ABD ve terör örgütü PYD tarafından ortaklaşa işgal edilen Tel Abyad, Mümbiç, Afrin ve Tel Rıfat bölgeleri TSK tarafından yakın takibe alındı. Terör örgütünün özellikle Fırat Kalkanı Harekâtıyla temizlenen sivil bölgelere karşı gerçekleştirdiği füze ve havan topu saldırıları ve bölgede bulunan teröristlerin sayısını artırma girişiminde bulunması üzerine dikkatler bu bölgelere çevrildi.

 

Türkiye daha fazla zaman geçmeden sınırda kalıcı önlemler almak istiyor. Gerçekleştirilecek harekât için Fırat Kalkanı ile teröristlerden temizlenen bölgelerde 25 bin kişilik güç hazırlandı. Bölgeye yapılan silah ve zırhlı araç takviyeleri ile TSK’ya ait karargâhlar daha güçlü hale getirildi. Nüfusunun tamamı Arap ve Türkmenlerden oluşan Tel Rifat, Mümbiç ve Tel Abyad yakın dönemde Türkiye'nin terörden temizlemek istediği öncelikli 3 bölge olarak biliniyor.

 

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Fırat Kalkanı Harekâtı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız” sözleri ile yeni bir harekâtın sinyalini vermişti.

 

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, yapılması planlanan harekat öncesi bölgenin durumunu ve bölgede yaşanan son gelişmeleri TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“PYD, Daha Geniş Alan Kazanmak İstiyor”

 

Uzun süreden beri özellikle Tel Rıfat yöresindeki PYD güçleri alan kazanmak üzere Mera’ya, Tel Cibbin’e ve Azez’e yönelik top atışlarını yapılmaktaydı ve bu son hafta, on günde de ondan fazla sivilin öldüğü ifade edilmiştir. En son bir gün önce yine bir çiftçi ve dört yaralı vardır. Bu çiftçiler kendi köylerindeki tarlalarına gidiyorlar özellikle üzüm dönemi, karpuz ekmişlerdir. Kendi bağına, tarlasına giderken buradaki PYD’nin taciz atışlarına maruz kalmaktalar. Daha çok sivil ölümü ve sivil yaralanması söz konusu olduğunu ifade etmek isterim. Son günlerde de bunda bir artış vardır. Taciz atışları bir hayli artırmaktadır amaç ise daha geniş bir alan kazanmaktır. Yani bu teröristlerin faaliyetleri devam etmektedir.

 

“İster Kürtler ve Araplar PYD’den ‘İllallah’ Demiş Durumdala”

 

Biz şunu da biliyoruz -içeriden bize haber geliyor- Afrin içerisinde de ister Kürtler olsun ister Araplar olsun buradaki PYD’den artık “illallah” demiş durumdalar. Yani oradaki terör örgütlerini yöre halkı da istemiyor ama güç terör örgütünün elinde olduğu için kontrol altında tutulmuş bulunmaktadır. Türkiye bunun farkında olduğu için de şu anda hazırlıklarını yapmaktadır, fırsat bulunca veya Türkiye’ye karşı herhangi bir ihlal söz konusu olunca Türkiye de kendi doğal hak ve yetkisini kullanarak oradaki terör yuvalarını yok etmek için müdahalesini yapacaktır.

 

“Türkiye’nin Bu Hassasiyete Destek Vereceğini Ümit Ediyoruz”

 

Bugüne kadar biz hep muhalefetin içerisinde yer aldık. Bölge Türkmen bölgesidir. Bugün Afrin’in içerisinde de Türkmen köyleri mevcuttur ve Afrin tamamen bir Kürt yöresi değildir. Kürt kardeşlerimiz olduğu gibi Arap kardeşlerimiz de söz konusudur. Arapların oranı yüzde 60 Afrin’de ama şu andaki hâkimiyet PYD’nin, YPG’nin elinde olduğu için orası bir terör örgütünün kontrolündedir. Tabii özellikle Mera’da, Azez’de, Miniğ’de aynı zamanda tabii ki Türkmenlerin de bulunduğu köyler vardır.

 

“Ümidimiz Var”

 

Son günlerde de bir tezahürat yapılmış, bir yürüyüş söz konusu olmuştur. Burada PYD’ye karşı bir halk direnişi söz konusudur. İnşallah bu direnişin sonucu olarak Türkiye de bu hassasiyete bir destek verir ve oradaki terör yuvaları kısa zamanda bertaraf edilir diye bir ümidimiz vardır.