Kıbrıs Rum Kesimi 13-14 Şubat 2014 tarihlerinde İsrail’in desteği ile adanın güneyinde ortak bir tatbikat gerçekleştirilecek. Tatbikata, İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait 40'tan fazla savaş uçağı katılacak. Tatbikatta, İsrail savaş uçakları, Güney Kıbrıs hava sahasında Rum Milli Muhafız Ordusu'nun hava ve deniz kuvvetleri ile birlikte hareket edecek. Rum kesiminin de hava savunma sistemlerinin deneneceği bu tatbikattın bölgede askeri gerilimi arttırması düşünülüyor. Tatbikatta ayrıca, daha önce Türkiye’nin de sert bir tepki gösterdiği Rum Kesimi tarafından 12. parselde tek taraflı ilan edilen doğalgaz platformunda arama kurtarma çalışmalarının gerçekleştirileceği alınan bilgiler arasında. Tatbikatın gerçekleştirme sebebi "Afrodit" adlı Rum doğalgaz platformunun korunması olarak belirtiliyor.

 

Kıbrıs Rum Yönetiminin İsrail’in desteği ile 13-14 Şubat 2014 tarihlerinde adanın güneyinde gerçekleştirme kararı aldığı ortak askeri tatbikat hakkında, TÜRKSAM Başkan Yardımcısı ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Erdurmaz, TÜRKSAM için değerlendirmede bulundu.

 

“Bu işbirliği bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinden sonra İsrail'in bölgede güvenebileceği yeni partner arayışının bir uzantısı olarak değerlendirilmelidir. İsrail bir taraftan Kıbrıs Rum Kesimi (KRK) ile ilişkisini özellikle Doğu Akdeniz de doğal gaz aramaları gibi ekonomik çıkarlar doğrulturunda geliştirirken, diğer taraftan da Azerbaycan ile askeri ve siyasi işbirliğini son derece ileri bir seviyeye getirmiştir. Azerbaycan ile ilişkisinde her iki taraf içinde amansız bir hasım olan İran'a karşı işbirliğini geliştirme stratejisi yatarken, KRK ile olan ilişkisinde ortak ekonomik çıkarlar doğrultusunda ki birlikteliğini askeri alana da taşıyarak, daha da ilerletme şeklinde kendisini göstermektedir. Bu birliktelik hem KRK'nin ve dolayısıyla da Yunanistan'ın son derece işine gelen bir yaklaşımdır. Doğu Akdeniz havzasında doğal gaz aramalarına karşı Türkiye'nin itirazına karşı yapılması planlanan bu ortak tatbikat ile İsrail'in Türkiye'nin itirazlarına rağmen, meşru saymadığı KRY ile askeri işbirliğini de geliştirmeye kararlı olduğu intibağını vermektedir. KRK ise, İsrail ile ortaklığı ile Türkiye'ye karşı güçlü ve dik bir duruş sergilemeyi amaçlamaktadır. Bu suretle hem Türkiye ve hem de Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinde bir baskı unsuru yaratabileceğini düşünebilir.

 

İsrail'in bu konuda atağa geçmesinin nedenlerinden bir diğeri ise; Türkiye Başbakanı'nın son İran ziyareti olabilir. Türkiye'nin İsrail'in karşısında duran İran ile ilişkileri geliştirmesi İsrail'in aleyhine bir birliktelik doğuracağı değerlendirmesiyle İsrail kısasa kısas uygulayarak satrançtaki karşı hamle gibi bu oyunu gündeme getirmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

 

İsrail'in özür dileyerek Türkiye'ye karşı attığı adımın cevapsız kalması ve İran ile ilişkileri geliştirmesiyle dengeleri değiştirmesi tehlikesine karşı İsrail bir taraftan Azerbaycan ile ilişkisini sağlamlaştırırken, diğer taraftan da karşı bir tepki olarak KRK ile askeri ilişkiye geçtiği şeklinde yorumlanabilir. Ancak, nedeni, ne olursa olsun Akdeniz'de dengeleri sarsacak bir işbirliğinin habercisi olarak görülmeli ve Türkiye tarafından gelişmeler dikkatle izlenmelidir” olarak değerlendirdi.