı çıktığını ifade ediyor. Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, düzenlediği basın toplantısında, "Meclis, Kerkük'teki petrol kuyularının merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan devlet memurlarının görevden uzaklaştırılması kararı verdi" dedi.

 

Türkiye’den ise Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Kuzey Irak’a seyahat edenler için bir uyarısı yapıldığına ilişkin açıklama yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak “Silopi'de boşuna silahlı kuvvetler orada gerekli adımları atmadı. Taviz yok. Şu anda İran aynı durumda. Hava kuvvetlerimiz aynı durumda. Sınırlardan şu anda sadece Irak tarafına geçişe müsaade var, bu hafta içinde diğer tedbirleri de açıklayacağız. O adımlar da atılacak. Giriş çıkış kapatılacak. Bundan sonra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bakalım petrolünü nereye akıtacak ya da satacak. Vana bizde. Kapattığımız anda o iş de bitti.” diye konuştu.

 

Türkiye açısından Kuzey Irak’taki referandum için uygulanabilecek yaptırımları Sinan Oğan, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

İran ve Irak Barzani'ye karşı ciddi ve fiili kararlar almış bulunmaktadırlar. Türkiye'den ise hala fili adım yok. Referandum sonucu bekleniyor. AKP yönetimi sanırım hala son ana kadar Barzani'nin vazgeçeceğini düşünüyor olsa gerek. Yaptırım kararını referandum yapıldıktan sonra alsan ne yazar! Barzani referandum kararı aldığı ilk gün bütün yaptırımları devreye sokacaktın ki, işe yarayacaktı. Yaptırım kararı almakta geç kalınmış olmakla beraber yine de etkili kararlar alınmalı ve derhal uygulanmalıdır.

Bu çerçevede;

 

1- Barzani’nin Mersin limanı başta olmak üzere şahsi şirketlerine operasyon yapılmalı ve el konulmalıdır.

2- AKP’li işadamı ve politikacıların ortaklığı ile satılan petrol ve türevleri ticareti derhal durdurulmalıdır.

3- Sigara, çay vs. ticaretinin önemli bir kısmı Kuzey Irak’tan yapılmaktadır. Şimdiye kadar maalesef ki göz yumulan bu kaçakçılığa derhal son verilmelidir.

4- Hava sahası derhal kapatılmalı, Erbil seferleri iptal edilmelidir.

5- Sınır kapısı hemen kapatılmalı, bölgeye ticaret Türkmenler üzerinden yapılmalıdır.

6- Erbil Konsolosu geri çekilmeli, Barzani’nin temsilciliği vakit geçirilmeden kapatılıp, sınır dışı işlemi yapılmalıdır.

7- Her türlü işlem artık merkezi hükumet ile yani Bağdat ile yapılmalıdır.

8- Türkiye – Irak – İran yüksek düzeyli üçlü toplantıları yapılmalı ve uygulanacak ambargo kararları koordine edilmelidir.

9- Türkmeneli bölgesindeki Türkmenler derhal kendilerini savunacak düzeyde silahlandırılmalıdır.

10- Kuzey Irak’a öğrenci gönderilmesine son verilmelidir.

11- Bütün askeri seçenekler masada olmalıdır.