Terör örgütlerine karşı Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken Türkiye’nin en büyük hassasiyet gösterdiği noktaların başında siviller geliyor. Mehmetçiğin aksine terör örgütü üyeleri ise kötü emellerine Afrin’deki sivil halkı alet etmeyi sürdürüyor.

 

PYD/ PKK mensubu bir terörist, örgüt mensuplarının Afrin'de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda hedef olmamak için sivil kıyafetler giydiğini ve halkın içinde gizlendiğini belirtti. Rusya'nın resmi Russia Today (RT) Arapça televizyon kanalı, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Afrin bölgesinde bir teröristle yaptığı röportajı yayınladı. AA'nın haberine göre, röportajda, elinde silah bulunan teröristin sivil kıyafetler içinde olduğu görüldü. PYD/PKK'nın sivilleri istismar stratejisini ifşa eden terörist, "Biz burada zeytinler arasında sivil kıyafetle kendimizi koruyoruz." ifadesini kullandı. Öte yandan, kısa süre önce Afrin'de terör örgütü YPG/PKK'nın sivillerin ölümüne neden olan saldırıları İHA'lar tarafından görüntülenmişti. Görüntülerde teröristlerin saklandıkları örgüt karargahının nokta atışıyla tam isabetle havaya uçurulması yer almıştı.

 

Terör örgütlerinin Afrin’de sivilleri ne şekilde kullanabileceği ile ilgili yöntemleri Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Afrin'deki siviller üzerinden yalanlar üretmeye devam eden YPG/PKK, yaklaşan meskun mahal çatışmalarında sivilleri "canlı kalkan", "bubi tuzak", "örtü gizleme ve kamuflaj" olarak kullanmak isteyecek.

 

PKK Kendi Küçük Yalanlarıyla, Büyük Yalanlarını Çürütüyor!

 

Öncelikle şunu vurgulamak gerekiyor:

Afrin karasalındaki siviller TSK'nın kontrolünde değil, “bilindiği gibi” YPG/PKK'nın kontrolünde… Eğer sivillerin can kaybı ile ilgili bir risk varsa, bunu öncelikle siviller üzerinde etki, baskı ve kontrol üreten, "sivillerle ilgili ortalığı ayağa kaldıran" YPG/PKK'nın önlemesi gerekiyor. Yani sivil ölüm yalanını diline dolayan, bununla birlikte söylediği yalanlar bir bir deşifre olan YPG/PKK'nın sivillerin çatışma alanlarından çıkmasına bizzat kendi izin vermesi gerekir. Bunun "YPG/PKK'nın siviller üzerinden bir iftira, kurgu, komplo ve entrika peşinde olduğunun temel ispatı" olduğunu vurgulamak gerekiyor. Hatta, YPG/PKK siviller konusunda samimiyse sivillerin çatışma alanlarından çıkmasını bizzat sağlaması gerekiyor. Bununla birlikte harekât öncesinde aracılar (aşiretler vs.) vasıtasıyla; "sivilleri bırak" dendiğinde, neden silah zoruyla sivilleri bırakmadığını da açıklaması gerekiyor.

 

Ayrıca Afrin'in yerel sivillerini “silah zoruyla” bir yere bırakmayan YPG/PKK'nın kendi eş dost ve yakınlarını başta Halep ve Halep kırsalı olmak üzere Afrin dışına çıkartmaya kalktığı da bilinen bir gerçek.

 

Sivilleri Kullanma Metotları:

– Sivillerin içine saklanıyor.

– Sivilleri çatışma alanlarında öne sürüyor, arkasına saklanmaya devam ediyor.

– Sivilleri bubi-tuzak olarak kullanıyor.

– Sivilliği bir örtü ve gizlenme (kamuflaj) aracı olarak kullanıyor.

– Sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya devam ediyor.

– Siviller üzerinden harekatının etkisini, hızını, yönünü etkilemeye çalışıyor.

– Engel, tuzak, patlayıcılar ve tahkimatın içine sivilleri yerleştirerek, harekâtı kirletmeye çalışıyor.

– Siviller üzerinden kirli bir algı mühendisliği, lobi ve kara propaganda yapıyor. Batı dünyasında kamuoyu ve karar verici desteği arıyor.

 

Asıl sorulması gereken: "Sözde" sivil hassasiyet üreten Batı medyası ve karar vericileri, sivillerin Afrin bölgesinden çıkmasına izin vermeyen, canlı kalkan, bubi tuzak, örtü ve gizleme olarak kullanan YPG/PKK'ya neden hiçbir şey söylemiyor? Neden Batı sözünden çıkmayan YPG/PKK'ya herhangi bir baskı yapmıyor? Bu konuyla ilgili şu ana kadar sadece cılız bir ses geldi: BM'in İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'nın sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellediğini belirterek "Türkiye'nin insani erişimi sağlama konusunda istekliliğini vurguladığını" ifade etti.

 

YPG/PKK "Türk askerini Afrin'e sokmayacağız" diye propaganda yapıyordu, iddia üretiyordu.  Meğer sivillere güveniyormuş! Sivillerin içine, arkasına saklanarak, sivilleri canlı kalkan ve bubi tuzak olarak kullanarak, sivilliği örtü ve gizlenme aracı görerek çok yönlü terör üreten YPG/PKK'nın bu uygulamaları, insanlık dışı bir terör örgütü olduğunu bir kez daha ispat ediyor.

 

Sahadan haber veren kaynaklar, Racu ve Cinderis (Cin Deresi) meskûn mahal temizliği için; "Kendi dinamikleri içinde, pozisyonların alınmaya-belirginleşmeye başladığını, YPG/PKK'nın bu meskun mahallerde patlayıcı-engel-tahkimat ve tuzak kuşakları içinde sivilleri de 'istismar ederek' iddia ve etki üretmeye çalışacağını" ifade ediyorlar. Özellikle Cinderes (Cin Deresi) bölgesinde…