Irak'ta merkezi yönetim ile Kuzey Irak Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi güçleri gece yarısı Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. Iraklı güçler Kerkük Havalimanı, Kuzey Petrol Şirketi, Keyvan Askeri Üssü, Kerkük Elektrik Dairesi, doğalgaz yatakları gibi kritik noktalarda kontrolü ele geçirdi. KYB peşmergelerinin mevzileri terk edip çekilmesi Peşmerge arasında kriz çıkarttı. AFP, Irak güçleri ile yaşanan çatışmalarda 10 peşmergenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı Kerkük Valiliği'nden indirilip, yerine Irak bayrağı göndere çekilirken, Peşmerge'nin çatışmadan geri çekilmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Kürt siyasetinin iki ana partisi olarak görülen Barzani'nin liderlik ettiği KDP ile Talabani ailesinin partisi KYB'den karşılıklı ihanet suçlamaları yükseldi.

 

Kerkük’teki harekatı ORSAM Orta Doğu Uzmanı Bilgay Duman, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“Dengeleri Bozan KYB Oldu”

 

Bu operasyon zaten beklenen bir operasyondu. Irak Hükümeti bunun uyarısını yapmıştı. Haksız bir şekilde IKBY (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) hem referandum yaptı hem Kerkük’ü oldubittiye getirmek istedi ama referandum konusu meselenin son noktası olmuştu. Gerekli uyarılar yapılmıştı ama geri adım atılmayınca operasyonlar başladı. Açıkçası bu kadar çabuk bir geri dönüş beklenmiyordu Irak Hükümeti’nden çünkü Kürtlerin hepsinin Kerkük için direneceği söyleniyordu ama burada dengeleri bozan taraf KYB oldu.

 

Vefat eden Celal Talabani’nin partisi KYB bulunduğu noktalardan geri çekildi. Geri çekilmeye başlayınca bölgedeki güvenlik dengesi farklılaştı ve Irak Merkezi Hükümeti çok çabuk ve kolay bir şekilde Kerkük’teki kontrolü özellikle 2014’ten sonra peşmergeler tarafından ele geçirilen bölgelerin neredeyse tamamını geri aldı. Bu özellikle Türkiye’nin de desteklediği bir durumdur çünkü bölgede Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemektedir. Bununla birlikte tabi IKBY’nin yaptığı referanduma karşı çıkıyordu ve Türkiye son dönemde Irak Merkezi Hükümetiyle aynı noktaya gelmişti. Bu operasyon Dışişleri Bakanlığı’ndan da yapılan açıklamayla desteklendiği gibi Türkiye’nin de sıcak ve olumlu baktığı bir operasyondur. Burada önemli olan artık Kerkük’teki PKK varlığının nasıl yenilebileceğidir. Bu konuda Irak Merkezi Hükümeti olumlu adım atarsa Türkiye açısından  desteklenecek bir nokta olacaktır.

 

“Bu Operasyon Çatışmaların Sonu Geldiği Anlamını Taşımıyor”

 

Meselenin önemli bir noktasını da Türkmenler oluşturuyor. Türkmenler uzun süreden beri Kürt grupların baskısı altındaydı. Bu operasyon bütün Türkmen tarafların desteklediği bir operasyon oldu. Bugün itibariyle de Türkmenler kendi bölgelerinde daha güvenli daha kontrollü bir durum içerisinde bekliyorlar ama bu çatışmaların sonu geldiği anlamını taşımıyor. Bence bundan sonraki süreçte de Kerkük’teki güvenliğin hassas bir şekilde korunması gerekiyor.