Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in, Filistin toprakları üzerinde sürdürdüğü yasadışı yerleşim birimi inşasını eleştirdi. Abbas, "Yahudi devletini tanımıyoruz. Filistin topraklarında İsrail askerlerinin bulunmasını kabul etmeyeceğiz ancak üçüncü bir gücün bölgede bulunmasını olumlu karşılıyoruz" açıklamasında bulundu. 170 İsrailli öğrenciyi makamında ağırlayan Abbas, öğrencilerle görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Abbas açıklamalarında, Kudüs'ün bölünmesini istemediklerini, aksine iki devletin de başkenti ve tüm dinlere açık bir şehir olmasından yana olduklarını belirtti. 

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bölgede üçüncü bir gücün bulunmasını olumlu karşıladığını belirten açıklaması hakkında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden, Araştırma Görevlisi Vahit GÜNTAY, TÜRKSAM için değerlendirmelerde bulundu: 

 

"Mahmud Abbas'ın böyle bir ifade kullanırken Filistin'deki tüm unsurları iyi düşünmesi gerekirdi. Yahudi devletini tanımıyoruz derken sadece kendi düşüncelerini söylediğini belirterek parantez açması daha gerçekçi olurdu. Mahmud Abbas yılların getirmiş olduğu yıpranmışlık ve sorunlar bütünüyle Filistin sorununa bir açıklık getirmek istemiştir. Rahatsızlık duyduğu nokta haklı olarak İsrail'in atmış olduğu tutarsız ve yıpratıcı adımlardır.

 

Abbas birçok fırsatta da Kudüs'ün bölünmemesi gerektiğini ve farklı dinlere hitap ettiğini belirten bir isimdir. Günümüz Filistin'inde hiçbir üçüncü gücün de bölgede resmi ve aktif olarak rol alması çok da rasyonel gözükmemektedir. Mahmud Abbas'ın vermek istediği mesaj İsrailli yetkililere ve Yahudi toplumunadır.

 

Büyük güçlerin klasik olarak söylemi bölgede barışın gelmesi ya da Filistin ve İsrail'in paydaş olarak yer aldığı bir toplumdur. Fakat özellikle Filistin açısından olaya bakılacak olursak farklı grupların bölge üzerinde baskınlığı ve parçalanmışlığı bu süreci zora sokacaktır. İsrail'in ise nerede duracağı konusundaki bir soruya sadece Filistin üzerindeki istekleri yönündeki bir cevap gerçekçi olmayacaktır. Filistin için arzulanan nedir ya da İsrail için vaat edilen veya edilmiş yerlerin sınırı nerede başlayıp nerede bitecektir sorularının dahi cevabı verilememişken ya da verilmek istenmezken, Mahmud Abbas'ın üçüncü bir güç söylemi Filistin adına Devlet Başkanı olarak kendi arzusundan öteye gidemeyecektir” olarak değerlendirdi.