Türkiye'nin S-400'lere ilgisi dünyada tartışma konusu olmuş, Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak Rusya’nın S-400'lere ilgi duyması ve bu konuda bir anlaşmanın kapıda olduğunun açıklanması, Türkiye-NATO ilişkileri açısından tartışma yaratmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, iki liderin görüşmesinde S-400’lerin satışı konusunun da ele alındığını söylemişti. NATO ülkeleri şu anda Türkiye ile Rusya'nın yaptığı füze savunma sistemi pazarlığını izlemekle yetiniyor fakat bu yakınlaşmadan endişeli olduklarını da belirtiliyor. NATO'nun birbirine entegre hava savunma sistemi bulunmakta ve S-400'lerin alınması durumunda Türkiye için de savunma alanında bir ilk gerçekleşecek. Türkiye ilk kez “kullanımı kendisine ait olan” bir füze savunma sistemiyle askeri faaliyetler gerçekleştirebilecek. Bu nedenle, Rusya'dan 400 kilometre menzili olan S-400 füze savunma sisteminin satın alınması Türkiye'nin NATO ile ilişkilerinin de yeniden tanımlanması adına atılacak önemli bir gelişme olacak.

 

Türkiye’nin S-400 füze sistemi satın alması durumunda bu gelişmenin Rusya- Türkiye ve Türkiye – NATO ilişkileri açısından neler getireceğini Doç Dr. Serdar Erdurmaz, TÜRKSAM Haber Analiz için değerlendirdi.

 

Türkiye, bağlantısız bir devlet olsa S-400leri alması bir sakınca teşkil etmez. Buradaki en önemli hadise NATO’nun füze savunma sistemine entegre olup olmaması durumudur. Burada NATO acaba S-400leri Türkiye aldığı zaman sistemine entegre edecek mi etmeyecek mi konusunda burada bir ayrışma meydana gelecektir. Zaten ciddi bir şekilde siyasi olarak Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkisi Batı’da, Amerika’da birtakım sıkıntılar yaratmaktadır.

 

“ABD’nin ve Batı’nın Nasıl Karşılayacağı Önemli”

 

Önemli olan NATO üyesi olarak Türkiye’nin S-400 füzelerini aldığı zaman ters mühendislikle biz onları NATO’ya entegre ederiz dediğinde NATO tarafından kabul edilecek mi edilmeyecek mi sorusudur. Bunu yapmak için birtakım bilgileri, yazılımları da o sisteme aktarmak zorundasınız. Bunların içerisinde NATO’nun bilgileri de vardır. Bu bakımdan NATO’nun nasıl karşılayacağı, ABD’nin ve Batı’nın nasıl karşılayacağı önemlidir. Şu sıralarda zaten Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkileri Amerika ve diğer Batı ülkeleri tarafından şüpheyle karşılandığı için böyle bir alımın yapılması her ne kadar Batı’ya ve ABD’ye karşı “Sen bize know-how vermiyorsun, teknoloji vermiyorsun, Rusya veriyor bu teknolojiyi” dese de; Rusya’nın teknoloji verip vermeyeceği de ne kadar doğru bilinmemektedir. Eğer bu teknolojiyi vereceklerse bir nebze Türkiye açısından iyi olabilecektir ama ben uluslararası ilişkilerdeki NATO üyesi olan Türkiye için böyle bir alımın kabul edilmeyeceğini değerlendirmekteyim.

 

“Türkiye NATO’da da Ötekileştirilecektir”

 

Türkiye inat edip de bunu aldığı takdirde de NATO buna çok fazla itiraz etmeyecektir ama Türkiye’ye karşı bir şüphe uyanacaktır ve Türkiye’yi devamlı nasıl Avrupa Birliği’nde kenara itme çabası içindelerse NATO’da da böyle bir itiş içine gireceklerdir. Türkiye böyle bir davranışla ötekileştirilecektir. Bu bakımdan çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Yani teknoloji bilgisinin verilip verilmemesi burada çok önemli bir hadise ama öbür tarafta da NATO üyeliğini ve Batı’ya karşı olan ilişkilerin ne durumda olacağını çok iyi değerlendirmek gerekir. Yalnız başına olsa Türkiye için sorun değil ama Batı ile entegre olmuş bir Türkiye için sorun olarak ortaya çıkacak diye değerlendirmekteyim. En büyük sakıncası da budur. Açıkça Amerikalılar da bunu söylemişlerdir. NATO’nun dışında bir ülkeden satın alındığı takdirde –Çin veya Rusya’dan- NATO bunu kabul etmeyecektir diye açık bir biçimde belirtmişlerdir. Amerikan Savunma Bakanlığı’nın, Dışişleri Bakanlığı’nın birtakım söylemleri vardır, bir çok kez bu konuyu anlatmak için Türkiye’ye de gelip gitmişlerdir.

 

“Türkiye’yi Batı ve NATO’dan Koparmak için Bir Araç Olabilir”

 

Rusya’nın Fransa seçimleri sırasında Le Pen ile olan ilişkilerine bakacak olursak Le Pen’in “NATO’dan ayrılacağız, Avrupa Birliği’nden ayrılacağız, bağımsız olacağız” şeklinde bir takım söylemleri vardı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bunu çok büyük memnuniyetle karşıladığını ifade etmişti. Şimdi Türkiye’yi de böyle bir konuma düşürmek için uğraşılmaktadır. Putin’in politikalarından biri budur. Dolayısıyla uluslararası ilişkiler açısından baktığımız zaman bilgileri de vermek suretiyle Türkiye’yi Batı’dan daha ziyade ayrıştırıp NATO’yu parçalama çabası içine girmesi için bir vasıta olarak gözükmektedir. Türkiye’ye teknoloji transferinin sağlar mı sağlamaz mı, ne sağlar bunun çok dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu düşünmekteyim.