İngiltere’de hiçbir parti mecliste çoğunluğu sağlayamamış ve halk “koalisyon” demiştir. Sandık çıkış tahminlerine göre Brexit’i taviz vermeden gerçekleştirmek isteyen Muhafazakar Parti tek başına iktidar olamayacağı, bu durumunda da onları başka bir partiyle koalisyon kurmak zorunda bırakacağı görülmüştür. İngiltere'de bir partinin parlamentoda çoğunluğu sağlayabilmesi için 326 sandalye kazanmasına gerek duyulmaktadır. Yapılan seçimler sonucu Muhafazakar Parti 318, İşçi Partisi 261, Liberal Demokratlar 16, İskoçya Bağımsızlık Partisi ise 35 sandalyede kalmıştır. Muhafazakarların koalisyon kuracağı iddia edilen Demokratik Birlik Partisi, yapılan seçimler sonucu 10 sandalye kazanmıştır. İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve İskoçya Bağımsızlık Partisi AB'den yumuşak bir çıkışı savunurken, Muhafazakar Parti “İyi bir anlaşma sağlayamazsak hiçbir anlaşma yapmayız” düşüncesindedir. Bu da önümüzdeki süreçte bu partiler arasında bir koalisyonu imkansız kılabilecek bir unsurdur. Ancak Demokratik Birlik Partisi'nin Brexit konusunda Muhafazakarlarla benzer görüşlere sahip olduğu unutulmamalıdır.

 

İskoçya, İrlanda ve “Çıkış Ücreti”

 

Sandalye sayıları azalsa dahi bağımsızlık yanlısı İskoçların da elinin bu seçim sonuçlarıyla daha da güçlendiği söylenebilir. İskoçlar, artık ikinci bağımsızlık referandumunu daha çok dile getirecekler ve hükümete daha fazla baskı uygulayabilecekler. Aynı şey İrlanda'daki Demokratik Birlik Partisi ve Muhafazakar Parti bir koalisyon kurarsa İrlanda için söylenemez. Ancak bu sonuçlar, Kuzey İrlanda ve İrlanda arasında sabit bir sınır inşa edilmesine sebep olabilir. Bu da Büyük Britanya'nın istikrarı için büyük bir tehdit olacaktır. Masaya otururken İngiltere’nin AB’ye daha çok taviz vermesi beklenebilir. “Çıkış ücreti” denilen milyarlarca Euro’luk bir meblağ ödeyecekler ve muhtemelen bağımsız bir şekilde çıkarmak istedikleri bazı yasaları çıkaramayacaklardır.

 

Sonuçlar, Göçmenler ve Terörle Mücadele

 

Partilerin seçim vaatleri dikkate alındığında, bu sonuçlara göre İngiltere’deki göçmen politikalarının da çok radikal bir şekilde değişime uğraması muhtemel gözükmemektedir. İngiltere’deki göçmenler ve göçmen işçi çalıştıranlar bu sonuçların ardından rahat bir nefes alabilir. Önümüzdeki günlerde eğer Muhafazakarlar ve Demokratik Birlik Partisi arasında bir koalisyon olmazsa, İngiltere’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye ile başlattığı yakınlaşma aynı şekilde devam etmeyebilir. Çünkü İngiltere’deki muhalefet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’tan çok haz etmemektedir. İngiltere’nin terör örgütleri PKK ve FETÖ’ye karşı Türkiye ile ilgili gerçekleştirdiği halihazırdaki işbirliğinin de zayıflaması ise muhtemel gözükmektedir. Özellikle İşçi Partisi terörle mücadele konusunda şu anki hükümetle çok farklı görüşlere sahiptir. Marksist lider Jeremy Corbyn’in PKK’yı bir terör örgütü olarak görüp görmediği belli olmamakla beraber, İşçi Partisi koalisyonda yer alırsa “insan hakları” kartını da FETÖ ile mücadele konusundan hareketle Türkiye’ye karşı bolca kullanabilir.

 

Değerlendirme

 

Brexit referandumunun sonuçları İngilizler için bir “7 Haziran Sendromu” yaratmıştır. Siyasi istikrarsızlık, terör olayları, ekonomideki kötü gidiş insanlara “Biz ne yaptık?” sorusunu sordurmuştur. Dolayısıyla halk, pişman olup hatasını telafi etme girişiminde bulunmuştur. Sonuç olarak bu genel seçimleri de İngiltere’nin 1 Kasım’ı olarak görmek mümkündür. Ama İngilizler böyle durumlarda çoğunlukla yapılanı yapmamışlardır. Tanıdık olanı, “istikrar” ve “sağlam irade” diyeni tercih etmemişler ve negatif propagandaya prim vermemişlerdir. Stratejist Lynton Crosby’nin “Kime oy verilmesi gerektiği değil, kime oy verilmemesi gerektiği önemlidir” yaklaşımıyla yürüttüğü kampanya, kendisinin önceki seçim başarıları göz önüne alındığında başarısız olmuştur. İngiltere için önümüzdeki birkaç senenin daha zor geçeceği tahmin edilebilir. Bu geceki sonuçların kazananı yalnız muhalefet değil aynı zamanda İskoçya’daki bağımsızlık yanlıları ve Avrupa Birliği’dir. Seçim sonuçlarının tek pozitif yanı İngiltere’nin daha fazla içine kapanmasını engelleyebilecek olmasıdır.