İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından İstanbul Zeytinburnu'nda operasyon düzenlenen operasyon kapsamında 11 çocuk 7'si kadın ve 1 yaşlı olmak üzere 21 Uygur Türk’ü terör örgütü ''DEAŞ'' suçlaması ile gözaltına alındı. Çoğu çocuk olmak üzere 21 Uygur Türkünün tutuklanması sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Karakola götürülenlerin çoğunluğunun pasaportlu ve Türkiye’de oturma izni –ikameti- olan kişiler olduğu da öğrenildi. Gözaltına alınanların sınır dışı edileceğine ilişkin bilgiler gelirken, sınır dışı edilecek Uygur Türklerinin Türkiye'den çıkarak Çin'in işgali altında bulunan Uygur Özerk bölgesine nasıl gireceği ise bilinmiyor. İddialara göre, 21 Doğu Türkistanlı Çin'e iade edilebilir.

 

Çin tarafından Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin ve Türkiye’den giden Türk vatandaşlarının maruz kaldığı muameleyi ve buna bağlı olarak gözaltına alınan 21 Uygur Türkünün Çin’e iade edilmesi konusunda son gelişmeleri Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet TÜRKSAM Haber Analiz için değerlendirdi.

 

21 Doğu Türkistanlı medyanın gündemine gelmiştir; ama Türkiye’de İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi’nin tutukevlerinde şu an 200 civarında Uygur Türkü olduğunu öğrenmiş durumdayız. Yılbaşında yaşanan Reina saldırısı olayından sonra özellikle Orta Asya’dan gelenler -yani Türkistan’dan gelenler- ikamet alın diye çağırılmıştır. Tutuklananların ifadesi alındıktan sonra uzantılarını ortaya çıkarmak suretiyle çok insan içeriye alınmıştır. Şimdi polis ifadesini alıp bunların mahkemesi sonuçlanıncaya kadar bazısı hiç suçu olmamasına rağmen içeridedir. Bu durum Doğu Türkistanlılar açısından biraz üzücüdür.

 

“Türkiye’nin Tarihinde Böyle Bir Şey Yok”

 

Doğu Türkistanlı 21 kişi -7’si kadın, 11’i çocuk, 1 yaşlı, 2 genç toplam 21 kişiler- İstanbul’da Zeytinburnu Karakolu’nda bekletilmiştir. Hem bizim sivil toplum örgütleri hem de Türkiye’deki bazı sivil toplum örgütlerinin ilgili makamlarla görüşmeleri neticesinde geri verileceği yönünde bir karar olduğunu dün duyduk. Ondan sonra Uygur Türklerinin sivil toplum örgütleri ilgili kişilerle temasa geçmiş, konuşmuştur. Ondan sonra Zeytinburnu’ndan alınıp Göç İdaresi’nin Kırklareli’ndeki tutukevine götürülmüşlerdir, şimdi oradadırlar. Bu 3 kişinin bazı örgütler ile ilişkisi olduğu şüphesinden dolayı tutuklu olduğu ileri sürülmektedir.. Şu an bu çocuklar,  kadınlar avukatlar aracılığıyla mahkemeye verilmiş, mahkeme şu an devam etmektedir. Çin’e geri verilme tehlikesi vardır. Bizim endişemiz şudur; geçtiğimiz günlerde iki defa Esenboğa Havaalanı’ndan toplam 3 kişi çeşitli insanlar ile temas kurmak suretiyle havaalanından geri getirilmiştir. Bu bizi Doğu Türkistanlılar olarak çok endişelendirmektedir. Türkiye’nin tarihinde böyle bir şey olmamış yani hiçbir zaman Doğu Türkistanlılar böyle bir durumla karşı karşıya kalmamıştır.

 

“Bugün Doğu Türkistan’da Türkiye ile İlişkisi Olan Herkes Sorguda”

 

Doğu Türkistan’da biliyorsunuz çok korkunç bir zulüm vardır. Şu an orada Türkiye’de okuyup gidenler bile tutuklanmıştır. Örneğin, Ankara Üniversitesinde doktora okuyup giden Ömer Can Nuri diye bir arkadaşımız, şimdi hapistedir. Türkiye ile olan bütün ilişkiler kesilmiş durumdadır. Eskiden ticaret vardı, kargo şirketleri kapatıldı. Orada Türk malları satan bütün mağazaların levhaları çıkartılmıştır. Türkiye ile ilişkisi olan herkes bugün Doğu Türkistan’da sorguda.

 

“Doğu Türkistan’ın Bugünkü Durumu Göz Önünde Bulundurularak Karar Verilmeli”

 

Türkiye ile Çin 2014 Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalamıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 12 Mayıs’ta toplantıya gidecektir. Türkiye’de Türk vatandaşı olanlar, oraya giden Türkiye ile ilişkisi olanlar orada çok kötü muameleye maruz kalıyor. Dolayısıyla şu anda bu gelişmeler üzüntü ve endişe verici bir durumdadır. Tabi şimdi mahkeme sürecinde olduğu için ne olup ne olmadığı, bunların kimlerle ilişkili olduğu mahkeme sonucunda ortaya çıkacaktır; ama bu 11i çocuk, 7si kadın var, bu çocukların ne ile ilişkisi olabilir? Hem insani açıdan hem kardeşlik açısından Doğu Türkistan’ın bugünkü durumunu da göz önünde bulundurarak Türkiye hükümetinin bir karar vermesi gerekiyor diye düşünmekteyim.