Türkiye Kilis kentinde sınırdan terör örgütü YPG'nin kontrolünde olan Afrin kenti kırsalındaki örgütün mevzilerini obüs toplarıyla bombaladı. Türkiye'nin obüs toplarıyla yaptığı bombalamanın YPG'nin Afrin kırsalındaki savunmasını kırmayı amaçladığı belirtilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin'e bağlı Tel Rıfat ve Minig Askeri Üssü'ne yönelik yapacağı operasyonun ise çok yakında başlayacağı ifade ediliyor.

 

Basında yer alan haberlere göre, TSK desteğinde ÖSO tarafından Afrin ve çevresindeki YPG güçlerine yönelik olası kapsamlı harekât hazırlıkları sürerken, El-Bab harekâtında olduğu gibi operasyona “Fırat Kalkanı” benzeri bir isim konulacağı öğrenildi. Olası harekâtın Azez, Mare ve İdlip bölgesinden başlanacağı, bu kapsamda harekâta içinde Arap ve Türkmenlerin de yer alacağı ÖSO gruplarının katılacağı ileri sürüldü. Harekâta Türkiye de gerektiğinde karadan özel birliklerce destek verilecek. Harekât, Azez ve Mare’de başlatılıp geçen yıl ÖSO’dan alınan stratejik önemi bulunan Tel Rıfat kasabası ile Mınık askeri havaalanının alınması ile son bulacak. Bu alanların alınması ile bölgedeki hedeflenen güvenlik koridoru gerçekleşecek. Harekâtta Afrin’in bypass edilmesi de değerlendirilirken Cerablus’tan Akdeniz’e kadar bir koridor açılmış olacak.

 

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, Afrin’de terör örgütü PYD/YPG hedeflerine TSK’nın bombardımanını ve Suriye Türkmenlerinin son durumunu TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Burada birinci sorun Türkiye'nin sınır güvenliğidir. Dün, bu güvenlik için birinci sırada duran terör örgütü olan DAEŞ'ti bugün ise PYD mevcuttur. Özellikle Afrin, Tel Rıfat bölgesinde Amerika'nın ikili oyunu nedeniyle buraya şu ana kadar müdahale edilememiştir. Rusya ile yeni bir anlaşmaya girdiği için Türkiye'nin şuanda eli kolu daha rahattır.

 

“Zamanlı ve Haklı Bir Müdahale…”

 

Buradan Türkiye'ye yönelik bütün saldırıları bertaraf etmek için Türkiye'nin Afrin civarındaki terör yuvalarını yok etmesi için büyük bir fırsattır ve bu da değerlendirilmektedir. Tabi bu yetmemektedir. Bugün için Afrin yarın bir başka yörede yine bir terör sorunu olduğu zaman Türkiye yine kendi güvenliği için müdahalesini yapacaktır. Bu Bayırbucak içinde geçerli olur. Cezire denilen Haseki, Kamışlı ve Ayn el Arab (Kobani) dediğimiz yörede de söz konusu olabilir. Burada önemli olan Türkiye için güvenlik sorunudur. Bunu bertaraf etmedikçe kendi iç güvenliği dahil Türkiye'nin başını ağrıtacak bir tablo ile karşılaşmamak için bu müdahaleyi yapmaktadır. Zamanlı ve haklı bir müdahaledir. 

 

“Türkmenler Perişan Halde!”

 

Türkmenlerin durumu öteden beri zaten perişan haldedir. Büyük bir bedel ödenmiş ve ödemeye de devam etmekteyiz. Dolayısıyla Türkmenlere spesifik herhangi bir müdahale veya yardım, destek şu an için söz konusu görünmüyor. Ancak muhalefetin içerisinde yer aldığımız için bu desteklerden biz Türkmenler olarak faydalanıyoruz. Tabi ki eğer Afrin'de terör örgütü ortadan kalktığı ölçüde oradan göç eden mülteciler geri dönmek durumundadır. Afrin'de de Türkmen üç veya dört köy mevcuttur, daha fazla Türkmen yoktur. Neticede Türkiye'nin güvenliği sağlam olduğu sürece mecburen iç göçe zorlanan Türkmen kardeşlerimiz güvenli olan yörelere yerleşmek geçici olarak durumundadır. Bu bir nevi Türkmenlere nefes aldırmak için yeterli bir fırsattır.