Rusya’nın Kırım’ı işgalinden sonra Kırım Tatarları, büyük zorluklar ve baskılar altında yaşamlarına devam ediyor. Kırım'da Moskova yönetiminin görevlendirdiği mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini yasaklama kararı almıştı. Basın mensuplarına baskılar artarken, Kırım Tatar Türkü siyasilerin de Kırım’a girmesi engelleniyor. Rusya’nın işgalinden sonra yaşananları  Kırım Tatar Türklerinin Lideri ve aynı zamanda Ukrayna Milletvekili olan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, TÜRKSAM’a verdiği özel röportajda anlattı.

 

Sovyet Rejimi Gibi Bir Rejim Kurdular

 

İşgal altındaki Kırım hakkında bize bilgi verir misiniz? Kırım’ı bize anlatır mısınız?

 

Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu: Bugün işgalin üzerinden tam 1200 gün yaklaşık 3 yıl geçti. İşgalcilerin birinci adımları bütün demokratik haklarımızı kaldırmak oldu. Yayın organlarımıza sınır koydular, toplantılar, mitingler direnişler yasaklandı. Yani Sovyet rejimi gibi bir rejim kurdular. Ama en çok baskı buranın yerli halkı, Kırım Tatar halkına oldu. Çünkü Kırım Tatarları işgali kabul etmediler, etmiyorlar. Şimdi de “Kırım Ukrayna’nın bir parçasıdır. İşgalcileri kabul etmiyoruz” diye açıklamalar yapıyorlar. Sovyet zamanında olmayan şeyler bile yapıldı. İnsan kaçırmak, öldürmek gibi şeyler… Mesela evlerde, okullarda, camilerde aramalar… Bugüne kadar yapılan 900’e yakın ev aramalarının yüzde 95’i Kırım Tatarlarının evlerinde, okullarında oldu. Rusların şimdi stratejisi Kırım Tatarlarının Kırım’dan gitmesini mecbur etmek ve çok sayıda Rus’u Rusya’dan Kırım’a getirmek. Kendilerinin malumatlarına göre işgalden sonra Kırım’ın nüfusu yüzde 10 artmış. Eğer nüfusu 2 milyon 500 bin ise demek 250 bin artmış ama zaten Kırım’ı 2 bine yakın insan terk etti. 450-500 kadar Rusya’dan insan getirdiler. Yani bunu baz alırsak, Kırım Tatarlarının oranı orada düşerken Rusların oranı yükseliyor.

 

“Kırım Askeri Bir Depo Haline Getirildi”

 

Bunun yanında da Kırım askeri bir depo haline getirildi. Şimdi orada 60-80 bin civarında askerleri var. Aldığımız malumatlara göre nükleer silah da getirmişler. 1994 yılında Budapeşte Antlaşması ile nükleer silahtan vazgeçilmişti. Oradaki depo kapatılmıştı. Ruslar gelince o depoyu restore ettiler ve nükleer silah deposu yaptılar.

 

“Hayat Seviyesi Daha Düştü”

 

Ekonomik bakımdan ise ilk günlerde emekli maaşlarını çok yükselttiler insanlar ömründe görmedikleri maaşlar almaya başladı ve zannettiler ki daima böyle olacak. 3 aydan sonra her şey değişti. Şimdi erzak yemek fiyatları 2-3 kat daha pahalı yani hayat seviyesi düştü. Şirketler, firmalar yağmalandı. Ama aktiflik yok ambargolar var, ticaret yok. Demiryolu ve havayollarına sadece Rusya’nın bağlantıları var başka kimsenin bağlantısı yok. Kırım’ın esas geliri turizmdi artık sadece Rusya’dan turist geliyor. Mecburi olarak yolluyorlar. Fakir insanlar yolluyorlar yani turistin hiçbir geliri yok. Bundan başka Kırım’ın sulama sistemi durduruldu kapatıldı, su gelmiyor Kırım’a. Yer altından artezyen sularıyla tarlaları sulamaya başladılar ve neticede çevreye zarar getirdiler. Bu yeraltı sularından 17 metre sonra tuz çıktı. Çoğu tarla tuzlandı. Eski haline getirmek için milyonlarla yapılacak yatırım gerekiyor, yıllar geçecek. İşte durum böyle ama Rusların umurunda bile değil. Yani işgal devam edecek olursa ne Kırım Tatarları ne de orada yaşayan Rusların ya da Ukraynalıların hiçbir geleceği yok.

 

“Nükleer Silah Patlasa Tüm Kırım Berbat Olacak”

 

Kırım’ın geleceği hakkında beklentileriniz nedir? Bu husustaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Askeri şekilde silahla kurtarılması mümkün değil oraya nükleer silah getirildi. Allah göstermesin burada nükleer silah patlasa tüm Kırım berbat olacak onun için biz kurtarma yollarını diplomatik yollarla arıyoruz. Sağ olsunlar Batı ülkelerinin yatırımları devam ediyor. Kırım’ın işgalini tanımıyorlar, Ukrayna toprağı diyorlar. Neticede Rusya ekonomisi büyük darbeye uğruyor her geçen gün. Çok sayıda iş adamı paralarını Rusya’dan çıkarıyor. Şu var ki Putin iktidarda olduğu sürece hiçbir şey olmayacak. Çünkü Putin’in geri adım atması kendisine hareket gibi geliyor. Kendisinin “Ben hata yaptım” demeye cesareti yok. Çeçenlerde bir şarkı var; “Yalnız erkekler ben hata yaptım diyebilir.” Putin erkek değil. Şimdi Putin’in yapabilecekleri konusunda tahminde bulunmamız çok zor. Çünkü bir devlet adamının geleceğe yönelik adımlarını analiz yapmak için ilk önce o devletin çıkarlarını düşünmek gerekir. Bu Rusya için fayda getirmez. Rusya’nın Kırım’a girmesi, Ukrayna’ya savaş açması büyük hata ama yaptılar ve buna devam ediyorlar. Putin Rusya’nın geleceğini düşünmüyor. Onun için önemli olan iktidarda kalması…

 

“Elini Uzatmadan Önce Ayağını Bizim Toprağımızdan Çekmesi Lazım”

 

Türk dış politikasında Kırım nerede? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Yakında Putin ile görüşecekler. Kendisinden ilk önce bizim orada hapisteki insanlarımızın serbest bırakılmasını talep ettik. Kırım Tatarı Milli Meclisi Reisi Refat Çubarov’a Kırım’a giriş yasağının kaldırılmasını istiyoruz. Bunun yanında da İbrahim Kalın, Putin’le konuştuklarında Kırım’a girme müsaadesi konusunda Putin’in “Ben Mustafa Bey’e elimi uzattım ama elim havada kaldı” dediğini söyledi. Şimdi öyle dese ne diyeceğiz konusunda ben de “Elini uzatmadan önce ayağını bizim toprağımızdan çekmesi lazım, ondan sonra elini uzatsın” görüşündeyim.

 

Son olarak Türkiye’den birkaç isteğimiz oldu. Orada mecburi olarak vatanlarını terk eden Kırım Tatarlarının konut çözümünde yardım istedik. Sağ olsunlar yapacaklarını söylediler. Aslında Türkiye bize epey yardım etti. Kiev’de merkezde bize ofis alındı. Mecburen Kırım’ı terk eden Kırım Türkleri Milli Meclisi üyelerine evler alındı. Bunun yanında da Türkiye hep uluslararası konferanslarda, BM teşkilatında, AGİT’te hep Ukrayna’yı destekliyor. Kırım’ın işgalini tanımıyor. Biz Türkiye’ye çok minnettarız.

 

“Biz Kaybedersek Dünya Kaybedecek”

 

Türk dünyası ve uluslararası kamuoyuna iletmek istediğiniz mesajlar var mı?

 

Bütün dünyaya insanlara şunu hatırlatmak istiyorum. Şimdi Ukrayna olarak Rusya ile savaş durumundayız. Bu yalnız bizim savaşımız değil. Biz sadece bu savaşın ön cephesindeyiz. Eğer biz kaybedersek bütün dünya kaybedecek. Bütün dünyanın bu saldırıyı, Putin’i durdurmak için elinden gelen her şeyi yapması lazım. Bunu bizim için değil kendileri için, kendi menfaatleri için yapmalılar.

 

(Hazırlayan: Elifnaz Altürk, 5 Temmuz 2017 / Ankara)