Geçtiğimiz Cuma gecesi 21-28 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Kongre Merkezi’nde düzenlemiş olduğu Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Programı’na katıldım. Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Programı bu yıl geçmişte yapılanlara oranla daha duygusal anların yaşanmasına vesile oldu. Kumsal baskını sırasında 24 Aralık 1963 günü Şehit düşen Erdoğan Rıfat ve tüm Şehitler anısına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hazırlatılan anma albümü programının hemen başında Şehit Erdoğan Rıfat’ın eşi Nevin Rıfat’a sunuldu.

 

Şehit Erdoğan Rıfat, Abdülazim Aziz Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun son derece yetenekli bir sanatçısıydı. Kıbrıs’ın Zeki Müren’i olarak anılıyordu. Şehit Erdoğan Rıfat’ın o dönem seslendirdiği en beğenilen şarkılardan biri de Zeki Müren’e ait “Hayat Bazen Tatlıdır” eseri idi. Anma albümünde Şehit Erdoğan Rıfat’ın seslendirdiği Zeki Müren’e ait “Hayat Bazen Tatlıdır” eseri ve Abdülazim Aziz Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun okuduğu çeşitli şarkılar yer almakta. Son derece nazik ve kibar bir yapıya sahip olan Erdoğan Rıfat bundan 55 yıl önce Kumsal Baskını sırasında ailesi ve komşularını korumaya çalıştığı bir sırada evinin önünde şehit edildi. Cumhurbaşkanı Akıncı anma albümünü Şehit Erdoğan Rıfat’ın eşi Nevin Rıfat’a sunduğu anda Nevin Hanım uzun yıllar Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Yönetim Kurulu’nda görev alıp bu çerçevede sayısız konuşmalar yapmasına karşın o gece yaşadığı yoğun duygusallık nedeniyle konuşamadı.

 

Elleri titredi, yürümekte zorlandı. Konuşamadı. Konuşacak olsa 55 yılın ardından kim bilir neler anlatacaktı? Onun yerine torunu Nevin aile adına konuşarak emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti… Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hazırlatılan anma albümünde en büyük emek kuşkusuz Araştırmacı Ogün Erciyas’a ait. Erciyas, önce Güney Kıbrıs’a geçerek Cyprus Broadcasting Corporation (CBC) radyo arşivlerinde Kıbrıs Türk Kültürüne ait programları araştırıp bulup kopyalayarak ülkemize getirmeyi başarmış. Kopyalanan kayıtlar ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın vermiş olduğu destek ile İstanbul’daki özel bir stüdyoda yüksek teknolojiyle CD olarak basılarak mevcut albüm bu şekilde ortaya çıkmıştır.

 

Sayın Akıncı ve Erciyas’a 24 Aralık 1963’te evinin önünde ailesini korumaya çalışırken şehit edilen Erdoğan Rıfat ve onun nezdinde tüm şehitler anısına albüm yapılmasına vesile oldukları ve bu bağlamda Kıbrıs Türk Kültür mirasımıza vermiş oldukları katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum.

 

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) Bando Komutanlığı’nın bu yıl sekizincisini düzenlemiş olduğu Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Oratoryosu son derece başarılı ve oldukça duygu yüklü geçti. Kıbrıs Türk Halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi kapsamında şehit düşenleri konu alan Kıbrıs Şehitleri Oratoryosu’nun bu yıl büyük bir titizlikle hazırlandığı da gözlerden kaçmadı. Böylesine başarılı bir organizasyonu düzenlemeleri vesilesiyle en başta Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan nezdinde emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyor ve kutluyorum. Oratoryo’da, ilerlemiş yaşına (78) rağmen iki saati aşkın bir süre ayakta kalarak ciddi bir performans sergileyen Enformasyon Dairesi eski müdürlerinden ressam ve şair Oktay Öksüzoğlu’nu da bu anlamda anmadan geçemeyeceğim. Oratoryoda, çok büyük emekleri geçen başta metin yazarı Akdeniz Karpaz Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürü ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Özdemir olmak üzere GKK Bandosu’na, solistler Erkan Dağlı ve Ayşe Güler Akın’a, oratoryoyu büyük bir başarıyla seslendiren Burhan Canbaz, Taner Günül, Oktay Öksüzoğlu ve Gönül Bulut’u da ayrıca kutluyorum. Sanatçılar Erkan Dağlı ve Ayşe Güler Akın anma gecesinde seslendirdikleri şarkılar ile izleyicilerin son derece özel bir gece yaşamalarına neden oldular. Çok büyük emekler verilerek sahnelenen oratoryo izleyenlere hem duygusal hem de son derece yüksek performansların ortaya konduğu çok özel bir gece yaşattı…

 

Sonuç olarak, bizler bugün özgür ve egemen bir şekilde yaşıyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bu bağlamda Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenleri rahmet, gazilerimizi saygı ile anıyorum.

 

Ruhları şad olsun…