Karadeniz’in altından geçen Mavi Akım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Türkiye topraklarına ilk çıkış noktası olan Samsun’un Durusu Köyü 17 Kasım 2005 tarihinde Erdoğan, Putin ve Berlusconi’yi ağırlamaya hazırlanmaktadır. Fiilî olarak yaklaşık iki senedir faaliyette olmasına rağmen, resmî açılışı çeşitli sebeplerle 17 Kasım tarihine ertelenmiştir

 

Resmî açılış töreninde, üç liderin yeni enerji projelerini ele almaları da beklenmektedir. Bunların başında, Mavi Akım’dan temin edilen gazın Akdeniz’e kadar indirilmesi ve oradan da Güney Akdeniz’e (İsrail’e) uzatılması projesi gelmektedir. Diğer yandan, Türkiye 1987 yılından beri doğal gaz ithal eden bir ülke olmasına rağmen, yer altı doğal gaz depolama tesislerini halen kurabilmiş değildir. Rus şirketleri bu manada Tuz Gölü’nün altında ve/veya Marmara Denizi’nin altında bir doğal gaz depolama tesisi kurmayı önermektedir. Bir diğer önemli enerji projesi, Boğazlara alternatif olarak inşa edilmek istenen ham petrol boru hattı projesidir. Rusya’nın son dönemde Türk boğazlarını “by-pass” etmek için güzergah arayışlarında öncelik verdiği Burgaz-Dedeağaç (Alaxandropolis) Ham Petrol Boru Hattı’na alternatif olarak Türkiye’nin ileri sürdüğü Samsun-Ceyhan Ham Petrol Hattı da gündeme gelebilecek konular arasındadır. Geçtiğimiz hafta İtalyan ENİ firması ile Türk Çalık Enerji Grubu arasında bu amaca yönelik bir anlaşmanın yapıldığının duyurulması projenin şansını artırmıştır. Diğer yandan basına yansıyan haberlerde Türkiye’nin Ceyhan (veya Mersin) limanında büyük bir rafineri ve Doğal Gaz Çevirim İstasyonu (sıvılaştırılmış doğal gaz) kurma konusunda girişimleri olduğu ifade edilmektedir. Bu çerçevede Rus ve İtalyan şirketleri bu projelere de ilgi göstermektedir.

 

Rusya Devlet Başkanı, bu hattın ortağı ve doğal gazı temin eden ülke olarak; Türkiye Başbakanı, hattın ortaklarından biri ve bu hattan gelen doğal gazın alıcısı olarak; İtalya Başbakanı ise hattı inşa eden şirket (ve dağıtılacak olan gazın olası paydaşlarından biri) olarak resmî törene katılacaktır. Böylece, Rusya’dan GAZPROM, Türkiye’den BOTAŞ ve İtalya’dan da ENİ Şirketleri, bu hattın tarafları olarak, resmî açılış töreninde yerlerini alacaktır. (ASAM)