Türkmen kenti Telafer'i kanlı terör örgütü IŞİD'den kurtarmak için başlayan operasyonun üçüncü gününde büyük bir adım atıldı. Irak ordusu, Telafer'in batısındaki terör cephesinin yarıldığını resmen duyurdu. Irak güvenlik güçleri, kentin batısındaki mahallelerde teröristleri püskürttü ve ilçeye girmeye başladı.

 

Irak ordusunda görevli Yüzbaşı İhab Safvan el-Yasiri, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "Telafer yakınlarındaki Kehriz Askeri Üssü'nde konuşlanan ABD  güçleri, Telafer'in güney cephesindeki el-Cezire, en-Nasr, es-Seray ve en-Nur  bölgelerinde  terör örgütü DEAŞ'ın ilk savunma hattını ağır toplarla vurdu. Yoğun  ve ağır bombardımanın ardından ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine  ait keşif İHA'ları da bölgede uçuşlar gerçekleştirdi." dedi.

 

Irak'ta en büyük ikinci kent Musul'un katil sürüsü IŞİD'den geçen ay kurtarılmasıyla, sıra Telafer'e gelmişti. Haziran 2014'ten bu yana terör örgütünün eline geçen Telafer'de, yaklaşık 2 bin IŞİD militanının bulunduğu tahmin ediliyor. Yerel kaynaklar, ilçede savaşan teröristler arasında çok sayıda yabancı militanın bulunduğunu ve ailelerinin de Telafer'de olduğunu aktarıyor.

 

Öte yandan 2010 sayımına göre savaştan önce 281 insanın yaşadığı Telafer'de nüfusun çoğunluğu Türkmen. İlçede ayrıca Araplar ve Kürtler de yaşıyor. Bugün ise ilçede yaklaşık 100 bin kişinin kaldığı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, son süreçte 30 binden fazla sivil Telafer'den kaçtı. BM, su ve gıdanın tükendiği kentten kaçanların cehennem gibi havada 20 saat kadar yolculuk yapmak zorunda kaldığını bildiriyor.

 

Telafer’e yapılan operasyonu ve gelecekte Türkmenlere etkilerini Türkmen Gazeteci Özdemir Hürmüzlü ve ORSAM Orta Doğu Uzmanı Bilgay Duman TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Özdemir Hürmüzlü, operasyonu şöyle değerlendirdi…

 

Önemli Olan Türkmenlerin Evlerine Yeniden Dönmelerini Sağlamak

 

Geçen pazar sabaha karşı Irak Başbakanı Abadi çok geç kalınmış ve 2014 Haziran'dan bu ana IŞİD terör örgütü işgali altında olan Türkmen kenti Telafer''i kurtarma operasyonu başladığını açıklamıştır. Operasyonun ilk gününde beklenmeyen bir ilerleme kaydedilmiş, stratejik konuma sahip olan 20 kadar köy yeniden ele geçirilmiş; ama ikinci gün bir yavaşlama olmuştur çünkü terör örgütü yolları mayınlarla tuzaklamış durumdadır. Şu anda gelen bilgilere göre, 12 bin sivil kentin içinde çok zor şartlar altında yaşamaktadır ve bunları terör örgütün kalkan kullanmasından endişe edilmektedir. Önümüzdeki günler çok şiddetli çatışmalara sahne olacak ve operasyonunda çok uzun sürmeyeceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

 

Irak hükümeti, kente sadece Irak ordusu ve federal polisin gireceğini açıklamıştır. Bilindiği gibi Haşdi Şabi konusunda Türkiye'nin endişeleri vardır ama bizim için en önemlisi kent kurtarıldıktan sonra toplumsal barışı sağlamak ayrıca kentin Türkmen dokusuna dokunmadan 2014 Haziran ayında göç eden binlerce Türkmenlerin evlerine yeniden dönmelerini sağlamaktır.

 

Bilgay Duman’ın ise konuyla ilgili TÜRKSAM’a analizi şöyle…

 

Telafer Operasyonu’yla birlikte IŞİD’e karşı psikolojik üstünlük artık ele geçirilmiştir. Burası, belki de IŞİD’in Irak’tan temizlenmesi konusunda son büyük aşamaydı; ama hala elinde tutuğu yerler vardır ve bunlardan bir tanesi Telafer’dir. Telafer’in IŞİD’den temizlenmesi ile birlikte Irak’ın kuzeyindeki IŞİD varlığının büyük kısmı bitirilmiş olacaktır. Telafer hem stratejik konumu itibari hem nüfus yapısı itibari ile Türkiye açısından da önemli bir kenttir. Bir kere sınır geçiş hattının noktalarından birini kullanmakta ve Telafer’de yaklaşık 400 binlik Türkmen nüfusu vardı. IŞİD öncesi 510 bin nüfusun yaklaşık 400 bini Türkmendi ve buradaki nüfusun büyük bölümü göç etmek durumunda kalmıştır. Bunların bir kısmı Irak’ın güneyine göç ederken, bir kısmı Kürt bölgesine, bir kısmı Türkiye’ye gelmiştir.

 

“Esas Mesele IŞİD Sonrası Telafer’deki Durumun Ne Olacağıdır”

 

En önemli mesele; Telafer’in IŞİD’den bir şekilde temizlenmesiydi. Musul ve diğer bölgeler temizlenecekti. Esas mesele IŞİD sonrası Telafer’deki durumun ne olacağıdır. Telafer’de ciddi bir yıkım söz konusu hem IŞİD tarafından yapılan hem de mevcut yapılan operasyon itibari ile buranın yeniden yapılandırılması konusunda ciddi bir sıkıntılar ortaya  çıkacaktır. Bununla birlikte Telafer’deki güvenliğin ve dengenin nasıl sağlanacağı önemlidir. Çünkü biliyoruz ki, Telafer’de mezhepsel bir sıkıntı vardır. Mezhepsel sıkıntı nasıl aşılacaktır? Türkiye açısından da Türkmenler açısından da en önemli nokta budur. Bölgede yapılan operasyona Haşdi Şabi katılmaktadır. Haşdi Şabi Ordusunun surlarının orda bir intikama yönelik atacağı adımlar bölgedeki sıkıntıları ve çatışmayı artıracaktır. O nedenle Irak hükümeti tarafından dengenin iyi sağlanıp korunması gerekiyor diye düşünüyorum.

 

“Sivillerin Korunması Gerekmektedir”

 

IŞİD Irak’ta bitmek üzeredir. Buradan başka IŞİD’in elinde Havice var ve  Havice’yle beraber Ambar’a bağlı Kayın Rutma gibi bölgelerde hala IŞİD’in elinde bulunuyor. Telafer’den kaçışlarda olduğu söylenmektedir. Özellikle Ambar bölgesine kaçışlar olduğu ifade edilmektedir. IŞİD’in  parça parça olsa da Suriye geçişleri olduğunu bilinmektedir. Bu 1500 – 2000 kişi içerisine oradaki IŞİD varlığının aileleri de dahil edilmektedir. Maalesef  orada yaklaşık 10 bin kişilik sivil vardır ve bu sivillerin  operasyonda korunması gerekmektedir.

 

“Telafer İkinci Üs Konumundaydı”

 

Telafer’in IŞİD’den geri alınması demek Irak’ın kuzeyindeki IŞİD varlığının büyük ölçüde bitirilmesi anlamına gelecektir. Böylece IŞİD’in hareket alanının daha da sınırlandığı bir durumla karşı karşıya kalacağız. O nedenle Telafer en önemli stratejik noktalardan bir tanesidir. Musul düştükten sonra IŞİD’in açıklamalarının neredeyse tamamı Telafer’den yapılmıştır. O nedenle IŞİD açısından Telafer ikinci bir üs konumdaydı. Bu nedenle Telafer’in IŞİD’den temizlenmesi IŞİD’in artık tamamen yok olmaya başlayan yüzünü neredeyse bitmesi anlamına gelecektir diye düşünüyorum.