Hocalı Soykırımı 26. yılında Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı (TDAV), TÜRKSAM – Türkiye Stratejik Analiz Merkezi ve Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) tarafından düzenlenen fotoğraf sergisi ve konferansta anıldı. İstanbul Üniversitesi’ndeki sergide Hocalı’da yaşanan insanlık dramı ve Karabağ’da Ermenilerin bıraktığı tahribatlarla ilgili çarpıcı fotoğraflar yer aldı.

 

TÜRKSAM Başkan Vekili ve TÜRKAZDER Başkan Yardımcısı A. Gencehan Babiş’in tarihi Süleymaniye Kürsüsü’ndeki “26. Yılında Hocalı Soykırımı ve Karabağ” başlıklı konferansına Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, 24. Dönem Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Kurucu Başkanı Sinan Oğan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, Türkiye Azerbaycan Derneği Başkanı Enver Türkoğlu, Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Dr. Nefi Demirci, basın mensupları, akademisyenler, Türkiye’nin önde gelen gazetelerinin köşe yazarları ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

 

Konferansın açılış konuşmalarını yapan Sinan Oğan ve Erşat Salihi, Hocalı’daki soykırım ve Türkemeneli’nde devam eden suikastlar neticesinde şehit olanları andılar. Oğan, konuşmasında Hocalı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir an önce tanınması gerektiğini vurguladı. TBMM’de Hocalı’da yaşananların soykırım olarak tanınmasına ilişkin bir kanun teklifi veren Oğan sergideki fotoğrafların birçoğunun Batılı gazeteciler tarafından çekildiğini söyledi ve “Avrupa’nın beş büyük şehrinde sergileyerek gösterdik ve birçok kişi bize bu vahşet gerçekten yaşandı mı yoksa bunlar fotoşop mu, diye sordu. Hocalı, tarih diyebileceğimiz bir zamanda değil neredeyse daha dün diyebileceğimiz bir vakitte, 1992’de yaşandı” dedi. Oğan ayrıca, “Yaşadığımız acıları içimize atma zamanı değil hem ders çıkarma, hem de bu acılara kurumların ve kuruluşların bir isim koyma zamanı gelmiştir. Hocalı’da yaşananlar da soykırımdır ve soykırıma soykırım demenin vakti gelmiştir. İnşallah Hocalı ve Srebrenitza ile ilgili soykırım kararı TBMM’de alınır.” diye belirtti.

 

Erşat Salihi ise konuşmasında 1924’te Ermenilerin Türkmenler üzerinde katliam yaptığını ifade etti. Kerkük Kalesi’nden İngiliz sömürgecileriyle birlikte Türkmenlere ateş açılarak Türkmenlerin katledildiğini söyleyen Salihi, Türkmenleri hedef alan katliamların Saddam döneminde de devam ettiğini ifade etti. Salihi, katliamların tekrar yaşanmaması için neler yapılacağını da anlattı. Güncel gelişmelere de değinen Erşat Salihi, “Zeytin Dalı Operasyonu sadece Türkiye’nin operasyonu değil ama Arap ülkeleri bile, İslam ülkeleri bile hala Türkiye’nin yanında değiller” dedi. Salihi ayrıca “Türk coğrafyası tehdit altındayken biz varlığımızı ve bu bölgeyi Türk kimliği altında koruruz.” Sözleriyle konuşmasına devam etti. Salihi bunların yanında konuşmasında “Bir daha Karabağ’daki katliamlar olmasın” mesajı verdi.

 

Konferansın konuşmacısı A. Gencehan Babiş de konuşmasında Hocalı’yı anmak, anlamak ve anlatmanın son derece olduğuna değindi. Bunun daha iyi anlatılması için çalışmaların artırılması gerektiğini ifade eden Babiş, Hocalı’daki soykırımın sorumlularının hala cezalandırılmadığını ifade ederek Hollanda’nın sözde Ermeni soykırımı iddialarını da kabul etmesini “Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin bulunduğu Hollanda’da alınan bu karar uluslararası hukukun ne kadar yanlı çalıştığını göstermektedir” diyerek eleştirdi. Soykırımın tanıklarının ifadelerini, doktor raporlarını ve uluslararası alanda Hocalı’nın nasıl yansımasını anlatırken salonda duygulu anlar yaşandı. Babiş konuşmasında “IŞİD, nasıl bir vahşet sergilediyse kafa tası yüzülen insanlardan tutun da diri diri yakılan masım insanlara kadar bu coğrafyada aynısı Hocalı’da 1992’de yaşandı. Terör örgütü YPG şu anda Suriye’de bölgenin demografik yapısını değiştirmek için silah zoruyla oradaki insanların yerinden ediyorsa bunun aynısı Ermeni kuvvetleri tarafından Azerbaycan Türklerine de yapıldı” dedi. Hocalı’daki masum insanların tek suçunun Türk ve Müslüman olduğunu vurgulayan A. Gencehan Babiş “Nasıl YPG tarafından Hatay’da camiler roketlerle hedef alınıyorsa, nasıl IŞİD tarafından Musul’da camiler bombalandıysa, Ağdam’da da camiler hedef alınmış ve şu anda ahıra çevirilmiş durumdadır. Bunları gündeme getirmek boynumuzun borcudur” diye konuştu. Ermenistan’ın, bölgesinde izlediği çözümsüzlük ve gerici politikalarla gittikçe yalnızlaştığını, buna karşın Azerbaycan’ın başta Türkiye olmak üzere bölgesindeki olumlu politika yürüten devletlerle geliştirdiği işbirliğiyle olumlu, büyük, somut adımlar attığını belirten Gencehan Babiş, bu bağlamda sadece Azerbaycan’ın değil, Türkiye’nin, Türk Dünyası’nın davası olan Hocalı Soykırımı’nın tarafsız dünyaya her türlü kanaldan çok iyi anlatılması gereğini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

 

Konferansın ardından A. Gencehan Babiş, yayın koordinatörlüğünü üstlendiği “Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım” isimli İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde ayrı ayrı yayınlanan kitabı Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi’ye takdim etti.

 

(Fotoğraf: M. Kemal Sallı, Samet Çolpan)