TÜRKSAM tarafından Ankara Barosu Sergi Salonu’nda düzenlenen Karabağ’da “İşgal Öncesi ve Sonrası” isimli fotoğraf ve “3 Nesil 1 Soykırım” isimli eşya sergisinin açılışı yoğun katılımla yapıldı.

 

İki kardeş ülkenin üst düzey temsilcilerini bir araya getiren sergiye Türkiye Cumhuriyeti Meclis Başkanı Cemil ÇİÇEK, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU, MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU, Adalet ve Kalkınma Partisi Gümüşhane Milletvekili Feramuz ÜSTÜN, Cumhuriyet Halk Partisi Isparta Milletvekili Ali Haydar ÖNER katıldı. Bu önemli sergiye TBMM’de grubu bulunan her 3 partinin milletvekilleri ile beraber Azerbaycan Milletvekili Musa KASIMLI ve Azerbaycan Büyükelçiliği’nin temsilcileri de katıldılar. Sergiye ayrıca Türkiye’deki büyükelçilik temsilcileri ile önemli birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri yer aldı.

 

Karabağ’da yaşanan Ermeni mezaliminin konu edildiği serginin açılışı, TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK ve meclisteki üç partinin milletvekilleri tarafından siyah bir kurdelenin kesilmesiyle gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK, serginin hatıra defterine görüş ve düşüncelerini yazdıktan sonra kendisine “Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım” isimli kitap hediye edildi. Serginin açılış konuşmasını da Cemil ÇİÇEK yaptı. Azerbaycan ve Türkiye basınının da yoğun ilgi gösterdiği açılışta TBMM Başkanı ÇİÇEK, “Çok anlamlı, çok önemli bir sergi, emeği geçenleri tebrik ediyorum. 22 yıldan beri Karabağ merkezli bir insanlık dramı yaşanıyor. Birçok ülke, bir kısım sivil toplum kuruluşları, insan haklarından söz edenler, Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’daki gelişmelere ilgi duyuyorlar; ama 22 yıldan beri orada bir insanlık dramı yaşanıyor. 1 milyondan fazla Türk kardeşimiz yerinden yurdundan edildi. O gün ana karnında olanlar bugün 22 yaşına geldi. Yaşadıkları toprakları göremediler, hatıraları oralarda; ama değişik yerlerde hayatlarına devam ettirmeye çalışıyorlar. Burası Azerbaycan’ın öz vatanıdır, öz toprağıdır. Haksız bir işgal var, hukuksuz bir işgal var. Yaşanmış vahşetler var, cinayetler var. Bu vahşetin, bu cinayetin emrini verenlerin içerisinde bugünkü Ermenistan cumhurbaşkanı da var. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bu hepimizin davası, sadece Azerbaycanlı kardeşlerimizin değil, kendisini Türk kabul eden Türk hisseden herkesin davasıdır. Bunun gündemde tutulması lazım, her zaman hatırlanması lazım. Bir toplum acılarını yaşamazsa ve hatırlamazsa, sevinçlerini de paylaşmazsa o toplumun geleceği tehlikededir. Onun için, bu bizim ortak acımızdır, bunu unutturmamak lazım, ta ki o topraklar tekrar Türk kardeşlerimizin yaşayabildiği yer haline gelene kadar. Bu manada ben bu çabayı, gayreti ben çok anlamlı buluyorum.” diye konuştu.  Sergide Dağlık Karabağ’da yaşananları bilmeyenler, okumayanlar, görmeyenler için güzel resimler olduğunu belirten ÇİÇEK, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sergi Salonu’nda bu serginin 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde düzenlenmesi için teklifte bulundu ve özellikle de bütün öğrencilere bu sergiye gelmeleri için çağrıda bulundu. ÇİÇEK, konuşmasını “Tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum” diyerek bitirdi.

 

Kokteyl ile devam eden sergide ilerleyen dakikalarda birçok katılımcı sergilenen fotoğraflar, eşyalar ve hikayelerden dolayı duygulu anlar yaşadı. Sergiyi gezen birçok kişinin gözleri doldu.

 

Gencehan BABİŞ’in idaresindeki TÜRKSAM’ın “Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım” konulu sergisi, 19 Eylül’e kadar Ankara Barosu ABEM’de ziyaret edilebilecek. Fotoğraf ve eşya sergisi, 19 Eylül Cuma günü saat 18.00’de yapılacak bir konferansla sona erecek. Karabağ’daki insanlık dramını anlatan sergi ilerleyen günlerde İstanbul’da ve Avrupa’da da sergilenecek.