İspanya’nın Barcelona kentinde bir minibüs, turistik bölge La Rambla'da kalabalığın arasına daldı. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendiğini duyurdu. Terör saldırısında 14 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 100 kişi ise yaralandığı. Belirtilenlere göre, yaralılardan 17'sinin durumu ise ağır ve ciddiyetini koruyor.  Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, Barcelona'yı hedef alan saldırıda bir Türk vatandaşı da ağır yaralandı. Türk vatandaşının isminin iş adamı Emre Eroğlu olduğu öğrenildi. Terör saldırısında hayatını kaybedenlerin arasında, bir Belçikalı ve 3 yaşındaki bir çocuk bulunuyor. ZDF'nin haberine göre ise saldırıda en az 3 Alman vatandaşı hayatını kaybetti. Katalan hükümetinin yaptığı açıklamaya göre 34 ülkenin vatandaşı yaralandı. Yaralananların İspanya, Fransa, Almanya, Hollanda, Arjantin, Venezuela, Belçika, Peru, Romanya, İrlanda, Küba, Yunanistan, Makedonya, İngiltere, Avusturya, Pakistan, Tayvan, Kanada, Ekvator, ABD, Filipinler, Kuveyt, Avustralya, Mısır, Macaristan, Dominik, Cezayir ve Çin vatandaşları olduğu belirtildi.

 

DEAŞ terör örgütünün üstlenmiş olduğu İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen saldırıda verilmek istenen mesajı ve DEAŞ’ın saldırılarını Avrupa’da yaygınlaştırma sebeplerini Yrd. Doç. Dr. Bora Bayraktar, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“Avrupa Ülkelerine Gözdağı”

 

Son dönemde Suriye ve Irak’ta  terör örgütü DEAŞ yönelik operasyonlar ciddi sonuçlar vermeye başlamıştır. DEAŞ ise başkent ilan ettikleri Musul’u kaybetmiştir. Şimdi aynı şekilde Telafer gündemdedir. Diğer yandan Rakka Operasyonu sürmektedir. Dolayısıyla örgütün alan hakimiyeti şu anda azalmış bulunmaktadır. Bu ise özellikle kendi destekçi ve taraftarları arasında yenilgi havası doğurmaktadır Bu tür sansasyonel bir saldırı ile hala faaliyette olduğunu, bitmediğini hala hem kendi taraflarına, destekçi ve terör örgütü üyelerine hem de bulunan koalisyon ülkelerine göstermek istemektedir. Öte yandan Avrupa’daki DAEŞ ile mücadele eden ülkelere de bir anlamda göz dağı vermek istedikleri bir saldırıdır.

 

“Teröristlere Verilen Talimatın Yansıması”

 

Saldırının niteliğine baktığımız zaman dikkati çeken şudur ki; özellikle İngiltere’deki,  Almanya’nın başkenti Berlin’deki Aralık ayındaki saldırı, geçen yılki Fransa’nın Nice kentindeki saldırısı bu araçlarla gerçekleştirilmiş olması bu bağlamda örgütün son dönemde yapmış olduğu propaganda faaliyetleriyle ve kendi üyelerine verdiği talimatla alakalıdır. Terör el kitabı şeklinde El-Rumiye dergisinde yayın yapmışlardır. Bu dergide nasıl terör eylemi yapılacağının anlatıldığı, örgüt kendi Avrupa’daki militanlarına ve örgüt üyelerine adeta yol gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca benzeri eylemlerde yani silah erişimi olmadığı yerlerde bıçak ile araba veya kamyon ile saldırı talimatı vermiştir. Bunun da bir yansıması olarak görmekteyim.